Pazartesi, 27 Haziran 2022
Vakfımız Uluslararası Öğrencileri Ağırladı

Vakfımız Uluslararası Öğrencileri Ağırladı Öne Çıkarılmış

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Gaziantep’teki üniversitelerde eğitim gören uluslararası öğrenciler ile vakfımızın ev sahipliği yaptığı kahvaltı programda bir araya geldi. Vakıf merkezimizdeki Davut Özgül salonunda gerçekleştirilen organizasyona YTB Başkanı Abdullah Eren, Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, GSB KYK Yurt Müdürleri, birim sorumlularımız ve Gaziantep’teki üniversitelerde okuyan yabancı öğrenciler katıldı.

Gerçekleştirilen programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, “Sizler ile buluştuğumuz için büyük mutluluk içerisindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti, 7 kıtadaki 178 ülkeden binlerce farklı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Biz ülke olarak bu konuyu çok önemsiyoruz. Çünkü uluslararası öğrenci olmanın çok büyük zenginlikleri var. Bir yanınızda Afrika’dan diğer yanınızda bir Türk devletinden farklı bir arkadaşınız var. Burada birbirinizi tanımanız, birbirinizin sıkıntısını paylaşmanız, birbiriniz ile hemhal olmanız çok büyük önem arz ediyor. Bu aynı zamanda beraber bir gelecek kurmak için de önemli. Ortak gelecekler kurmamız için ortak sorunları bilmemiz ve ortak çözümler aramamız lazım. Sizler zamanınızı en verimli kullanacağınız dönemlerinizdesiniz. Çünkü üniversiteyi bitirdikten sonra hayat meşgaleniz başlıyor. Bu anlamda üniversite hayatınız boyunca elinizden geldiğince kendinizi geliştirmeye çalışın. Hem uluslararası öğrenci olmanın hem de Gaziantep gibi medeniyetin beşiği olan bir kentte olmanın değerini bilin. Üniversite’deki derslerinizi kesinlikle ihmal etmeyin” ifadelerini kullandı.

YTB olarak her zaman öğrencilerin yanında olduklarının altını çizen Başkan Eren, “Geçtiğimiz yıllarda pandemi nedeniyle buluşmalarımız yapılamadı ama bundan sonraki süreçte bu tip buluşmalarımızın sayısını arttıracağız. Bundan sonraki dönemde sizler için geziler düzenlediğimiz, kamplara gittiğimiz uluslararası öğrenci akademisinin kapısını tekrar açmak istiyoruz. Şu an Türkiye genelinde yaklaşık 70 ilde öğrencimiz var. Bu organizasyonları her ilde yapmak istiyoruz. Sizler her ne kadar yetişkin insanlar olsanız da bize ailelerinizin, ülkelerinizin emanetisiniz ve ülkelerinizin geleceklerinin bize emanetlerisiniz. Siz burada aldığınız eğitimler ile ülkelerinizin geleceklerine çok büyük katkılar sağlayacaksınız. İş insanları, siyasetçi, akademisyen olacaksınız ve çok farklı alanlarda ülkelerinize hizmet edeceksiniz. Bugün farklı ülkelerde 150 bine yakın Türkiye üniversitelerinden mezun öğrencimiz var. Örneğin Somali Savunma Bakanımız Türkiye mezunu. Dünya’nın birçok noktasında kendi ülkelerinde üst düzey görev yürüten siyasilerimiz var. Bu insanların çoğu sizler gibi Türkiye’de öğrencilik yaptılar ve şimdi ülkelerini çok iyi temsil ediyorlar. Bazıları da Türkiye’de kaldı ve burada da başarı hikayelerine imza attılar. Sizler de bu tür başarı hikayelerine imza atmaktan çok uzak değilsiniz. Hepinize geldiğiniz için tekrar teşekkür ederim” diye konuştu.

Gerçekleştirilen selamlama konuşmalarının ardından öğrencilerin oturdukları masalara giden YTB Başkanı Abdullah Eren ve Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, öğrenciler ile tek tek sohbet ederek soru görüş ve önerilerini dinledi. Gerçekleştirilen sohbetin ardından fotoğraf çekimi ile program sona erdi.  

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Gençlik Çalışanları için Dijital Dönüşüm Fırsatı Proje Toplantıları gerçekleştirildi

  Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından gerçekleştirilen Erasmus + KA210 programı kapsamında yürütülen Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı projemizin Gaziantep toplantıları tamamlandı.

  Toplantılar BEKAM temsilcileri, Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri ve vakıf gönüllülerimizin katılımıyla Vakıf merkezimizdeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. İlk gün tanışma ve sohbet ile başlayan toplantı kurumların tanıtımı ile devam etti. Kurum tanıtımlarında Majka İnsani Yardım Derneği temsilcisi Lidija Ilijevska, kuruluşlarının vizyonunu ve gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. Daha sonra BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Vakfımızın ve BEKAM’ın gerçekleştirdiği faaliyet ve çalışma alanları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Gerçekleştirilen toplantıda kurum tanıtımlarını ardından açılış konuşması gerçekleştiren BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, “Dijital dönüşüm geldiğimiz noktada STK’lar için oldukça büyük önem teşkil ediyor. Gençler bu dünyanın içerisine doğdu fakat biz dijital mecralara gençlere göre daha geç uyum sağlıyoruz. STK’lar adına gençlere ulaşabilmek oldukça büyük önem arz ediyor. Bunun yanı sıra dijital mecralar STK’lara birçok yeni faaliyet alanları da yaratıyor. Bu da STK’lar için dijital dönüşümün büyük bir gereklilik olduğunu bizlere gösteriyor” diye konuştu.

  Toplantıda kurum tanıtımlarının ardından açılış konuşması gerçekleştiren Majka İnsani Yardım Derneği temsilcisi Lidija Ilijevska, “Bizim bu konuda yapmamız gereken bir yol haritası ile birlikte bu sürece hız kazandırmaktır. Teknoloji sınırları ortadan kaldıran bir nimet olarak görülebilir. STK’lar olarak bunu iyi kullanırsak birçok yeni insana ulaşmamız mümkün olacaktır. Dijital dönüşüm alanında büyük bir atılım yapmamız gerektiğine inanıyorum. Sosyal mecraların bir mücadele alanı olarak kullanılması toplumların gelişmesi açısından büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.  Toplantı sonrası Vakıf merkezimizi gezen Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri Katre Sanat Merkezi, Ortadoğu Medya Merkezi, BEKAM ve İstikrar Spor Merkezi faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

  Toplantının ikinci günü REFAR Enstitüsü Başkanı Ali Özcan’ın “Dijital Dönüşüm ve STK’larda Dijital Dönüşüm Basamakları” konulu sunumu ile başladı. Özcan, gerçekleştirdiği sunumda STK’ların dijital dönüşüm konusunda yapmaları gereken çalışmalardan bahsederken sunumun ardından düzenlenen workshop’ta tüm katılımcılar bu konudaki fikirlerini dile getirdi. Gerçekleştirilen toplantının ardından Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanı ziyaret edilerek buradaki faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

  Toplantının 3. günü İstanbul İbn Haldun Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kaplan tarafından gerçekleştirilen “Gençlik Çalışmalarında Dijital Dönüşüm İmkânı” konulu sunum ile başladı. Kaplan gerçekleştirdiği sunumda STK’ların dijital dönüşüm konusunda atmaları gereken adımlardan ve bu adımların uygulama alanlarından bahsederken bu çalışmaların hangi çizgide gerçekleştirilmesi gerektiğiyle ilgili bilgiler verdi. Gerçekleştirilen sunumun ardından toplantının workshop bölümüne geçildi. Workshop bölümünde bu konuda STK’ların yapması gereken çalışmalar hakkında soru cevap ve fikir alışverişi gerçekleştirildi. Toplantı sonrası Zeugma Müzesi, Panorama Müzesi Gezisi ve Kurum Ziyaretleri gerçekleştirildi.

  Gaziantep’teki birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisinin de katılım gösterdiği toplantının 4. gününde, yapılan görüşmeler hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. “Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı” adlı projenin tam anlamıyla hayata geçirilmesi için yapılacak çalışmalar hakkında yol haritası belirlenirken, Muhammed Furkan Yaşar tarafından yaygınlaştırma faaliyeti kapsamında gerçekleştirilen “Değerlendirme ve Kapanış” sunumu ile projenin Gaziantep toplantıları tamamlandı. Toplantının ardından Gaziantep Üniversitesi Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi ziyaret edilerek NASA sergisi gezildi.

  Proje toplantılarının 5. gününde Rum Kale ve Gaziantep’in Tarihi mekanlarına gerçekleştirilen gezilerin ardından Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ziyaret edilerek ortak alanlarda ortak faaliyetler yapılmasına yönelik istişarelerde bulunuldu. Ziyaret Makedonyalı STK temsilcilerine hediye takdimi ile son buldu.

  Projenin 2. faaliyeti 18-22 Temmuz tarihleri arasında Kuzey Makedonya’nın Kumanova şehrinde yapılacak.

   

 • Dr. Öğretim Üyesi Kaplan ve Refar Enstitüsü Başkanı Özcan’dan Vakfımıza Ziyaret

  Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından gerçekleştirilen Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı adlı projemizin toplantılarına konuşmacı olarak katılan ve sunum gerçekleştiren İstanbul İbni Haldun Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kaplan ve Refar Enstitüsü Başkanı Ali Özcan Vakıf merkezimizi ziyaret etti.

  Dr. Öğretim Üyesi Kaplan ve Refar Enstitüsü Başkanı Özcan gerçekleştirilen ziyarette Katre Sanat Merkezi, BEKAM, Ortadoğu Medya Merkezi, Şafak Radyo, Fecr Radyo ve İstikrar Spor Merkezini gezerek faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı. Ayrıca gerçekleştirilebilecek yeni faaliyetler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.  

   

 • Suriyeli İş Adamından Vakfımıza Ziyaret

  Suriyeli İş Adamı Cuma Ağaoğlu Vakfımızı ziyaret ederek Başkanımız Turgay Aldemir İle bir araya geldi.

  Gerçekleştirilen ziyaret sırasında Eğitim, Sağlık, İstihdam, Güvenlik gibi konular gündem edilerek, güvenli bölgelerde yaşanılan sorunlara ve çözüm önerilerine değinildi. Cuma Ağaoğlu Anadolu Kültür Merkezlerimizde gerçekleştirilen faaliyetleri yakından takip ettiğini ifade etti. İş Adamı Ağaoğlu, Suriye’de gerçekleştirdiğimiz eğitim faaliyetlerine destek olmak istediklerini, bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow