Pazartesi, 27 Haziran 2022
Yunus Emre Enstitüsü İftarı Gerçekleştirildi

Yunus Emre Enstitüsü İftarı Gerçekleştirildi Öne Çıkarılmış

Vakfımız, Suriye de görev yapan Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı ve Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına yönelik olarak gerçekleştirilen iftar programına 26 Nisan Salı günü Vakıf merkezimizde yer alan Davut Özgül salonunda ev sahipliği yaptı.

Gerçekleştirilen iftar programı ilahi dinletisi ve Suriye’deki eğitim merkezlerinin tanıtım filminin izlenmesi ile başladı. Düzenlenen iftar programında konuşan Yunus Emre Enstitüsü Suriye Koordinatörü Fikret Çıtak, “Bülbülzade Vakfı, bugün siz değerli Yunus Emre Enstitüsü eğitimcilerini iftara davet ettiler. Bu nazik davetten dolayı Bülbülzade Vakfına çok teşekkür ederim. İnşallah ilerleyen süreçte Bülbülzade Vakfı gibi birçok STK ile bölgedeki eğitim faaliyetleri konusunda iş birliği yapacağız. Hedefimiz, davamız ve yolumuz birdir. Bu birlikler içerisinde ayrılığa asla yer yoktur. Birliğimiz, dirliğimiz daim olsun düşüncesiyle Ramazan Bayramı’nın milletimize ve ümmetimize hayırlı yollar açmasını temenni ediyorum. Hep söylüyorum; Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı, nefesi Yunus Emre gibi Hoca Ahmet Yesevi gibi Bülbülzade gibi asil insanların ruhuyla dirilişe gebe olacaktır. İstikbal mazlum ve mağdur insanların olacaktır. İstikbal hakka, rahmete ve merhamete inanan, iyilik hâkim olacak diye feryat eden, bu yolda ömür tüketenlerin olacaktır. Asla yılmayacağız ve umutsuzluğa kapılmayacağız” diye konuştu.

 Daha sonra konuşmalarını yapmak için ayağa kalkan vakıf başkanımız Turgay Aldemir, Yunus Emre Enstitüsü’nün bölgede yürüttüğü faaliyetlere dikkat çekerek, “Değerli hocama ve siz genç eğitimcilerimize bölgede gerçekleştirdiğiniz eğitim faaliyetleri için çok teşekkür ediyorum. Bizler de Bülbülzade vakfı olarak sizlerin gerçekleştirdiği eğitim faaliyetlerine benzer faaliyetler yürütüyoruz. Vakfımızın birçok alanda çalışmaları var ama bu çalışmaların en kıymetlisi sizin de gerçekleştirdiğiniz eğitim, kültür, sanat ve gençlik çalışmaları. Elbette ki açı doyuracak yoksulu giydireceğiz. Ama onun ruhuna, fikrine ve yeteneğine bir katkı sunmadığımız zaman o katkıyı başkaları sunuyor ve yetkinleştiriyor. Dün bizim gençlerimizin Afganistan’da giyim yardımı vardı. Oradan elimize ulaşan bir görüntüde küçük bir çocuğa ayakkabı giydiriliyor. Çocukların hepsi şaşkınlıkla bakıyor. Çünkü hayatlarında ilk defa yeni bir ayakkabı görmüşler. Bu çocuklar Ramazan’ın biraz daha uzamasını istiyor. Çünkü ramazan boyunca rahatlıkla iftar edebiliyorlar. Bildiğiniz gibi orada 40 yılı aşkın suredir devam eden bir savaş var. Bu savaşın, bu açlığın, bu sefaletin Suriye’de de hâkim olamaması için bu yapılan çalışmalar çok kıymetli. Özellikle fikir ve düşünce anlamında, sanat ve edebiyat anlamındaki çalışmalar çok kıymetli. Bizler ortak geçmişe sahip toplumlarız. Onun için Millî Eğitim Bakanlığımız orada, Maarif Vakfımız orada. Bölgede 15 bin 500 öretmen 340 bin öğrenci var. Ama biz biliyoruz ki okula gitmesi gereken öğrenci çok daha fazla. Türkiye’nin içerisindeki Suriyelilerde liseye gitme oranı yüzde 27’lerde. Çünkü insanlar çalışmak zorunda ya da gidemiyorlar. Bu yüzden gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla bu oranı arttırmalıyız” ifadelerini kullandı.  

Daha sonra bölgede eğitim faaliyetleri yürüten katılımcılar, bölgede edindikleri tecrübelerden ve gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinden bahsetti. Katılımcıların fikir ve görüşlerinin ardından edilen dualarla program sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Gençlik Çalışanları için Dijital Dönüşüm Fırsatı Proje Toplantıları gerçekleştirildi

  Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından gerçekleştirilen Erasmus + KA210 programı kapsamında yürütülen Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı projemizin Gaziantep toplantıları tamamlandı.

  Toplantılar BEKAM temsilcileri, Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri ve vakıf gönüllülerimizin katılımıyla Vakıf merkezimizdeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. İlk gün tanışma ve sohbet ile başlayan toplantı kurumların tanıtımı ile devam etti. Kurum tanıtımlarında Majka İnsani Yardım Derneği temsilcisi Lidija Ilijevska, kuruluşlarının vizyonunu ve gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. Daha sonra BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Vakfımızın ve BEKAM’ın gerçekleştirdiği faaliyet ve çalışma alanları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Gerçekleştirilen toplantıda kurum tanıtımlarını ardından açılış konuşması gerçekleştiren BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, “Dijital dönüşüm geldiğimiz noktada STK’lar için oldukça büyük önem teşkil ediyor. Gençler bu dünyanın içerisine doğdu fakat biz dijital mecralara gençlere göre daha geç uyum sağlıyoruz. STK’lar adına gençlere ulaşabilmek oldukça büyük önem arz ediyor. Bunun yanı sıra dijital mecralar STK’lara birçok yeni faaliyet alanları da yaratıyor. Bu da STK’lar için dijital dönüşümün büyük bir gereklilik olduğunu bizlere gösteriyor” diye konuştu.

  Toplantıda kurum tanıtımlarının ardından açılış konuşması gerçekleştiren Majka İnsani Yardım Derneği temsilcisi Lidija Ilijevska, “Bizim bu konuda yapmamız gereken bir yol haritası ile birlikte bu sürece hız kazandırmaktır. Teknoloji sınırları ortadan kaldıran bir nimet olarak görülebilir. STK’lar olarak bunu iyi kullanırsak birçok yeni insana ulaşmamız mümkün olacaktır. Dijital dönüşüm alanında büyük bir atılım yapmamız gerektiğine inanıyorum. Sosyal mecraların bir mücadele alanı olarak kullanılması toplumların gelişmesi açısından büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.  Toplantı sonrası Vakıf merkezimizi gezen Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri Katre Sanat Merkezi, Ortadoğu Medya Merkezi, BEKAM ve İstikrar Spor Merkezi faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

  Toplantının ikinci günü REFAR Enstitüsü Başkanı Ali Özcan’ın “Dijital Dönüşüm ve STK’larda Dijital Dönüşüm Basamakları” konulu sunumu ile başladı. Özcan, gerçekleştirdiği sunumda STK’ların dijital dönüşüm konusunda yapmaları gereken çalışmalardan bahsederken sunumun ardından düzenlenen workshop’ta tüm katılımcılar bu konudaki fikirlerini dile getirdi. Gerçekleştirilen toplantının ardından Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanı ziyaret edilerek buradaki faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

  Toplantının 3. günü İstanbul İbn Haldun Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kaplan tarafından gerçekleştirilen “Gençlik Çalışmalarında Dijital Dönüşüm İmkânı” konulu sunum ile başladı. Kaplan gerçekleştirdiği sunumda STK’ların dijital dönüşüm konusunda atmaları gereken adımlardan ve bu adımların uygulama alanlarından bahsederken bu çalışmaların hangi çizgide gerçekleştirilmesi gerektiğiyle ilgili bilgiler verdi. Gerçekleştirilen sunumun ardından toplantının workshop bölümüne geçildi. Workshop bölümünde bu konuda STK’ların yapması gereken çalışmalar hakkında soru cevap ve fikir alışverişi gerçekleştirildi. Toplantı sonrası Zeugma Müzesi, Panorama Müzesi Gezisi ve Kurum Ziyaretleri gerçekleştirildi.

  Gaziantep’teki birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisinin de katılım gösterdiği toplantının 4. gününde, yapılan görüşmeler hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. “Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı” adlı projenin tam anlamıyla hayata geçirilmesi için yapılacak çalışmalar hakkında yol haritası belirlenirken, Muhammed Furkan Yaşar tarafından yaygınlaştırma faaliyeti kapsamında gerçekleştirilen “Değerlendirme ve Kapanış” sunumu ile projenin Gaziantep toplantıları tamamlandı. Toplantının ardından Gaziantep Üniversitesi Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi ziyaret edilerek NASA sergisi gezildi.

  Proje toplantılarının 5. gününde Rum Kale ve Gaziantep’in Tarihi mekanlarına gerçekleştirilen gezilerin ardından Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ziyaret edilerek ortak alanlarda ortak faaliyetler yapılmasına yönelik istişarelerde bulunuldu. Ziyaret Makedonyalı STK temsilcilerine hediye takdimi ile son buldu.

  Projenin 2. faaliyeti 18-22 Temmuz tarihleri arasında Kuzey Makedonya’nın Kumanova şehrinde yapılacak.

   

 • Vakfımızdan Vali Yardımcısı Mehmet Bek’e Ziyaret

  Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet bir dizi program kapsamında gittikleri Suriye’de Cerablus bölgesinden sorumlu Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek’i ziyaret etti.

  Gerçekleştirilen ziyarette Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek ile Kültür merkezlerimizde verilen eğitim, yerel halkın güvenli bölgelere geri dönüşü ve güvenlik gibi konular gündem edilerek, güvenli bölgelerde yaşanılan sorunlara ve çözüm önerilerine değinildi. Bölgede yapılacak projeler hakkında karşılıklı fikir alışverişinin ardından ziyaret sonlandırıldı.

 • Cerablus Anadolu Kültür Merkezinin Açılışı Yapıldı

  Vakfımız bünyesinde Türkiye ve Suriye’de eğitim faaliyetleri yürüten Anadolu Kültür Merkezlerine bir yenisi daha eklendi. Suriye’nin Cerablus kentinde yer alan tarihi bir bina restore edilerek Anadolu Kültür Merkezi çatısı altında yeniden hizmete açıldı.

  Gerçekleştirilen açılış programı Kuran Tilaveti ve selamlama konuşmaları ile başlandı. Yerel halk tarafından yoğun ilgi gören programda Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek, Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Fikret Çıtlak, Kayserili İş Adamı Mehmet Öztürk, Ata Derneği Gaziantep Temsilcisi Wail Dede, Cerablus Yerel Meclis Başkanı Muhammed Muhammed ve Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir selamlama konuşmaları gerçekleştirdi.

  Açılış programında konuşan Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek, “Kardeş toplumumuz olan Suriye halkına burada kültür, sanat ve medeniyet noktasında katkı sunmaya çalışıyorsunuz. Bu emperyal kuvvetlerin her ne kadar geniş alanları, sınır olmayan maddi kaynakları olsa da biz inanıyoruz ki Allah bizimle ve tarih Allah ile birlikte olanları yazacaktır. Buna olan inancımız her zaman tamdır” diye konuştu.

  Açılış programında konuşan Vakfı Başkanımız Turgay Aldemir, “Değerli kardeşlerim Türkiye’nin, Anadolu’nun diğer adı adalettir, merhamettir. Cerablus bizim sınırımızın öteki tarafı değil ailemizin bir parçasıdır, evimizin diğer odasıdır. Onun için burada bir can yansa, bir ana ağlasa onunla beraber biz de ağlarız. Ülkemiz, güvenlik unsurlarımız, sivil toplum örgütlerimiz bunun için buradadır. Birileri gibi buralar üzerinden güç devşirme derdinde değiliz. Buraya 10 binlerce tır silah yığdılar. Soruyorum size bu silahlar kimi öldürmek için yığıldı. Onlar bombalar ile yıktılar biz kütüphanelerle, kitaplarla, kültür merkezlerimizle, sanatçılarımızla edebiyatçılarımızla yeniden inşa ediyoruz. Değerli kardeşlerim Türkiye’den birçok kardeşimiz buralara geldi. Bu bölgeler artık güvenli bir hale geldi. Birçok kardeşimiz bu bölgeler dönmeye başladı” ifadelerini kullandı.

  Ata Derneği Gaziantep Temsilcisi Wail Dede ise gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, “Biz burada birçok yapının iyileştirilmesinde ve yeniden yapılmasında görev aldık. Sağolsun Bülbülzade Vakfı ize bu projede bir şeyler yapma imkânı sağladı. Hepimizin ortak emeği sayesinde ortaya böyle güzel bir eğitim yuvası çıktı” dedi.

  Toplantıda konuşan Cerablus Yerel Meclis Başkanı Muhammed Muhammed, “Cerablus kentimizde bizler her türlü alt yapı ve üst yapı çalışmalarına önem veriyoruz. Bülbülzade Vakfının yapmış olduğu kültür merkezi ise şehrimize renk kattı. Buradaki insanların gelişimine katkı sağladı” diye konuştu.          

  Selamlama konuşmalarının ardından kurdele kesimi yapılarak açılış gerçekleştirildi. Kurdele kesiminin ardından merkez faaliyetleri tanıtılarak kurslar gezildi. Kültür Merkezinde gerçekleştirilen resim kursundan mezun olan öğrencilere sertifikaları protokol üyeleri tarafından verilirken program merkezde yapılan değerlendirme toplantısı ve şehir gezisinin ardından sona erdi.

   

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow