Uluslararası Öğrenci Buluşması II. Gün Etkinlikleri

Uluslararası Öğrenci Buluşması II. Gün Etkinlikleri Öne Çıkarılmış

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından ikincisi düzenlenen “Yeryüzü Gençlik” uluslararası öğrenci buluşması ikinci gün yapılan etkinliklerin ardından sona erdi.

Anadolu Öğrenci Birliği Dış İlişkiler Birimi tarafından bu sene Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapılan öğrenci buluşmasına ülkemizin 60 ilinde okuyan ve 40 ülkeden gelen 250 üniversite öğrencisi katıldı.

“Bizden Sonra Gelecekler için Gelme ve Öğrenme Yolları, Neyi Nasıl ve Neden Yapmalı? Derdimiz ve Neşemiz” başlıklı “Workshop Çalışmaları” ile sona eren ilk günün ardından gece öğrenciler Bülbülzade Vakfı gönüllüleri tarafında evlerde misafir edildi.

Programın ikinci günü olan 16 Aralık Pazar günü Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir tarafından “Medeniyet Tasavvurumuz ve Ümmet Bilinci” başlıklı hasbihal gerçekleştirildi. Sunumuna Alak Suresi’nin ilk ayetlerini okuyarak başlayan Aldemir, şunları söyledi;

İlim sadece kalem değildir

“İlim sadece kalem değildir, kitap değildir, defter değildir, akademik bilgi değildir. Sadece okumak da değildir. Onun için eskiler kendin bilmektir diye kendini bilmek, coğrafyayı bilmek, tarihi bilmek, arzın üstünde ve altında olanları bilmek, neyin üstünde yürüdüğümüzü ve nasıl bir gök kubbenin, galaksinin içerisinde yaşadığımız bilmekten geçer. Bunların hepsine şahit olmayabiliriz. Ama Allah’ın bildirmesiyle, peygamberin bize ulaştırmasıyla oradan bize açılan kâinattaki kapılarla biz yeni yollar, yönler ediniriz. Onun için insan bir başkasının ve diğer insanların istişaresine, yol göstericiliğine, dostluğuna, arkadaşlığına her daima ihtiyaç hisseder. Bundan dolayı ulusların, toplulukların, kabilelerin, aşiretlerin git gide içine çökerek bencil bir insana dönüştüğü bu çağda rengârenk 40’ı aşkın ülkeden siz kardeşlerimizle bir arada olmak hakikaten oldukça anlamlıdır.

Burada Yemenli bir kardeşlerimiz var. Yemen bizde büyük bir umut ve sonrasında büyük bir acıdır. Yemen insanlığın atasıdır. Yemen son günlerde yeniden içimize bir acı olarak yüreğimizi dağlamaktadır. Çocuklar açlıktan ölüyor, insanlık paramparça ve bu acıyı Yemen’e yaşatanlar kendini İslam coğrafyasının bir parçası sayan ama ümmeti değil kendi İslam anlayışını, siyasal iktidarlarına basamak yapan içimizden zulme yeltenenlerden başkası değildir. Onun için yeniden okumak, yeniden anlamak. Burada Libya’daki parçalanmışlığımız konuşmak. Allah’ın çöl kumlarının içerisinde her şeyi var ettiği o toprakta bugün insanlar birbirini katlediyor. Bu elbette ki son günlerin hikâyesi değil. Mısır başka bir acı. Mısır medeniyetlerin kesiştiği yerken bugün Müslümanların darağaçlarına sıra sıra dizildiği bir coğrafyaya dönüştü. Somali bulunduğu konum olarak, coğrafyadaki yer ve tarihteki misyon olarak ayrı bir değeri ve anlamı taşırken ne acıdır ki korsanlığın ve birçok gayri meşru işin ocağına dönüştürülmüş vaziyette. Diğer taraftan Irak her türlü güven ortamının kaybolduğu yere dönüştü. Bir dönem Bağdat’daki kütüphanelerin ilmin başkentine dönüştüğü, İslam medeniyet tasavvurunda medeniyet şehri diyebileceğimiz; her dilden, her kültürden, her dinden insanın güven içerisinde yaşadığı, kimsenin diline, dinine dokunulmadığı, kütüphanelerindeki kitapların sadece fihristlerinin yüzlerce cilt olduğu, 500 bin, 600 bin kitapların olduğu Irak, Bağdat bir dönem yakılan kütüphanelerinin mürekkepleriyle kirlenirken şimdi kanımızla sulanıyor. Ve oradan acı coğrafyaya yayılıyor. Afganistan yeryüzünün güven dağlarını oluşturan Hindikuş Dağlarıyla insanlığa, medeniyetlere beşiklik ederken bugün modern çağın bize dayattıklarına karşı kurduğumuz ‘İslam Devletini’ yürütemediğimiz için sen, ben kavgasıyla bugün eroin tarlalarına dönüşmüş durumda. İmanın emanından öte Müslüman’ın birbirine korku saldığı ve coğrafyayı sömürmeye gelenlerinse bizi birbirimize kırdırdığı bir yere dönüşmüş. Arakan zaten sürgünün birbirine karıştığı yerdir. İnsanların birbirlerini parçalayarak evlerini, yurtlarını yakarak kendilerine bir yaşam alanı açmaya çalıştığı bir yer. Bunları çoğaltabiliriz. Bu acılar bizim başımıza niçin geldi? İslam coğrafyası neden bu halde? İnsanlığın, başı sıkışanların Müslümanlarıyla, Ermenisiyle, Süryanisiyle, Hıristiyanıyla kendi ülkelerinde zulme uğrayanların adalet için başvurduğu bu coğrafyalar bugün niçin bu halde? Hepimiz bunun cevabını aramak ve buna anlamlı bir yanıt vermek için bir arayış içerisindeyiz.

Sınır insanla insan arasına çekilen duvardır

Bizlerin yaşadığı son modern ulus devletlerle, batının yönetim sistemleriyle insanlık hala bölünmeye devam ediyor. Hedefleri dünyada bine yakın devlet oluşturmak. Küçük küçük kabileler, aşiretler. Irak’ı, Suriye’yi, Libya’yı bölmek. Bizleri küçük mutlulukların içerisinde büyük tutsaklıklara mahkûm ediyorlar. Sınır insanla insan arasına çekilen duvardır. Burada 40 ülkeden bahsediyoruz kaç sınır aşarak geliyoruz. Bu sınırlar bizim aramıza çekilmiş duvarlar olarak birbirimizi ötekileştiriyor. Ümmet yaklaşımının sınırı yoktur. Orada değer vardır, orada adalet vardır, orada kimse dilinden, dininden, ırkından, kültüründen dolayı ötekileştirilmezdi” dedi.

Sunumun ardından Anadolu Öğrenci Birliği Dış İlişkiler Birimi Başkanı Muhammet Fatih Eren tarafından Turgay Aldemir’e hediye takdimi yapıldı. Daha sonra salondakilerle toplu fotoğraf çekildi. Öğrenci buluşmasına katılan tüm öğrencilere Anadolu Öğrenci Birliği tarafından buluşmanın anısına hediye takdimi yapıldı.

“Yeryüzü Gençlik” uluslararası öğrenci buluşması Gaziantep şehir gezisinin ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • AÖB, Psikolog Abdullah Solmaz’ı Ağırladı

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesinin düzenlediği Gençlerle Hasbihal programının bu ay ki konuğu Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Abdullah Solmaz’dı.

  Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Şubesinin 27 Aralık Perşembe günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlediği Gençlerle Hasbihal programında bu ay “Gençlik ve Gelecek” konusu irdelendi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Abdullah Solmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı programa çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı. Hasbihal Programının Moderatörlüğünü Anadolu Öğrenci Birliğinden Fatih Ahmetcan Alpcan yaptı. Hasbihal programında Uzman Psikolog Abdullah Solmaz gençlere zaman yönetimi ve planlı çalışmanın önemi konusunda tavsiyelerde bulundu. Soru ve cevap kısmı ile devam eden program Abdullah Solmaz’a hediye takdimi yapılmasının ardından sona erdi.

 • Uluslararası Öğrenci Buluşması I. Gün Etkinlikleri

  Anadolu Öğrenci Birliği tarafından bu sene ikincisi düzenlenen “Yeryüzü Gençlik” uluslararası öğrenci buluşması Gaziantep’te başladı.

  İlki geçen yıl Kayseri’de düzenlenen öğrenci buluşmasına ülkemizin 60 ilinde okuyan ve 40 ülkeden 250 üniversite öğrencisi katılıyor. Bu sene Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde yapılan programa Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, GAÜN İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeyhus Demir, Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Mesut Çaça, Bülbülzade Vakfı Başkan Yardımcısı Yunus Atilla Hamallar, Anadolu Öğrenci Birliği Dış İlişkiler Birimi Başkanı Muhammet Fatih Eren ve çok sayıda davetli katıldı.

  Programın sunuculuğunu Bangladeşli öğrenci Faysal Muhammed yaptı. Program Yemenli İbrahim Ubeyd tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Anadolu Platformu’nun tanıtım filmi izlendi.

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Bölge Başkanı Huzeyfe Akaslan yaptığı selamlama konuşmasında; “Bu heyecanı bizlere yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyoruz. Gaziantep’imize hoş geldiniz. Uzak yollardan geldiniz yoruldunuz. Sözlerimi Arif Nihat Asya’nın şu dizeleriyle bitirmek istiyorum:

  ‘Delikanlım, işaret aldığın gün atandan, Yürüyeceksin... Millet yürüyecek arkandan! Sana selam getirdim Ulubatlı Hasandan.... Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın; Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın!’

  Bu dizelerde de anlatıldığı gibi bizler insanlığın gerisinde değil önünde yürümeliyiz. İnşallah bugünkü programımız da buna bir milat olur” dedi.

  Anadolu Öğrenci Birliği Dış İlişkiler Birimi Başkanı Muhammet Fatih Eren de; “Bazı insanlar vardır, bazı hayatlar vardır bereketle şekillenir. Bir şeyi yaptığınızda, bir eylemi, bir işi yaptığınızda her zaman güzel bir şekilde anılır. Bizim bu programında bereketli geçmesini, ileride çocuklarınıza anlatacağınız bir program olmasını diliyorum.

  Yeryüzü herkese yetecek kadar geniş ve güneş herkesi ısıtacak kadar sıcak. İnsanlığı modern dünyanın kaosundan kurtaracak bir irfana, akla ve istikamete ihtiyacımız var. İşte bu sebeple buradayız ve birlikteyiz. Dillerimiz farklı, kültürlerimiz, renklerimiz farklı. Ama fikrimizi, ruhumuzu bir kılan bir geçmişimiz, tarihimiz, sinerjimiz var. Kâinatta her şeyin bir fıtratı olduğu gibi dünyanın da bir fıtratı var. Yeryüzü savaşı, kaosu fıtrat dışı kabul ediyor. İnsanlık İslam’ın adaletine ve merhametine ihtiyaç duyuyor. Sizler dünyanın çok farklı ülkelerinden, şehirlerinden buraya eğitim için geldiniz. Hepimize Allah’ın halifeleri olarak çok ciddi sorumluluklar düşüyor. Heybemiz dolu, yaşatmak için yaşayarak ülkemize dönerek ortak hikâyemizi yazmayı diliyorum” dedi.

  Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Mesut Çaça ise; “Rabbim Hucurat suresi 13. Ayette buyurduğu üzere sizleri bir kadından ve bir erkekten yarattık. İstedik ki sizler birbirinizle tanış olasınız. Sizleri farklı farklı kabilelere, farklı farklı ırkta yarattık. Bu coğrafyada farklı kültürlerle büyüdük ve bu yaşa kadar geldik. Kader bizi bu coğrafyada birleştirdi. Bunun bir arka planı olmalı. Buradan kendimize bir vazife, ödev çıkartmalıyız. Gelmiş olduğunuz coğrafyadan buralara güzel şeyler getirdiğinize inanıyoruz. Ama bu güzel şeyler sizde kalırsa bir anlam ifade etmez. O güzellikleri bizlere aktarmanızı talep ediyoruz. Türkiye’de kıymetli tecrübeler var. Bu memleketten ayrılırken kendi memleketlerinize buradaki tecrübe birikimlerinizi mutlaka götürün. Burada gördüğünüz güzel şeyleri oralarda da yayın. Bizler Anadolu Öğrenci Birliği olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” dedi.

  Uluslararası gençlik buluşmasında Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür “Gençliğin ve Eğitim Uluslararasılaşması”, Afrikalı öğrenci Musti Kusti “Afrika’dan Türkiy’ye gelen Selam”, Afrika’dan, Suriye’den ve Balkanlardan gelen öğrencilerin sunumuyla “Yol Hikayeleri” ve Bizden Sonra Gelecekler için Gelme ve Öğrenme Yolları, Neyi Nasıl ve Neden Yapmalı? Derdimiz ve Neşemiz başlıkları altında “Workshop Çalışmaları” yer alacak.

  Gençlik buluşması 16 Aralık Pazar günü Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in sunacağı “Medeniyet Tasavvurumuz ve Ümmet Bilinci” başlıklı hasbihal programının ardından Gaziantep şehir gezisi ile sona erecek.

 • AÖB’den Hizmetiçi Eğitim Programı

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Birimi kız öğrencileri için iki günlük hizmetiçi eğitim programı düzenledi.

  8-9 Aralık Cumartesi Pazar günlerinde Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi BEKAM’da gerçekleştirilen hizmetiçi eğitim programına çeşitli oturumlar gerçekleştirildi. İlk günün ilk oturumu “Gemi ve Güven” başlığı altında ve Şehadet Gerçek moderatölüğünde gerçekleştirildi. Oturumda Merve Fırat; Hz Nuh, Firdevs Aygün ise Hud Suresinin tefsiri üzerine sunumlar gerçekleştirdi.

  İkinci oturum “Beldemiz” başlığı altında yapıldı. Büşra Yıldız’ın moderatölüğünde yapılan oturumda Özlem Karakaya tarafından Beled Suresinin tefsiri yapıldı. Ardından “Sarp Yokuşun Eteğinde İnsan” konusu Zeynep Aksu tarafından sunuldu.

  Hizmetiçi eğitim programının ikinci gününde AKADDER Başkanı Rabia Aldemir tarafından “Teşkilat Kültürümüz” başlığı ile bir sunum gerçekleştirildi. Hizmetiçi eğitim programı sunumun ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.