İyilik Gönüllüleri Yemen’e Destek için Buluştu

İyilik Gönüllüleri Yemen’e Destek için Buluştu Öne Çıkarılmış

İyilikder Gaziantep Şubesi, Yemen’deki insani drama dikkatleri çekmek ve yardım toplamak amacıyla Yemen’e Destek Buluşması düzenledi.

İyilikder Gaziantep Şubesi, Yemen’de yaşanan insani drama dikkatleri çekmek ve oradaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yardım toplamak amacıyla Yemen’e Destek Buluşması düzenledi. 24 Aralık Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlenen buluşmaya İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, Bülbülzade Vakfı Başkan Yardımcısı Yunus Atilla Hamallar, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda iyilik gönüllüsü katıldı.

İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik programın açılışında yaptığı konuşmada Yemen’deki insanlık dramına dikkat çekerek; “Yemen’de yaşanan bu sıkıntılar, bu ölümler, hastalıklar bunların tamamı yüreğimizi yakıyor. Müminler kardeştir diyoruz. Bir müslümanın ayağına diken batsa diğer müslümanın içinin acıması gereken bir dine mensubuz. Bizler İyilikder olarak 2017 yılından bu tarafa Yemen’e yardım yapıyoruz. Bizler ne kadar fazla yardım toplarsak o insanların yarasına merhem olursak kendimizi o kadar mutlu hissedeceğiz. Bunun için okullarda gıda kermesleri yapacağız. Buradan gelen nakdi yardımları Yemen’e göndereceğiz. Yine Bem-Bir-Sen Sendikasıyla gıda kermes yaparak gelirlerini Yemen’e göndereceğiz. İyiliğin azı çoğu olmaz. Oradaki kardeşlerimize derman olacak yardımları göndermek istiyoruz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar, Yemen’in tarihi sosyo-kültürel yapısı ve şuanda devam eden iç savaşla ilgili “Yemen’in Dünü Bugünü Yarını” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

“İman Yemen’dedir “

Özmantar sunumunda şu ifadelere yer verdi; “Yemen deyince Filistin’den, Arakan’dan, Eritre’den, Doğu Türkistan’dan farklı bir yürek sızımız oluyor. Neden derseniz? Bu coğrafya çok mahzun bir coğrafya, bu coğrafya tarih boyunca çok ciddi sıkıntılar yaşamış. Mesela efendimizin çok bilinen birkaç hadisi şerifi var. Peygamberimiz eliyle Yemen’i işaret etti ve dedi ki; iman işte şurada Yemen’dedir. Acaba neden Yemen’dedir dedi? Bir başka hadisi şerifte; size Yemen halkından birileri geliyor. Onlar ince yürekli insanlardır. Kalben çok hassastırlar. İman Yemenlidir, hikmet Yemenlidir.

Yemen deyince niçin kalbimiz titriyor? Bunun farkına varmamız gerekiyor. İslam tarihine baktığımız zaman Yemenle en ufak bir çarpışma olmaksızın Yemen’in tamamı Müslüman olmuştur. Ve Yemen’den çıkan insanlar bu dinin şehirli yönüdür. Çünkü Yemen tarihin en eski şehirlerinin olduğu bir yerdir. Bugünkü apartman tarzının milattan önce binlere kadar varan tarihi geçmişi Yemen’dedir. Bu kadar önemli bir yerden bahsediyoruz Yemen dereken. Yemen Arapların şehirli yüzüdür, medeni yüzüdür. Yemen tahrip edildiği zaman aslında neyin tahrip edildiğini çok iyi anlamış oluyoruz. Biliyorsunuz Fil Suresinin hikâyesinde de Yemen vardır. Nedir hikâye? Yemen’e hâkim olmak isteyen iki egemen güç egemenliklerini dünya üzerinde ispat etmek için Yemeni satranç tahtası olarak kullanmak istiyorlar. Ashabul Uhdud, Yemen’in ateşperest Sasani’lerin hükümranlığı döneminde geçiyor.

Şuanda kirli bir savaş var Yemen’de

Yemen biz Müslümanların ırkımız, coğrafyamız ne olursa olsun yürek telini en çok titreten yerdir. Şuanda kirli bir savaş var Yemen’de. Acaba neler oluyor?

Yemen dünyanın en işlek deniz yolları üzeride bulunur. Buraya kim sahip olursa geçiş konusunda o üstünlüğe sahip olur. 1990 yılında hayırlı bir iş oldu. Güney ve Kuzey Yemen birleşme kararı aldı ve kuzey Yemen’in devlet başkanı Ali Abdullah Salih ülkenin başkanı seçildi. Fakat başa gelir gelmez müthiş bir mezhepçilik yapmaya başladı. Yönetimde bulunan bütün Zeydileri yönetimden uzaklaştırdı. 2004’e gelince Zeydileri yok sayan yönetime seslerini yükseltiyorlar. Ancak 2007 yılında siyasi baskılarla bu anlaşmazlık gideriliyor. Ancak 2008 yılında ayaklanmalar sık sık tekrar ediyor. Bu arada devrimi ihraç etmek isteyen İran rejimi Zeydileri bu iş için biçilmiş kaftan olarak görüyor. Bu işin bir tarafı siyasi baskılar olsa da İran’ın bu konuda çok ciddi bir taraf olduğunu itiraf etmek gerekiyor. 2012 yılına gelindiğinde Ali Abdullah Salih istifa etmeye zorlanıyor. Arap Baharı yıllarıdır artık ve Ali Abdullah Salih iktidarı bırakıyor ve Husi militanları tarafından öldürülüyor. Ali Abdullah Salih’in yerine Mansur Hadi seçilir. Ancak istifa ederek Suudi Arabistan’a sığınır. Ancak Suudi Arabistan’da istifa etmediğini söyleyerek görevinin başında olduğunu söyler. Daha sonra 9 Arap ülkelerinden oluşan koalisyon kararlılık operasyonu başlatılıyor. Ancak sivil halka hiçbir yardım ulaşmasına imkân vermiyorlar.

Bu kampanya 15 Ocak tarihine kadar sınırlıdır. Ve sadece nakdi ödemeler kabul ediliyor. Ayrıca kumbara dağıtımı gerçekleştireceğiz. Bunları Talip abiye vereceğiz inşallah onlar da bizzat götürüp teslim edecek” dedi.

Gecenin sonunda Yemen’e ulaştırılmak üzere nakdi yardım toplandı.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • İyilikder’in Kırtasiye ve Çanta Yardımı Sürüyor

  İyilikder Gaziantep Şubesi, Gaziantep’te iki camide eğitim gören 160 öğrenciye daha kırtasiye ve çanta yardımında bulundu.

  Geçtiğimiz ay Hz. Talha ve Veysel Karani camilerinde eğitim gören 150 öğrenciye kırtasiye ve çanta dağıtımında bulunan İyilikder Gaziantep Şubesi, bu ayda 160 öğrenciye kırtasiye ve çanta yardımında bulundu. İyilikder Gaziantep Şubesi tarafından 16 Şubat Cumartesi günü düzenlenen yardım organizasyonunda Sanayi Caminde 100, Şirvani Camiinde eğitim gören 60 örenciye kırtasiye, çanta ve başörtüsü yardımında bulundu.  Organizasyona Minberşam Derneği Başkanı Ali Bekir ve İyilikder gönüllüleri katıldı. Camilerde temel dini bilgiler, Kur’an-ı Kerim ve değerler eğitimi dersleri alan öğrenciler yardım organizasyonu dolayısıyla Kur’an-ı Kerim okudular ve ilahiler ve ezgiler söyledi.

  Tüm öğrencilere; çanta, kalem seti, defter seti, boyalı kalem seti, açkı ve silgiden oluşan kırtasiye seti dağıtılırken kız öğrencilere ise başörtüsü hediye edildi. Yardım organizasyonu toplu hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

 • İyilikder’den Öğrencilere Kırtasiye ve Çanta Yardımı

  İyilikder Gaziantep Şubesi, Gaziantep’deki iki camide eğitim gören 150 öğrenciye kırtasiye ve çanta dağıtımı yaptı.

  İyilikder Gaziantep Şubesi, Gaziantep’deki Hz. Talha ve Veysel Karani camilerinde eğitim gören 150 öğrenciye kırtasiye ve çanta dağıtımında bulundu. 12 Ocak Cumartesi günü düzenlenen yardım organizasyonuna İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, Minberşam Derneği Başkanı Ali Bekir ve İyilikder gönüllüleri katıldı. Camilerde temel dini bilgiler, Kur’an-ı Kerim ve değerler eğitimi dersleri alan öğrenciler yardım organizasyonu dolayısıyla Kur’an-ı Kerim okudular ve çeşitli oyunlar oynadılar. Yardım organizasyonu dolayısıyla bir açıklama yapan İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, iyiliğin hiç azalmadan halka halka yayılan bir değer olduğunu belirterek küçük yaşdaki çocukların bu bilinçle yetişmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. İyilikder gönüllüleri yardım organizasyonu dolayısıyla öğrencilerle ve aileleri ile hasbihal ederek onlara çeşitli hediyeler takdim ettiler.

  Öğrencilere; çanta, kalem seti, defter seti, boyalı kalem seti, açkı ve silgiden oluşan kırtasiye seti dağıtıldı. Yardım organizasyonu toplu hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

 • İyilikder ve Sempati Kolejinden Yemen'e Yardım Eli

  İyilikder ve Sempati Koleji, Yemen’e yardım kampanyası kapsamında nakdi yardım toplamak amacıyla gıda kermesi düzenledi.

  İyilikder Gaziantep Şubesi ve Sempati Koleji Okul Aile Birliği tarafından Yemen’e yardım kampanyası kapsamında nakdi yardım toplamak amacıyla gıda kermesi düzenledi. 26 Aralık Çarşamba günü Sempati Koleji avlusunda düzenlenen gıda kermesinde Sempati Koleji Okul Aile Birliğinden öğrenci velilerinin hazırladığı yöresel yemekler geliri Yemen’e bağışlanmak üzere öğrenciler tarafından satıldı. Gıda kermesine öğrenci velileri,  öğretmenler, öğrenciler ve yöre eşrafı büyük ilgi gösterdi.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Sempati Koleji Anadolu ve Fen Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Albayram; “Okul aile birliğimizin ve öğrencilerimizin bu etkinliğe katılması bizi çok mutlu etti. Burumuzun dibindeki bir yerde çocuklar açıktan ölürken buna bizim duyarsız kalmamız söz konusu olamazdı. Gençlerimizin, çocuklarımızın buna duyarlılık göstermesi bizi gerçekten mutlu etti” dedi.

  Sempati Koleji Müdürü Sema Öğücü de; “Sempati Koleji Anadolu ve Fen Lisesi olarak, İyilikder, Büyükşehir Belediyesi ve Şehitkâmil Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz Yemen’e yardım kermesimizi gerçekleştirdik. Bizi bu organizasyonun içinde bulunduran tüm paydaşlarımıza, okul aile birliğimize, öğrencilerimize, ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Okul sadece akademik bir kurum değil, aydı zamanda çocukların manevi duygularla doldurulması gereken bir yer olduğunu düşündüğümüz için bu etkinliğin içinde olmaktan son derece mutluyuz” dedi.

  İyilikder Gaziantep Şube Başkanı talip Çelik ise; “bu manzarayı gördüğümüzde gerçekten duygulanıyoruz. Bizim insanımızın merhameti, bizim insanımızın duyarlılığı, bizim gençlerimizin yapacakları çok işler olduğunu bize gösterdi. Bu ortamı bize sağladığından dolayı Sempati Koleji Anadolu ve Fen Lisesi yönetimine ve okul aile birliğine teşekkür ediyoruz” dedi.

  Gıda kermesi sonunda toplanan nakdi yardımlar Yemen’e ulaştırılmak üzere İyilikder’e teslim edildi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız