Pazartesi, 28 Kasım 2022
Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir “Uğur Arslan’la Ülke’de Sahur Vakti” programına konuk oldu

Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir “Uğur Arslan’la Ülke’de Sahur Vakti” programına konuk oldu Öne Çıkarılmış

Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, Ülke TV’de yayınlanan “Uğur Arslan’la Ülke’de Sahur Vakti” programına konuk oldu. Uğur Arslan’ın Hz. Mevlânâ Celaleddîn-i Rûmî’nin Üzülme Adlı şiirini okuması ile başlayan programda Müslüman âleminde sabır, ibadet, rahmet, mağfiret ve bereket ayı olarak kabul edilen Ramazan ayı heyecanı ve vakıf faaliyetlerimiz konuşuldu.

Gerçekleştirilen programda “Gaziantep Ramazanları” hakkında konuşan konuşan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, “Gaziantep 24 Saat yaşayan bir şehir. Aslına dönen vicdan sahibi insanların, bereketli insanların yaşadığı bir Ensar şehri” ifadelerini kullandı. Uğur Aslan’ın Bülbülzade isminin nereden geldiği ile ilgili sorusuna da cevap veren Aldemir, “Bülbülzade, Osmanlının son dönemlerinde Fatih medreselerinde baş müderrislik görevi yürüten bir kişi. Gaziantep ve çevresi işgal edilmeye başlayınca görevini bırakarak Gaziantep’e geliyor. Burada Cemiyet-i İslami’yi kurup kurtuluş mücadelesini organize ediyor. Kendisi birçok dil bilen bir mütefekkir. Sonra Cumhuriyet ile birlikte devre dışı bırakılıyor. Daha sonra da bir suikaste kurban giderek şehit oluyor. Bizde bir grup arkadaşımız ile beraber vakıf kurmaya karar verdiğimiz 1993 yılında vakfımız için bu ismi uygun bulduk. Biz bu ismi koyduktan sonra şehirle duyulup bir süre sonra da ortak paydaya dönüştü. Babası Mekke imamı olduğu için çok güzel Kur’an okuyordu. Kendisinin asıl adı Abdullah Edip efendiydi” ifadelerini kullandı.

Vakfımızın faaliyetleri ile ilgili soruları da cevaplayan Başkan Aldemir, “Biz tarihimiz boyunca vakıfçılık hareketleri nasıl olmuş, İslam dünyasında ve dünyanın geri kalanında bu faaliyetler nasıl yapılıyor diye araştırarak sürekli faaliyetimizi yeniliyoruz. Odağımızda çocuk, genç, kadın, aile ve eğitim çalışmaları var. Bunlar bizim temel çalışmalarımız. Bunun dışındakiler ise destek faaliyetleri. Zaten destek faaliyetleri amaca dönüşünce sapma başlıyor. Örneğin yardım bir insanı hayatta tutmak ve insanlığını kazandırmak için bir vesiledir ama amaca dönüşünce siz yediriyor içiriyorsunuz başkaları da onun eğitimini kültürünü döşüyor. Biz bu anlamda çalışmalarımızı bir eş güdüm içerisinde yürütüyoruz. Biz hangi konuyu çalışırsak çalışalım o sorunu yaşayanları ve işin ehli olanları masaya davet ederek birlikte çalışıyoruz” diye konuştu.

Vakfımızın göç konusundaki çalışmaları hakkındaki soruları da cevaplayan Başkan Aldemir, “Göç tüm medeniyetlerin bir anlamda taşıyıcı gücü. Lübnanlı düşünür Amin Maalouf göçü ve azınlıkları polen taşıyan arılara benzetir. Bunlardan mahrum kalanlar bir anlamda meyvelerini kaybediyorlar aslında. Çünkü o dinamizm toplumu harekete geçiriyor. Türkiye ciddi bir göç dalgasıyla yüz yüze. Gerek iç savaşlar gerek iklim değişikliği gerekse geçim sıkıntısından dolayı Türkiye’de iyileşen hayat şartlarına doğru bir akış yaşandı.  Bizim göçü kendi kavram ve yaklaşımlarımızla ele almamız gerekiyor. Göçmene öteki muamelesi yaparsak, insan altı yaklaşımlarla yaklaşırsak onları arkadaşımız göremezsek bu sorunu çözmemiz de zor olur. Bizim bunun için vilayet, yerel yönetim ve sivil toplumun birlikte çalışmasından oluşan Gaziantep modelimiz var. Bu çalışmalar kapsamında göçmenleri de masaya dahil edip birlikte çalışıyoruz. Şu anda Gaziantep’te 600 milyon dolara varan göçmen ihracatı var. Gaziantep’te üretiyorlar, eğitime ve kültüre daha uyumlu bir şekilde yaklaşıyorlar. Göçün sosyolojisi bize bir zenginlik getirirken psikolojisini yönetemediğimiz için bu olumsuzluk bir durum olarak sosyolojiye hâkim olmuş durumda. Örneğin “Bunlar dileniyorlar, bizim yardımımızı alıyor” diyorlar. Ama göçmenlerin hepsi yardımlarla yaşamıyor. Dilencilere bakarsak bu kişiler her toplumda var. Biz Gaziantep’te 2012-2013 yıllarında bununla ilgili bir proje çalıştık. İlgili kurumlarla beraber dilencileri topladık mesleği olanlara iş bulduk, olmayanlara meslek edindirdik. Dilenciliği meslek edinenleri devlet yetkililerimiz sınır dışı etti. Mesela Türkiye’de en az dilencinin olduğu il Gaziantep’tir. Çünkü biz bir yerde bir dilenci görürsek ona mesleğini soruyoruz ve iş buluyoruz. Ama yaşamı dilencilik üzerinden dönmeye başlamışsa ona şehirde yer yok” ifadelerini kullandı.

Göçmenleri Gaziantep ekonomisine katkısı hakkında da konuşan Turgay Aldemir, “Biz bundan 4-5 yıl önce bu konuyla ilgili Bekir Berat Özipek hocayla birlikte Türkiye Ekonomisine göçün katkıları hakkın bir çalıştay yapmıştık. Bu çalıştayda çok ciddi veriler çıktı ortaya. Bu toplumların hepsi fakir fukara değil. Biz bunlara öteki muamelesi   yaptıkça imkânı olanlar buradan göçüp gidiyorlar. Mesela benim yarın Matematik Profesörü bir misafirim var. “Ben Türkiye’de kalıp bu ülkeye katkı sağlamak istiyorum” diyor. Biz bunun gibi yetişmiş insanlara sıradan insan muamelesi yaptığımız zaman bunu Avrupalılar değerlendirmeye başlıyor.  Bizler bundan 100 yıl öncesine bakıldığında aynı coğrafyanın insanlarıydık. Bu sınırları isteyerek çizmedik aramıza. Elbette ki herkes onların kendi ülkelerinde kalmalarını ister. Mesela bizim güvenli bölgelerde yaptığımız çalışmalarda gördük ki o bölgeler iyileştikçe oraya dönen insan sayısı da günden güne artıyor” diye konuştu.

Programın devamında Türkiye ve İslam coğrafyası hakkında konuşulurken İstanbul’da sahur vaktinin gelmesiyle program sona erdi.

https://m.haber7.com/guncel/haber/3213544-macronnun-turkiye-karsiti-yapmak-istedigi-suphi-mucahit-oldu


Ortam

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Kurtuluş Ormanımızdan Yaz Manzaraları

  Vakfımızın 2008 yılında çalışmalarına başladığı Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanı yazın gelmesiyle birlikte güzel manzaralar oluşturdu. Bugüne kadar 35 bin adet fidan dikilen Kurtuluş Ormanı’nda fidanlar yetişip ağaç oldu ve meyve vermeye başladı.

  Kurtuluş savaşı yıllarında Fransızlarla ilk çatışmaların yaşandığı yerde kurulan Kurtuluş Ormanında dikilen fidanlar o çatışmalarda şehit olan yiğit vatan evlatlarına atfedildi. Gaziantep-Kahramanmaraş yolunun 35. kilometresinde bulunan ve 250 dönüm arazi üzerinde ülkemize kazandırılan Kurtuluş Ormanında; çam, badem, ceviz, zeytin, üzüm gibi 20’yi aşkın meyve ve sebze çeşidi yer alıyor.

  ‘Neslin Islahı, Arzın İmarı’ ilkesince bakımları yapılan Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanı’nda gelinen son noktayı görmeniz açısından çektiğimiz fotoğrafları sizlerle paylaşıyoruz.

    

 • Fecr Radyo, Göç ve Medyada Nefret Söylemi Paneli‘ne katıldı

  Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Göç Enstitüsü tarafından hazırlanan Göç ve Medyada Nefret Söylemi Paneli düzenlendi. Düzenlenen panele vakfımız bünyesinde Arapça yayın yapan Fecr Radyo Müdürü Alaaddin Husso konuşmacı olarak katıldı.

  GAÜN Hukuk Fakültesi Amfisinde gerçekleşen moderatörlüğünü GAÜN İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Gökgöz’ün yaptığı panele; Öğr. Gör. Revşan Şen, Gazeteci Orhan Erkılıç ve Gazeteci Alaaddin Husso konuşmacı olarak katıldı. Panelde özellikle son dönemde sosyal medya üzerindeki bazı göçmenlerin tavırları referans alınarak bir nefret söylemi başladığına dikkat çekilerek bunun toplumsal uyum noktasında tehlikeli olduğunun, Türkiye’nin demokratik yapısına zarar verdiğinin ve kültürel uyumu zedelediğinin altı çizildi.

   Konuya ilişkin olarak gerçekleştirdiği konuşmasında göçün sadece Türkiye’de değil dünyada da en önemli konulardan birisi olduğunu ifade eden Fecr Radyo Müdür Alaaddin Husso, “Bilgi demeçlerimiz artık medyadan gerçekleşiyor.  Kitaplara maalesef yakın değiliz ki bu tür sorunlar oluyor. Gençlere tavsiyem, ‘Fahrenheit 451’ kitabını okusunlar. İki toplumdaki ana sorun; herkesin birbirinden habersiz olması. Böyle konularda gençlerimizin birbirlerine çok soru sorarak, birbirlerini tanımaları gerekiyor” diye konuştu.

    

 • Göç Politikaları koordinasyon toplantısı yapıldı

  “Göç Politikaları” başlıklı koordinasyon toplantısı 11 Mart Cuma günü Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında Gaziantep Valiliği toplantı salonunda yapıldı.


  Gerçekleştirilen toplantıya Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra İl Göç Müdürü Fatih Ayna, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Bekam Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Göçmen Hizmetleri Müdürü Remzi Yılmaz ve Suriye Koordinatörü Melih Ay katıldı.


  Toplantıda Göçmen Hizmetleri Merkezi'nin faaliyetleri, BEKAM'ın çıkarmış olduğu son raporlar, Kültür Merkezleri, radyo ve gazete çalışmaları konuşuldu. Bülbülzade Vakfının radyo ve gazete çalışmalarıyla Dünya, Türkiye ve Suriye içerisinde yaptığı yayınların önemine dikkat çekilerek daha geniş bir ağa yayılması için çalışmaların arttırılması gerektiğine dikkat çekildi. Toplantıda yerelde ve güvenli bölgelerde yaşayan sığınmacıların uyum ve kabulüne yönelik çalışmalar yapılması gerektiği, akademisyen, bilim insanı, sanatçı ve kanaat önderleriyle periyodik buluşmalar gerçekleştirilmesi ve nitelikli insan gücünün arttırılması gerektiği konuşuldu. Gaziantep Valiliği Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Kamu, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte oluşan Gaziantep modelinin önemine dikkat çekilerek örnek gösterilecek faaliyetlerin daha da arttırılması gerektiği gündem edildi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow