Perşembe, 18 Ağustos 2022
“Küresel Göç ve Değişim” Konulu Öğrenci Buluşması Gerçekleştirildi

“Küresel Göç ve Değişim” Konulu Öğrenci Buluşması Gerçekleştirildi Öne Çıkarılmış

Türkiye’nin farklı illerinde okuyan Anadolu Öğrenci Birliği’nden kız öğrenciler "Küresel Göç ve Değişim" temalı 8. öğrenci buluşmasında Gaziantep’te bir araya geldi. Vakfımız ev sahipliği yaptığı program BEKAM Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen programın ilk günü Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Başkanı Rabia Aldemir ve Anadolu Federasyonu İnsan Kıymetleri ve Teşkilatlanma Birim Başkanı Gazi Kılıçparlar’ın selamlama konuşmalarıyla başladı. Daha sonra iki oturumdan oluşan “Küresel Göç ve Değişim” konulu sunum Gaziantep Suriye Topluluğu Başkanı Mustafa El Hüseyin, Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şehmus Demir ve FECR Radyo Müdürü Alaaddin Husso tarafından gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen uzman sunumlarının ardından öğrenci sunumlarına geçildi. Öğrenci sunumlarında moderatörlüğü Meryem Özlü yaparken “Göçün Kavram Seti” adlı sunumu Gülbeyaz Demirtaş, “Göçün Kuramları” adlı sunumu Beyzanur Utuş, “Bireyi Göçe İten Sebepler” adlı sunumu Fatma Eminnevabi gerçekleştirdi. Programın ardından Gaziantep’i gezen öğrenciler şehrin tarihine ve kültürüne dair bilgiler edinirken göç ve göçmenlik konularını sahada tecrübe etti.

Düzenlenen gezi programının ardından BEKAM Konferans Salonunda gerçekleştirilen vakfımız bünyesindeki Ortadoğu Medya tarafından çekilen Muhacirler belgeseli gösterimini izleyen öğrenciler belgeselin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenen Mehmet Fatih Eminoğlu ile söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşi programının ardından gerçekleştirilen açık oturumda MOZAİKDER Yönetim Kurulu Üyesi, Göç Merkezi Çalışanı Sosyolog Şehadet Gerçek, MOZAİKDER ve AKADDER Yönetim Kurulu Üyesi Sosyolog Fadime Eminoğlu göç ve göçmenlik konusundaki çalışmaları ve sahadaki tecrübeleri hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Programın ikinci gününde Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, öğrenciler ile göç konusunda bir açık oturum gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen açık oturumda konuşan Aldemir, “Sosyal konularda bir toplumu ötekileştirmek, hastalık olarak görmek en kolayı, bu işi tedavi etmek bu işi yönetmek bir birikim gerektiriyor. Göçmenleri öteki olarak ilan etmek, bir hastalık gibi hastanelere terk etmek sorunu çözmüyor. Bunun için Allah bizi akıl eden, düşünen bir varlık kılmış. Yaşadığımız hadiseleri kavrayacak kavramlar vermiş. Sürekli ibadet edenlerden insan oğlunun farkı Allah’ın ona öğrettiğini geliştirerek sorunları çözmesidir. İnsan yoksa cennette yok, dünya yoksa insan da yok, göçmen yoksa biz de yokuz. Biz bu dünyada birbirimiz ile var oluyoruz. Birbirimizi gerçekleştiriyoruz, hayata döndürüyoruz” ifadelerini kullandı. Program gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.   

 

 

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Vakıf Heyetimizden GAP'a Ziyaret

  Vakıf başkanımız Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet 16 Ağustos Salı günü GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz'ü ziyaret etti.

  Gerçekleştirilen ziyarette bölgenin eğitim, kültür, tarım ve sosyal yaşantıya dair kalkınması hususunda yapılabilecek ortak çalışmalar değerlendirildi.  Yeni dönemde bu alanlarda icra edilebilecek projeler müzakere edildi. Vakfımız tarafından Suriye’deki güvenli bölgelerde eğitim faaliyetleri yürüten Anadolu Kültür merkezlerimizin çalışmalarından ve Arapça çevirisi yapılan kitaplardan bahsedildi. Bunun yanı sıra Vakfımız bünyesindeki Gençlik Kamp Merkezi, BEKAM çalışma raporları, Kamu Sivil Toplum iş birliği çalışmaları hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.  Vakfımızın; sanat, medya, kültür, spor, yurtlar ve göçmen çalışmaları hakkında bilgilerin paylaşıldığı ziyarette Göç Merkezinin çalışmaları, yeni dönem projeleri konuşuldu

 • El Bab Anadolu Kültür Merkezinde “Yeni Dünya Yeni Medya” konferansı gerçekleştirildi

  Suriye’de bulunan El Bab Anadolu Kültür Merkezinde öğretmen ve öğrencilere yönelik “Yeni Dünya, Yeni Medya” konferansı yapıldı. Konferansa konuşmacı olarak Yeni Şafak Gazetesinin Yazarı, Gazeteci Ersin Çelik ve eşi Nuriye Çakmak Çelik katıldı.


  Vakfımız bünyesinde Suriye’deki güvenli bölgelerde eğitim faaliyetleri yürüten El-Bab Anadolu Kültür Merkezinde “Yeni Dünya Yeni Medya” konulu konferans yapıldı. Konferansa merkez çalışanları, öğrenciler ve öğretmenler katılım gösterdi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Yeni Şafak Gazetesinin Yazarı, Gazeteci Ersin Çelik ve eşi Nuriye Çakmak Çelik konferans öncesi Anadolu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen kursları gezerek yürütülen eğitim faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Merkezin gezilmesinin ardından Anadolu Kültür Merkezi koro ekibi tarafından müzik dinletisi yapıldı. Müzik dinletisinin ardından gerçekleştirilen konferansta Konuşan Ersin Çelik, “Bende sosyal medyayla yakından ilgilenen bir gazeteciyim. Sosyal Medya bizler için büyük bir nimet. Hayatımıza gireli çok olmadı. İnsanlığın üzerinde 30 yıllık bir geçmişi var. Bu 30 yılda birçok şeyi hızla değiştirdi ve dönüştürdü. Bu değişim ve dönüşüm birtakım sıkıntıları da beraberinde getirdi. Birçok örnek sayabiliriz bununla ilgili. Özellikle iç karışıklıkların, savaşların yaşandığı bölgelerle ilgili çok ciddi dezenformasyon durumları yaşadık. Ben meslek hayatımda şunu gördüm; sıcak bölgelerde asla sosyal medya kaynak olarak baz alınmamalı” şeklinde konuştu.


  Konferansta konuşan Nuriye Çakmak Çelik, Sosyal medya kullanımının her ülkede olduğu gibi Suriye’deki güvenli bölgelerde de çok yoğun olduğuna değinerek, “Bu kullanıma çok dikkat etmeliyiz. Her haberi olduğu gibi kabul etmeyip, toplumda krize, kaosa neden olmamalıyız. Bununla beraber kültür merkezindeki öğrencilerimizin medya, gazetecilik ve haber alanında kendilerini yetkinleştirip gelişmeleri lazım. Bu eğitimleri ve yetkinlikleri alabilmeleri için gerekli kuruluşlar da her geçen gün kurulmaya devam ediyor. Biz de bunun destekçisiyiz” ifadelerini kullandı. Kültür merkezlerinin bu bölgelerde çok önemli bir misyon üstlendiğinden bahseden Çelik, bu merkezler sayesinde geleceğin Suriye’sinin inşa edileceğini ifade etti.
  Konuşmanın ardından soru cevap yapıldı. Konferans ardından Kültür Merkezinde yapılan Siyer yarışmasında başarılı olan öğrencilere konuşmacılar tarafından hediyeleri takdim edildi. Program sonunda AKADDER Başkanı Rabia Aldemir ve Kültür Merkezi yöneticileri tarafından konuşmacılara hediye takdimi yapılmasıyla son buldu.

 • Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa Vakfımızı Ziyaret Etti

  Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa Vakfımızı Ziyaret Etti

  Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa ve Genel sekreteri Feyiz Nabi Vakfımızı ziyaret ederek Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ile bir araya geldi.

   Gerçekleştirilen ziyarette Türkiye’de ve Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgelerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alışverişi yapıldı.  Yapılacak çalışmalar ve faaliyetler hakkında istişare edildi. Ziyarette konuşan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir: “Hem Suriye’de hem Türkiye içerisinde birçok halktan insan yaşıyor. Biz kadim bir medeniyete sahibiz ve yeni bir medeniyet değiliz. Bu farklılıkların hepsini kucaklayan kalıcı söylemlere ihtiyacımız var. Suriye’nin geleceğinin çözümü masaya sorunu yaşayanların ortak edilmesiyle ancak çözülür. Suriye de ve Türkiye’de yaşayan göçmen halkın kısa vadeli değil, uzun vadeli planlamalar ile gelişimi ve refahı sağlanabilir. Suriye'nin Geçici Hükümetinin, eğitim ve kültür çalışmalarında ve Suriye'nin geleceğinde daha önemli adımlar atmalarını isteriz. Biz ne kadar görürsek, ne kadar istişare edersek güvenli bölgelerde daha yaşanılır bir ortam oluşur. Yüz yıldan bu yana kurtuluş için her yolu denedik. Bir araya gelip, fikri mülahazalarında bulunup, çözüm üretmeliyiz. Bir toplumda fikir ve düşünce öne çıkmazsa askeri güç öne çıkar.” söylemlerinde bulundu.

  Suriye Geçici Hükümet Başkanı Mustafa: “Suriye'nin geleceğinde Türkiye'nin kültürünü, yönetim tecrübesini, eğitim çalışmalarına örnek olarak daha yaşanır bir devlet kurmak istiyoruz. Şuan ki durumumuz bizim Şam'ı, Halep'i, Lazkiye’yi unutmamıza sebep olmamalıdır. Türkiye ile güçlü bir kültürel bağımız var. Bunu her ne kadar bozmak isteseler de buna izin vermeyip geleceğimizi hep birlikte inşa edeceğiz. Söylemlerimiz de kararlarımızda ve planlarımızda bizi birbirimizden koparacak fevri davranışlara fırsat vermemeliyiz. Suriye’nin önemli bir kısmı Türkiye’nin oluşturduğu güvenli bölgelerde Türkiye ile beraber yiyip içiyor. Bu kadar sıkı sıkıya bağlı olan bu iki toplumun kardeşliğini güçlendirmek en temel görevimiz. İş birliği içerisinde STK'larla ve yardım kurumlarımızla hareket ederek çalışmalarımızı sürdürülebilir olmasını istiyoruz. Merkezi yönetim ne kadar güçlü olursa halkın refahı o kadar çabuk artar. Diplomatik, stratejik ve planlı çalışmalar yapmamız lazım. Bu çalışmalar ile insanlarımıza katkı sağlamalıyız” şeklinde konuşmasını bitirdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow