Suriyeli ve Türkiyeli STK'lardan Kültür ve Kardeşlik Gecesi

Suriyeli ve Türkiyeli STK'lardan Kültür ve Kardeşlik Gecesi Öne Çıkarılmış

Türkiyeli ve Suriyeli 12 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle oluşturulan kardeşlik ormanı projesi kapsamında kültür ve kardeşlik buluşması gecesi düzenlendi.

Türkiye’den 6, Suriye’den de 6 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle oluşturulan kardeşlik ormanı projesi kapsamında kültür ve kardeşlik buluşması gecesi düzenlendi.

22 Aralık Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlenen geceye; Belkıs Kadın ve Aile Derneği, Önder Dayanışma ve Kalkınma Derneği, Şehreküstü Derneği, Mozaik Kadın ve Aile Derneği, İyilikder, Şam Hayat Derneği, Silat Derneği, Ufuk Eğitim Derneği, Şam Yetimler Derneği ve Minberşam Derneği’nin yöneticileri ve temsilcileri katıldı.

Göçle gelen sadece acı ve gözyaşı değildir

Gecede konuşan Belkıs Kadın ve Aile Derneği Başkan Yardımcısı Perihan Kaya; “Göçle gelen sadece acı ve gözyaşı değildir. Sanat ve kültür acıdan beslenir ve sanatçılar en güzel eserlerini büyük acılardan sonra ortaya koymuşlardır. Siz bize güzel değerlerinizi ve kültürünüzü de getirdiniz. Konuşarak aşamadığımız şeyleri müzikle, sanatla aşabileceğimizi sanıyorum. Birçok konuda anlaşamayan insanlar sanat ve müzikte birleşirler. Bu tür programlarla hem kendi kültürünüzü yaşatacaksınız hem de bizim kültürümüze zenginlik katacağınıza inanıyorum. Aynı dili konuşamadığımız için kelimelerimizi anlamıyoruz ama ruha hitap eden melodilerle acınızı, sevincinizi, vatan hasretinizi iliklerimize kadar hissediyoruz.

Yeni bestelere, şiirlere, hikâyelere, masallara, tiyatro eserlerine ev sahipliği yaparak tarihe güzel bir not düşmek istiyoruz. Biz Bülbülzade Vakfı olarak sanatınıza ev sahipliği yaparak hüzünlerinizin ayrılıklara, kırgınlıklara değil güzel eserlere dönüşmesine vesile olmak isteriz” dedi.

Önder Dayanışma ve Kalkınma Derneği Başkanı Abdurrahman Dadam ise projenin hayırlara vesile olmasını diledi.

Gecede Türkçe ve Arapça ezgiler, şiirler ve halk müzikleri seslendirildi. Salondakiler tarafından büyük beğeni ile dinlenen program sonunda misafirlere çeşitli ikramlarda bululdu.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • BAGEP Proje İftarı Salı Günü Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı, Beceri ve Akademik Gelişim Projesi (BAGEP) kapsamında eğitim alan öğrenci ve öğretmen ailelerine yönelik düzenlediği iftar programı 28 Mayıs Salı günü yapıldı.

  Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapılan iftar programına BAGEP Proje Koordinatörü Cumali Kaplan, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

  İftar programı proje öğrencileri tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ve Türkçe meali ile başladı. İftar yemeğinin ardından yemek duası da yine bir proje öğrencisi tarafından yapıldı.

  İftar dolayısıyla bir konuşma yapan BAGEP Proje Koordinatörü Cumali Kaplan konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “İçinde kadir gecesini aradığımız, cehennem ateşinden de azat olmayı umduğumuz, bayrama doğru adım adım yaklaştığımız Ramazanın son günlerinde bizleri bu sofrada bir araya getiren Rabb’imize hamdolsun. Coğrafya olarak zor zamanlardan geçiyoruz. İnsanoğlunun tarih boyunca en büyük sorunu yine kendisi olmuştur. İnsanın başı kendi ile derttedir. Tıpkı insanlık tarihinin başlama noktası olan Hz. Âdem’in çocuklarından Kabil’in Habil’i katlettiği gibi bugünde Kabiller Habilleri katletmeye devam ediyor. Mazlumların, güçsüzlerin, hastaların, muhacirlerin olmadığı bir dünyamız asla hiçbir dönemde olmayacak. Dolayısıyla bu sıfatlarla andığımız insanları en iyi anlamaya çalıştığımız günlerdir Ramazan.

  Ramazan’ın kelime anlamı kavrulmaktır, yanmaktır ve orucun açlığı ile tabiri caizse kavrulacaktır insan. Yanacaktır adeta. Oruç insana dışarıya karşı bir iç duruş, içteki korkuyu adeta ümide dönüştürür. Biz hayatta kalıyorsak yediklerimiz ve içtiklerimiz sayesinde değil, Rabbimizin bizim hayatta kalmamızı istediği için varız. Bir milletin bekası insanlığa katkıda bulunmuş, medeniyete emek sarf etmiş bireyleriyle ancak mümkündür. Bugün bu sofranın etrafında bir araya gelmemize vesile olan çocuklarımızla bu coğrafyanın bekası için geleceğe doğru emin adımlarla yürümekteyiz.

  Müslümanlar olarak dünyaya bir şekilde bir şeyler bırakmak zorundayız. Bunun için de insan yetiştirmemiz gerekiyor. İnsanı yetiştirmeden yapacağımız her güzellik bir gün yok olmaya mahkûmdur. Dolayısıyla güzellikleri yaşatacak olan, güveni ve huzuru sağlayacak olan insandır. Bu insanlarımızın nitelikli yetişmesi, emin adımlarla geleceğe hazırlanması başta biz eğitimciler olmak üzere siz velilerin desteği ve çocukların da çabası ile mümkündür. Biz bu projemizde ilk günden bu yana neyi planladık ve yaptıysak çocuklarımızın daha iyi yetişmesi ve sizlerin hayallerini gerçekleştiren birer evlat olmaları içindir. Biz çocuklarımızın sadece teknolojiyi bilen, dijital beceriliri iyi, verilenleri ezberleyen ve yeri geldiğinde bunları sınavlarda ortaya koyan çocuklar olmasını sadece istemiyoruz. Biz inanıyoruz ki bir öğretmen isterse, bir öğrenci isterse kendisinin ve dünyanın kaderini değiştirebilir. Çocuklarımızın zekâsıyla, projeleriyle, fikirleriyle bu eğitim sürecinde ortaya koydukları performansla bir kez daha gördük ki sistem ne olursa olsun aslında her birimizin kendi dünyasına kurduğu bir sistem var. Kendi dünyasında hayal ettiği bir gelecek var. Bu gelecek için doğrusu emek sarf ediyoruz. Bu süreçte siz velilerin çocuklarımıza olan güveni ve emeği yadsınamaz. Önümüzdeki süreçte buna benzer programlarla siz velilerimizle daha sık bir araya gelmeyi sürdüreceğiz” dedi.

  İftar programı yapılan konuşmanın ardından sona erdi.

 • Benim Evim Kütüphanem Projesi Bu Yılda Devam Ediyor

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Birimi tarafından yetim çocukların evlerinde kitaplık oluşturmak için geçen yıl başlatılan “Benim Evim Kütüphanem Projesi”nde kitaplık ve kitap teslimatları bu yıl da devam ediyor.

  Benim Evim Kütüphanem Projesi kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki yetim çocukların evlerine birer kitaplık kuruluyor. “Bir kitap yürekten gelmişse ancak o zaman başka yüreklere ulaşabilir” sloganıyla öğrencilerin okuyabileceği kitaplar bağış olarak alınıyor. Ayrıca kitap alınması için nakdi bağış da kabul ediliyor.

  Geleceğin dünyasını inşa edecek olan çocuklarımızın kitapla büyüyüp kendilerini kitapla geliştirmeleri için duyarlı vatandaşlarımızı projeye destek olmaya davet ediyoruz.

 • Medya Sanat ve Spor Kurslarımız Başlıyor

  Vakfımızın Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında yürüteceği “Birlikte Başaralım” isimli medya, sanat ve spor kurslarına kayıtlar başladı.

  Proje kapsamında Gaziantep’te 13-29 yaş aralığındaki 120 gence medya, sanat ve spor alanlarında kurslar verilecek. Proje de kaligrafi, bağlama, keman, yüzme, tekvando, dijital fotoğrafçılık kursları ile değerler eğitimi, kitap tahlilleri, imza günleri, tarihi ve kültürel mekânların gezileceği şehir içi ve şehirlerarası geziler ve doğa kampları gerçekleştirilecek. Proje ile bir fotoğrafçılık bir de karikatür yarışması düzenlenecek ve dereceye girenlere ödül verilecek. Toplam 120 saat sürecek kursların sonunda katılımcılara katılım sertifikası da verilecek.

  Kurslara katılmak isteyenlerin en geç 23 Mart Cumartesi gününe kadar kayıt yaptırması gerekiyor. Kayıt ve detaylı bilgi için 0507 597 19 82 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

   

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız