Pazartesi, 28 Kasım 2022
Dünya Müslüman Alimler Birliği Kurucusu Yusuf el-Karadavi hayatını kaybetti

Dünya Müslüman Alimler Birliği Kurucusu Yusuf el-Karadavi hayatını kaybetti Öne Çıkarılmış

Ömrünü, İslam'ın hükümlerini açıklamaya adayan Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin kurucu başkanı Yusuf el-Karadavi, Hakk'ın rahmetine kavuştu.

 

9 Eylül 1926 yılında Siff Turab, Mısır'da doğmuştur. On yaşına gelmeden Kur'an-ı ezberlemiş, Ezher Üniversitesinde öğrenim görmüştür. 1953 yılında Usulu'd-din Fakültesini, 1954 yılında da öğretmenlik derecesini birincilik ile bitirmiştir.

Yusuf el-Karadavi, 1973 yılında İslam Zekat Fıkhı adındaki ilginç çalışması ile doktor olmuştur. Gençliğinden bu yana İslami hareketin içinde yer almıştır. Hasan el-Benna'dan etkilenmiştir. Çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğundan iyi bir hatip, kendini tekrarlamayan ve özgün konularda çalışan bir yazar, gençliğin şiirlerini ezberleyip besteleyen bir şairdir.

 

Pek çok ilmi ve kültürel kuruluşa üye olan Yusuf el-Karadavi, aynı zamanda kurulduğu günden beri İslami bankaları ilmi ve idari yönlerden destekleyip, gelişmeleri için çaba sarf etmiştir. Türkçe'ye 50 den fazla eseri çevrilmiştir.

Kaleme aldığı çok sayıda eserle Türkiye'de de yakından tanınan Karadavi, 96 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 

Yusuf el Karadavi’ye Allahtan rahmet sevenlerine ve İslam âlemine sabrı cemil niyaz ederiz.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow