Çarşamba, 28 Eylül 2022
El Bab Anadolu Kültür Merkezinde “Yeni Dünya Yeni Medya” konferansı gerçekleştirildi

El Bab Anadolu Kültür Merkezinde “Yeni Dünya Yeni Medya” konferansı gerçekleştirildi Öne Çıkarılmış

Suriye’de bulunan El Bab Anadolu Kültür Merkezinde öğretmen ve öğrencilere yönelik “Yeni Dünya, Yeni Medya” konferansı yapıldı. Konferansa konuşmacı olarak Yeni Şafak Gazetesinin Yazarı, Gazeteci Ersin Çelik ve eşi Nuriye Çakmak Çelik katıldı.


Vakfımız bünyesinde Suriye’deki güvenli bölgelerde eğitim faaliyetleri yürüten El-Bab Anadolu Kültür Merkezinde “Yeni Dünya Yeni Medya” konulu konferans yapıldı. Konferansa merkez çalışanları, öğrenciler ve öğretmenler katılım gösterdi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Yeni Şafak Gazetesinin Yazarı, Gazeteci Ersin Çelik ve eşi Nuriye Çakmak Çelik konferans öncesi Anadolu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen kursları gezerek yürütülen eğitim faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Merkezin gezilmesinin ardından Anadolu Kültür Merkezi koro ekibi tarafından müzik dinletisi yapıldı. Müzik dinletisinin ardından gerçekleştirilen konferansta Konuşan Ersin Çelik, “Bende sosyal medyayla yakından ilgilenen bir gazeteciyim. Sosyal Medya bizler için büyük bir nimet. Hayatımıza gireli çok olmadı. İnsanlığın üzerinde 30 yıllık bir geçmişi var. Bu 30 yılda birçok şeyi hızla değiştirdi ve dönüştürdü. Bu değişim ve dönüşüm birtakım sıkıntıları da beraberinde getirdi. Birçok örnek sayabiliriz bununla ilgili. Özellikle iç karışıklıkların, savaşların yaşandığı bölgelerle ilgili çok ciddi dezenformasyon durumları yaşadık. Ben meslek hayatımda şunu gördüm; sıcak bölgelerde asla sosyal medya kaynak olarak baz alınmamalı” şeklinde konuştu.


Konferansta konuşan Nuriye Çakmak Çelik, Sosyal medya kullanımının her ülkede olduğu gibi Suriye’deki güvenli bölgelerde de çok yoğun olduğuna değinerek, “Bu kullanıma çok dikkat etmeliyiz. Her haberi olduğu gibi kabul etmeyip, toplumda krize, kaosa neden olmamalıyız. Bununla beraber kültür merkezindeki öğrencilerimizin medya, gazetecilik ve haber alanında kendilerini yetkinleştirip gelişmeleri lazım. Bu eğitimleri ve yetkinlikleri alabilmeleri için gerekli kuruluşlar da her geçen gün kurulmaya devam ediyor. Biz de bunun destekçisiyiz” ifadelerini kullandı. Kültür merkezlerinin bu bölgelerde çok önemli bir misyon üstlendiğinden bahseden Çelik, bu merkezler sayesinde geleceğin Suriye’sinin inşa edileceğini ifade etti.
Konuşmanın ardından soru cevap yapıldı. Konferans ardından Kültür Merkezinde yapılan Siyer yarışmasında başarılı olan öğrencilere konuşmacılar tarafından hediyeleri takdim edildi. Program sonunda AKADDER Başkanı Rabia Aldemir ve Kültür Merkezi yöneticileri tarafından konuşmacılara hediye takdimi yapılmasıyla son buldu.


Ortam

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Anadolu Kültür Merkezlerinde Konferanslar Serisi Devam Ediyor

  Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Suriye’deki güvenli bölgedeki Cerablus Anadolu Kültür Merkezinde İLKE Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlük Kalite Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş ile “Kendini Tanıma ve Hayat Yolculuğuna Hazırlık” konulu konferans düzenlendi.

  Konferans merkez öğrencileri ve öğretmenlerine yönelik düzenlendi. Konferans öncesinde merkezi gezen Nihat Erdoğmuş yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Konferansta konuşan Erdoğmuş,” Hayat bir yolculuk ve bu yolculuğun başkahramanı kendimiziz. Kendimizi tanırsak hangi yoldan ilerlememiz gerektiğine daha kolay karar veririz. Her hayat bir hikâyedir. Bu hayat ile ilgili bir planımızın olması gerekiyor. Hayat planımız yoksa nereye gittiğimizi bilemeyiz ve savrulur gideriz. Hayat yolculuğunda her zaman diliminde yaptıklarımız birleşecek bir hikâye olacak, Zorluklarla karşılaşmak yoldan dönmek olmamalıdır. Hepimizin geri kalan hayatında iyi bir hikâyesi olması gerekmektedir. 2060’ları düşünün bu çok mu uzak O zaman ne yapıyor olacağız? Bunu düşünmemiz lazım. Her zaman bir hayalimizin olması gerekiyor ve bu olmadığında hayatımızda gerçekçi adımlarımız olmaz” şeklinde konuştu.

  Konferans Cerablus Anadolu Kültür Merkezi Müdürü Abid Halil’in, Nihat Erdoğmuş’a hediye takdiminin ardından sona erdi.

   

 • Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş Vakfımızı Ziyaret Etti

  Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş 7 Eylül Çarşamba günü vakfımızı ziyaret ederek Vakıf başkanımız Turgay Aldemir, AKADDER Başkanı Rabia Aldemir ve Vakıf üyeleri ile bir araya geldi.

  İLKE Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlük Kalite Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, vakfımızı ziyarette bulundu. Gerçekleştirilen ziyarette, Vakıf Merkezimizin faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi alarak tanıtım sinevizyonları izlendi. Ortadoğu Medya Merkezini ve Fecr-i Ati Radyo’yu gezerek Vakfımız Bünyesinde faaliyet gösteren Şafak Radyo’da Keyf-i Muhabbet programına konuk oldu. Programda, Sivil toplum kuruluşu ile insan arasındaki bağ ve sivil toplum kuruluşların insan hayatına bakışı hakkında konuştu.

  Vakıf Merkezimizin gezilmesinin ardından Erdoğmuş, Rabia Aldemir ve Vakıf üyeleri ile Kurumsallık ve Kapasite Gelişimi ile ilgili söyleşi gerçekleştirildi. Erdoğmuş söyleşide; “Dünya çok dinamik gerçekten bir sürü şeylerle karşı karşıya bırakıyor. STK’ların klasik hayır işleri yetmiyor, İnsana bir şey katmak için bir gayeleri ve faydaları var. Derneklerinde o kadar uzman olması gerekmiyor ama bu iş için birinin takipçisinin olması, irtibat noktasının olması gibi eşleştirmede yapmak lazım. İnsanların verdiği yardımlar ne kadar idari işlere ne kadar hizmete gidecek insanlar bunu tam olarak bilemediği ve önyargıda olduğu için elden verme tarzını kullanıyorlar. Bunu da düzeltmek ve değiştirmek için STK’ların vazgeçmeleri yerine geliştirmeleri ve düzen vermeleri gerekir” ifadelerini kullandı

 • Anadolu Kültür Merkezinde etkinlikler, programlar ve yarışmalar devam ediyor

  Suriye- El Bab güvenli bölgede eğitim faaliyetleri yürüten El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nde eğitim gören öğrencilere yönelik dijital platformların kullanımı ve yetkinliklerini arttırmak için “Dijital Platformlarda Yetkinlik Kazanma ve Becerileri Geliştirme” konulu program gerçekleştirildi. Program kapsamında öğrencilere, dijital platformlarda kullanılan programların içerikleri hakkında sunum yapılarak daha etkili ve verimli kullanabilme adına bilgiler verildi.

  Bununla birlikte akıl ve zeka oyunları alanında yarışma düzenlendi. Bununla birlikte mangala ve satranç gibi akıl ve zeka oyunları alanında çeşitli yarışmalar yapıldı. Etkinliğe merkezde eğitim gören birçok öğrenci katılım gösterdi. Yarışmalar sonucunda başarılı olan öğrencilere hediyeler takdim edildi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow