Cuma, 20 Mayıs 2022
İlim Yayma Cemiyeti Gaziantep Şubesi Ziyaret Edildi

İlim Yayma Cemiyeti Gaziantep Şubesi Ziyaret Edildi Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Kutlu Özmantar ve Mahmut Kaçmazer’den oluşan heyet, İli Yayma Cemiyeti Gaziantep Şubesini ziyaret etti.

5 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirilen ziyarette İlim Yayma Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Emin Aslan ile sıcak bir sohbet ortamında geçen görüşmede, sivil toplum alanında yapılacak ortak çalışmalar ve gündeme dair meseleler hakkında istişareler yapıldı. Görüşmede; Gaziantep’te bulunan sivil toplum kuruluşlarına bağlı gönüllülerin ortak çalışma alanları değerlendirilerek fikir alışverişinde bulunuldu. Toplumsal meseleler karşısında ortak geleceğimizin inşası vurgulandı, iş birlikleri müzakere edildi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Konya Enderun Eğitim Vakfından Vakfımıza Ziyaret

  Konya Enderun Eğitim Vakfı Başkanı Mustafa Metin ve beraberindeki heyet 19 Mayıs Perşembe günü vakfımızı ziyaret etti.

  Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir’in odasında gerçekleştirilen ziyarette Sivil Toplum çalışmaları, Suriye’de yapılan çalışmalar, Gençlik faaliyetleri, Yetim ve Yardım çalışmaları hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunularak yeni dönemde sivil toplum çalışmalarının ihtiyaçları ve birliktelik modelleri konusunda müzakerelerde bulunuldu.

   

 • El Bab İyilik Kütüphaneleri Dağıtım Töreni gerçekleştirildi

  Suriye’deki güvenli bölgelerde eğitime devam eden 805 ilköğretim ve ortaöğretim okulunda kütüphane kurulması amacıyla; Millî Eğitim Bakanlığı, AFAD ve Bülbülzade Vakfı iş birliği ile hayata geçirilen ‘’İyilik Kütüphanesi’’ projesi kapsamında El Bab İyilik Kütüphaneleri Kitaplık ve Kitap Dağıtım Töreni gerçekleştirildi.

  Yerel halk tarafından yoğun ilgi gören törende Gaziantep Vali Yardımcısı Burak Akeller, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasıf Munis, Gaziantep AFAD İl Başkanı Bekir Şen, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Yunus Emre Enstitüsü Suriye Genel Koordinatörü Fikret Çıtlak ve El Bab Meclis Başkanı Mustafa Osman selamlama konuşmaları gerçekleştirdi.

  Gerçekleştirilen selamlama konuşmalarında proje kapsamında eğitime devam eden tüm okullarda en az 100 kitaptan oluşan kütüphaneler kurulması hedefi le yola çıkıldığı ifade edilirken El Bab, Azez, Afrin, Cerablus bölgelerinde kütüphane kurulumlarının 2022 yılı itibariyle tamamlandığı açıklandı. Konuşmalarda bölgede okutulacak kitapların Anadolu irfanını, ortak tarihi ve kültürü yansıtacak kitaplar olmasının hayati önem arz ettiğinin altı çizilirken, toplumun zihin dünyasını etkileyecek bu çalışmanın bölgenin geleceği ile ilgili önemli bir adım olduğu ifade edildi. Gerçekleştirilen törenin ardından Anadolu Kültür Merkezlerindeki sınıfları ziyaret eden heyet burada eğitim gören öğrencilerle hasbihal etti.

 • Vakfımız Uluslararası Öğrencileri Ağırladı

  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Gaziantep’teki üniversitelerde eğitim gören uluslararası öğrenciler ile vakfımızın ev sahipliği yaptığı kahvaltı programda bir araya geldi. Vakıf merkezimizdeki Davut Özgül salonunda gerçekleştirilen organizasyona YTB Başkanı Abdullah Eren, Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, GSB KYK Yurt Müdürleri, birim sorumlularımız ve Gaziantep’teki üniversitelerde okuyan yabancı öğrenciler katıldı.

  Gerçekleştirilen programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, “Sizler ile buluştuğumuz için büyük mutluluk içerisindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti, 7 kıtadaki 178 ülkeden binlerce farklı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Biz ülke olarak bu konuyu çok önemsiyoruz. Çünkü uluslararası öğrenci olmanın çok büyük zenginlikleri var. Bir yanınızda Afrika’dan diğer yanınızda bir Türk devletinden farklı bir arkadaşınız var. Burada birbirinizi tanımanız, birbirinizin sıkıntısını paylaşmanız, birbiriniz ile hemhal olmanız çok büyük önem arz ediyor. Bu aynı zamanda beraber bir gelecek kurmak için de önemli. Ortak gelecekler kurmamız için ortak sorunları bilmemiz ve ortak çözümler aramamız lazım. Sizler zamanınızı en verimli kullanacağınız dönemlerinizdesiniz. Çünkü üniversiteyi bitirdikten sonra hayat meşgaleniz başlıyor. Bu anlamda üniversite hayatınız boyunca elinizden geldiğince kendinizi geliştirmeye çalışın. Hem uluslararası öğrenci olmanın hem de Gaziantep gibi medeniyetin beşiği olan bir kentte olmanın değerini bilin. Üniversite’deki derslerinizi kesinlikle ihmal etmeyin” ifadelerini kullandı.

  YTB olarak her zaman öğrencilerin yanında olduklarının altını çizen Başkan Eren, “Geçtiğimiz yıllarda pandemi nedeniyle buluşmalarımız yapılamadı ama bundan sonraki süreçte bu tip buluşmalarımızın sayısını arttıracağız. Bundan sonraki dönemde sizler için geziler düzenlediğimiz, kamplara gittiğimiz uluslararası öğrenci akademisinin kapısını tekrar açmak istiyoruz. Şu an Türkiye genelinde yaklaşık 70 ilde öğrencimiz var. Bu organizasyonları her ilde yapmak istiyoruz. Sizler her ne kadar yetişkin insanlar olsanız da bize ailelerinizin, ülkelerinizin emanetisiniz ve ülkelerinizin geleceklerinin bize emanetlerisiniz. Siz burada aldığınız eğitimler ile ülkelerinizin geleceklerine çok büyük katkılar sağlayacaksınız. İş insanları, siyasetçi, akademisyen olacaksınız ve çok farklı alanlarda ülkelerinize hizmet edeceksiniz. Bugün farklı ülkelerde 150 bine yakın Türkiye üniversitelerinden mezun öğrencimiz var. Örneğin Somali Savunma Bakanımız Türkiye mezunu. Dünya’nın birçok noktasında kendi ülkelerinde üst düzey görev yürüten siyasilerimiz var. Bu insanların çoğu sizler gibi Türkiye’de öğrencilik yaptılar ve şimdi ülkelerini çok iyi temsil ediyorlar. Bazıları da Türkiye’de kaldı ve burada da başarı hikayelerine imza attılar. Sizler de bu tür başarı hikayelerine imza atmaktan çok uzak değilsiniz. Hepinize geldiğiniz için tekrar teşekkür ederim” diye konuştu.

  Gerçekleştirilen selamlama konuşmalarının ardından öğrencilerin oturdukları masalara giden YTB Başkanı Abdullah Eren ve Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, öğrenciler ile tek tek sohbet ederek soru görüş ve önerilerini dinledi. Gerçekleştirilen sohbetin ardından fotoğraf çekimi ile program sona erdi.  

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow