İktidar Olmuş Siyasal Partilerde Lider Değişimi

İktidar Olmuş Siyasal Partilerde Lider Değişimi Öne Çıkarılmış

BEKAM tarafından aylık düzenlenen BEKAM Doktora Kürsüsü seminerlerinde bu ay “İktidar Olmuş Siyasi Partilerde Yönetim, Liderlik ve Lider Değişimi, II. Dünya Savaşı Sonrası G-8 Ülkeleri ve Türkiye” konuları irdelendi.

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM)’ın aylık düzenlediği BEKAM Doktora Kürsüsü seminerinde bu ay “İktidar Olmuş Siyasi Partilerde Yönetim, Liderlik ve Lider Değişimi, II. Dünya Savaşı Sonrası G-8 Ülkeleri ve Türkiye” konuları ele alındı. Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe’nin sunumuyla gerçekleşen seminer 7 Aralık Cuma günü BEKAM Konferans Salonunda yapıldı. Seminere BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe sunumunda şu ifadelere yer verdi;

“Başarısız olan liderler koltuğu terk etsin. Peki, başarılı olan bir lider koltuğu ne zaman terk edecek. Bununla ilgili dünyanın en gelişmiş 8 ülkesi olan G-8 ülkelerinde durum nasıl? Mesela Japonya’da Liberal Demokrat Parti 11. kez seçimi kazanmış. Bu parti 11 kez kazanıyor 11 tane başbakanı var. 12. kez seçime giriyor ve 12. başbakan var. Halk Japonya’da partilerin ülke menfaatine güvenmişler gelecek işinin de bunu sürdüreceğini biliyor. Onun için gelecek seçimi kazanacağına da kesin gözüyle bakılıyor. Bizde lider bazlı bir anlayış var. Lider giderse parti çöker. Olmuş mu? Olmuş. Ana Vatan Partisinde lider gitmiş parti dağılmış. Doğru Yol Partisinde lider gitmiş parti dağılmış. Bütün bunların çerçevesinde biz G-8 ülkelerini ele aldık. Bu ülkelerin her birinde farklı bir yönetim sistemi var. Amerika’nın siyasi kültürü farklı, Almanya’nın farklı, seçim sistemleri farklı. Peki, neden önemli siyasi partilerde lider değişimi? Sık mı değişmeli yoksa sabit mi kalmalı? Siyasi partilerde değişim olmazsa gençlerin önü kapanıyor. Onun için partilerde değişim ve gelişim olması için yönetimler belirli periyotlarla değişmelidir” dedi.

Sunumun ardından program karşılıklı müzakerelerle devam etti. Müzakerelerin ardından program sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Türkiye’nin Potansiyel Enerji Kaynakları ve Enerji Politikaları

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen “Güvenli Bölge Bağlamında Türkiye’nin Enerji Politikaları” başlıklı atölye çalışmasının ilk oturumu, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir’in katılımıyla gerçekleştirildi.

  Atölye Danışmanı İbrahim Özhazar’ın moderatörlüğünde yapılan oturum 16 Mart Cumartesi günü BEKAM Toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Seminerde “Türkiye’nin Potansiyel Enerji Kaynakları ve Enerji Politikaları” konusu Prof. Dr. Metin Bedir’in sunumu ve dinleyicilerin katkılarıyla irdelendi. Üç hafta devam edecek seminerlerin sonunda bir de değerlendirme oturumu yapılacak.

  “Güvenli Bölge Bağlamında Türkiye’nin Enerji Politikaları” atölye çalışmasının ikinci oturumu 23 Mart Cumartesi günü “Enerji Arz Güvenliği ve Türkiye Ekonomisi” başlığı altında Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rüstem Yanar’ın sunumuyla gerçekleştirilecek.

 • BEKAM Atölyeleri Mart Oturumları Başlıyor

  BEKAM, “Güvenli Bölge Stratejisi Bağlamında Türkiye’nin Enerji Politikaları” başlığı ile 16 - 30 Mart 2019 tarihleri arasında 3 haftalık bir atölye çalışması düzenleyerek alanında uzman araştırmacıları ve konuya ilgi duyan katılımcıları bir araya getiriyor.

  Son Başvuru Tarihi                : 14 Mart 2019

  Katılımcıların İlan Tarihi        : 15 Mart 2019

  Atölye oturumları her Cumartesi 11.00’da BEKAM Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilecektir.

  BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

  ÇAĞRI METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

 • Dünyayı Değiştiren Kadınlar, Kadının Değiştirdiği Dünyalar

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen “Dünyayı Değiştiren Kadınlar, Kadının Değiştirdiği Dünyalar” başlıklı atölye çalışmasının değerlendirme oturumu, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hidayet Şefkatli Tuksal’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

  İlk üç haftada “Dünyada, Türkiye’de, İslam’da Kadın”, “Göç ve Kadın” ve “Modernleşme, Globalleşme ve Medya Kıskacında Kadın” başlıklarının değerlendirildiği ve moderatörlüğünü BEKAM Yönetim Kurulu Üyesi Tayyibe Gerçek’in yaptığı atölye çalışması, Dr. Hidayet Şefkatli Tuksal’ın katılımıyla gerçekleştirilen genel değerlendirme oturumu ile sona erdi. Programa iştirak eden katılımcılara katılım belgesi takdim edilecek ve oturumlarda alınan kayıtların çözümlemesi bir rapor halinde yayınlanacaktır.

  Alanında uzman araştırmacıların ve konuya ilgi duyan katılımcıların iştiraki ile her ay farklı bir konunun tartışıldığı BEKAM Atölyelerinin Mart ayındaki konusu “Güvenli Bölge Stratejisi Bağlamında Türkiye’nin Enerji Politikaları” olacak. İlk oturumu 16 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan atölye çalışmasına başvurular BEKAM’ın internet sitesi üzerinden yapılmak.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız