Pazar, 24 Eylül 2023

 Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu üyeleri yeni sezon açılışı ve tanışma programı için bir araya geldi.

Gaziantep’e yeni gelen öğretmenler ve komisyonumuzun gönüllüleri ile vakfımız bünyesinde çalışmalara katılan öğretmenler programa katılım sağladı. Yeni sezonda yapılacak etkinliklerden ve genel faaliyetlerden bahsedildi.

 Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ; “Türkiye'nin üç asırlık maarif davasında değişik yönlere savrulduğunu bu savrulmaların sonunda kendisine bir istikamet bulmaya gayret ettiğini söyledi. 300 yıllık maarif serencamının içinde değişik fikir adamlarının maarif üzerine çalıştıklarını bunlar içerisinde öne çıkanların Nurettin Topçu, Necip Fazıl, Sezai Karakoç gibi isimler olduğunu ancak yine de bu düğümün tam anlamıyla çözüldüğünün söylenemeyeceğini belirtti. İstikamet arayışı içindeki maarifin bir yanda Köy Enstitülerine bir yanda İmam Hatip projesine savrulduğunu fakat hiçbirisinden yeterli bir verim alınamadığını ifade etti. ilkokula gelen öğrencilerin okul süresi boyunca kendilerinden beklenen becerileri tam anlamıyla kazanamadıkları ve toplumda hali hazırda bir maarif probleminin varlığını devam ettirdiğini ifade etti. Maarif davasının merkezinde öğretmen ve öğretmen profilinin olmalı. Öğretmen eğer eğitim fakültesinden mezun olduktan sonra eğitim kurumlarında çalışmakla yetinirse eksik kalacağını sivil toplum kuruluşları kapsamında görev icra eden öğretmenlerin hakikaten mesleğin gereklerini ifa edebileceklerini anlattı. Bu sene yapılacak olan öğretmen faaliyetlerinin başlıcalarının kitap tahlili, film tahlili, açık hava film gösterileri ve bisiklet turu olduğunu ifade etti.’’

Programın devamında Öğretmen Komisyonu üyesi Betül Kaplan, öğretmenlere yönelik olarak yapılacak ders gruplarının ve çeşitli faaliyetlerle birlikte vakfımızın değişik birimlerindeki görevlerin öğretmenler için çok uygun alanlar oluşturduğunu söyledi. Yetim faaliyetleri, yardım çalışmaları, kadın komisyonu çalışmaları, tematik okumalar, yüksek öğrenim ve orta öğrenim çalışmalarında öğretmenlerin görev alabileceklerinden bahsetti.

Ayrıca programa vakıf gönüllülerimizden Hayri Tunç Güvenç, İdris Tekin ve Burhan Güvenç canlı performans ile şarkı ve türküler icra ettiler.

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde bulunan konteyner kentte, ihtiyaç sahibi ailelere yönelik gıda yardımı yapıldı.

Bülbülzade Vakfı gönüllülerimiz ve Hand İn Hand Association(İyilik İçin El Ele Derneği)gönüllüleri ile beraber İslahiye Okullar bölgesindeki konteyner kentte, temel gıda malzemeleri içeren erzak kolileri dağıtıldı.

Bu tür yardım faaliyetleri, bölgedeki insanların dayanışma ve yardımlaşma ruhunu güçlendirmek ve destek olmayı hedefliyor.

 

Hayata Dokun Yetim Derneği ve Mozaik Kadın Derneği, üniversiteye yeni başlayacak olan yetim öğrenciler ile tanışmak ve onlara destek olmak için bir araya geldi.

Mozaik Kadın Derneği Başkanı Rabia Aldemir ve üyelerinin de katılım sağladığı toplantıda, öğrencilere valiz ve kitap desteği sağlandı.

Rabia Aldemir; ''Mozaik Kadın Derneği olarak bizler daima sizlerin yanındayız. Bir evinizin de Bülbülzade Vakfı olduğunu unutmayın. Burada edindiğiniz deneyimleri, eğitim-öğretim hayatınıza uygulayarak daha çok kimlere faydalı olabiliriz, nasıl insanların hayatlarına dokunabiliriz diyerek çalışın. İnsanlara vakıf bilincini anlatarak bu iyilik hareketinin birer gönüllüsü de sizler olun. Gittiğiniz yerlerde bizler gibi çalışan, düşünen Türkiye'nin farklı yerlerinde arkadaşlarımız ve vakıflarımız var sizlere yardımcı olmaları için onlarla irtibat halindeyiz. Yeni eğitim öğretim hayatınızda sizlere hep destek olacağız. Yeni hayatınızda başarılar diliyorum yolunuz açık olsun.''

Aynı zamanda anı kalması adına şu not öğrenciler ile paylaşıldı;

Sevgili Kardeşim,

Tolstoy’un da dediği gibi; “bütün muhteşem hikayeler iki şekilde başlar ya şehre bir yabancı gelir ya da biri yolculuğa çıkar.”

Sen şimdi muhteşem hikâyenin başında bir yolculuğa çıkacak, bir şehirde yabancı olacaksın.

Hikayene yeni bir şehirde devam ederken, yeni arkadaşların, yeni derslerin, yeni hocaların olacak. Yenilerin hayatına güzel renkler katmasını isteriz.

Zor yollardan geçip, üniversiteyi kazandın

Elbette bu yeni yolunda da zorluklarda olacak, bu zorluklar da hayatımızın bir parçası, üstesinden geleceğine eminiz.

Biz hem zorluklarda hem de başarı dolu yolunda Bülbülzade Vakfı olarak yanında olacağız. sen iyiliğin, güzelliğin, başarının temsilcisi olurken biz de gurur duyacağız.

Bülbülzade Vakfı ailesi seni tebrik ediyoruz ve nice güzel başarılar diliyoruz.

Dualarımız seninle…

Bülbülzade Vakfı.

Suriye’nin sesi olarak yayın hayatına devam eden olan Fecr Radyo, yeni yayın döneminde dikkat çeken programla dinleyicilerine sesleniyor. Yazar Lina Baghdadi'nin sunumuyla hazırlanan "Sırlar" programı, bilgi ve etkileşimi bir araya getirerek dinleyicilere ilham vermeyi hedefliyor.

Her Çarşamba saat 16:00'da yayınlanan programda, sosyal ve kişisel gelişim konuları ele alınıyor. Programın öne çıkan özelliği ise dinleyicilerle doğrudan etkileşime geçmesi. Telefon aracılığıyla ve Fecr Radyo'nun Facebook sayfasındaki yorumlara yanıt veren program, dinleyici katılımını ön planda tutuyor.
"Sırlar" programı, izleyicileri farklı perspektiflerle buluşturarak bilgi ve deneyim paylaşımını teşvik ediyor. Fecr Radyo, bu programla dinleyicilerine zengin içerikler sunmayı sürdürüyor.
Yayın detayları ve daha fazla bilgi için Fecr Radyo'nun resmi web sitesini ve Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Web Site: www.fecrradyo.com

Hayata Dokun Yetim Derneği ve Anadolu Öğrenci Birliği, yeni üniversite kazanmış öğrencileri ve eski bursiyerleri bir araya getirerek, tanışma programı düzenledi.

Program, Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Celal Er ve Yılmaz Ergen’in katılımıyla gerçekleşti. Eski öğrenciler, üniversite hayatı ve kariyer yolculukları hakkında deneyimlerini paylaşarak, yeni öğrencilere rehberlik etti ve değerli tavsiyelerde bulundu. Katılımcılar, bu etkileşimli ortamda bilgi ve deneyimlerini aktararak, öğrencilerin geleceklerini daha bilinçli şekilde şekillendirmelerine yardımcı oldu.

Programın sonunda, öğrencilere motivasyonlarını artırmak amacıyla hayırlı olsun hediyeleri takdim edildi. Yetim Derneği ve AÖB, öğrencilerin yeni öğrenme yolculuklarında başarılarının artarak devam etmesini diledi.

 

Türkiye Ulusal Ajansı'nın desteklediği ESC51 projesi kapsamında, Bülbülzade Vakfı ve BEKAM bünyesinde bulunan uluslararası gönüllüler, çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Proje kapsamında, gönüllüler İngilizce, Rusça, İtalyanca, Rubik Küp ve Satranç kursları düzenleyerek ilgilenenlere eğitim veriyorlar. Bunun beraberinde radyo programları düzenleyerek ağırladıkları konuklarla Gaziantep'in kültürel zenginliklerini ve mirası hakkında keyifli sohbetlere imza atıyorlar.
Gönüllüler, aynı zamanda kültürel etkinliklerle de Gaziantep'in tarihini ve kültürünü tanıma fırsatı buluyorlar. Şehrin önemli tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret eden gönüllüler, Gaziantep'in zengin kültürel mirasını yakından keşfediyorlar.
Proje, uluslararası iş birliği ve kültürel alışverişin önemli bir örneği olup, Uluslararası gönüllülerin bu çaba ve katkıları, hem eğitim hem de kültürel alanda olumlu etkiler yaratıyor, aynı zamanda uluslararası ilişkilerin gelişmesine de katkıda bulunuyor.

 

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ve Bülbülzade Vakfı tarafından yürütülen "Sivil Toplum 5.0 ve Dijital Dönüşüm Rehberi" KA210 projesi kapsamında Anadolu Federasyonu Genel Merkezi'nde İspanya'dan gelen katılımcılarla bir çalıştay gerçekleştirildi.

Proje ortağı olan İspanya Inercia Digital SL'den 8 katılımcıyla birlikte toplamda 22 katılımcının yer aldığı çalıştay tanışma oturumu ve kurum tanıtımları ile başladı. 28 Ağustos - 3 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleşen programda alanında uzman kişilerin sunumlarıyla aşağıdaki konular ele alındı:

Uzman Sunumları:

Muhammed Furkan Yaşar (Snow Consulting CEO'su)- Dijital Dönüşüme Giriş

Ahmed Bashir (Yazılım ve Dijital Dönüşüm Danışmanı)- Dijital Dönüşümde Mega Trendler

Dr. Ahmet Kaplan (İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi)- STK'lar İçin Dijital Çağ Yetkinlikleri

Çalıştay Konuları:

  1. yy Becerisi Olarak Dijital Dönüşüm

Kurumsal Kapasite Açısından Dijital Dönüşüm

Sivil Toplum Kuruluşları İçin Dijital Dönüşümün Gerekliliği

Gençlik STK'larında Dijital Dönüşüm Basamakları

Kapsayıcılık Açısından Dijital Dönüşüm

 Uzman sunumlarının ve çalıştay oturumlarının ardından sertifika takdimi ile sona eren programın ikinci ayağı Ekim ayı içerisinde İspanya'nın Huelva kentinde gerçekleştirilecektir. Projenin nihayetinde somut çıktı olarak STK'lar İçin Dijital Dönüşüm Rehberi oluşturulacaktır.

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim birimi ve gönüllüleri, yeni dönem planlamaları için 2 Eylül Cumartesi günü bir araya geldi. Toplantıda gelecek dönem için atılacak adımlar ve hedefler ele alındı.

Gelecek dönem için yapılacak olan ders grupları, sohbet grupları, eğitimcilerin niteliği ve motivasyonu, etkinlik seçiminin kalitesinin artırılması, semt dernekleri, sosyal medya görünürlüğü başlıkları üzerinde konuşuldu. Toplantıya katılan Mozaik Derneği ve Akadder Yönetim Kurulu Başkanı Rabia Aldemir şunları söyledi:

 

"Bizler sivil toplum çalışmalarına başladığımız dönemlerde ders grupları ve büyüklerin küçükleri eğiteceği eğitim çalışmaları yaptık. Bunu kendimize misyon edindik ve gün geçtikçe değişen gelişen programlar yaptık. Yaptığımız bu çalışmalarla birlikti farklı sivil toplum kuruluşlarına rol model olduk. Ortaöğretim çalışmalarının temeli, çok büyük emekler ve gayretlerle oluşturuldu. Ortaöğretim öğrencilerine yönelik sosyal ve kültürel alanda yapılan kamplara yıllardır ara vermeden devam ettiriyoruz. Bunların sürdürülebilirliğini sağlamamız gerekiyor."

 

Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ şunları ekledi; "Vakıf bünyesinde bulunan tüm komisyonlar aslında tek bir komisyonun yetiştirilmesi için çalışıyor. Çocuklarımızı yetiştiremediğimiz takdirde bu çocuklardan, bizim çocuklarımız diye bahsetmek mümkün olmayacaktır. Bu vakıftaki her ders grubu yöneticisi, ders gruplarında eğitimci olarak bulunmalı. Ortaöğretimden kendimizi ayrı tutmamalıyız."

 

Konuşmaların ardından, komisyon üyeleri, yapılacak derslerin sürdürülebilirliği nasıl sağlanır, kaliteli etkinlik seçerken bunların öğrencilere ne yönde katkı sağlayabilir, görünürlüğü arttırmak için sosyal medyada nasıl bir yol izlenmesi gerekir, öğrencilerin velileri ile nasıl bir ilişki kurulmalı, eğitimci seçerken nelere dikkat edilmeli soruları değerlendirildi.

Toplantıya katılan komisyon üyelerinin öneri ve görüşleriyle toplantı sona erdi.

Mozaik Kadın Derneği, ders gruplarının sorumluları ve komisyonlarda aktif görev alan gönüllülerin katılımıyla yeni dönem faaliyetlerini planlama toplantısı düzenledi. Toplantı, 1 Eylül Cuma günü gerçekleştirildi ve dernek üyeleri, yeni projeleri tartışmak için bir araya geldi.

Gerçekleştirilen toplantıda geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Konulu Tefsir, Kuran Meali, Çocuk Eğitimi ve Felsefe Eğitimi Okumaları ders grupları değerlendirildi. Üyeler, bu ders gruplarının katılımcılarına sağladığı bilgi ve deneyimler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Akadder Tematik Okumalar Projesi'nin yeni dönem planlamaları ele alındı. Proje kapsamında yapılacak çalışmalar ve hedefler üzerine fikir alışverişi yapıldı. Ayrıca, Jim Collins'in "İyiden Mükemmel Şirkete" adlı kitabının bölümler halinde komisyon sorumlularıyla tahlil edilmesi planlandı.

Anadolu Öğrenci Birliği, Russell Stannard'ın editörlüğünü yaptığı “21.Yüzyıl İçin Tanrı” kitabının tahlilini 25 Ağustos Cuma günü Bülbülzade vakfı merkezinde gerçekleştirildi.

Gülay Şanverdi moderatörlüğünde Hatice Rana Aksu’nun sunumuyla gerçekleştirilen tahlilde, modern bilimin dünya anlayışını nasıl değiştirdiği ve bu değişimin insanların dünya ve tanrı kavrayışlarına nasıl etki ettiği ele alındı. Katılımcılar, yaşamın yalnızca maddeyle sınırlı olmadığını ve anlam arayışının önemini vurguladılar. İnsanlar olarak, sorularımıza cevap bulabilmek için nereye yönelmemiz gerektiği üzerine tartışmalar yapıldı.

Din, tanrı ve yaratılış gibi derin kavramlar, eleştirel bir bakış açısıyla incelenerek batı dünyasındaki yansımaları değerlendirildi. Katılımcılar, bu kavramların günümüz dünyasındaki rolünü ve toplumsal yaşam üzerindeki etkilerini inceledi.

Tahlil, katılımcıların görüş ve değerlendirmelerinin ardından sona erdi.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bulbulza/public_html/templates/shaper_newsplus/html/com_k2/templates/default/user.php on line 260
Page 1 of 200

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow