Çarşamba, 28 Eylül 2022
Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa Vakfımızı Ziyaret Etti

Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa Vakfımızı Ziyaret Etti Öne Çıkarılmış

Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa Vakfımızı Ziyaret Etti

Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa ve Genel sekreteri Feyiz Nabi Vakfımızı ziyaret ederek Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ile bir araya geldi.

 Gerçekleştirilen ziyarette Türkiye’de ve Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgelerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alışverişi yapıldı.  Yapılacak çalışmalar ve faaliyetler hakkında istişare edildi. Ziyarette konuşan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir: “Hem Suriye’de hem Türkiye içerisinde birçok halktan insan yaşıyor. Biz kadim bir medeniyete sahibiz ve yeni bir medeniyet değiliz. Bu farklılıkların hepsini kucaklayan kalıcı söylemlere ihtiyacımız var. Suriye’nin geleceğinin çözümü masaya sorunu yaşayanların ortak edilmesiyle ancak çözülür. Suriye de ve Türkiye’de yaşayan göçmen halkın kısa vadeli değil, uzun vadeli planlamalar ile gelişimi ve refahı sağlanabilir. Suriye'nin Geçici Hükümetinin, eğitim ve kültür çalışmalarında ve Suriye'nin geleceğinde daha önemli adımlar atmalarını isteriz. Biz ne kadar görürsek, ne kadar istişare edersek güvenli bölgelerde daha yaşanılır bir ortam oluşur. Yüz yıldan bu yana kurtuluş için her yolu denedik. Bir araya gelip, fikri mülahazalarında bulunup, çözüm üretmeliyiz. Bir toplumda fikir ve düşünce öne çıkmazsa askeri güç öne çıkar.” söylemlerinde bulundu.

Suriye Geçici Hükümet Başkanı Mustafa: “Suriye'nin geleceğinde Türkiye'nin kültürünü, yönetim tecrübesini, eğitim çalışmalarına örnek olarak daha yaşanır bir devlet kurmak istiyoruz. Şuan ki durumumuz bizim Şam'ı, Halep'i, Lazkiye’yi unutmamıza sebep olmamalıdır. Türkiye ile güçlü bir kültürel bağımız var. Bunu her ne kadar bozmak isteseler de buna izin vermeyip geleceğimizi hep birlikte inşa edeceğiz. Söylemlerimiz de kararlarımızda ve planlarımızda bizi birbirimizden koparacak fevri davranışlara fırsat vermemeliyiz. Suriye’nin önemli bir kısmı Türkiye’nin oluşturduğu güvenli bölgelerde Türkiye ile beraber yiyip içiyor. Bu kadar sıkı sıkıya bağlı olan bu iki toplumun kardeşliğini güçlendirmek en temel görevimiz. İş birliği içerisinde STK'larla ve yardım kurumlarımızla hareket ederek çalışmalarımızı sürdürülebilir olmasını istiyoruz. Merkezi yönetim ne kadar güçlü olursa halkın refahı o kadar çabuk artar. Diplomatik, stratejik ve planlı çalışmalar yapmamız lazım. Bu çalışmalar ile insanlarımıza katkı sağlamalıyız” şeklinde konuşmasını bitirdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Anadolu Kültür Merkezlerinde Konferanslar Serisi Devam Ediyor

  Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Suriye’deki güvenli bölgedeki Cerablus Anadolu Kültür Merkezinde İLKE Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlük Kalite Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş ile “Kendini Tanıma ve Hayat Yolculuğuna Hazırlık” konulu konferans düzenlendi.

  Konferans merkez öğrencileri ve öğretmenlerine yönelik düzenlendi. Konferans öncesinde merkezi gezen Nihat Erdoğmuş yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Konferansta konuşan Erdoğmuş,” Hayat bir yolculuk ve bu yolculuğun başkahramanı kendimiziz. Kendimizi tanırsak hangi yoldan ilerlememiz gerektiğine daha kolay karar veririz. Her hayat bir hikâyedir. Bu hayat ile ilgili bir planımızın olması gerekiyor. Hayat planımız yoksa nereye gittiğimizi bilemeyiz ve savrulur gideriz. Hayat yolculuğunda her zaman diliminde yaptıklarımız birleşecek bir hikâye olacak, Zorluklarla karşılaşmak yoldan dönmek olmamalıdır. Hepimizin geri kalan hayatında iyi bir hikâyesi olması gerekmektedir. 2060’ları düşünün bu çok mu uzak O zaman ne yapıyor olacağız? Bunu düşünmemiz lazım. Her zaman bir hayalimizin olması gerekiyor ve bu olmadığında hayatımızda gerçekçi adımlarımız olmaz” şeklinde konuştu.

  Konferans Cerablus Anadolu Kültür Merkezi Müdürü Abid Halil’in, Nihat Erdoğmuş’a hediye takdiminin ardından sona erdi.

   

 • Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş Vakfımızı Ziyaret Etti

  Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş 7 Eylül Çarşamba günü vakfımızı ziyaret ederek Vakıf başkanımız Turgay Aldemir, AKADDER Başkanı Rabia Aldemir ve Vakıf üyeleri ile bir araya geldi.

  İLKE Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlük Kalite Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, vakfımızı ziyarette bulundu. Gerçekleştirilen ziyarette, Vakıf Merkezimizin faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi alarak tanıtım sinevizyonları izlendi. Ortadoğu Medya Merkezini ve Fecr-i Ati Radyo’yu gezerek Vakfımız Bünyesinde faaliyet gösteren Şafak Radyo’da Keyf-i Muhabbet programına konuk oldu. Programda, Sivil toplum kuruluşu ile insan arasındaki bağ ve sivil toplum kuruluşların insan hayatına bakışı hakkında konuştu.

  Vakıf Merkezimizin gezilmesinin ardından Erdoğmuş, Rabia Aldemir ve Vakıf üyeleri ile Kurumsallık ve Kapasite Gelişimi ile ilgili söyleşi gerçekleştirildi. Erdoğmuş söyleşide; “Dünya çok dinamik gerçekten bir sürü şeylerle karşı karşıya bırakıyor. STK’ların klasik hayır işleri yetmiyor, İnsana bir şey katmak için bir gayeleri ve faydaları var. Derneklerinde o kadar uzman olması gerekmiyor ama bu iş için birinin takipçisinin olması, irtibat noktasının olması gibi eşleştirmede yapmak lazım. İnsanların verdiği yardımlar ne kadar idari işlere ne kadar hizmete gidecek insanlar bunu tam olarak bilemediği ve önyargıda olduğu için elden verme tarzını kullanıyorlar. Bunu da düzeltmek ve değiştirmek için STK’ların vazgeçmeleri yerine geliştirmeleri ve düzen vermeleri gerekir” ifadelerini kullandı

 • Irak Alimler Konseyi Başkanı Vakfımızı ziyaret etti

  Irak Alimler Konseyi Başkanı Şeyh Dr. Mahmud Abdülaziz El-Ani ve beraberindeki heyet 19 Ağustos Cuma günü vakfımızı ziyaret ederek Vakıf başkanımız Turgay Aldemir ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

  Gerçekleştirilen ziyarette faaliyetlerimiz hakkında bilgiler aktarılırken, heyete vakfımızı tanıtım videosu izletildi. Irak Alimler Konseyi’nin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler edinildi. Konsey Başkanı, Turgay Aldemir ile sivil toplum çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Daha sonra Konsey Başkanı ve heyete kitap hediye edildi.

  Kahramanmaraş, Isparta, Ankara, Gaziantep gibi Türkiye’nin birçok yerinde Ramazan Programı çekimi yapan, Samarra tv ve Al-Resalah tv kanallarının sahibi Irak Alimler Derneği, Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Ortadoğu İletişim Merkezi Stüdyosunu gezerek çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Dernek yetkilileri tarafından Hac ve Umre çekimleri yapılması ve ortak yürütebilecek programlar hakkında bilgi alışverişi yapıldı.

  Ziyaret, İstikrar spor merkezi gezilmesi ile sonra erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow