Çarşamba, 28 Eylül 2022
İnsanı Yardım Faaliyetleri Alanında Genel İş birliği Protokolü imzalandı

İnsanı Yardım Faaliyetleri Alanında Genel İş birliği Protokolü imzalandı Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı ve Vatan Derneği arasında İnsanı Yardım Faaliyetleri Alanında Genel İş birliği Protokolü imzalandı.

Vatan Derneği Başkanı Muhammed Rami Al Aswad, 8 Ağustos Pazartesi Vakfımızı ziyarette bulunarak Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ile bir araya geldi. Gerçekleştirilen ziyarette Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ve Vatan Derneği Başkanı Muhammed Rami Al Aswad tarafından kurumlar arası “İnsanı Yardım Faaliyetleri Alanında Genel İş birliği” Protokolü imzalandı. 

Yapılan protokolde VATAN Derneği ile Vakfımız arasında, Türkiye ve Suriye’deki Güvenli Bölgelerde (Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı vb. ilgili diğer bölgelerde) yürütülecek olan Kütüphane, Eğitim, Meslek Edindirme, Kültür, Sanat, Spor, Sağlık, Kapasite Geliştirme, Gıda Temini, Barınma, Hijyen ve Temiz Su, Teknoloji ve Medya, Gençlik, Sosyal Hizmet, Toplum Merkezi gibi Sivil Toplum faaliyetleriyle ilgili projelerin de yapılacağı çalışmalara ilişkin iş birliği esasları belirlendi. Protokolde, Vakfımız ve VATAN Derneği, ortak maslahat gördükleri insani yardım çalışmalarında birlikte hareket ederek Suriye’deki iç savaştan etkilenmiş ve ülkelerinde iç veya dış göçe mecbur bırakılmış savaş mağdurları için eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma, entegrasyon ve bölge şartlarının gerektireceği diğer tüm ihtiyaçların karşılanabilmesi adına, maddi ihtiyaçlarının yanı sıra manevi ihtiyaçlarının da karşılandığı güvenli ortamlar hazırlayabilecek, ortak bir şekilde insani yardım projeleri geliştirebilecektir. Her iki tarafta elinde bulunan ve uygulamayı düşündükleri insani yardım çalışmalarını birbirlerine sunarak, yapılacak çalışmalara ilişkin iş birliği yürütülecektir.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Anadolu Kültür Merkezlerinde Konferanslar Serisi Devam Ediyor

  Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Suriye’deki güvenli bölgedeki Cerablus Anadolu Kültür Merkezinde İLKE Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlük Kalite Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş ile “Kendini Tanıma ve Hayat Yolculuğuna Hazırlık” konulu konferans düzenlendi.

  Konferans merkez öğrencileri ve öğretmenlerine yönelik düzenlendi. Konferans öncesinde merkezi gezen Nihat Erdoğmuş yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Konferansta konuşan Erdoğmuş,” Hayat bir yolculuk ve bu yolculuğun başkahramanı kendimiziz. Kendimizi tanırsak hangi yoldan ilerlememiz gerektiğine daha kolay karar veririz. Her hayat bir hikâyedir. Bu hayat ile ilgili bir planımızın olması gerekiyor. Hayat planımız yoksa nereye gittiğimizi bilemeyiz ve savrulur gideriz. Hayat yolculuğunda her zaman diliminde yaptıklarımız birleşecek bir hikâye olacak, Zorluklarla karşılaşmak yoldan dönmek olmamalıdır. Hepimizin geri kalan hayatında iyi bir hikâyesi olması gerekmektedir. 2060’ları düşünün bu çok mu uzak O zaman ne yapıyor olacağız? Bunu düşünmemiz lazım. Her zaman bir hayalimizin olması gerekiyor ve bu olmadığında hayatımızda gerçekçi adımlarımız olmaz” şeklinde konuştu.

  Konferans Cerablus Anadolu Kültür Merkezi Müdürü Abid Halil’in, Nihat Erdoğmuş’a hediye takdiminin ardından sona erdi.

   

 • Anadolu Kültür Merkezinde etkinlikler, programlar ve yarışmalar devam ediyor

  Suriye- El Bab güvenli bölgede eğitim faaliyetleri yürüten El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nde eğitim gören öğrencilere yönelik dijital platformların kullanımı ve yetkinliklerini arttırmak için “Dijital Platformlarda Yetkinlik Kazanma ve Becerileri Geliştirme” konulu program gerçekleştirildi. Program kapsamında öğrencilere, dijital platformlarda kullanılan programların içerikleri hakkında sunum yapılarak daha etkili ve verimli kullanabilme adına bilgiler verildi.

  Bununla birlikte akıl ve zeka oyunları alanında yarışma düzenlendi. Bununla birlikte mangala ve satranç gibi akıl ve zeka oyunları alanında çeşitli yarışmalar yapıldı. Etkinliğe merkezde eğitim gören birçok öğrenci katılım gösterdi. Yarışmalar sonucunda başarılı olan öğrencilere hediyeler takdim edildi.

 • Anadolu Kültür Merkezlerimizde Seminerler Kuşağı Devam Ediyor

   El Bab, Cerablus ve Azez Anadolu Kültür Merkezilerimizde farklı konular ve konuşmacılardan oluşan seminerler düzenlendi. Seminerler, merkez öğrencileri ve öğretmenlerine yönelik yapıldı. Seminer öncesinde merkezi gezen konuşmacılarımız yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

  El Bab Anadolu kültür merkezinde Mahmut Gaznevi ile “Tarihin Unutturduğu İslami Şahsiyetler” konulu seminer programı düzenlendi. Seminerde konuşan Gaznevi, “Tarihi Şahsiyet, geçmişte yaşamış, insanlık tarihi için önemli işler yapmış kişilere denir. Bu şahsiyetler, fikirleri ve yaptıkları ile insanlığa büyük katkılar sağlamış, önemli işler başarıp bu önemli işleri başarması karşılığında tanınan kişilerdir. Bu kişiler tarih var oldukça yaşayacaklardır. Onlar her zaman insanlık tarihindeki yerlerini altın harflerle süslemeye devam edeceklerdir. Yapmış oldukları icraat ve yaymış oldukları fikir ile tüm dünyanın beğenisini kazanmış, evrensel değerlerin gelişmesinde ve uygarlıkların kültürel miraslarının aktarılmasında önemli rol almışlardır. Bizlere düşen bu önemli şahsiyetlerin fikirlerini, icraatlarını, başarılarını kendimize rehber değerlerimize sahip çıkarak geleceğe umutla bakan, çalışan, üreten, insanların umudu olan bir ümmet inşa etmek olmalıdır” ifadelerini kullandı.

  Azez Anadolu Kültür Merkezinde de Ahmet Dıbyan ile Hakim Alşami “Gelecek Planlamalarında Doğru Kararlar Verme” konulu program yapıldı. Seminerde Konuşan Dıbyan,” Başarı için çok çalışmak ve bazı zorluklara göğüslemek lazımdır. Bazı başarıları göstermeye cesaret edemeyen insanlar istedikleri yerlere gelemezler. Cesur insanlar ise bu cesaret ve doğruluklarındaki kararlılığı eğer gerçekten doğru yolda gidiyorlarsa devam ettirmelidirler. Bu sayede iyi bir performans elde edebilirler. Başarı insanın ulaşmak istediği ve her zaman peşinden koştuğu en önemli değerdir. Başarılı olmak isteyen herkes mutlaka bir emek vermek zorundadır. Bilinen bir gerçek vardır ki başarı hiç kimsenin ayağına kendiliğinden gelmemektedir. Bir kişi bir işe başladığında ve o alanda emek harcadığında eninde sonunda başarıya ulaşacaktır. İnsanoğlu istediği zaman her şeyin üstesinden gelebilecek güce sahiptir. Başaracağına inanan insan ise her zaman sorumluluk almayı bilmeli ve bu sorumluluğun bilincinde olarak işlerini aksatmadan çalışmaya devam etmelidir.” şeklinde konuştu.

  Cerablus Anadolu Kültür Merkezinde Gaziantep Üniversitesi Cerablus Meslek Yüksek Okulunda İlahiyat Bölümünün Başkanı Faris Salamun ile “Güvenlli Bölgelerde Gençlerin Gelecek Planlamada Takıldıkları Engeller ve Bunları Aşma Yöntemleri” konulu seminer programı yapıldı. Seminerde konuşan Salamun,” Gençler, bir ülkenin en önemli serveti, gücü ve umududur. Bir milletin yücelmesinde en önemli faktör gençliktir. Gençlik, toplumun da en önemli yapı taşıdır. Toplum hayatının büyük bir kısmını teşkil eden gençliğin donanımı, eğitim ve öğretimi, toplumun huzuru için büyük önem arz etmektedir. Evrensel değerlere vakıf, hoşgörülü, çevresine saygılı, milletine ve değerlerine sadık, gelenek ve göreneklerine bağlı, çalışkan bir gençliğe sahip bir ülkenin geleceği aydınlıktır” dedi. Gerçekleştirilen seminerde öğrencilere katılım belgesi ve hediye takdiminde bulunuldu.

  Anadolu Kültür Merkezlerinde yapılan seminerler, soru cevap bölümlerinin ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow