İktidar Olmuş Siyasal Partilerde Lider Değişimi

İktidar Olmuş Siyasal Partilerde Lider Değişimi Öne Çıkarılmış

BEKAM tarafından aylık düzenlenen BEKAM Doktora Kürsüsü seminerlerinde bu ay “İktidar Olmuş Siyasi Partilerde Yönetim, Liderlik ve Lider Değişimi, II. Dünya Savaşı Sonrası G-8 Ülkeleri ve Türkiye” konuları irdelendi.

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM)’ın aylık düzenlediği BEKAM Doktora Kürsüsü seminerinde bu ay “İktidar Olmuş Siyasi Partilerde Yönetim, Liderlik ve Lider Değişimi, II. Dünya Savaşı Sonrası G-8 Ülkeleri ve Türkiye” konuları ele alındı. Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe’nin sunumuyla gerçekleşen seminer 7 Aralık Cuma günü BEKAM Konferans Salonunda yapıldı. Seminere BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe sunumunda şu ifadelere yer verdi;

“Başarısız olan liderler koltuğu terk etsin. Peki, başarılı olan bir lider koltuğu ne zaman terk edecek. Bununla ilgili dünyanın en gelişmiş 8 ülkesi olan G-8 ülkelerinde durum nasıl? Mesela Japonya’da Liberal Demokrat Parti 11. kez seçimi kazanmış. Bu parti 11 kez kazanıyor 11 tane başbakanı var. 12. kez seçime giriyor ve 12. başbakan var. Halk Japonya’da partilerin ülke menfaatine güvenmişler gelecek işinin de bunu sürdüreceğini biliyor. Onun için gelecek seçimi kazanacağına da kesin gözüyle bakılıyor. Bizde lider bazlı bir anlayış var. Lider giderse parti çöker. Olmuş mu? Olmuş. Ana Vatan Partisinde lider gitmiş parti dağılmış. Doğru Yol Partisinde lider gitmiş parti dağılmış. Bütün bunların çerçevesinde biz G-8 ülkelerini ele aldık. Bu ülkelerin her birinde farklı bir yönetim sistemi var. Amerika’nın siyasi kültürü farklı, Almanya’nın farklı, seçim sistemleri farklı. Peki, neden önemli siyasi partilerde lider değişimi? Sık mı değişmeli yoksa sabit mi kalmalı? Siyasi partilerde değişim olmazsa gençlerin önü kapanıyor. Onun için partilerde değişim ve gelişim olması için yönetimler belirli periyotlarla değişmelidir” dedi.

Sunumun ardından program karşılıklı müzakerelerle devam etti. Müzakerelerin ardından program sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) “Yeni Medya Çağında Sosyal Medya Dönüşümü” atölye çalışmasının raporunu yayımladı.

  Dört hafta devam eden atölye çalışmasının birinci oturumunda; Geleneksel Medya-Yeni Medya Nedir? Etkileşimcilik, multimedya, sosyal medya, interaktivite, online, web çağı, dijital kamu, ikinci oturumda; Geleneksel Medya ve Yeni Medyanın Toplumsal Yansımaları, TV toplumu, sosyolojik kriz enstrümanları olarak yeni medya, üçüncü oturumda; Medya Okur Yazarlığı, nasıl bir sosyal medya, yeni medya çağında dönüşen toplumsal hareketler ve dijital aktivizm, dördüncü oturumda; Medya, Sosyal Medya, Yeni Yaşam Trendleri konunun uzmanları ve katılımcılar tarafından tartışıldı.

  Raporda; dönüşüm sürecinde dijital kavramın anlamı ve etkisi nedir, kurumsal farkındalık ve sosyal medya, bilgi toplumu, dijital yerliler, göçmenler ve melezler, internet kullanımı ve sosyal medya istatistikleri, facebook ve ötesi, geleneksel medya yeni medya nedir, geleneksel medya ve yeni medyanın toplumsal yansımaları, yeni medya çağında dönüşen toplumsal hareketler, çalışmalar ve yorumlar, medya, sosyal medya ve yeni yaşam trendleri, sosyal medya platformlarında kişisel veriler nasıl toplanır, dijital çağda anomi ve yabancılaşma, sosyal medya ve sanal dünya eleştirisi yapan film önerileri, BEKAM’ın öneri ve yaklaşımları  ve sonuç bölümleri yer alıyor.

 • Düşünce Kuruluşları Raporu Yayımlandı

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) “Bir Sivil Toplum Örgütlenmesi Modeli Olarak Düşünce Kuruluşları” atölye çalışmasının raporunu yayımladı.

  48 katılımcı ile dört hafta devam eden atölye çalışmasında; Sivil Toplum ve Düşünce Kuruluşu Kavramı, Türkiye’de ve Dünyada Düşünce Kuruluşları, Türkiye’deki Düşünce Kuruluşlarının Faaliyet Alanları ve Genel Değerlendirme oturumları yapıldı.

  Raporda; sivil ve sivil toplum kavramı, düşünce kavramı, düşünce kuruluşu kavramı, erken dönem İslam tarihinde düşünce merkezleri, atölye notları – mülahazalar, Türkiye’de ve dünyada düşünce kuruluşları, düşünce kuruluşu örneklerinin tahlili, organizasyonel açıdan düşünce kuruluşları ve sonuç bölümleri yer alıyor.

 • BEKAM Gençlik Atölyesi Sona Erdi

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen “Gençlik Atölyesi” başlıklı atölye çalışmasının son oturumu, “Bir Gelecek ki Benim Ellerimde Şekillenecek” başlığı altında gerçekleştirildi.

  Atölye Danışmanı Mehmet Ali Eminoğlu’nun moderatörlüğünde yapılan oturum 27 Nisan Cumartesi günü BEKAM Toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Seminerde , “Dünyamızın sınırları, dilimizin sınırları kadardır. Gencim, mutluyum, kafam karışık” sorularına katılımcıların katkılarıyla cevap arandı.

  Bu son oturumun ardından BEKAM “Gençlik Atölyesi” sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız