Pazartesi, 28 Kasım 2022
El Bab AKM'de “Sosyal Medyada Manipülasyon ve Dezenformasyon” Konferansı Gerçekleştirildi

El Bab AKM'de “Sosyal Medyada Manipülasyon ve Dezenformasyon” Konferansı Gerçekleştirildi Öne Çıkarılmış

Suriye’de bulunan El Bab Anadolu Kültür Merkezinde öğretmen ve öğrencilere yönelik “Sosyal Medyada Manipülasyon ve Dezenformasyon” konferansı yapıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Star Gazetesinin Yazarı, Gazeteci Fadime Özkan konferans öncesinde Vakfımızı ziyaret ederek Suriye AKM ‘lerin faaliyetleri ve çalışmaları, kültür çalışmaları, eğitimlerimiz, projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Vakfımız bünyesinde Suriye’deki güvenli bölgelerde eğitim faaliyetleri yürüten El-Bab Anadolu Kültür Merkezinde “Sosyal Medyada Manipülasyon” konulu konferans yapıldı. Konferansa merkez çalışanları, öğrenciler ve öğretmenler katılım gösterdi. Konferans Anadolu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen resim sergisini ve kursları gezerek yürütülen eğitim faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Merkezin gezilmesinin ardından Anadolu Kültür Merkezi koro ekibi tarafından müzik dinletisi yapıldı.

Müzik dinletisinin ardından gerçekleştirilen konferansta Konuşan Fadime Özkan, “Yeni Medya dediğimiz ve internet üzerinden dijital yollarla okuyabildiğimiz haberlerin oluşturduğu yeni medya düzeni aslında yalan haberin çok kolay yayıldığı bir mecradır. Çünkü konvansiyonel medya dediğimiz gazete, dergi, radyo, televizyon gibi mecralar üzerinden alacağınız haberlerin bir denetim mekanizması vardır. Haberin 5N1K denilen 6 soruya cevap vermesi zorunluluğu vardır. Bir haberin gerçek olabilmesi için kim, ne, neden, nasıl, ne zaman, nerede, niçin, sorularına cevap vermesi gerekir. Ama eğer bu konvansiyonel medyadan haber almıyorsanız Twitter, instagram, facebook gibi mecralar üzerinden bir şey okuyorsanız muhtemelen size verilen haberlerin büyük kısmı ya yalandır ya da kasıtlı olarak çarptırılmıştır. Medya organları bulundukları ülkenin yasalarına uymak zorundadır. Oxford Üniversitesi’nde 2018 yılında dünya üzerinde bir araştırma yaptı. Ülkelerde yalan ve kasıtlı haberler yapılarak haberlerin bozulmasını ve o haberi okuyan insanların yanlış düşünmesini sağlayan ülkeyi araştırdılar. En fazla haberi bozan ve yalan habere maruz kalan 37 ülkenin içinde Türkiye 1. sırada geldi. Yalan haberin yayılma hızı doğru haberin yayılma hızının 6 katıdır. Haber kaynağınıza şüphe ile yaklaşın. Okuduğunuz haberin yalan, kasıtlı ve sizi yanıltabileceğini her zaman düşünün. Haber almak istediğinizde kurumsal mecralardan almaya özen gösterin, sosyal medyadaki her haberi güvenle okumayın” şeklinde konuştu. Konferans daha sonra soru cevap bölümü ile devam etti.

Konferans, Fadime Özkan’a plaket takdiminin ardından sona erdi.


Ortam

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow