Yavaşla Kitabı Tahlil Edildi

Yavaşla Kitabı Tahlil Edildi Öne Çıkarılmış

Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB)’in düzenlenen kitap tahlili programında Kemal Sayar’ın “Yavaşla” kitabı tahlil edildi.

Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB) tarafından 27 Kasım Salı günü Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Konferans Salonunda düzenlenen kitap tahlili programında Kemal Sayar’ın “Yavaşla” isimli kitabı tahlil edildi.

ANTEB Başkanı Nevzat Arslan’ın moderatörlüğünde yapılan tahlil programında sunumu Dr. Erhan Tunç yaptı. Erhan Tunç, sunumunda yazar ve kitap hakkında değerlendirmelerde bulunarak salondan gelen soruları yanıtladı.

Kitap Hakkında

Büyüğün küçüğü yendiği bir dünyadan, hızlının yavaşı yuttuğu bir dünyaya doğru gidiyoruz.

Afrika sözünde söylendiği gibi, “O kadar hızlı gidiyoruz ki ruhlarımız arkada kalıyor.” 

Kemal Sayar, daha akıllı telefonların, daha hızlı internetin ve daha hızlı otomobillerin çağında yaşayan bizlere, üzerinde “Yavaşla!” yazan bir tabela gösteriyor âdeta. Hatırlamanın, o geniş şimdide yani anda olmanın, yavaşlığın keşfi ve keyfini sürmenin erdemleri üzerinde düşünmeye çağırıyor bizi. Herkesin zamansızlıktan yakındığı bu çağda; hız yapmanın zaman kazandırmadığını, o hızla benliğimizden, sevdiklerimizden ve biricik hayatımızı duyumsayarak yaşamaktan uzaklaştığımızı anlatıyor. Modern hayatın baş döndürücü hızından uzaklaşmak ve sevdiklerinin gözlerinin içine bakmak isteyenler için, bir kılavuz kitap.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • İslam Dünyasının Değişim Dinamikleri

  Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB) tarafından düzenlenen hasbihal programında “İslam Dünyasının Değişim Dinamikleri” ve “Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?” başlıkları müzakere edildi.

  Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği tarafından 2 Kasım Cuma günü düzenlenen hasbihal programında “İslam Dünyasının Değişim Dinamikleri” ve “Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?” başlıkları müzakere edildi. Hasbilah programına ANTEB Başkanı Nevzat Aslan, yönetim kurulu üyeleri davetliler katıldı.

  Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurlu Üyesi İbrahim Özmantar tarafından yapılan sunumda;  İslam Dünyasının Jeopolitiği: Temel Parametreler, Sosyo-Ekonomik Görünüm: Küreselleşen İslam ve değişim dinamikleri, Kimlik Sorunları: Anti-kolonyalizmden medeniyet inşasına, İslam Dünyasında İnsan Kaynakları alanında son yarım asırdaki 5 büyük değişim, İçinde bulunduğumuz çevreyi nasıl ele almalıyız, Mega trendler, Trendlerin hayatımıza etkisi ve değerlendirme yer aldı.


 • Kan Bağışı Kampanyasına Yoğun İlgi

  Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB) ve İyilikder Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyası yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

  ANTEB ve İyilikder Gaziantep Şubesinin 24 Şubat Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi önünde 11 ila 17 saatleri arasında yapılan kan bağışına Kızılay kan bağışı aracı göndererek destek verdi.

   “Kan hayattır, hayat kurtarmaya var mısınız” sloganıyla yapılan kampanyaya Bülbülzade Vakfı, Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi, İstikrar Spor Kulübü, Mozaik Kadın ve Aile Derneği ve Ortadoğu Medya İletişim Merkezi’nin personel ve gönüllüleriyle destek verdiği kan bağışı kampanyasına çok sayıda duyarlı vatandaş da katılarak kan verdi.

 • ANTEB Fikriyat ve Yapılanma İlkeleri Müzakere Etti

  Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB)’in aylık düzenlediği kitap tahlili programında bu ay Anadolu Platformu’nun Fikriyat ve Yapılanma İlkeleri tahlil edildi.

  ANTEB’in aylık olarak düzenlediği kitap tahlili programında bu ay Anadolu Platformu’nun Fikriyat ve Yapılanma İlkeleri tahlil edildi. 20 Şubat Salı günü Bülbülzade Vakfı Hacı Firdevs Aslan Mescidinde düzenlenen programa Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, ANTEB Başkanı Nevzat Arslan yönetim kurulu üyeleri ve üyeler katıldı.

  Program, ANTEB Başkanı Nevzat Arslan açılış konuşmasının ardından Bekir Eminoğlu’nun sivil toplum kuruluşlarıyla alakalı sunumuyla devam etti. Sunumunda batıdaki ve doğudaki sivil toplum anlayışından bahseden Eminoğlu, Osmanlı’daki ve Türkiye’deki STK’lar hakkında bilgiler verdi.

  Anadolu Platformu İcra Kurlu Başkanı Turgay Aldemir de ülkemizin dünden bu güne serencamını anlattığı sunumunda şu ifadelere yer verdi; “Bu topraklar bir zamanlar dünyanın her yanındaki başı sıkışanların sığınma yeri iken dünyada en fazla vatandaşlarını vatandaşlıktan çıkaran ilk 10 ülkeden biri haline gelmiştir. Türkiye kendi kaderini arıyor, Anadolu halkı kendi kimliğini, kişiliğini arıyor. Bu arayış içerisinde bizler de bu toprakların insanları olarak insanlığımızı, Müslümanlığımızı, kadirşinaslığımızı, münevverliğimizi bir araya gelerek, birbirimize aktararak, tarihi tecrübeyi de arkamıza alarak bir noktaya taşımak istiyoruz.

  Tabi bunları konuşurken bu topraklarda İslami hayat, sosyal hayat dar bir koridora sıkıştırılmış durumdaydı. İşte dinin birkaç ritüeli, bir kısım ibadetleri serbest bırakılmış ama büyük bir kısmı hayattan men edilmişti. Dolayısıyla insanlar o birkaç parçayla yetinerekten din budur diye ortaya çıkmışlardı. Din diye ortada dolaşanlar dinin yüzde 3-5’ni bile teşkil etmeyecek duruma gelmişti. Bu durum adeta körlerin fil tarifi gibi din budur diye bütününe vakıf olmadan konuşulmuştu. Süreç normalleştikçe bu ortamlar daha sağlıklı şekillere dönüşmüş durumda. Dinin aslı adalet olan, aslı birlikte yaşamak olan, aslı münevverlik olan, kalkınma olan, hayatı müşterek bir şekilde daha ileriye götürmek olan, en özünde insanı kula kulluktan Allah’a kulluk olan bir süreç. Anadolu’da vakıfçılık, dernekçilik zayıf olanı korumak üzerine kuruludur” dedi.

  Sunumun ardından müzakere kısmına geçildi. Bu kısımda katılımcılar tarafından Anadolu Platformu Fikriyat ve Yapılanma İlkeleri ile ilgili sorular soruldu, fikirler beyan edildi ve öneriler dile getirildi.

  Program yapılan müzakerelerin ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.