İyilik Gönüllüleri Yemen’e Destek için Buluştu

İyilik Gönüllüleri Yemen’e Destek için Buluştu Öne Çıkarılmış

İyilikder Gaziantep Şubesi, Yemen’deki insani drama dikkatleri çekmek ve yardım toplamak amacıyla Yemen’e Destek Buluşması düzenledi.

İyilikder Gaziantep Şubesi, Yemen’de yaşanan insani drama dikkatleri çekmek ve oradaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yardım toplamak amacıyla Yemen’e Destek Buluşması düzenledi. 24 Aralık Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlenen buluşmaya İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, Bülbülzade Vakfı Başkan Yardımcısı Yunus Atilla Hamallar, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda iyilik gönüllüsü katıldı.

İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik programın açılışında yaptığı konuşmada Yemen’deki insanlık dramına dikkat çekerek; “Yemen’de yaşanan bu sıkıntılar, bu ölümler, hastalıklar bunların tamamı yüreğimizi yakıyor. Müminler kardeştir diyoruz. Bir müslümanın ayağına diken batsa diğer müslümanın içinin acıması gereken bir dine mensubuz. Bizler İyilikder olarak 2017 yılından bu tarafa Yemen’e yardım yapıyoruz. Bizler ne kadar fazla yardım toplarsak o insanların yarasına merhem olursak kendimizi o kadar mutlu hissedeceğiz. Bunun için okullarda gıda kermesleri yapacağız. Buradan gelen nakdi yardımları Yemen’e göndereceğiz. Yine Bem-Bir-Sen Sendikasıyla gıda kermes yaparak gelirlerini Yemen’e göndereceğiz. İyiliğin azı çoğu olmaz. Oradaki kardeşlerimize derman olacak yardımları göndermek istiyoruz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar, Yemen’in tarihi sosyo-kültürel yapısı ve şuanda devam eden iç savaşla ilgili “Yemen’in Dünü Bugünü Yarını” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

“İman Yemen’dedir “

Özmantar sunumunda şu ifadelere yer verdi; “Yemen deyince Filistin’den, Arakan’dan, Eritre’den, Doğu Türkistan’dan farklı bir yürek sızımız oluyor. Neden derseniz? Bu coğrafya çok mahzun bir coğrafya, bu coğrafya tarih boyunca çok ciddi sıkıntılar yaşamış. Mesela efendimizin çok bilinen birkaç hadisi şerifi var. Peygamberimiz eliyle Yemen’i işaret etti ve dedi ki; iman işte şurada Yemen’dedir. Acaba neden Yemen’dedir dedi? Bir başka hadisi şerifte; size Yemen halkından birileri geliyor. Onlar ince yürekli insanlardır. Kalben çok hassastırlar. İman Yemenlidir, hikmet Yemenlidir.

Yemen deyince niçin kalbimiz titriyor? Bunun farkına varmamız gerekiyor. İslam tarihine baktığımız zaman Yemenle en ufak bir çarpışma olmaksızın Yemen’in tamamı Müslüman olmuştur. Ve Yemen’den çıkan insanlar bu dinin şehirli yönüdür. Çünkü Yemen tarihin en eski şehirlerinin olduğu bir yerdir. Bugünkü apartman tarzının milattan önce binlere kadar varan tarihi geçmişi Yemen’dedir. Bu kadar önemli bir yerden bahsediyoruz Yemen dereken. Yemen Arapların şehirli yüzüdür, medeni yüzüdür. Yemen tahrip edildiği zaman aslında neyin tahrip edildiğini çok iyi anlamış oluyoruz. Biliyorsunuz Fil Suresinin hikâyesinde de Yemen vardır. Nedir hikâye? Yemen’e hâkim olmak isteyen iki egemen güç egemenliklerini dünya üzerinde ispat etmek için Yemeni satranç tahtası olarak kullanmak istiyorlar. Ashabul Uhdud, Yemen’in ateşperest Sasani’lerin hükümranlığı döneminde geçiyor.

Şuanda kirli bir savaş var Yemen’de

Yemen biz Müslümanların ırkımız, coğrafyamız ne olursa olsun yürek telini en çok titreten yerdir. Şuanda kirli bir savaş var Yemen’de. Acaba neler oluyor?

Yemen dünyanın en işlek deniz yolları üzeride bulunur. Buraya kim sahip olursa geçiş konusunda o üstünlüğe sahip olur. 1990 yılında hayırlı bir iş oldu. Güney ve Kuzey Yemen birleşme kararı aldı ve kuzey Yemen’in devlet başkanı Ali Abdullah Salih ülkenin başkanı seçildi. Fakat başa gelir gelmez müthiş bir mezhepçilik yapmaya başladı. Yönetimde bulunan bütün Zeydileri yönetimden uzaklaştırdı. 2004’e gelince Zeydileri yok sayan yönetime seslerini yükseltiyorlar. Ancak 2007 yılında siyasi baskılarla bu anlaşmazlık gideriliyor. Ancak 2008 yılında ayaklanmalar sık sık tekrar ediyor. Bu arada devrimi ihraç etmek isteyen İran rejimi Zeydileri bu iş için biçilmiş kaftan olarak görüyor. Bu işin bir tarafı siyasi baskılar olsa da İran’ın bu konuda çok ciddi bir taraf olduğunu itiraf etmek gerekiyor. 2012 yılına gelindiğinde Ali Abdullah Salih istifa etmeye zorlanıyor. Arap Baharı yıllarıdır artık ve Ali Abdullah Salih iktidarı bırakıyor ve Husi militanları tarafından öldürülüyor. Ali Abdullah Salih’in yerine Mansur Hadi seçilir. Ancak istifa ederek Suudi Arabistan’a sığınır. Ancak Suudi Arabistan’da istifa etmediğini söyleyerek görevinin başında olduğunu söyler. Daha sonra 9 Arap ülkelerinden oluşan koalisyon kararlılık operasyonu başlatılıyor. Ancak sivil halka hiçbir yardım ulaşmasına imkân vermiyorlar.

Bu kampanya 15 Ocak tarihine kadar sınırlıdır. Ve sadece nakdi ödemeler kabul ediliyor. Ayrıca kumbara dağıtımı gerçekleştireceğiz. Bunları Talip abiye vereceğiz inşallah onlar da bizzat götürüp teslim edecek” dedi.

Gecenin sonunda Yemen’e ulaştırılmak üzere nakdi yardım toplandı.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • İyilikder’den Bin Aileye Gıda Paketi

  İyilikder Gaziantep Şubesi, Uluslararası İslami Yardımlaşma Derneği (ULİSYAR) işbirliği ile Gaziantep’te 1000 adet gıda paketi dağıttı.

  İyilikder Gaziantep Şubesi, Uluslararası İslami Yardımlaşma Derneği (ULİSYAR) işbirliği ile 23 Mayıs Cuma günü Gaziantep’deki ihtiyaç sahiplerine 1000 adet gıda paketi dağıttı. İyilikder Mütercim Asım Yardım Merkezinde yapılan yardım dağıtımına İyilikder Genel Sekreteri Mustafa Çaylı, İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip, Minberşam Derneği Başkanı Ali Bekir ve gönüllüler katıldı.

  Yardım organizasyonu hakkında bilgi veren İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, ihtiyaç sahiplerinin tamamına milliyetlerini gözetmeden yardım yaptıklarını belirtti. Çelik, Geleneksel ramazan yardımlarında binlerce çocuğa bayramlık elbise yardımı yaptıklarını da sözlerine ekledi.

  Gıda paketlerinin içersinde; pirinç, bulgur, mercimek, yağ, salça, çay ve şeker bulunuyor. Gıda paketinin ağırlığı 23 kilogramı buluyor.

 • İyilikder’in Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı

  İyilikder’in geleneksel hale getirdiği Ramazan yardımları 15 Mayıs tarihinde Gaziantep İyilik Koordinasyon Merkezinde Başladı.

  1994 yılında başlayan ve kesintisiz olarak 25 yıldır devam eden ramazan yardımları İyilikder’in “Bir Çocukta Siz Giydirin” sloganıyla devam ediyor. İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İyilikder) tarafından Ramazan Bayramı öncesi binlerce aileye kıyafet yardımı yapılıyor.

  Aile tespitleri yapılan ve randevu verilen aileler İyilik Koordinasyon Merkezine gelerek yardım mağazasından alışveriş yaparmışçasına kendi kıyafetlerini beğenerek alıyorlar. Çocuklar mağazaya gelmeden önce abi ve ablalarıyla çeşitli oyunlar oynayarak doyasıya eğleniyorlar. Yüz boyama da etkinliklerde çocuklara çeşitli hediyeler veriliyor.

  Oyunlar oynayarak doyasıya eğlenen çocuklar daha sonra ebeveynleriyle yardım mağazasına alınıyor. Burada ailenin tüm bireylerine kıyafet ve ayakkabı veriliyor. Kıyafet ve ayakkabıları herkes kendi isteğine göre seçip alıyor.

  İyilikder gönüllüsü Elif Aksu, yardımlar dolayısıyla yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı öncesi aileleri mutlu etmeye çalıştıklarını söyledi.

  Yardım öncesi ailelere ziyaretler gerçekleştirdiklerini hatırlatan Aksu, ailelerin sorunlarını dinleyerek, çözümler üretmeye çalıştıklarını ifade etti. Aksu, çocukların kendilerini alışverişe gelmiş gibi hissetmelerini sağlamak istediklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

  "Kıyafet dağıtımında özellikle çocuklar çok sevinçli oluyor. Onları mutlu etmek için oyunlar oynayarak, hediyeler dağıtıyoruz. Sonrasında sanki aileleriyle alışverişe gelmiş gibi hissetmelerini sağlamaya çalışıyoruz. İstedikleri kıyafetleri alıyorlar. Onları böyle görünce biz de çok mutlu oluyoruz. Elimizden geldiğince insanların hayatına dokunmaya çalışıyoruz" dedi.

  Günde ortalama 70 ailenin alındığı yardımlar 31 Mayıs'a kadar sürecek.

 • İyilik Eli Her Yerde Mazlumlara Uzanıyor

  İyilikder, Ramazan ayı içerisinde Kuzey Suriye’de yardım faaliyetlerine ara vermeden devam ediyor.

  İyilikder gönüllüleri kadirşinas Anadolu insanının katkılarıyla, Fırat Kalkanı Harekâtıyla özgürlüğüne kavuşan Kuzey Suriye’de yardım faaliyetlerini sürdürüyor. Ramazan dolayısıyla özellikle çadır kentlerde ve bölgedeki ihtiyaç sahiplerine temel gıda maddelerinden oluşan gıda kolileri dağıtan İyilikder gönüllüleri çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Kolilerde temel gıda maddeleri ve süt yer alıyor.

  İyilikder tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada Ramazan ayı içerisinde mazlum insanlara yardımların artarak devam edeceği vurgulandı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız