Cuma, 23 Şubat 2024

Anadolu Kültür Merkezleri tarafından organize edilen merkez öğretmen ve öğrencilerine yönelik hizmet içi eğitim programları devam ediyor.

“Aile Olmak” kitabının ilk üç makalesinin işlendiği seminer programı, Meryem Özlü ve Şehadet Gerçek'in sunumuyla 20 Şubat Salı günü Cerablus Anadolu Kültür Merkezi öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
İnteraktif ortamda düzenlenen seminerde; toplumun temelini ailenin oluşturduğu, cennet odaklı aile yapısının önemi, insanlığın büyük bir aile olduğu, peygamberlerdeki örnek aile modeli, üstünlüğün cinsiyet değil takvada olduğu, ailenin üretkenliğin beşiği olarak görülmesi, aile kavramının gelenek ve din ile ilişkisi gibi konulara değinildi.

Seminer, soru-cevap bölümü ile sona erdi.

BEKAM'ın "Dayanıklı Sivil Toplum" teması altında düzenlenen 3. Odak Grup Toplantısı, yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali EMİNOĞLU'nun moderatörlüğünde ve strateji geliştirme uzmanı Ahmet Turan KOÇER'in katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda, dayanıklı bir sivil toplum kuruluşunun özellikleri üzerine yoğun bir şekilde tartışıldı.

Bülbülzade Vakfı yöneticileri, IBC (Uluslararası Mavi Hilal Derneği), Sivil Hukuk Derneği, Mimber Şam Derneği gibi bölgenin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin davet edildiği bu toplantıda, sivil toplumların dayanıklılığını artıracak çeşitli konular ele alındı. Gönüllülük, finansman, görünürlük, hedef belirleme, strateji geliştirme, işbirlikleri, iletişim, kurumsal kapasite ve yönetim becerileri gibi önemli unsurlar vurgulanırken, sivil toplum kuruluşlarını dayanıksız kılan faktörlere de dikkat çekildi.

BEKAM tarafından düzenlenen odak grup toplantıları, dayanıklılık teması çerçevesinde ilerleyen dönemlerde de devam edecektir.


19 Şubat Pazar günü, vakıf merkezimizde İstişare Sohbetleri gerçekleştirildi. Program, kahvaltı ile başladı ve vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren birimler, projeksiyon aracılığıyla hazırladıkları sunumları paylaştılar.

Programda Anadolu Öğrenci Birliği Komisyonu, Ortaöğretim ve Öğretmen Komisyonu, Suriye Göç Komisyonu, Esnaf Komisyonu, Mozaik Kadın Derneği, Bekam, Hayata Dokun Yetim Derneği, Proje Birimi, Katre Sanat ve Bilim Merkezi, Mali Birim, İstikrar Spor Kulübü, Eke Birimi ve Medya Birimi, gerçekleştirdikleri faaliyetler ve gelecekte planlanan programlar hakkında bilgi verdi. Ayrıca, vakfın genel işleyişi ve yapısı hakkında katılımcılara genel bilgiler sunuldu.

Toplantıda, vakfımızın Kurtuluş Ormanı ile ilgili bilgiler paylaşıldı ve vakfın bünyesinde inşaatı devam eden GES (Güneş Enerji Sistemi) projesi hakkında detaylı bilgi aktarıldı. Pusula Kitap Kafe'de yürütülen faaliyetler de katılımcılarla paylaşıldı.

Etkinlik, Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir'in konuşmasıyla son buldu. Aldemir, vakfın topluma sunduğu katkılara ve gelecekte gerçekleştirilecek projelerin vakfın misyonu doğrultusunda nasıl toplumsal fayda sağlamaya devam edeceğine dair vurgu yaptı.

17 Şubat Cumartesi günü, Pusula Kitap Kafe ev sahipliğinde Mehmet Görmez'in "Gençliğin Anlam Arayışı" isimli kitabının tahlili yapıldı. Etkinliğin moderatörlüğünü Mehmet Ali Güneş yaparken, sunumu Dilara Osanmaz üstlendi.

Bu özel tahlil etkinliğinde, kitap bağlamında özellikle gençler başta olmak üzere insanların yaşadığı anlam krizi ve bu krizin çözüm yolları, kitaptaki on farklı başlık üzerinden detaylı bir şekilde incelendi. Kitabın, gençlerin ve genel olarak insanların içinde bulunduğu anlam arayışına ışık tutması ve çözüm yolları sunması hedeflendi.

Bahar döneminin ilk dersinde Mozaik Kadın Derneği Yönetim kurulu başkanı Rabia Aldemir'in sunumuyla Psikolojik Dayanıklılık konusu 16 Şubat'ta işlendi. Okumalar "Psikolojik dayanıklılık nedir? Toplumsal dayanıklılık nedir? Bakara 286. ayetler kapsamında teklif ve tahammül kavramları nelerdir? Duygu durumlarının değişmesi psikolojik dayanıklılığı etkiler mi? Psikolojik sağlamlığı etkileyen risk faktörleri ve koruyucu faktörler nelerdir?" soruları etrafında aktif katılımla gerçekleştirildi.

Bir sonraki Tefsir Okumaları 01 Mart tarihinde "Alak Suresi" konusuyla işlenecektir.

İsviçre Türk Topluluğu başkanı Suat Şahin, başkan yardımcısı Gökmen Gökdemir ve topluluk üyeleri vakıf başkanımız Turgay ALDEMİR ile görüştü.

Deprem bölgesinde gerçekleştirilen çalışmalar ve bu süreçte yapılabilecekler hakkında detaylı bilgiler sunuldu. Toplantıda, mevcut durum değerlendirilerek, gelecekteki iş birliği olanakları üzerine görüşmeler yapıldı.

Cumartesi, 17 Şubat 2024 14:08

Vodvil Sahne Ekibi Vakfımızı Ziyaret Etti

Vodvil Sahne Ekibi, Yapımcılığını Seyfullah Şenel üstlendiği, Burak Kılıç’ın yazıp yönettiği, Furkan Selamoğlu, Emre Berber, Bekir Kalaycı, Yunus Can'ın önemli rollerini paylaştığı Genel Sanat Yönetmenliğini Osman Doğan'ın yaptığı, afiş tasarımını ise Enes Karatay'ın üstlendiği "Bu Benim Meselem Değil" isimli komedi dram türündeki tiyatro gösterisi, sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

16 Şubat Cuma günü, Şafak Radyo'da yapılan özel bir programa katılan ekip, gösteri hakkında heyecan verici detaylar paylaştı. Programda, Vodvil Sahne Ekibi’nin tiyatro gösterisinin içeriği hakkında bilgiler verilirken, sanatın farklı yönleri ve tiyatronun toplumdaki önemi üzerine kapsamlı bir sohbet gerçekleştirildi.

Ayrıca, program öncesi vakıf başkanımız Turgay Aldemir, ekibi odasında ağırladı. Ziyarette, vakfın medya bölümü ve Katre Sanat ve Bilim Merkezi gezdirildi, sanat ve bilimin bir arada nasıl harmanlandığına dair fikir alışverişinde bulunuldu. Turgay Aldemir, Vodvil Sahne Ekibi'nin yeni gösterisine ve sanata verdikleri öneme dair takdirlerini iletti ve bu tür sanatsal faaliyetlerin toplum üzerindeki olumlu etkilerine vurgu yaptı.


Vakfımızın düzenli olarak yaptığı idari toplantısı bu hafta vakıf başkanımız Turgay Aldemir'in katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda birimlerin yürüttükleri programlar ve gerçekleştirdikleri faaliyetler konu alındı.

Her birim, kendi iç işleyişleri, birbirleriyle olan iletişimleri ve vakıf çatısı altında düzenlenen organizasyonlarda sarf edilen çabaları değerlendirdi. Ayrıca, bu çabaların nasıl daha verimli ve etkin hale getirilebileceği üzerine görüşlerini dile getirdi.

Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu, kendi bünyesinde gerçekleştirdiği birim ve komisyon görüşmeleri kapsamında Ortaöğretim Komisyonu'nu ağırladı. Toplantıda, Ortaöğretim Komisyonu'nun dönem içinde gerçekleştirdiği çalışmalar ve gelecek dönem planları hakkında kapsamlı istişarelerde bulunuldu.

Bu toplantının ana amacı, Ortaöğretim Komisyonu'nun yaptığı faaliyetleri değerlendirmek ve vakfın bu alandaki misyonunu güçlendirecek yeni stratejiler geliştirmekti. Toplantıda, Ortaöğretim Komisyonu'nun gelecek dönemde uygulamayı planladığı projeler ve etkinlikler ele alındı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ayşe Teymur ve yönetim kurulu üyeleri, Bülbülzade Vakfı ve Mozaik Kadın Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarette vakfımızın çeşitli sosyal ve kültürel projeler üzerine konuşuldu.

İslahiye deprem çalışmalarından yemek atölyelerine, psikososyal destek faaliyetlerinden Kurtuluş Ormanı'na, meslek kurslarından arıcılık faaliyetlerine kadar geniş bir yelpazede gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Ziyaret sırasında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi ile Mozaik Kadın Derneği ve Bülbülzade Vakfı arasında gelecekte gerçekleştirilebilecek yeni iş birlikleri üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Kadın meclisi üyeleri, Vakfımızın Medya Birimi, Radyo, Mozaik Kadın Derneği ve Katre Sanat ve Bilim Merkezlerini, Hayat Veren İşler atölyesini gezdi.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bulbulza/public_html/templates/shaper_newsplus/html/com_k2/templates/default/user.php on line 260
Page 1 of 211

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow