Bu sayfayı yazdır
Vakfımız Uluslararası Öğrencileri Ağırladı

Vakfımız Uluslararası Öğrencileri Ağırladı Öne Çıkarılmış

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Gaziantep’teki üniversitelerde eğitim gören uluslararası öğrenciler ile vakfımızın ev sahipliği yaptığı kahvaltı programda bir araya geldi. Vakıf merkezimizdeki Davut Özgül salonunda gerçekleştirilen organizasyona YTB Başkanı Abdullah Eren, Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, GSB KYK Yurt Müdürleri, birim sorumlularımız ve Gaziantep’teki üniversitelerde okuyan yabancı öğrenciler katıldı.

Gerçekleştirilen programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, “Sizler ile buluştuğumuz için büyük mutluluk içerisindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti, 7 kıtadaki 178 ülkeden binlerce farklı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Biz ülke olarak bu konuyu çok önemsiyoruz. Çünkü uluslararası öğrenci olmanın çok büyük zenginlikleri var. Bir yanınızda Afrika’dan diğer yanınızda bir Türk devletinden farklı bir arkadaşınız var. Burada birbirinizi tanımanız, birbirinizin sıkıntısını paylaşmanız, birbiriniz ile hemhal olmanız çok büyük önem arz ediyor. Bu aynı zamanda beraber bir gelecek kurmak için de önemli. Ortak gelecekler kurmamız için ortak sorunları bilmemiz ve ortak çözümler aramamız lazım. Sizler zamanınızı en verimli kullanacağınız dönemlerinizdesiniz. Çünkü üniversiteyi bitirdikten sonra hayat meşgaleniz başlıyor. Bu anlamda üniversite hayatınız boyunca elinizden geldiğince kendinizi geliştirmeye çalışın. Hem uluslararası öğrenci olmanın hem de Gaziantep gibi medeniyetin beşiği olan bir kentte olmanın değerini bilin. Üniversite’deki derslerinizi kesinlikle ihmal etmeyin” ifadelerini kullandı.

YTB olarak her zaman öğrencilerin yanında olduklarının altını çizen Başkan Eren, “Geçtiğimiz yıllarda pandemi nedeniyle buluşmalarımız yapılamadı ama bundan sonraki süreçte bu tip buluşmalarımızın sayısını arttıracağız. Bundan sonraki dönemde sizler için geziler düzenlediğimiz, kamplara gittiğimiz uluslararası öğrenci akademisinin kapısını tekrar açmak istiyoruz. Şu an Türkiye genelinde yaklaşık 70 ilde öğrencimiz var. Bu organizasyonları her ilde yapmak istiyoruz. Sizler her ne kadar yetişkin insanlar olsanız da bize ailelerinizin, ülkelerinizin emanetisiniz ve ülkelerinizin geleceklerinin bize emanetlerisiniz. Siz burada aldığınız eğitimler ile ülkelerinizin geleceklerine çok büyük katkılar sağlayacaksınız. İş insanları, siyasetçi, akademisyen olacaksınız ve çok farklı alanlarda ülkelerinize hizmet edeceksiniz. Bugün farklı ülkelerde 150 bine yakın Türkiye üniversitelerinden mezun öğrencimiz var. Örneğin Somali Savunma Bakanımız Türkiye mezunu. Dünya’nın birçok noktasında kendi ülkelerinde üst düzey görev yürüten siyasilerimiz var. Bu insanların çoğu sizler gibi Türkiye’de öğrencilik yaptılar ve şimdi ülkelerini çok iyi temsil ediyorlar. Bazıları da Türkiye’de kaldı ve burada da başarı hikayelerine imza attılar. Sizler de bu tür başarı hikayelerine imza atmaktan çok uzak değilsiniz. Hepinize geldiğiniz için tekrar teşekkür ederim” diye konuştu.

Gerçekleştirilen selamlama konuşmalarının ardından öğrencilerin oturdukları masalara giden YTB Başkanı Abdullah Eren ve Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, öğrenciler ile tek tek sohbet ederek soru görüş ve önerilerini dinledi. Gerçekleştirilen sohbetin ardından fotoğraf çekimi ile program sona erdi.  

2.jpg 3.jpg 4.jpg

5.jpg 6.jpg 7.jpg

8.jpg 9.jpg

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler