Cuma, 08 Aralık 2023
Ortadoğu Medya Akademi Seminerleri Devam Ediyor

Ortadoğu Medya Akademi Seminerleri Devam Ediyor

Ortadoğu medya tarafından düzenlenen Medya Akademi programları kapsamında seminerler kuşağı devam ediyor.

Çevrimiçi Ortamda gerçekleşen seminer, Fırat Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Yunus Namaz’ın “Kısa Film Yapımında Engeller ve Çözüm Önerileri” konu başlığıyla 4 Şubat Cumartesi gerçekleştirildi.

Seminer, Ortadoğu Medya Koordinatörü Eyup Koçaslan moderatörlüğünde yapıldı.

Sunumda Dr. Öğr. Üyesi Yunus Namaz, kısa film yaparken ne gibi engellerle karşılaştığına, karşılaşılan engellerde nasıl çözümler üretileceğine, sabırlı, inançlı ve özgüvenli olunmasına, merak unsuruna, kısa film yarışmalarına katılırken nelere dikkat edilmesine, sürekli deneme yapılmasına, film izleme alışkanlığına değindi.

Namaz, “Öncelikle ilk kez kısa film yapmak ve bu alanda yüzmek isteyenler en önemli özelliği kısa film izleme alışkanlığı kazanması gerekiyor. Nasıl ki her coğrafyadan roman okuduğumuzda farklı bakış açısı yakalıyorsak, filmde bu açıyı yakalamak için günde en az 2-3 tane kısa film izlemelisiniz. Okuyup izlediğiniz şey sizi etkileyecek bu da çıtayı yükseltmenizi sağlar. Uzman kişilerden teknik olarak da eğitim alabilirsiniz.

Kısa film çekememenin önündeki en büyük engellerin başında özgüven eksikliği gelmektedir. Tekniğe sahip olmak her şey değildir. Elbette teknik de önemlidir ama özgüven eksikliği ile bu işin üstesinden geleceğinizi söylemelisiniz. Bir filmde en önemli kısım sağlam bir hikâye oluşturmaktır. Bazen iyi bir fikir kötü bir yönetmenin elinde heba edilebiliyor. Bazen de kötü fikir bir yönetmenin elinde çok güzel sonuçlar çıkarabilir. Kendi hikâyemize inanıp, güven duyup okumalısınız. Siz okumazsanız başkaları da okumaz. Siz sarılmazsanız ekibinizde sarılmaz ve o hikâyeden bir şey çıkmaz.

Filmin tanımlama süreci sabırlı olmayı gerektirir. Mekân ve oyuncuları keşfetmeniz ve sürekli deneme yapmanız lazım. Çekim yapılacak alanı ilk defa görmeyin birkaç defa ziyaret edin. Diğer bir çözüm önerisi olarak sınırlı, tek bir mekânda derinliği yakalayabilir musunuz? Ortaya ne koyuyorsunuz? Bunlara bakmalısınız.

Çekim senaryonuzun olması önemli; kurgu esnasında unutmamak için not alabilmeli, oyuncuyu nerde durdurmalı, kameranın nasıl duracağını belirtmesine yardımcı olur.

Merak unsurunu filmin sonuna kadar taşımanız gerek. Filmin sonunda nasihate ihtiyaç duymadan izleyici ile aranızda bağ kurmanız, düşündürüp acaba burada ne oluyor? Sorusunu izleyiciye bırakmanız gerek.

Yazma cesaretiniz varsa o filmi çekme cesaretinizde olur. Ne kadar çok oturup odaklanıp yazarsanız ortaya o kadar çok iyi bir hikâye çıkar” ifadelerini kullandı.

Seminer, kısa film önerilerinin ardından soru cevap bölümüyle sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow