Cuma, 23 Şubat 2024
Mozaik Kadın Derneği’nde Çalınan Dikkat Kitabı Tahlil Edildi

Mozaik Kadın Derneği’nde Çalınan Dikkat Kitabı Tahlil Edildi Öne Çıkarılmış

Mozaik Kadın Derneği tarafından iki ayda bir düzenlenen kitap okuma etkinliklerinde yeni dönemin ilk kitabı Johann Hari’nin Çalınan Dikkat adlı eseri oldu.

Meryem Özlü moderatörlüğünde Fadime Eminoğlu’nun anlatımıyla yapılan tahlilde Johann Hari’nin kolektif ve toplumsal bir sorun olarak nitelediği odak, dikkat çalınması konusu incelendi.

Ulrich Beck’in risk toplumu, Zuboff’un gözetim kapitalizmi kuramına değinilen kitap tahlilinde kolektif dikkat dağınıklığının  on iki nedeni olan “Hızın, geçişlerin ve süzme faaliyetinin artışı, akış halinin ketlenmesi, fiziksel ve zihinsel bitkinliğin artması, uzun süreli okumanın kaybolması, zihin gezinmesinin aksaması, sizi takip edip yönlendiren teknolojilerin artışı, zalim iyimserliğin artışı, stres artışı ve tetiklediği teyakkuz hali,  beslenme düzeninin bozulmas, kirliliğin artması, DEHB’nin artışı ve buna verdiğimiz yanıt, çocukların maruz kaldığı fiziksel ve psikolojik kapatılması” başlıkları incelendi.

Katılımcıların soru cevaplarıyla interaktif bir şekilde süren kitap tahlili ilgiyle takip edildi. Mozaik Kadın Derneği tarafından ocak ayında Taha Abdurrahman’ın Bilgi Ahlaktan Ayrıldığında adlı kitabı tahlil edilecektir.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow