Yeni Medya Çağında Dönüşen Toplumsal Hareketler

Yeni Medya Çağında Dönüşen Toplumsal Hareketler Öne Çıkarılmış

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM)’ın Aralık ayı atölye çalışması olan “Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü” seminerlerinin üçüncü oturumu “Yeni Medya Çağında Dönüşen Toplumsal Hareketler” üst başlığı ile yapıldı.

Atölye Danışmanı Enes Günaslan moderatörlüğünde yapılan oturum 15 Aralık Cumartesi günü BEKAM Toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Seminerde “Yeni Medya Çağında Dönüşen Toplumsal Hareketler” ele alındı. Dört hafta devam edecek seminerlerin sonunda bir değerlendirme oturumu yapılacak.

“Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü” atölye çalışmasının dördüncü oturumu 22 Aralık Cumartesi günü “Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü” başlığı altında BEKAM Konferans Salonunda yapılacak.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen ve Karar Gazetesi Yazarı Salih Cenap Baydar'ın katılımıyla gerçekleştirilen “Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü” semineri yapıldı.

  BEKAM tarafından Aralık ayı içinde başlatılan ve dört hafta devam eden atölye çalışmasının son oturumu olan seminer 22 Aralık Cumartesi günü BEKAM Konferans Salonunda yapıldı. Seminere; BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

  Sunumuna medya kavramının tanımını yaparak başlayan Baydar, şunları söyledi; “Medya kelime anlamı ile taşıyıcı demek, ortam demek. Bu anlamda radyo dalgaları, televizyon dalgaları, interneti bize ulaştıran dalgalar da bir medya. İnternet üzerine bir katman daha koyarsanız sosyal medya da bir taşıma ortamı. Fakat taşıma ortamları bize ne taşıyor? Ben konuşuyorum sesim size ulaşıyor. Bunu ne taşıyor? Hava taşıyor. Sosyal medyada taşıyıcı internet ve elektrik sinyalleridir.

  Beş göz denen dünyada beş tane ülke var. Bunlar Avustralya, İngiltere, Kanada, Amerika ve Yeni Zelanda. Dünya haritasına bakarsanız bütün dünyayı kuşatacak şekilde konumlandırılmış. Bunlar hepsi İngilizce konuşan ülkeler. Bunlar aralarında bir centilmenlik anlaşması yapmışlar. Birbirine casusluk faaliyeti yapmayacaklar. Başka ülkeler hakkında topladıkları bilgileri bilgileri de paylaşacaklar. Herkesi gözetliyorlar. Ta birinci dünya savaşından beri bu devam ediyor. Kriptoloji, başkalarının şifreli mesajlarını kırma. Bunu ikinci dünya savaşından sonra üniversiteye dönüştürüyorlar. Hatta Almanların yenilmesi ikinci dünya savaşında İngilizlerin Almanların kriptolarını kırmasıyla mümkün oluyor. Bu beş göz ne yapıyor? Beş gözün ne yaptığını Edward Joseph Snowden söyledi. Edward Snowden NSA’nun çalışanıydı. NSA Amerika’da bir organizasyon. Ne yapıyor NSA? Gözetleme yapıyor. Edward Snowden NSA’da çalışmaya başlıyor ve prizma diye bir program olduğunu öğreniyor. Bu ne biliyor musunuz? Öğreniyor ki Amerika bütün dünyayı gözetliyor. Sadece dünyayı gözetlemiyor. Amerika’yı da gözetliyor. Bu öyle bir hal almış ki her şeyi kaydediyorlar. Sadece internet değil, email, whatsapp aklınıza gelen her şeyi kaydediyorlar. Devasa yapılar kurmuşlar. Başka ülkeleri anladık da bizim insanlarımızı niye dinliyorsunuz diyor? Daha sonra bu bilgileri basına sızdırıyor. Şuanda Rusya’da yaşıyor. Oraya kaçtı ve hayatına orada devam ediyor.

  Buradan Michel Pieczynski’ye geçmek istiyorum. Facebook üzerinde bir uygulama geliştiriyor. Şöyle anketlerle karşılaşıyorsunuz bu anketi doldur ne tür insan olduğunuzu söyleyelim diye. İnsanları sınıflandırmak için beş etmen modeli diye bir şey var. Bunlar; açıklık, sorumluluk, dışa dönüklük, uyumluluk, nevrotiklik diye sınıflandırıyorlar. Bu beş alanda puanlar vererek insanları sınıflandırıyorlar. Pieczynski bunu bildiği için facebook üzerinden binlerce insandan bu veriyi topluyor. Derisinin renginden, cinsel tercihine, hangiye partiye oy verdiğine kadar beğeni sayılarından bunlara ulaşabiliyor.

  Trump’ın Amerika’da başkan seçilmesini facebook sağladı. Facebook üzerindeki verileri analiz edip Trump’a sundular. Facebook üzerindeki verilerden Amerikan vatandaşlarını nasıl çözeceklerinin verilerini buldular” dedi.

  Sunumun ardından seminer soru cevap kısmı ile devam etti. Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü semineri soru cevap kısmının ardından sona erdi.

 • Yeni Medyanın Toplumsal Yansımaları

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM)’ın Aralık ayı atölye çalışması olan “Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü” seminerlerinin ikinci oturumu “Geleneksel Medya ve Yeni Medyanın Toplumsal Yansımaları” üst başlığı ile yapıldı.

  Atölye Danışmanı Enes Günaslan moderatörlüğünde yapılan oturum 8 Aralık Cumartesi günü BEKAM Toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Seminerde “Geleneksel Medya ve Yeni Medyanın Toplumsal Yansımaları” ele alındı. Dört hafta devam edecek seminerlerin sonunda bir değerlendirme oturumu yapılacak.

  “Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü” atölye çalışmasının üçüncü oturumu 8 Aralık Cumartesi günü “Yeni Medya Çağında Dönüşüm Toplumsal Hareketler” başlığı altında yapılacak.

 • İktidar Olmuş Siyasal Partilerde Lider Değişimi

  BEKAM tarafından aylık düzenlenen BEKAM Doktora Kürsüsü seminerlerinde bu ay “İktidar Olmuş Siyasi Partilerde Yönetim, Liderlik ve Lider Değişimi, II. Dünya Savaşı Sonrası G-8 Ülkeleri ve Türkiye” konuları irdelendi.

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM)’ın aylık düzenlediği BEKAM Doktora Kürsüsü seminerinde bu ay “İktidar Olmuş Siyasi Partilerde Yönetim, Liderlik ve Lider Değişimi, II. Dünya Savaşı Sonrası G-8 Ülkeleri ve Türkiye” konuları ele alındı. Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe’nin sunumuyla gerçekleşen seminer 7 Aralık Cuma günü BEKAM Konferans Salonunda yapıldı. Seminere BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

  Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe sunumunda şu ifadelere yer verdi;

  “Başarısız olan liderler koltuğu terk etsin. Peki, başarılı olan bir lider koltuğu ne zaman terk edecek. Bununla ilgili dünyanın en gelişmiş 8 ülkesi olan G-8 ülkelerinde durum nasıl? Mesela Japonya’da Liberal Demokrat Parti 11. kez seçimi kazanmış. Bu parti 11 kez kazanıyor 11 tane başbakanı var. 12. kez seçime giriyor ve 12. başbakan var. Halk Japonya’da partilerin ülke menfaatine güvenmişler gelecek işinin de bunu sürdüreceğini biliyor. Onun için gelecek seçimi kazanacağına da kesin gözüyle bakılıyor. Bizde lider bazlı bir anlayış var. Lider giderse parti çöker. Olmuş mu? Olmuş. Ana Vatan Partisinde lider gitmiş parti dağılmış. Doğru Yol Partisinde lider gitmiş parti dağılmış. Bütün bunların çerçevesinde biz G-8 ülkelerini ele aldık. Bu ülkelerin her birinde farklı bir yönetim sistemi var. Amerika’nın siyasi kültürü farklı, Almanya’nın farklı, seçim sistemleri farklı. Peki, neden önemli siyasi partilerde lider değişimi? Sık mı değişmeli yoksa sabit mi kalmalı? Siyasi partilerde değişim olmazsa gençlerin önü kapanıyor. Onun için partilerde değişim ve gelişim olması için yönetimler belirli periyotlarla değişmelidir” dedi.

  Sunumun ardından program karşılıklı müzakerelerle devam etti. Müzakerelerin ardından program sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.