Pazartesi, 28 Kasım 2022
Anadolu Kültür Merkezlerinde Konferanslar Serisi Devam Ediyor

Anadolu Kültür Merkezlerinde Konferanslar Serisi Devam Ediyor Öne Çıkarılmış

Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Suriye’deki güvenli bölgedeki Cerablus Anadolu Kültür Merkezinde İLKE Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlük Kalite Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş ile “Kendini Tanıma ve Hayat Yolculuğuna Hazırlık” konulu konferans düzenlendi.

Konferans merkez öğrencileri ve öğretmenlerine yönelik düzenlendi. Konferans öncesinde merkezi gezen Nihat Erdoğmuş yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Konferansta konuşan Erdoğmuş,” Hayat bir yolculuk ve bu yolculuğun başkahramanı kendimiziz. Kendimizi tanırsak hangi yoldan ilerlememiz gerektiğine daha kolay karar veririz. Her hayat bir hikâyedir. Bu hayat ile ilgili bir planımızın olması gerekiyor. Hayat planımız yoksa nereye gittiğimizi bilemeyiz ve savrulur gideriz. Hayat yolculuğunda her zaman diliminde yaptıklarımız birleşecek bir hikâye olacak, Zorluklarla karşılaşmak yoldan dönmek olmamalıdır. Hepimizin geri kalan hayatında iyi bir hikâyesi olması gerekmektedir. 2060’ları düşünün bu çok mu uzak O zaman ne yapıyor olacağız? Bunu düşünmemiz lazım. Her zaman bir hayalimizin olması gerekiyor ve bu olmadığında hayatımızda gerçekçi adımlarımız olmaz” şeklinde konuştu.

Konferans Cerablus Anadolu Kültür Merkezi Müdürü Abid Halil’in, Nihat Erdoğmuş’a hediye takdiminin ardından sona erdi.

 

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Anadolu Kültür Merkezlerinde Kitap Tahlilleri Devam Ediyor

  Suriye’nin Azez, Cerablus, El Bab ve Afrin kentlerinde faaliyetlerine devam eden Anadolu Kültür Merkezlerinde, A.Nasıh Ulvan’ın “Müslüman Gençliğin Önündeki Engeller (Arapça)” isimli Siyer kitabı tüm öğrenciler ve öğretmenler tarafından tahlil edildi.

  A.Nasıh Ulvan’ın kaleminden çıkan Müslüman Gençliğin Önündeki Engeller adlı kitabında çağımızın problemlerine ve fırsatlarına dair değerlendirmelerde bulunulmuştur. 

  Tahlilde, dünyevileşme, bilim ve dinin karşıtlığı algısı, baskı ve korkuya dayalı din eğitimi, temel dini bilgilerin yüzeysel verilmesi, çocukluk çağı travmaları, kötülük problemi, kadının konumuna dair değerlendirmeler yapıldı.

  Tüm öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilen tahlillerde soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

 • Konuklarımızın Gözünden Anadolu Kültür Merkezleri

  Anadolu Kültür Merkezlerine konuk olan birçok akademisyen, yapımcı, gazeteci ve ilim adamı merkezlerimiz hakkında konuştu.

  Suriye’nin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bölgelerde eğitimi kültür ve sanat hizmeti veren Anadolu Kültür Merkezleri bu zamana kadar birçok eğitim çalışmasına ev sahipliği yaptı. Yapılan eğitim çalışmaları sayesinde binlerce öğrenci eğitim gördükleri kursları başarıyla bitirdi.

  Eğitim hizmetlerinin yanı sıra merkezlerde konferans, seminer, söyleşi, kitap ve film kritikleri, bilgi yarışmaları, resim sergileri ve müzik koroları aktivitelerinden oluşan kültür ve sanat çalışmaları da yapılmaktadır. Bu çalışmaları ile hem öğrencilerin yeteneklerinin keşfi ve bu yeteneklerin gelişimleri sağlanmakta hem de bireylerin geleceğe hazırlanmasının çabası gösterilmektedir.

  Bu çalışmalar için Azez, El Bab, Cerablus ve Afrin’i ziyaret eden konuklarımız merkez hakkında bir dizi röportaj verdi.

 • Anadolu Kültür Merkezlerinde Seminerler Kuşağı Devam Ediyor

  Suriye’nin güvenli bölgelerinde olan Cerablus ve El Bab Anadolu kültür Merkezlerinde öğretmen ve öğrencilere yönelik seminerler devam ediyor.

  El Bab AKM’de Başakşehir Üniversitesi Psikolojik Danışman ve Rehberlik Akademisyeni Yemama Al Razzaq “Psikolojik Bağlamda Zaman ve Verimlilik Yönetimi” konulu semineri gerçekleştirdi.

  Yapılan seminerde, Zaman yönetimi becerisi nedir? Zaman yönetimi önemli mi? Zaman yönetimi yöntemleri nelerdir? Bir zaman yönetimi programı nasıl oluşturulur, Başarı için ne gerekiyor? Yüksek bir başarı ve üretkenlik derecesine nasıl ulaşırım? Başarı ve üretkenliği artıran pratik adımlar nelerdir? gibi konular hakkında bilgi verildi.

  Cerablus AKM’de Gaziantep Üniversitesi Türk Dil ve Edebiyat Bölüm Akademisyeni Ömer Faruk İlgi “Eğitime Dair” konulu seminerini gerçekleştirdi.

  Seminerde; eğitimin önemi, eğitimin olumlu yönleri, öğrencinin eğitime yönelik bakış açısı, eğitim toplumun tek geleceği olan konulardan konuşuldu.

  Seminerler soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow