Pazartesi, 27 Haziran 2022
Küresel Salgın: Covid-19 Kitabı Çıktı

Küresel Salgın: Covid-19 Kitabı Çıktı Öne Çıkarılmış

Covid-19 salgınını çeşitli boyutlarıyla anlamak, insanlık tarihinde ne tür değişimlere yol açabileceğini öngörebilmek için Tire Kitap tarafından “Birey, Toplum ve Dünya Üzerine Etkileri Küresel Salgın: Covid-19” Kitabı okuyucunun istifadesine sunuldu.

2019 sonunda Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan ve yaklaşık yirmi günde Asya, Avrupa, Amerika ve diğer ülkelere yayılan Covid-19 salgını, yakın tarihin gördüğü en büyük küresel felaketlerden birine dönüşmüş durumda.

Salgın hastalıklar, insanlık tarihi kadar eskidir. Tarihin her döneminde insanlar, hastalıklardan bireysel ve toplumsal olarak etkilenmiştir. Hastalıkların kimi gelip geçmiş kimi de ağır hasarlar bırakarak büyük değişim ve dönüşüme neden olmuştur. Tarihteki büyük kırılmalar, genellikle derin tesirler bırakan bu tür gelişmelerden sonra yaşanmıştır.

Salgının ortaya çıkardığı tehdit ve fırsatları değerlendirebilmek için konunun uzamlarından oluşan bir komisyon tarafından ele alınan makalelerden oluşan kitapta; birey, aile, sivil toplum, ekonomi, eğitim, uluslararası ilişkiler, yeni dünya düzeni gibi birçok alandaki etkileşimleriyle incelendi ve buradan hareketle bir gelecek perspektifi sunuldu.

Kitabı Tire Kitap'tan temin edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • İşrak Gazetesi’nin 151. sayısı çıktı

  Ülkemizde; Türkçe ve Arapça olarak yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 151. sayısı çıktı. Pandemi döneminde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında “11. Yıl Geçti Hala Bayram Gelmedi” manşetiyle yayında.

  Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Ali Muhammed Şerif, “Bize Geri Dön Ey Mutlu Bayram”, Salah Abu Şerif, ‘‘Suriye’deki insanlarımız sabır, direniş ve inanç okuludur”, Dr. Zekeriya Melehifci, “Her bayram yeni bir beklenti”, Mehmet Acet ‘‘Katliamdan kaçan insanlara öfke duyulmaz şefkat gösterilir”, Yasin AKTAY “Göçmen Sorununun Yönetimi”, Taha Kılıç, “Müslüman dünyadan Ramazan notları”, Burhanettin Duran, “Siyasetin ‘Suriye Meselesi’ ” makaleleri öne çıkıyor.
  Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleleri ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok etkinlik ve habere de yer veriliyor.

  İşrak Gazetesi’nin 151. sayısını çevirim içi okumak için tıklayın

 • Vakti Ramazan Programının Konukları Asım Mıhçıoğlu ve Orhan Uslu oldu

  Araştırmacı yazar Asım Mıhçıoğlu ve Gaziantepli Sanatçı Orhan Uslu, Moderatörlüğünü Hüseyin Rahmi Açıkkol’un yaptığı “Vakti Ramazan” programına konuk oldu.

  Geçmiş Ramazanlar, Gaziantep kültürü, Gaziantep’in Ramazan gelenekleri, Bayram Gelenekleri ve yemeklerinin konuşulduğu programda neşeli anlar yaşandı. Orhan Uslu ve Asım Mıhçıoğlu program sonrası vakıf merkezimizi gezip gerçekleştirdiğimiz çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vakıf merkezimizin gezilmesinin ardından Başkanımız Turgay Aldemir’i ziyaret eden Uslu ve Mıhçıoğlu burada gerçekleştirilen sohbet sonunda vakıf merkezimizden ayrıldı.

 • Şafak Radyo ve Fecr Radyo, Ramazan Bereketini Radyolara Taşıdı

  Vakfımız bünyesinde yayın yapan Şafak Radyo ve Fecr Radyo, Ramazan ayına özel olarak hazırladığı içerikleri ile ramazan bereketini radyolara taşıdı.

  Ramazan ayının gelmesiyle Vakfımız bünyesinde yayın yapan Şafak Radyo, ramazan ayına özel olarak hazırladığı birçok içeriği ile ramazan bereketini radyolara taşıdı. Ramazan ayının kuşatıcılığını ve birleştiriciliğini gündemine taşıyan “Ramazan Günlükleri" programı geniş içerik yelpazesi ve Adil Yeter'in sunumuyla Ramazan boyunca her gün 17:45’te Şafak Radyo’da dinleyicisiyle buluştu. Ramazan boyunca iftar öncesi her gün özel konu ve konukların davet edilip konuşulduğu bir program olan “Ramazan Günlükleri” programına Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, Eğitimci İbrahim Kutlu Özmantar, Şahinbey Müftüsü Necati Şafak, Araştırmacı İş İnsanı Enver Mıhcıoğlu katıldı. Her konuk ile ramazan ayının bir başka özelliğine dikkat çekilen programda; Ramazan ve Oruç, Aile Hayatı, Gönül Muhasebesi, Arınma Ayı Ramazan, Ramazan’ın Bize Öğrettikleri, Kadir Gecesi ile Dua ve Duanın önemi konuları konuşuldu.

  Geçmiş Ramazanlar, Gaziantep kültürü, Gaziantep’in Ramazan gelenekleri ve yemeklerinin konuşulduğu, dinleyicilerin içini ısıtan “Vakti Ramazan” programı, Hüseyin Rahmi Açıkkol Moderatörlüğünde Ramazan ayı boyun her perşembe saat 10’da dinleyiciyle buluştu. Vakti Ramazan programı Ramazan boyunca İbrahim Alisinanoğlu, Asım Mıhçıoğlu ve Ali Celal Aydıner gibi birbirinden değerli konukları ağırladı.

  Evde Karakter Eğitimi öğreticileri ve öğrencilerinin katıldığı bir program olan EKE programı; Sibel Yeter Moderatörlüğünde Ramazan boyunca her cumartesi saat 11’de dinleyiciyle buluştu. Programda “Eke Nedir ve Eke Çalışmaları” konusunda geniş bir sohbet gerçekleştirildi.

  Cebrail’in ramazan aylarında her gece Hz. Peygamber’e gelerek o ana kadar nazil olan ayet ve sureleri karşılıklı okumalarına dayanan Geleneksel Mukabele programı da Şafak Radyo’da dinleyicisiyle buluştu. Mukabele programı Ramazan boyunca her gün sabah 5 ve 13 saatlerinde yayınlandı.

  Ramazan ayının gelmesiyle vakfımız bünyesinde yayın yapan FECR Radyo’da, ramazan ayına özel olarak hazırladığı birçok içeriği ile ramazan bereketini radyolara taşıdı. Ramazan’a özel sabah programında Ramazan ayı boyunca her gün Şef Mona konuk olarak bir yemek tarifi ve faydaları hakkında konuştu. Bunu yanı sıra Ömer Bin Hattap isimli İslami radyo dizisi de ramazan ayı boyunca dinleyiciyle buluştu. Gaziantepli ve Suriyeli hocalar tarafından Ramazan ayına özel dini derslerin bulunduğu “Ramazan Sohbeti” programı ramazan boyunca her gün dinleyicilerin beğenisine sunuldu. Aynı zamanda Gaziantep il Müftü Yardımcısı Hüseyin Ortaç tarafından gerçekleştirilen “Dini Hukukumuz ve Gerçeğimiz” programı Ramazan boyunca her Cuma Saat 10’da Fecr Radyo’da yayınlandı.

   

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow