Yetim Anneleri için İyilik Çağrısı Konferansı

Yetim Anneleri için İyilik Çağrısı Konferansı Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu, Ramazan Kayan hocanın konuşmacı olarak katıldığı “İyilik Çağrısı” üst başlıklı bir seminer düzenledi.

“Yetim gülerse dünya güler” sloganıyla faaliyetlerini yürüten Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonun 28 Aralık Cuma günü Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlediği programa yetim aileleri büyük ilgi gösterdi.

Konuşmasına Hz. Hacer’in ve Hz. İsmail’in hayatını anlatarak başlayan Ramazan Kayan şunları söyledi; “Hacer annemiz Hz. İbrahim tarafından çöle bırakılınca yanlarındaki yiyecek ve su tükeniyor. Kalkıyor iki tepe arasında bir yürüyüş başlatıyor. Umuda yürüyüş. Belki bir canlı görebilirim, belki sesimi bir yerlere ulaştırırım diye iki tepe arasında yürüyüş yapıyor. İki tepe arasında 350 – 400 metre var. Safa ile Merve teperlinden bahsediyorum. 7. Defa yürüyüşünü yaptığında bir su sesi işitiyor. Bir de bakıyor ki İsmail’i bıraktığı yerde İsmail’in topuklarının altından su fışkırıyor. Yıllar sonra Hz. Muhammed (sav) gelecek o suyun başında duracak ve ‘Allah Hacer annemize rahmet eylesin o gün suyun önünü tutmasaydı kıyamete kadar nehir olarak akacaktı’ diyecektir. Zemzem demek umut demektir. Yalnız da olsanız umudunuzu kaybetmeyeceksiniz, mücadeleden kopmayacaksınız, yürüyüşünüze devam edeceksiniz. 4 bin yıl önce bir kadın oraya bırakılmış çocuğu ile yılmamış Allah zemzemle onu ödüllendirmiş. Peki, sadece Hz. Hacar’e zemzem mi nasip etti Allah? Hayır. Allah Hacer annemizin ayaklarının değdiği o tepeyle ilgili ayet gönderdi. Bir annenin, bir kadının ayaklarının değdiği o tepeyle ilgili Allah ayet gönderiyor. Peki, o iki tepenin özelliği ney? Bir kadının ayağı oraya değdi. Allah bir kadına nasıl değer biçiyor, nasıl kıymet biçiyor. Kıyamete kadar hacıların hacı, umrelerin umre olması için ayakları Hacer’in ayak bastığı yere değmesi gerekiyor. Hep düşündüm Allah bir kadına niye bu kadar değer veriyor? Bir kadının ismini niye bu kadar yaşatıyor? Bunu ne zaman anladım biliyor musunuz? Ne zaman ki Afrika’yı gördüm, ne zaman ki Arakan’ı gördüm o zaman Hacer’i anladım. Afrika’yı görünceye kadar, Arakan’ı görünceye kadar hacda say yapmayı anlayamadım, Hacer’i, İsmail’i anlayamadım. Suriyeli anneleri gördükten sonra 4 bin yıl önceki Hacer’i anladım ve zihnimde bir yere oturttum” dedi.

Sunumun ardından Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu tarafından yürütülen Çare Sizsiniz projesine katılıp mesleki eğitim alan yetim annelerine sertifikaları verildi. Program sertifika töreninin ardından ona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Haftalık Yetim Aile Ziyaretlerimiz Devam Ediyor

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu’nun haftalık olarak düzenlediği yetim aile ziyaretlerinde bu hafta 4 aile evlerinde ziyaret edildi.

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu gönüllüleri tarafından 13 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilen ziyaretlerde ilimiz Mimar Sinan Mahallesi, Yukarıbayır ve Hoşgör Mahallelerinde ikamet eden 4 yetim aile evlerinde ziyaret ederek maddi-manevi destekte bulunuldu.

  Ziyaretlerde kutsal emanetlerimiz olan yetimler ve aileleriyle hasbihal eden Yetim Komisyonu gönüllüleri, yetimlere çeşitli hediyeler verdi. Ziyarette ailelere gıda, kahvaltılık ve temizlik paketleri de götürüldü.

 • Yetim Öğrenciler Kahvaltı Programında Buluştu

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu 50 yetim öğrenci ve onlara değerler eğitimi veren 20 üniversite öğrencisiyle kahvaltı programında bir araya geldi.

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu’nun 2 Mart Cumartesi günü düzenlediği etkinlikte hayırsever bir ailemizin katkılarıyla 50 yetim öğrenciye ve onlara hafta sonları değerler eğitimi veren 20 üniversite öğrencisi kahvaltı programında bir araya geldi. Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlenen kahvaltı programına Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, komisyon üyeleri ve gönüllü aileler katıldı.

  Üniversiteden ağabeyleri ve ablalarıyla beraber kahvaltı yapan yetim öğrenciler daha sonra hafta sonları katıldıkları değerler eğitimi ve akademik destek eğitimlerine devam ettiler.

 • Yetim Ailelere Uzanan Kardeşlik Köprüsü

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu haftalık yetim aile ziyaretleri kapsamında iki aileyi ziyaret maddi-manevi destekte bulundu.

  Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu kardeşlik köprüsü projesi kapsamında iki yetim aileyi ziyaret ederek maddi-manevi destekte bulundu. İyilikder Gaziantep Şubesi işbirliği ile yapılan ziyaretler 19 Şubat Salı günü gerçekleştirildi. İyilikder ve Yetim Komisyonundan gönüllülerin katıldığı ziyaret ilimiz Çıksorut ve Yeni Mahallede bulunan iki yetim aileye gerçekleştirildi. Ziyarette kutsal emanetlerimiz olan yetimlere çeşitli hediyeler verip onlarla oyunlar oynayan iyilik elçileri ailelere de gıda ve ihtiyaç malzemelerinden oluşan paketler gördü.

  İyilikder Gaziantep’te her ay 150 yetim aileye düzenli olarak yardımda bulunuyor.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız