Uluslararası Öğrenci Buluşması II. Gün Etkinlikleri

Uluslararası Öğrenci Buluşması II. Gün Etkinlikleri Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından ikincisi düzenlenen “Yeryüzü Gençlik” uluslararası öğrenci buluşması ikinci gün yapılan etkinliklerin ardından sona erdi.

Anadolu Öğrenci Birliği Dış İlişkiler Birimi tarafından bu sene Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapılan öğrenci buluşmasına ülkemizin 60 ilinde okuyan ve 40 ülkeden gelen 250 üniversite öğrencisi katıldı.

“Bizden Sonra Gelecekler için Gelme ve Öğrenme Yolları, Neyi Nasıl ve Neden Yapmalı? Derdimiz ve Neşemiz” başlıklı “Workshop Çalışmaları” ile sona eren ilk günün ardından gece öğrenciler Bülbülzade Vakfı gönüllüleri tarafında evlerde misafir edildi.

Programın ikinci günü olan 16 Aralık Pazar günü Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir tarafından “Medeniyet Tasavvurumuz ve Ümmet Bilinci” başlıklı hasbihal gerçekleştirildi. Sunumuna Alak Suresi’nin ilk ayetlerini okuyarak başlayan Aldemir, şunları söyledi;

İlim sadece kalem değildir

“İlim sadece kalem değildir, kitap değildir, defter değildir, akademik bilgi değildir. Sadece okumak da değildir. Onun için eskiler kendin bilmektir diye kendini bilmek, coğrafyayı bilmek, tarihi bilmek, arzın üstünde ve altında olanları bilmek, neyin üstünde yürüdüğümüzü ve nasıl bir gök kubbenin, galaksinin içerisinde yaşadığımız bilmekten geçer. Bunların hepsine şahit olmayabiliriz. Ama Allah’ın bildirmesiyle, peygamberin bize ulaştırmasıyla oradan bize açılan kâinattaki kapılarla biz yeni yollar, yönler ediniriz. Onun için insan bir başkasının ve diğer insanların istişaresine, yol göstericiliğine, dostluğuna, arkadaşlığına her daima ihtiyaç hisseder. Bundan dolayı ulusların, toplulukların, kabilelerin, aşiretlerin git gide içine çökerek bencil bir insana dönüştüğü bu çağda rengârenk 40’ı aşkın ülkeden siz kardeşlerimizle bir arada olmak hakikaten oldukça anlamlıdır.

Burada Yemenli bir kardeşlerimiz var. Yemen bizde büyük bir umut ve sonrasında büyük bir acıdır. Yemen insanlığın atasıdır. Yemen son günlerde yeniden içimize bir acı olarak yüreğimizi dağlamaktadır. Çocuklar açlıktan ölüyor, insanlık paramparça ve bu acıyı Yemen’e yaşatanlar kendini İslam coğrafyasının bir parçası sayan ama ümmeti değil kendi İslam anlayışını, siyasal iktidarlarına basamak yapan içimizden zulme yeltenenlerden başkası değildir. Onun için yeniden okumak, yeniden anlamak. Burada Libya’daki parçalanmışlığımız konuşmak. Allah’ın çöl kumlarının içerisinde her şeyi var ettiği o toprakta bugün insanlar birbirini katlediyor. Bu elbette ki son günlerin hikâyesi değil. Mısır başka bir acı. Mısır medeniyetlerin kesiştiği yerken bugün Müslümanların darağaçlarına sıra sıra dizildiği bir coğrafyaya dönüştü. Somali bulunduğu konum olarak, coğrafyadaki yer ve tarihteki misyon olarak ayrı bir değeri ve anlamı taşırken ne acıdır ki korsanlığın ve birçok gayri meşru işin ocağına dönüştürülmüş vaziyette. Diğer taraftan Irak her türlü güven ortamının kaybolduğu yere dönüştü. Bir dönem Bağdat’daki kütüphanelerin ilmin başkentine dönüştüğü, İslam medeniyet tasavvurunda medeniyet şehri diyebileceğimiz; her dilden, her kültürden, her dinden insanın güven içerisinde yaşadığı, kimsenin diline, dinine dokunulmadığı, kütüphanelerindeki kitapların sadece fihristlerinin yüzlerce cilt olduğu, 500 bin, 600 bin kitapların olduğu Irak, Bağdat bir dönem yakılan kütüphanelerinin mürekkepleriyle kirlenirken şimdi kanımızla sulanıyor. Ve oradan acı coğrafyaya yayılıyor. Afganistan yeryüzünün güven dağlarını oluşturan Hindikuş Dağlarıyla insanlığa, medeniyetlere beşiklik ederken bugün modern çağın bize dayattıklarına karşı kurduğumuz ‘İslam Devletini’ yürütemediğimiz için sen, ben kavgasıyla bugün eroin tarlalarına dönüşmüş durumda. İmanın emanından öte Müslüman’ın birbirine korku saldığı ve coğrafyayı sömürmeye gelenlerinse bizi birbirimize kırdırdığı bir yere dönüşmüş. Arakan zaten sürgünün birbirine karıştığı yerdir. İnsanların birbirlerini parçalayarak evlerini, yurtlarını yakarak kendilerine bir yaşam alanı açmaya çalıştığı bir yer. Bunları çoğaltabiliriz. Bu acılar bizim başımıza niçin geldi? İslam coğrafyası neden bu halde? İnsanlığın, başı sıkışanların Müslümanlarıyla, Ermenisiyle, Süryanisiyle, Hıristiyanıyla kendi ülkelerinde zulme uğrayanların adalet için başvurduğu bu coğrafyalar bugün niçin bu halde? Hepimiz bunun cevabını aramak ve buna anlamlı bir yanıt vermek için bir arayış içerisindeyiz.

Sınır insanla insan arasına çekilen duvardır

Bizlerin yaşadığı son modern ulus devletlerle, batının yönetim sistemleriyle insanlık hala bölünmeye devam ediyor. Hedefleri dünyada bine yakın devlet oluşturmak. Küçük küçük kabileler, aşiretler. Irak’ı, Suriye’yi, Libya’yı bölmek. Bizleri küçük mutlulukların içerisinde büyük tutsaklıklara mahkûm ediyorlar. Sınır insanla insan arasına çekilen duvardır. Burada 40 ülkeden bahsediyoruz kaç sınır aşarak geliyoruz. Bu sınırlar bizim aramıza çekilmiş duvarlar olarak birbirimizi ötekileştiriyor. Ümmet yaklaşımının sınırı yoktur. Orada değer vardır, orada adalet vardır, orada kimse dilinden, dininden, ırkından, kültüründen dolayı ötekileştirilmezdi” dedi.

Sunumun ardından Anadolu Öğrenci Birliği Dış İlişkiler Birimi Başkanı Muhammet Fatih Eren tarafından Turgay Aldemir’e hediye takdimi yapıldı. Daha sonra salondakilerle toplu fotoğraf çekildi. Öğrenci buluşmasına katılan tüm öğrencilere Anadolu Öğrenci Birliği tarafından buluşmanın anısına hediye takdimi yapıldı.

“Yeryüzü Gençlik” uluslararası öğrenci buluşması Gaziantep şehir gezisinin ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Uluslararası Öğrenciler Aile İftarlarında Buluştu

  Yeryüzü Gençlik uluslararası öğrenciler Ramazan ayı boyunca muhtelif illerde birçok ailenin İftar sofralarına misafir oldu.

  Üniversite eğitimi için dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’ye gelen misafir öğrenciler muhtelif şehirlerimizdeki vakıf ve dernek gönüllülerimizin evlerine misafir oldular. Ramazan’ın bereketi kardeşlik iklimimizin ziyadeleştiği bu iftar sofraları çok anlamlı vakitlere vesile oldu. Türkiye’de yalnız olmadıklarını hisseden misafir öğrenciler, Anadolu insanının misafirperverliğini bir kez daha hissetmiş oldular. Evlerinden binlerce kilometre uzaklıkta olmalarına aile sıcaklığını hissedebilmelerini sağlayan aile iftarları projesi, Ramazan ayının sonuna kadar devam edecek.

 • AÖB Kardeşlik Sofrası İftarında Buluştu

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Birimi Kardeşlik Sofrası İftarında bir araya geldi.

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Birimi öğrencileri 15 Mayıs Çarşamba günü Gaziantep Üniversitesi'nde bulunan Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezinde Kardeşlik Sofrası iftarında bir araya geldiler. Anadolu Öğrenci Birliği Bölge Başkanları Huzeyfe Akaslan ve Şehadet Gerçek'in de katılımıyla gerçekleşen iftara çok sayıda öğrenci katıldı. İftar programında birbirleriyle hasbihal eden öğrenciler gündemdeki konularla ilgili görüş alışverişinde bulundular.

 • AÖB Yılsonu Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Birimi yılsonu değerlendirme toplantısını yaptı.

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesinin Gaziantep Üniversitesinde faaliyette bulunduğu Anadolu Öğrenci Topluluğu erkek öğrencileri 15 Mayıs Çarşamba günü yılsonu değerlendirme toplantısı yaptı. Gaziantep Üniversitesi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan toplantıya Anadolu Öğrenci Birliği Bölge Başkanı Huzeyfe Akaslan komisyon üyeleri ve öğrenciler katıldı.

  Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan toplantıda Anadolu Öğrenci Topluluğu adına Yunus Keklikçi birlikte hareket etme ruhunun önemine değinerek dönemi değerlendirdi.

  2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı Güz ve Bahar olmak üzere iki dönem de;

  Söyleşi Programları, Film, Makale ve Kitap Tahlilleri, Speaking Club, Hemhal Dergisi, Gündem Oturumları, Sohbet Halkaları, Kardeşlik Sofrası Kermesi, Halı Saha Turnuvası, Sosyal Aktiviteler, Fidan Dikimi, Uluslararası Öğrenci Buluşması, Kamp Organizasyonu, İftar Buluşmaları faaliyetleri gerçekleştirildi.

  Program öğrencilerin görüş ve önerileri ile son buldu.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız