Cuma, 08 Aralık 2023
Kapılar ve Anahtarlar Programı Devam Ediyor 

Kapılar ve Anahtarlar Programı Devam Ediyor  Öne Çıkarılmış

Vakıf gönüllülerimiz tarafından üç haftada bir gerçekleştirilen “Kapılar ve Anahtarlar” programı farklı konular ve konuklarıyla devam ediyor.

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) konferans salonunda gerçekleştirilen, sunuculuğunu Mehmet Hıdır Akaslan ve Hayri Tunç Güvenç’in yaptığı program bu hafta Yazar Mehmet Konuk’un “Halep’ten Antep’e” adlı kitabının söyleşisi ile gerçekleşti.

Program, selamla ve şiir dinletisi ile başladı. Mehmet Konuk kitabının içeriğinden bahsederek Suriyelilerin göç yaşamını anlattı.

“Kitap 2011 yılında Dera’da başlayıp bütün Suriye‘ye yayılan iç savaşı anlatıyor. Biz bunu televizyonlardan izledik olayların durulacağı düşünüldü. Daha sonra protestolarla başlayan gösteriler daha sonra iç savaşa dönüştü. Suriye’de Halep ve birçok kent yaşanılamaz hale gelindi. Bu süreçte sivil halka yönelik baskılar, adam kaçırmalar ve faili meçhul ölümler yaşandı. İç savaşın büyümesiyle birlikte Suriyeli kardeşlerimiz evlerini, işlerini bırakarak sadece bir iki çantayla vatanlarını terk etmek durumunda kalarak sınırımıza yakın Kilis ve Gaziantep illerimize gelmeye başladılar. Biz derneğimizle beraber bunlara şahit olduk ve sahip çıkarak onlara ev sahipliği yaptık. Halep ikiye bölündü ve çeteler türemeye başladı. Suriye rejimi hiç acımadan halkına varil bombaları attı ve bombalar düştüğü yerleri mahvetti. Dükkanlar yağmalandı, elektrik, su ve gaz bulunamaz hale geldi. Bu insanlar canlarını kurtarmak için sadece yanına bir çanta alıp; insan kaçakçılarına para vererek, tel örgü ve mayınlı arazilerden geçerek zor şartlar altında buralara geldiler” şeklinde konuşarak kitap üzerine istişareler yapıldı.

Program, yapılan istişarelerin ardından müzik dinletisiyle sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow