Cuma, 08 Aralık 2023

Gaziantep Anadolu Öğrenci Birliği öğrencileri, her Cumartesi günü İslahiye'deki Kalyon Konteyner Kent'te sürdürdüğü kış okulu programına devam ediyor.

Bülbülzade Vakfı Aile Merkezimizde düzenlenen etkinlikler kapsamında, çocuklarla birlikte eğlenerek öğrenme, Deneyap etkinlikleri ve matematik atölyesi faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Kış okulumuz, çocukların okul derslerine destek olmak amacıyla programlanmış ve her hafta sonu eğitim faaliyetleriyle devam etmektedir.


Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu, 2 Aralık'ta Stefan Zweig'ın 'Satranç' adlı modern klasik eserini tahlil etti.

Gülay Şanverdi'nin moderatörlüğünde gerçekleşen programda, Salih Taşkesen Mirko Czentovic karakterini, Narin Erdoğan ise Dr. B. karakterini analiz etti. Öğrenciler yorum ve sorularıyla tahlile dahil oldular.

Stefan Zweig ile kitabın baş karakteri arasındaki mizaç benzerlikleri ve her ikisinin akıbetleri arasındaki ilişkiler üzerine yoğunlaştı. Ayrıca, dönemin Nazi Almanya'sı ve GESTAPO'nun insanlar üzerindeki etkileri de programda ele alındı.


Bülbülzade Karagöz Yardım Koordinasyon Merkezimizin düzenlediği 'Bir Çocuk da Siz Giydirin' kampanyası, ihtiyaç sahibi ailelere ve çocuklara yönelik desteğini sürdürüyor.

Her ay düzenli olarak ailelere, giyim ve hijyen malzemeleri yardımı yapılıyor. Bu ay içinde de, ihtiyaç sahibi ailelere giyim yardımı yapıldı.

Hayata Dokun Yetim Derneği, yetim annelerine yönelik "Stres Yönetimi ve Çocukları Stresten Koruma" konulu bir seminer gerçekleştirdi.

Seminerde, alanlarında uzman konuşmacılar Gülhan Dinç ve Mehmet Başar tarafından annelere, günlük hayatta karşılaştıkları stres faktörleriyle başa çıkma yöntemleri ve sağlıklı yaşam önerileri aktarıldı.

Seminer, annelerin karşılaştıkları zorluklara pratik çözümler sunarak yaşam kalitelerini artırmayı hedefledi.

El Shraq Forum Başkanı Wadah Khanfar, Al Shraq Forum Genel Müdürü Yasin Uğraş ve Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Şehmus Demir, Vakfımızı Ziyaret Etti

Ziyaret esnasında, İslam dünyasının güncel konjektürel durumu konuşuldu. Özellikle Filistin ve İsrail arasındaki çatışmanın geldiği nokta ve sivil toplum kuruluşlarının bu bağlamda üstlendikleri misyon detaylı bir şekilde ele alındı.
Wadah Khanfar’ın "İlk Bahar Siyeri" kitabının günümüz dünyasındaki önemi ve etkisi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca, Bülbülzade Vakfı'nın ulusal ve uluslararası alanda gerçekleştirdiği faaliyetler ve projeler hakkında istişareler yapıldı.
Vakfımızın medya birimlerinde iş birliği imkanları üzerine görüşmeler yapıldı; Şafak Radyo ve Fecr Radyo birimleri incelenerek yürütülen çalışmalar değerlendirildi.

Anadolu Federasyonu, 25 Kasım Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonu'nda hizmetiçi eğitim programı düzenledi. Programa Bülbülzade Vakfı Komisyon üyeleri ve 
Kilis Diriliş Derneği ve Nizip Eğitim ve Dayanışma  Derneği yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Program, Anadolu Federasyonu Eğitim Birim Başkanı Necat Yazıcı'nın "Değişim ve Yenilenmenin Önemi" başlıklı sunumu ile başladı. İlk oturumun ardından İnsan Kaynakları ve Teşkilatlanma Birim Başkanı Gazi Kılıçparlar, teşkilat içerisinde eğitim programlarının önemine dair bilgiler paylaştı.

Bülbülzade Vakfı olarak, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü İslahiye'deki Kalyon Konteyner Kent'te kutladı. Vakıf gönüllülerimiz tarafından hazırlanan çiçekler, İslahiye'de görev yapan öğretmenlere hediye edildi. Ayrıca, konteyner kentte bulunan dikiş atölyesinde çalışan öğretmenlere de çiçek takdim edildi.

Bu anlamlı etkinlik, öğretmenlere olan saygı ve teşekkürün bir göstergesi olarak düzenlendi. Öğretmenlerin mesleki fedakarlıklarını ve eğitim alanındaki katkılarını onurlandırmak amacıyla gerçekleştirildi.

18 Kasım Cumartesi günü İslahiye'de bulunan Kalyon Konteyner Kent'teki Bülbülzade Vakfı Aile Merkezi'nde kış okulu programına başlandı. İlk gün etkinlikleri, tanışma oyunlarıyla başladı ve ardından çocuklar yaş gruplarına göre iki ayrı kategoriye bölünerek akıl oyunları atölyesinde eğlenceli vakit geçirdi.

Bu etkinliklerin yanı sıra, çocukların akademik gelişimine katkı sağlamak amacıyla, derslerinde zorlandıkları konulara odaklanıldı ve birebir çalışmalar yapıldı.


Mozaik Kadın Derneği tarafından iki ayda bir düzenlenen kitap okuma etkinliklerinde yeni dönemin ilk kitabı Johann Hari’nin Çalınan Dikkat adlı eseri oldu.

Meryem Özlü moderatörlüğünde Fadime Eminoğlu’nun anlatımıyla yapılan tahlilde Johann Hari’nin kolektif ve toplumsal bir sorun olarak nitelediği odak, dikkat çalınması konusu incelendi.

Ulrich Beck’in risk toplumu, Zuboff’un gözetim kapitalizmi kuramına değinilen kitap tahlilinde kolektif dikkat dağınıklığının  on iki nedeni olan “Hızın, geçişlerin ve süzme faaliyetinin artışı, akış halinin ketlenmesi, fiziksel ve zihinsel bitkinliğin artması, uzun süreli okumanın kaybolması, zihin gezinmesinin aksaması, sizi takip edip yönlendiren teknolojilerin artışı, zalim iyimserliğin artışı, stres artışı ve tetiklediği teyakkuz hali,  beslenme düzeninin bozulmas, kirliliğin artması, DEHB’nin artışı ve buna verdiğimiz yanıt, çocukların maruz kaldığı fiziksel ve psikolojik kapatılması” başlıkları incelendi.

Katılımcıların soru cevaplarıyla interaktif bir şekilde süren kitap tahlili ilgiyle takip edildi. Mozaik Kadın Derneği tarafından ocak ayında Taha Abdurrahman’ın Bilgi Ahlaktan Ayrıldığında adlı kitabı tahlil edilecektir.

Akadder Tematik Okumalar programının Gaziantep temsilciliği, Mozaik Kadın Derneğinde iki haftada bir gerçekleştirilen Tefsir Okumaları, haftalık Meal Okumaları ve Çocuk Eğitimi Okumaları programları Bülbülzade Vakfımızda gerçekleşti.

Bu haftaki Tefsir Okumaları'nda, Kuran'da Yahudilik konusunun ikinci bölümü ele alındı. İsrailoğulları'nın Kuran'da sıkça anılmasının nedenleri, Siyonizm, antisemitizm gibi kavramlar ve İsrailoğulları'nın özellikleri üzerinde duruldu. Ayrıca, Kuran'da İsrailoğullarına yönelik eleştirilerin günümüz bağlamında değerlendirilmesi konusu işlendi.

Meal Okumaları'nda ise Kur'an-ı Kerim'in 7. cüzü, Maide Suresi'nin son ayetlerinden başlayarak En'âm Suresi'nin ilk 111 ayeti katılımcılarla birlikte okundu ve üzerinde tartışıldı.

Çocuk Eğitimi Okumaları kapsamında ise, Tuğba Coşkuner'in "Her Ebeveyn Kendisinin Çocuğudur" kitabı incelendi. Ebeveynlere, çocuklarına yaklaşımları konusunda farkındalık kazandırıldı ve modern ebeveynlik üzerine değerli bilgiler paylaşıldı.Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bulbulza/public_html/templates/shaper_newsplus/html/com_k2/templates/default/user.php on line 260
Page 1 of 205

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow