Pazar, 24 Eylül 2023
MOZAİKDER Hizmetiçi Eğitim Programı Düzenledi

MOZAİKDER Hizmetiçi Eğitim Programı Düzenledi Öne Çıkarılmış

Mozaik Kadın ve Aile Derneği (MOZAİKDER), “İnsanlığın Geleceği ve Sivil Toplum” başlıklı hizmetiçi eğitim programı düzenledi.

Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonu’nda yapılan hizmetiçi eğitim programına MOZAİKDER Başkanı Rabia Aldemir, yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı. Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir’in geçtiğimiz aylarda çıkan yeni kitabının tahlil edildiği hizmetiçi eğitim programın açılış konuşmasını MOZAİKDER Başkanı Rabia Aldemir gerçekleştirdi.

Aldemir’in konuşmasından satır başları şöyle; “Eğer insanlarla aranıza duvarlar örmemişseniz, sert ikazlarınızla, eleştirilerle uzaklaştırmamışsanız bu insanlık için olağanüstü bir şeydir. Bizim için en değerli uyarı bir insanın kendini geliştirmesi için en yakınının uyarısıdır. Biz de bu uyarıları dikkate alırsak birlikte gelişiriz. Birlikte gelişmek için de bizim her zaman söylediğimiz, dikkat ettiğimiz bir şey var. Her zaman en kazançlı olan ötekinin haysiyetini, onurunu önemseyendir, ötekinin haysiyetini sorumluluğunu alandır. Bizim bu konuda artık belirli ilkelerimiz olmalı, belirli bir çizgimiz olmalı. Bir insan en yakınındakini geride bırakarak onun ne kadar yetersiz olduğunu vurgulayarak büyümeye çalışıyorsa, kendini geliştirmeye çalışıyorsa bu insan hastalıklı bir insandır. Hem ailede, hem toplumda, hem de her yerde bütün sorunların başlangıcı böyle şeylerden çıkıyor. En yakındakinin yetersizliğini ortaya koymaya çalışarak kendini ispat etmeye çalışmaktır. Doğru insan, gelişmeye çalışan akıllı insan başkasının üzerinden değil, ötekini de geliştirmeye çalışarak kendinin değeri, haysiyeti artar” dedi.

Konuşmanın ardından kitabın “Sivil Toplum” bölümünü Nursinem Eminoğlu, “Medeniyet” bölümünü Fazilet Taş, “Aile ve Gençlik” bölümünü Özlem Şipar, “Günümüz ve Müslüman Coğrafyası” bölümünü Nurdan Orçin sundular.

Sunumların ardından kitabın yazarı Turgay Aldemir programa katılarak katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Aldemir, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Zor bir süreçten geçiyoruz. Ama birçok olağanüstü hadislerde bu tür zor süreçlerin sonunda ortaya çıkıyor. Bunun için tarihler büyük fikirler, büyük buluşlar, Anadolu tabiriyle büyük yara sarıcılar yeniden kapsayıcı sıçramalar hep böyle krizlerden sonra, sıkıntılardan sonra ortaya çıkıyor. Onun için sabretmek oturup beklemek değildir. Çalışmak, çabalamak, her birimizin bulunduğu yerlerde diğer varlık âlemine karşı ödevlerdir. Kitap asınla bizim hikâyemiz. Yıllar içerisinde yapılmış konuşulmuş, tartışılmış, birçoğu aslında hayatla buluşturulmuş çalışmaların kitap formatında makalelere dönüştürülmüş halidir. Sivil toplum da böyle bir şeydir. Sivil toplum herkesin kendi yüreğini ortaya koymasıyla şekillenir. Sürdürülebilirlik çok kolay bir şey değildir. Hayat hep akar, ırmaklar gibi nehirler gibi devinimini devam ettirir. O açıdan az ama sürekli olan, değiştirici, dönüştürücü, insanlara güven verici kısmı kıymetlidir. Bir işi ekiple yapmak, sivil toplumla yapmak, o işin sürdürülebilirliğinin de en önemli unsurudur. Bir insanın çocukluğu var, gençliği var, yaşlandığı dönemler vardır. Her toplantıya giriyoruz, her toplantıdan sonra bir görev çıkıyor bize. Oturup konuştuğumuz her insana da bir umut veriyoruz. İşte bu fikriyattan kaynaklanıyor” dedi.

Hizmetiçi eğitim program sunumların ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Hayır Çarşımıza Destek Olan Yetim Anneleri Kahvaltıda Buluştu

  Vakıf genel merkezimizde geçtiğimiz günlerde düzenlenen Hayır Çarşısı ve Bahar şenliklerimize gönüllü olarak katılan yetim annelerine yönelik kahvaltı programı düzenlendi.

  Vakfımızın her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri bu yıl 3-4-5 Haziran tarihlerinde Masal Park’ta gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen Bahar Şenliklerimize birçok yetim ailemiz maddi ve manevi destekte bulundu. Bahar şenliklerimize katılan gönüllülerimiz arasında yer alan yetim annelerimize verdikleri destekten dolayı vakıf merkezimizde teşekkür programı düzenlendi. Düzenlene programda konuşan Anadolu Kadın ve Aile Derneği Başkanı Rabia Aldemir, Yetim annelerine Hayır Çarşısına verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti. Başkan Aldemir gerçekleştirdiği konuşmada iyilik yapmanın önemine değinerek, “Yüce Allah, Kur’an Kerim’de iyilik yapmanın ne kadar önemli olduğunu bizlere söylüyor. Bizde bu düşüncelerle oturduk istişareler gerçekleştirdik ve Bülbülzade Vakfını kurmaya karar verdik. Vakfımızı kurduktan sonra biz Türkiye genelinde çalışmalar yapan Mozaikder ve AKADDER’i kurduk. Yaklaşık 30 ayrı noktada temsilciliğimiz var. Temsilciliklerimizde kadın arkadaşlarımız ile bir araya geldiğimiz zaman biz ne yapabiliriz diye sürekli konuştu. Daha sonra itilmiş, aşağılanmış, elinden hakkı alınmış, mazlum bırakılmış kim varsa onlara yardım etmek için çabaladık. Bizim yaptığımız tüm çalışmalar ayet ve hadislerden yola çıkarak yapılmış çalışmalar. Bizler sizinle birlikte bir Salih amel gerçekleştiriyoruz. O yüzden sizlere minnettarız. Biz ne yapıyorsak hep birlikte ve beraber yapıyoruz. Yaptığımız işeri birbirimizden güç alarak yapıyoruz” diye konuştu.

  Gerçekleştirilen organizasyona katılan yetim anneleri vakfımızın gerçekleştirdiği çalışmalardan oldukça memnun olduklarını belirterek birlik ve beraberlik içerisinde yapılan çalışmalardan duydukları memnuniyetleri dile getirdiler.  

   

 • Tarık Buğra’nın Küçük Ağa kitabı tahlil edildi

  Mozaik Kadın ve Aile Derneği tarafından düzenlenen kitap tahlili programında Tarık Buğra’nın Küçük Ağa kitabı tahlil edildi.

  Moderatörlüğünü Hanife Demir’in yaptığı programda kitabın sunumunu Merve Aksoy yaptı. 12 Mart Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonu’nda yapılan programa çok sayıda davetli katıldı. İnteraktif bir şekilde sunumunu gerçekleştiren Merve Aksoy, katılımcılardan gelen sorulara da yanıt verdi. Program yapılan ikramların ardından sona erdi.

   

   

   
 • Mozaikder “Diriliş Neslinin Amentüsü”nü Tahlil Etti

  Mozaik Kadın ve Aile Derneği, üstat Sezai Karakoç’un “Diriliş Neslinin Amentüsü” kitabını tahlil etti.

  Kitabın tahlili; Zehra Bora, Sümeyye Önder ve Meryem Aşkar tarafından yapıldı. 5 Şubat Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonu’nda yapılan programa çok sayıda Mozaikder üyesi ve davetli katıldı. Konuşmacılar tarafından interaktif bir şekilde tahlili gerçekleştiren kitabın sunumunun ardından katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı.

  Program yapılan ikramların ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow