Cumartesi, 09 Aralık 2023
“Küresel Göç ve Değişim” Konulu Öğrenci Buluşması Gerçekleştirildi

“Küresel Göç ve Değişim” Konulu Öğrenci Buluşması Gerçekleştirildi Öne Çıkarılmış

Türkiye’nin farklı illerinde okuyan Anadolu Öğrenci Birliği’nden kız öğrenciler "Küresel Göç ve Değişim" temalı 8. öğrenci buluşmasında Gaziantep’te bir araya geldi. Vakfımız ev sahipliği yaptığı program BEKAM Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen programın ilk günü Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Başkanı Rabia Aldemir ve Anadolu Federasyonu İnsan Kıymetleri ve Teşkilatlanma Birim Başkanı Gazi Kılıçparlar’ın selamlama konuşmalarıyla başladı. Daha sonra iki oturumdan oluşan “Küresel Göç ve Değişim” konulu sunum Gaziantep Suriye Topluluğu Başkanı Mustafa El Hüseyin, Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şehmus Demir ve FECR Radyo Müdürü Alaaddin Husso tarafından gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen uzman sunumlarının ardından öğrenci sunumlarına geçildi. Öğrenci sunumlarında moderatörlüğü Meryem Özlü yaparken “Göçün Kavram Seti” adlı sunumu Gülbeyaz Demirtaş, “Göçün Kuramları” adlı sunumu Beyzanur Utuş, “Bireyi Göçe İten Sebepler” adlı sunumu Fatma Eminnevabi gerçekleştirdi. Programın ardından Gaziantep’i gezen öğrenciler şehrin tarihine ve kültürüne dair bilgiler edinirken göç ve göçmenlik konularını sahada tecrübe etti.

Düzenlenen gezi programının ardından BEKAM Konferans Salonunda gerçekleştirilen vakfımız bünyesindeki Ortadoğu Medya tarafından çekilen Muhacirler belgeseli gösterimini izleyen öğrenciler belgeselin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenen Mehmet Fatih Eminoğlu ile söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşi programının ardından gerçekleştirilen açık oturumda MOZAİKDER Yönetim Kurulu Üyesi, Göç Merkezi Çalışanı Sosyolog Şehadet Gerçek, MOZAİKDER ve AKADDER Yönetim Kurulu Üyesi Sosyolog Fadime Eminoğlu göç ve göçmenlik konusundaki çalışmaları ve sahadaki tecrübeleri hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Programın ikinci gününde Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, öğrenciler ile göç konusunda bir açık oturum gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen açık oturumda konuşan Aldemir, “Sosyal konularda bir toplumu ötekileştirmek, hastalık olarak görmek en kolayı, bu işi tedavi etmek bu işi yönetmek bir birikim gerektiriyor. Göçmenleri öteki olarak ilan etmek, bir hastalık gibi hastanelere terk etmek sorunu çözmüyor. Bunun için Allah bizi akıl eden, düşünen bir varlık kılmış. Yaşadığımız hadiseleri kavrayacak kavramlar vermiş. Sürekli ibadet edenlerden insan oğlunun farkı Allah’ın ona öğrettiğini geliştirerek sorunları çözmesidir. İnsan yoksa cennette yok, dünya yoksa insan da yok, göçmen yoksa biz de yokuz. Biz bu dünyada birbirimiz ile var oluyoruz. Birbirimizi gerçekleştiriyoruz, hayata döndürüyoruz” ifadelerini kullandı. Program gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.   

 

 

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Anadolu Kültür Merkezlerinde Kitap Tahlilleri Devam Ediyor

  Suriye’nin Azez, Cerablus, El Bab ve Afrin kentlerinde faaliyetlerine devam eden Anadolu Kültür Merkezlerinde, A.Nasıh Ulvan’ın “Müslüman Gençliğin Önündeki Engeller (Arapça)” isimli Siyer kitabı tüm öğrenciler ve öğretmenler tarafından tahlil edildi.

  A.Nasıh Ulvan’ın kaleminden çıkan Müslüman Gençliğin Önündeki Engeller adlı kitabında çağımızın problemlerine ve fırsatlarına dair değerlendirmelerde bulunulmuştur. 

  Tahlilde, dünyevileşme, bilim ve dinin karşıtlığı algısı, baskı ve korkuya dayalı din eğitimi, temel dini bilgilerin yüzeysel verilmesi, çocukluk çağı travmaları, kötülük problemi, kadının konumuna dair değerlendirmeler yapıldı.

  Tüm öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilen tahlillerde soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

 • Konuklarımızın Gözünden Anadolu Kültür Merkezleri

  Anadolu Kültür Merkezlerine konuk olan birçok akademisyen, yapımcı, gazeteci ve ilim adamı merkezlerimiz hakkında konuştu.

  Suriye’nin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bölgelerde eğitimi kültür ve sanat hizmeti veren Anadolu Kültür Merkezleri bu zamana kadar birçok eğitim çalışmasına ev sahipliği yaptı. Yapılan eğitim çalışmaları sayesinde binlerce öğrenci eğitim gördükleri kursları başarıyla bitirdi.

  Eğitim hizmetlerinin yanı sıra merkezlerde konferans, seminer, söyleşi, kitap ve film kritikleri, bilgi yarışmaları, resim sergileri ve müzik koroları aktivitelerinden oluşan kültür ve sanat çalışmaları da yapılmaktadır. Bu çalışmaları ile hem öğrencilerin yeteneklerinin keşfi ve bu yeteneklerin gelişimleri sağlanmakta hem de bireylerin geleceğe hazırlanmasının çabası gösterilmektedir.

  Bu çalışmalar için Azez, El Bab, Cerablus ve Afrin’i ziyaret eden konuklarımız merkez hakkında bir dizi röportaj verdi.

 • Anadolu Kültür Merkezlerinde Seminerler Kuşağı Devam Ediyor

  Suriye’nin güvenli bölgelerinde olan Cerablus ve El Bab Anadolu kültür Merkezlerinde öğretmen ve öğrencilere yönelik seminerler devam ediyor.

  El Bab AKM’de Başakşehir Üniversitesi Psikolojik Danışman ve Rehberlik Akademisyeni Yemama Al Razzaq “Psikolojik Bağlamda Zaman ve Verimlilik Yönetimi” konulu semineri gerçekleştirdi.

  Yapılan seminerde, Zaman yönetimi becerisi nedir? Zaman yönetimi önemli mi? Zaman yönetimi yöntemleri nelerdir? Bir zaman yönetimi programı nasıl oluşturulur, Başarı için ne gerekiyor? Yüksek bir başarı ve üretkenlik derecesine nasıl ulaşırım? Başarı ve üretkenliği artıran pratik adımlar nelerdir? gibi konular hakkında bilgi verildi.

  Cerablus AKM’de Gaziantep Üniversitesi Türk Dil ve Edebiyat Bölüm Akademisyeni Ömer Faruk İlgi “Eğitime Dair” konulu seminerini gerçekleştirdi.

  Seminerde; eğitimin önemi, eğitimin olumlu yönleri, öğrencinin eğitime yönelik bakış açısı, eğitim toplumun tek geleceği olan konulardan konuşuldu.

  Seminerler soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow