Pazartesi, 27 Haziran 2022
Göçmen Hizmetleri Merkezi İftar Programı yapıldı

Göçmen Hizmetleri Merkezi İftar Programı yapıldı Öne Çıkarılmış

Vakfımız ile Göçmen Hizmetleri Merkezi tarafından ortak olarak düzenlenen iftar programı 9 Nisan günü Vakıf merkezimizde yer alan Davut Özgül Konferans salonunda yapıldı.

Gerçekleştirilen iftar programına eğitimciler, akademisyenler, Gaziantep ve çevre il ve ilçelerden gelen STK temsilcileri, Suriyeli misafirler, gönüllüler ile beraber birçok davetli katıldı. İlahi dinletisi ile başlayan iftar programında ezanla beraber oruçlar açıldı. İftar sonrası gerçekleştirilen Kur’an Tilaveti sonrası iftar duası yapıldı.

Daha sonra selamlama konuşmalarını yapmak üzerek kürsüye çıkan Göçmen Hizmetleri Merkezi (GHM) Müdürü Remzi Yılmaz, “GHM ile Bülbülzade Vakfı ortaklığında düzenlenen iftar organizasyonumuza hoş geldiniz. Ramazan’ın insanlığa ve ülkemize barış getirmesini temenni ediyorum. Bu akşam yan yana birlikte yemek yiyebiliyor, oruç açabiliyorsak geleceğimizi de birlikte inşa edebiliriz. Allah nasip ederse sizlerle sosyal uyumu gerçekleştirmek için çalışacağız. Özellikle kamu ve STK iş birliğini tüm Türkiye’ye modelleyeceğiz. İnşallah yakın gelecekte merkez olarak göçmen problemlerinin çözümü için danışmanlık hizmeti de vereceğiz. Hepinize aramızda olduğunuz için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Selamlama konuşmalarını yapmak için kürsüye çıkan bir başka isim de Gaziantep Suriye Topluluğu Başkanı Mustafa el Hüseyin oldu. Mustafa el Hüseyin gerçekleştirdiği konuşmada, “Allah hepimizden razı olsun ve oruçlarımızı kabul etsin. Suriyeliler ve Türkler olarak aramızdaki uyumu pekiştirmek, Hz. Peygamberin, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisine binaen, kardeşliğimizin ortak geleceği için oldukça önemlidir. Umarım gerçekleştirilen çalışmalarla bunu sağlayabiliriz” dedi.

Daha sonra selamlama konuşmalarını yapmak için kürsüye çıkan vakıf başkanımız Turgay Aldemir, “Hepinize bu güzel ramazan akşamında bir araya geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Rabbim tuttuğunuz oruçları kabul etsin. Rabbimizden vatanınızdan ayrı geçirdiğiniz ramazanları en kısa zamanda tekrardan Halep’te, Hama’da, Şam’da idrak etmeyi nasip etmesini diliyorum. İnşallah bu toplantılarla kendi sesimiz ve duygularımızla bir sonraki ramazana kalmadan barışı, güveni ve esenliği sağlayabiliriz. Beraber gerek Türkiye gerek Suriye gerekse diğer İslam ülkelerinde iyilik ve adalet için yapılacak pek çok iş var” dedi.

Geçen ramazanda iftar programının pandemiden dolayı gerçekleştirilemediğini ifade eden Başkan Aldemir, “Dünya geçen yıl pandemide büyük bir buhran yaşadı ve yer yer yaşamaya da devam ediyor. Geçen ramazanda aramızda olup ta ahirete intikal eden Abdülbari Osman’ı unutmak mümkün değil. Michelle Khilo’yu unutmak imkânsız. Muhittin Benene’nin daha birkaç ay önce şuradaki toplantıda birçok fikirlerini dinlemiştik.  Diğer taraftan Mustafa Müslim hocayı, Suphi Dusuki’yi ve Ömer Hammat hocayı da kaybettik. Ölüm birer birer bizi alıp götürüyor. Michelle Khilo bir Hristiyan’dı ama buradaki insanlığı görünce, “Ben modern dünyanın başkenti olan Paris’te bulamadığım dostluğunu burada buldum. Benim kardeşliğimi ve dostluğumu kabul edin” demişti. Vefat ettiğinde bizler ailemizin bir büyüğü vefat etmiş kadar hüzünlendik. Abdülbari Osman, Kürt ve Suriye harekâtının öncülerinden biriydi. Suphi Dusuki ile 7 yıldır gazete çıkarıyorduk. Arapça, Türkçe ve yer yer Kürtçe yazılarla 60 ülkeye ulaşıyorduk. “Suriyelilerin sesini dünyaya duyurmalıyız” diyordu. Kendisini Macron Fransa’ya davet etti. Suphi Fransa’ya gitti ve çok güzel karşılandı. Fakat geri geldi ve dedi ki “Fransa’da her şey var fakat insan yok. Canımı kurtardım, özgürce ölmek istiyorum.” Üç hafta önce de özgürce ruhunu teslim etti. Zaman geçiyor, bize düşen her gün son günümüz gibi iyiliklerimize devam etmektir. Kurtuluşun yolu bir başkasını kurtarmak geçer. İyileşmek bir başkasını iyileştirmekle mümkündür.” diye konuştu

Gerçekleştirilen programda konuşan Yunus Emre Enstitüsü Suriye Koordinatörü Fikret Çıtak, “Hepinizi hürmetle selamlıyorum. Suriye’nin birçok yerinde hizmet vermeye çalışıyoruz. Azez, Afrin ve El Bab’da, toplam 21 farklı noktada Türkçe eğitim ile ilgili çalışmalar yapmaktayız. Suriyeli kardeşlerimize yaptığımız hizmetlerde hep şunu diyoruz. “Şam’ı, Halep’i unutmayın. Suriye’yi bir bütün olarak düşünün, hatırlayın”. İslam dünyası başta Suriye olmak üzere kan gözyaşı içinde olabilir ama bundan ders alıp yeniden imar faaliyetinde bulunmalıyız. Saygıdeğer Suriyeli kardeşlerim. Gönlünüzü ve kalbinizi 10.000 km öteden gelen ABD’li, İsrailli ya da Ruslarda bulamazsınız. Kardeşlik İslam’da, Müslümanlıktadır.

İslam dünyası ya emperyalistlerin kölesi olacak ya da ayağa kalkıp İslam’a sarılıp dirilecek. Elhamdülillah biz inanıyoruz ki yalnızca İslam dünyasında değil bütün dünyada insanlığın adaletini kuracak nizam sadece İslam’dır. En son Ukrayna’da batı ve ABD’nin yüzünü gördük. Bunların medeniyet ve adalet konusunda ne kadar samimiyetsiz olduğunu bütün dünya görmüştür. Biz inanıyoruz ki Allah bizimle beraberdir. Allah bizimle olursa ancak biz galip geliriz. Lütfen kenetlenip bir araya gelip ayağa kalkalım. Bir millet kendini değiştirmedikçe Allah onları değiştirmez. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz. Dünyada kimi kendimize rehber yaparsanız öyle hesap verirsiniz. İnanırsanız üstünsünüzdür, başarırsınız, zafer inanların ve Müslümanlarındır” diye konuştu.

Gerçekleştirilen toplantıda konuşan Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasıf Munis, “Yüce rabbimize beni ramazana kavuşturduğu için ve Suriyeli yavrularımıza eğitim imkânı sunabildiğim için teşekkür ediyorum. Yaklaşık yedi yıldır burada bulunan STK temsilcileri ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. O kadar emniyetli ve ehemmiyetli bir konuda çalışıyoruz ki yanlış yapma, hata yapma şansımız yok. Turgay başkan ve Fikret Bey, İslam’ı özgür topraklarda yaşamanın vurgusunu yaptı. O mekânlardan birindeyiz. Bu sebeple başkanıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Program soru, görüş ve öneriler dinlenerek istişarelerde bulunulmasıyla son buldu.
 

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Vakfımızdan Vali Yardımcısı Mehmet Bek’e Ziyaret

  Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet bir dizi program kapsamında gittikleri Suriye’de Cerablus bölgesinden sorumlu Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek’i ziyaret etti.

  Gerçekleştirilen ziyarette Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek ile Kültür merkezlerimizde verilen eğitim, yerel halkın güvenli bölgelere geri dönüşü ve güvenlik gibi konular gündem edilerek, güvenli bölgelerde yaşanılan sorunlara ve çözüm önerilerine değinildi. Bölgede yapılacak projeler hakkında karşılıklı fikir alışverişinin ardından ziyaret sonlandırıldı.

 • Cerablus Anadolu Kültür Merkezinin Açılışı Yapıldı

  Vakfımız bünyesinde Türkiye ve Suriye’de eğitim faaliyetleri yürüten Anadolu Kültür Merkezlerine bir yenisi daha eklendi. Suriye’nin Cerablus kentinde yer alan tarihi bir bina restore edilerek Anadolu Kültür Merkezi çatısı altında yeniden hizmete açıldı.

  Gerçekleştirilen açılış programı Kuran Tilaveti ve selamlama konuşmaları ile başlandı. Yerel halk tarafından yoğun ilgi gören programda Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek, Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Fikret Çıtlak, Kayserili İş Adamı Mehmet Öztürk, Ata Derneği Gaziantep Temsilcisi Wail Dede, Cerablus Yerel Meclis Başkanı Muhammed Muhammed ve Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir selamlama konuşmaları gerçekleştirdi.

  Açılış programında konuşan Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek, “Kardeş toplumumuz olan Suriye halkına burada kültür, sanat ve medeniyet noktasında katkı sunmaya çalışıyorsunuz. Bu emperyal kuvvetlerin her ne kadar geniş alanları, sınır olmayan maddi kaynakları olsa da biz inanıyoruz ki Allah bizimle ve tarih Allah ile birlikte olanları yazacaktır. Buna olan inancımız her zaman tamdır” diye konuştu.

  Açılış programında konuşan Vakfı Başkanımız Turgay Aldemir, “Değerli kardeşlerim Türkiye’nin, Anadolu’nun diğer adı adalettir, merhamettir. Cerablus bizim sınırımızın öteki tarafı değil ailemizin bir parçasıdır, evimizin diğer odasıdır. Onun için burada bir can yansa, bir ana ağlasa onunla beraber biz de ağlarız. Ülkemiz, güvenlik unsurlarımız, sivil toplum örgütlerimiz bunun için buradadır. Birileri gibi buralar üzerinden güç devşirme derdinde değiliz. Buraya 10 binlerce tır silah yığdılar. Soruyorum size bu silahlar kimi öldürmek için yığıldı. Onlar bombalar ile yıktılar biz kütüphanelerle, kitaplarla, kültür merkezlerimizle, sanatçılarımızla edebiyatçılarımızla yeniden inşa ediyoruz. Değerli kardeşlerim Türkiye’den birçok kardeşimiz buralara geldi. Bu bölgeler artık güvenli bir hale geldi. Birçok kardeşimiz bu bölgeler dönmeye başladı” ifadelerini kullandı.

  Ata Derneği Gaziantep Temsilcisi Wail Dede ise gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, “Biz burada birçok yapının iyileştirilmesinde ve yeniden yapılmasında görev aldık. Sağolsun Bülbülzade Vakfı ize bu projede bir şeyler yapma imkânı sağladı. Hepimizin ortak emeği sayesinde ortaya böyle güzel bir eğitim yuvası çıktı” dedi.

  Toplantıda konuşan Cerablus Yerel Meclis Başkanı Muhammed Muhammed, “Cerablus kentimizde bizler her türlü alt yapı ve üst yapı çalışmalarına önem veriyoruz. Bülbülzade Vakfının yapmış olduğu kültür merkezi ise şehrimize renk kattı. Buradaki insanların gelişimine katkı sağladı” diye konuştu.          

  Selamlama konuşmalarının ardından kurdele kesimi yapılarak açılış gerçekleştirildi. Kurdele kesiminin ardından merkez faaliyetleri tanıtılarak kurslar gezildi. Kültür Merkezinde gerçekleştirilen resim kursundan mezun olan öğrencilere sertifikaları protokol üyeleri tarafından verilirken program merkezde yapılan değerlendirme toplantısı ve şehir gezisinin ardından sona erdi.

   

 • Suriyeli kanaat önderleri buluşması gerçekleştirildi

  Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Hayır çarşısı programımızda Gaziantep Vali Yardımcısı Anıl Alkan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başk. Abdullah Aksoy, Göçmen Hizmetleri Başkanı Remzi Yılmaz ve Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir Suriyeli Kanaat önderleri ile bir araya geldi.

  Program Göçmen Hizmetleri Müdürü Remzi Yılmaz'ın selamlama konuşması ile başladı. Yılmaz, "Bu gün programımıza katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Umarım bu programda hepimiz için hayırlı sonuçlar çıkar" ifadelerini kullandı. Yılmaz'ın ardından katılımcılara hitap eden Gaziantep Vali Yardımcısı Anıl Alkan, "Bu bu tür toplantılara katılım sağlamayı çok önemsiyoruz. Bu tür toplantılarda Suriyeli kanaat önderleri ile buluşup onların fikirlerini dinlemek çok kıymetli. Toplumumuzda sosyal uyum ve birlikte yaşam çalışmalarını siz kanaat önderleri ile yapmak en önemli mesele" diye konuştu.

  Program Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir'in konuşmaları ile devam etti. Başkan Aldemir gerçekleştirdiği konuşmada, "Bizim bazı alanlarda farklılıklarımız olabilir. Biz uzun zamandır birlikteyiz ve neredeyse 1000 yıldır aynı kaynaktan besleniyoruz. Suriye'de ve bu bölgede yaşayan Suriyeli kadınlar, çocuklar ve gençler kermesimize büyük katkı sağladı. Biz bu birliktelikleri adaletin olması için korunmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
  Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir'in ardından katılımcılara hitap eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başk. Abdullah Aksoy, "Bizler aynı ezanlar altında yaşayan milletleriz. Bu birlikteliğimizi daha da arttırmamız gerekiyor. Turgay bey ve ekibi birçok kurum ve kuruluşla birlikte Suriye savaşı ve yarattığı sorunlarla birlikte mücadele veriyor. Gerek valilik gerek belediye gerekse STK'lar bu mücadeleyi veren herkese teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

  Programda toplantıya katılan tüm kanaat önderleri söz hakkı alarak Ortak Geleceğimiz, Uyum ve Sivili Toplum konuları hakkındaki fikirlerini dile getirdi.

  Suriyeli kanaat önderlerinden Avukat Ali Zeer programda gerçekleştirdiği konuşmada, "Ortak gelecek toplantıları siyasi Suriye'nin geleceği açısından oldukça önemli. Bu toplantılarda netice almak için kanaat önderleri ile sağlık eğitim ve kültür alanlarında atölye çalışmaları yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

  Gerçekleştiren programda konuşan Suriyeli kanaat önderlerinden Rüstem Temmo, "Üretilen çözümlerin geçici değil daha kalıcı hale getirmek için çalışmalıyız" ifadelerini kullandı. Programda konuşan İşrak Gazetesi Yazarı Ali Muhammed Şerif, "Uyum sürecinde kültürel olarak da yaşadığımız bazı sıkıntılar var. Bu sıkıntıları medyanın gücünü kullanarak aşabiliriz diye düşünüyorum. Biz tüm toplantılarında "Suriyeliler olarak memleketimize dönelim, vatanımızı yeniden kuralım" diyoruz. Umarım yakın zamanda bu hayalimizi gerçekleştirebiliriz" diye konuştu.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow