Pazartesi, 28 Kasım 2022

Suriye’nin güvenli bölgelerinde olan Azez, El Bab, Cerablus ve Afrin kentlerinde eğitim, kültür ve sanat hizmeti veren Anadolu Kültür Merkezlerinde Türkçe dili alanında bilgi yarışması yapıldı.

Merkezlerde Türkçe kursunda eğitim alan öğrencilere yönelik yapılan bilgi yarışmasına birçok öğrenci katıldı. Ödüllü yapılan yarışmada her merkezden dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.

Çarşamba, 23 Kasım 2022 15:27

Fatih İmdat Şafak Radyo’ya Konuk Oldu

Sosyal medya fenomeni ve YouTuber Fatih İmdat, Şafak Radyo’da Adil Yeter’in sunduğu Keyf-i Muhabbet programına konuk oldu.

Programda, Hafız Fatih İmdat Kur’an-ı Kerim’den bir bölüm okuyarak Kur’an Meclisi adlı sosyal medya hesaplarından gençlere yönelik içerikler ürettiğinden, Kur’an-ı Kerim ve hafızlarla ilgili belgesel çekimlerinden, Neden Kur’an-ı Kerim dinlememiz ve okumamız gerektiğinden bahsetti.

Sosyal medya fenomeni ve YouTuber Fatih İmdat katılmış olduğu Radyo programı, Ortadoğu Medya ve Vakıf çalışmalarımız hakkında kendi hesapları için de içerik hazırladı.

Daha sonra Vakıf Merkezimizi gezerek çalışmalarımız hakkında bilgi aldı.

Çarşamba, 23 Kasım 2022 12:48

BEKAM Akademi Seminerleri Devam Ediyor

BEKAM Akademi seminerlerinin 5.si Gazeteci-Yazar Yakup Köse ve İstanbul Anadolu Sosyal Medya Derneği Kurucu Başkanı Bekir Tiryaki’nin “Sosyal Medya Etiği ve Hukuku” konu başlığıyla 19 Kasım Cumartesi BEKAM’da gerçekleştirildi.

BEKAM, "DİJİTAL OKURYAZARLIK VE DÖNÜŞÜM BECERİLERİ" başlığı ile 8 haftalık bir program düzenleyerek alanında uzman araştırmacıları ve konuya ilgi duyan katılımcıları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu hafta gerçekleştirilen seminerde Yakup Köse, “İnsan gözünün önündeki hazineyi görmezmiş, Çok zor şartlardan, çok zor zamanlardan geçerek buralara geldik. 15 Temmuz şehidi olan Halil Kantarcı’nın hayatını izleyip okumasını tavsiye ederim çünkü gençliğin abisi rolündeydi. Maddi durumu iyiydi çocukları vardı. 15 Temmuz akşamı darbe akşamında tankların üstüne çıkıp şahadet şerbeti içti. Hepimiz sosyal medya kullanıyoruz; Instagram, Twitter, TikTok… Özellikle TikTok’u kullanmalısınız. Bugün TikTok maalesef 5-6 aydır en çok etkileşim alan, en çok insana ulaşılan yer. Aynı zamanda kültür seviyemizin ne kadar düştüğünü gösteren bir pencere. Dezenformasyonun sadece haber anlamında değil, kültür anlamında da en ağır dönemini yaşıyoruz. Büyük bir fırtına, kasırga kopacak ve buna hazırlıklı değiliz fırtına bize doğru yaklaşıyor hem ekonomik hem kültürel hem ruhi hem de insani… Bu fırtınaya kendinizi nasıl hazırlayacaksınız? Kendi içselliğinizde… İyi okursanız, iyi kavrarsanız, iyi hazırlanırsanız çok farklı yerlere gelip aşabilirsiniz. Aslında hepimiz bir makineye bağlı yaşıyoruz yoğun bakımda olan bir hastanın fişi çekildiğinde o fiş çekildiği andan yok olup gider. Bizim bugün yaşarken fişimiz çekilse ölmeyiz ama hayat bize çok manasız gelir. Bizim fişimiz: telefon. Hepimiz makineler içinde hapsedildik.

Pandemiden sonra hayat değişti. Artık her şey evden olmaya başladı. İnsanlar daha çok teknolojiyle yakınlaşıp daha bağımlı oldular. Çocuklar 3 yıl okula gitmedi 2 senede psikolojik yapısı dersek 5 sene kaybettiler. Benim çocuklarımın elinden telefon tablet düşmüyor. Annesi, babası, dedesi, amcası hepsi o telefon olmuş… Gece atılan tweet sizi yattığınız yerden zıplatırsa siz özgür değilsiniz. Ahlak hukukun pıhtılaşmış halidir. Hukuk ahlaksız, ahlak hukuksuz olmaz.” şeklinde konuştu.

Seminerin devamında konuşan Bekir Tiryaki, “Sosyal Medya üzerinden asıl yapılmak istenen Ortadoğu’daki zengin kaynaklara hâkim olmaktır. Silah onlar için en son çare önce toplumu dijital medya aracılığıyla işliyorlar. Bizim ülkemizde de biz bunlara dönem dönem yaşadık. Dünyada dezenformasyona uğrayan ülkeler arasında %49 oranında birinci sıradayız. Dijital medyada ötekini önemsemeyen bencil, şantajcı, acımazsız, menfaate dayalı bir tutum ve davranış sergileyen yeni dünya düzeni başta kitle iletişim araçları olmak üzere bütün yol yöntem ve kanaları kullanmaktadırlar. Bunlar için etik ve ahlaki kural yok amacına ulaşmak için her türlü yalanı ve dezenformasyonu kullanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Seminer, soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Ortadoğu Medya tarafından hazırlanan tanıtım filminde Bülbülzade Vakfının Suriye’de Türkiye’de ve Avrupa’da gerçekleştirdiği göç çalışmalarına özet olarak değinildi.

Salı, 22 Kasım 2022 12:41

Milletimizin Başı Sağ Olsun

Gaziantep’in Karkamış ilçesine havan saldırısı düzenlendi.

Yerleşim yerine düşen havan mermileri nedeniyle yaralananlar ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. İlçe merkezindeki bir lise ve iki ev ile Karkamış Sınır Kapısı yakınındaki bir TIR saldırıda isabet aldı. Havanların düştüğü bölgelerdeki ev ve işyerleri ile araçların camları kırıldı.

Biri öğretmen, biri çocuk 3 kişi hayatını kaybetti.

Karkamış İlçemize yapılan hain terör saldırısında vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz.

TRT KURDİ Kanal Koordinatörü ve Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Başkan Yrd. Kemal Gümüş ve Turkuvaz Medya Grubu Gaziantep Bölge Satış Koordinatörü Mehmet Aytekin 18 Kasım Cuma günü Vakfımızı ziyaret ederek Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ile bir araya geldi.

Ziyarette Vakıf faaliyetlerimiz ve projelerimizden bahsedilerek Katre Sanat Merkezinde gerçekleştirilen sanat kursları ve Ortadoğu Medya İletişim Merkezi’nde yapılan medya kursları hakkında bilgiler verildi.  

Ziyaret Vakıf Merkezimizin gezilmesinin ardından sona erdi.

Cumartesi, 19 Kasım 2022 16:04

Anadolu Kültür Merkezleri Dijitalleşiyor

Gaziantep içerisinde göçmen öğrencilere yönelik eğitim, sanat ve fikir çalışmaları yürüten Anadolu Kültür Merkezleri öğretmenlerine yönelik 18 Kasım Cuma günü Faysal El Bekkar tarafından "Dijital Çağda Eğitim ve Öğretim" konulu bir seminer programı düzenlendi.

Seminerde; dijitalleşme, toplumun, sanatın ve eğitimin dijital dönüşümü, endüstriyel çağdan dijital teknolojiler ve dijital iş yenilikleriyle karakterize edilen bilgi ve yaratıcılık çağına geçiş, yenilikçi teknolojilere ve dijital dönüşüme yapılacak yatırımlar, sosyal yaşamda teknolojini yeri, dijitalleşmenin fırsatları konularına değinildi.

Program sonunda Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, TRT Kürdi Kanal Koordinatörü Kemal Gümüş ve Turkuvaz Medya Bölge Koordinatörünün katılımıyla tüm öğretmenlerimize laptop hediye edildi. Dijital çalışmaların bundan sonraki süreçte artacağı Anadolu Kültür Merkezlerinde Online Türkçe dil seminerler, online dijital seminerler, online kitap ve film kritikleri, online konferanslar düzenleneceği ifade edildi.

Cumartesi, 19 Kasım 2022 12:37

Ortaöğretim Ara Dönem Kampı Yapıldı

Gaziantep Ortaöğretim Komisyonu tarafından düzenlenen ortaokul öğrencilerine yönelik “Dijital Çağda Büyümek, Gençlerin Gözünden Dijital Dünya” Temalı Ara Dönem Kampı 18 Kasım Cuma günü gerçekleştirildi.

Program, tanışmaların ardından Müslüm Yıldıztekin’in Akıl oyunları ile (Meta Formül Oyunu), Meryem Aşkar’ın “Annen Baban Çocukken Ne Yapardı?” konulu drama ile devam etti.

Daha sonra Tarık Akarsu’nun “TEKNOFEST Heyecanı”, İbrahim Kılınç’ın “Dijitalleşme, Dijital Dönüşüm” konular ile sunumlar gerçekleştirildi.

Yapılan çeşitli etkinlik ve müzik dinletisiyle program sona erdi.

Hayata Dokun Derneği tarafından düzenlenen liseli öğrencilere yönelik Gaziantep Şehir turu gezisi 17 Kasım Perşembe günü gerçekleştirildi.

Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Hayata Dokun Yetim Derneği liseli öğrencilere düzenlediği şehir turunda; yaşadığımız şehrin tarihini, hikayelerini dinleyerek tarihi mekânlara ziyarette bulundular.

Gezi, Hüseyin rahmi Açıkkol’ un rehberliğinde Ali Nacar Camisinden başlayarak Kale Mutfak Müzesi, Şehit Kadınlar Anıtı, Bakırcılar Çarsısı, Pişirici Kasteli Şeyh Fetullah Camisi gibi yerlerin gezilmesiyle devam etti.

Gezi toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

Göçmen Hizmetleri Merkezi tarafından düzenlenen “Ortak Gelecek” toplantısının sekizincisi 16 Kasım Çarşamba günü Kilis 7 Aralık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Seminer Salonunda gerçekleştirildi.

“Ortak Gelecek” ana başlığıyla düzenlenen istişare toplantısına, Kilis’te yaşayan kanaat önderleri, Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, Kilis İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Aldemir, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar, Kilis Memur-Sen Başkanı Bekir Şen, Elbeyli Belediye Başkanı Süleyman Şimşek, İş İnsanı Necmettin Şekeroğlu, Kilis Belediyesi Proje Birimi, Kilis Göç İdaresi Temsilcileri, Kamu kurumu temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, AFAD ve Kızılay temsilcileri, Yerel medya temsilcileri ve Kilis 7 Aralık Üniversitesi Öğretim Üyeleri katıldılar.

Sinevizyon gösterimi ile başlayan program selamlama konuşmaları ile devam etti. Selamlama konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kilis İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt şu ifadelere yer verdi: “Kilis için göç, hakikaten ciddi bir kavram ve bunun üzerinde hep birlikte oturup konuşmamız, düşünmemiz ve ortak bir fikir üretmemiz gerekiyor. Bunun için de hepinizin ortak aklına, fikrine, önerisine ihtiyacımız var. Ben bu tür toplantıların bunlara sebep ve vesile olmasından dolayı memnuniyetimi ifade ediyorum. Bu programı düzenleyen başta Bülbülzade Vakfı ve Diriliş Derneği olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Toplantılarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Ardından kürsüye gelen Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar, “Üniversitemiz eğitim ve akademi çalışmalarının yanında temelleri üzerine kurduğu sosyal sorumluluk projelerinde önemsemekte ve bizler topluma hizmet uygulamaları gibi çeşitli projelerle birtakım faaliyetlerin içerisinde öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizi etkin kılmaya çalışıyoruz.” Dedi.

Selamlama konuşmalarının akabinde toplantı, Gaziantep Suriye Topluluğu Başkanı Mustafa El-Hüseyin moderatörlüğünde Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir’in sunumuyla devam etti.

Aldemir, “Kilis, Türkiye’de nüfusuna göre en çok göçmeni bağrına basan, tarihte yerini almış bir şehirdir. Pazar günü terör saldırısıyla ülkemiz hedef oldu terör örgütlerini ve bu terör eylemlerini kınıyorum. Birliğimiz, beraberliğimiz bu toplantılarımız teröristlerin planlarını bunların planlayanların hayallerini boşa çıkaracaktır. Kanaat önderlerinin, düşünürlerin çocuklarına bırakacağı en büyük miras tapu değil onur, itibar ve mücadeledir.

Yönetim bilimi sekizde iki pratiğini söyler, on sorununuz varsa en önemli ikiyi çözersiniz daha sonraki sekiz problem için çözümler daha kolay gelir. Nereden başlayacağımıza karar vermeli acil ve önemli olanları sıralamalıyız. Bizler Anadolu insanı olarak toplum, devlet ve millet olarak hep birlikte hareket edebiliriz.

Sosyal medyada olumsuz içerik insanlığın yürüyüşüne engeller oluşturuyor. İyilerin dağınıklığı kötülere destek oluyor. Bugün medyada paylaşılan verilerin %49,5 yalan haberlerden oluşuyor. Şikâyet etmeyi bırakıp doğru olanı kamuoyuyla paylaştıracak ortamlar oluşturmamız lazım. İyi bir şey üretirsek, Türkiye’ye model olur. İyi bir tablo var her açıdan ama haberdar değiliz birbirimizden haberdar olmamız gerekiyor. Pozitif yaklaşımları artırarak, önümüze hedefler koyarak, umut aşılayarak coğrafyamıza huzuru örebiliriz.

Coğrafyamızın geleceği için seyrettiğimiz yerden inip, birimize yardımcı olmamız lazım. İlgili birimlerin inanılmaz çalışmaları var, birbiriyle buluşup ötesini yapmaya çalışmalıyız. Yoksa emperyalistlerin zulmünün altında şikâyet eder dururuz” dedi.

Sunumun ardından katılımcılar söz alarak şu ifadelere yer verdiler:

İş Adamı Necmettin Şekeroğlu, “Fikir açıcı bir toplantı oldu. Benim firmam da 120 Suriyeli çalışan var. Geleceğimiz için sorunlarımızı ortak ele almalıyız.” Kilis olarak başarılı bir sınav verdiğimizi düşünüyoruz.”

Bekir Şen (Memur Sen Başkanı), “Kilis’te 30 sürü toplumla dayanışma platformu olarak dokuz yıldır bir araya geliyoruz Suriyeli kanaat önderlerimize bu masaya çağırmak isteriz.”

İnsan Onuru Derneği Başkanı Abdullah Eker, “Toplum olarak biz inkâr aşamasındayız, güzel örneklerle kabullenmeye geçebiliriz.” Ayrıca üniversite harçlarıyla ilgili ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Önemli adımlar atmanın zamanı geldi.”

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Aldemir, “Üniversite olarak kapımız her zaman bilime sorunların çözümü noktasında fikir alışverişine hazır. Ortak gelecek doğru seçilmiş bir başlık ortak gelecekten bahsediyorsak bu geleceği birlikte kurgulamalıyız.”

Yunus Emre Enstitüsü Kilis Koordinatörü Fikret Çıtlak, “Ortak gelecek, geçmişe dayanıyor. Geçmişin kıymetlerini alacağız, eksiklerimizi bilip şimdinin idraki ile geleceğe yürüyeceğiz. Kadim medeniyet değerlerimiz ile ayağa kalkabiliriz.”

Prof. Dr. Ruhat Yaşar, “Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Öneriler Türkiye üzerinden gerçekleşti, Suriyeli kardeşlerimizin uzun vadeli olarak Suriye üzerinde de ortak akılla ortak geleceği sürdürmesi gerekir. Sosyal medyadaki kötü yalan haberler Türkiye’nin geleceğini tehdit ediyordu. Dezenformasyon yasasına nefret suçu yasağının da eklenmesini teklif ediyorum.” Ayıca üniversitemiz adına yapılacak her türlü iş birliğine açık olduğumuzu ifade etmek isterim.”

Cemal Osman, “Türk devletine Bülbülzade vakfına teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimiz merkezden faydalanıyor talebimiz üniversiteden mezun olan öğrencilerin istihdam edilmesi önerisinde bulunmak istiyorum.”

Şeyh Felah El Şibli, “İşgal devletlerinin rolü ve işgalcilerin yöntemi adı altında iki kitabım var Osmanlı devletinden sonra gelen devletler söküldü. Biz Suriyeliler Fransa’ya kadar dağıldık. Her Suriyeli yardımla yaşayamaz kendi çözümünü üretmeli.”

Av. Ali Şerif, “Bölge adeta alevleniyor, insanımızda tehdit altında, ailemiz, çocuklarımız tehdit altındayız. Hepimiz bir arada yeni bir fikir icat etmeliyiz.”

Abdul Gani Şevvah, ‘’ Gaziantep modelini çok önemsiyorum. İzlediğimiz sinevizyonlarda yapılan faaliyetler beni çok etkiledi. Ben bu modelin ilk adımı olarak Kilis Suriye Topluluğu’nun kurulmasını teklif ediyorum.”

Erva El Rumar, ‘’ Öğretmenim aynı zamanda Şairler ve Edebiyatçılar derneği başkanıyım. Türkçe öğrenimini sosyal uyumun ilk temeli olarak değerlendiriyorum. Ve gönüllü olarak Türkçe öğretmeyi teklif ediyorum. Aynı zamanda dil merkezlerinin çoğalması kanaatindeyim.”

Amir El Hacı Ömer, ‘’ Kilis genelinde sosyal ve kültürel faaliyet organizasyonlarında göçmen ve yerli halkın bir arada görev alması insicamı arttıracaktır. Üzerimize ne görev düşüyorsa yapmaya hazırız.”

Toplantı interaktif soru-cevap eşliğinde sona erdi.

8.Ortak Gelecek Toplantı Haberini Arapça okumak için buraya tıklayınız.

8.Ortak Gelecek Toplantı Haberini İngilizce okumak için buraya tıklayınız.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bulbulza/public_html/templates/shaper_newsplus/html/com_k2/templates/default/user.php on line 260
Page 1 of 171

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow