Cuma, 20 Mayıs 2022
“Tüketim Kültürü” Konulu İstişare Sohbeti Yapıldı

“Tüketim Kültürü” Konulu İstişare Sohbeti Yapıldı Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı yönetimi tarafından teşkilat çalışmaları, bölgemiz, ülke ve dünya gündeminden öne çıkan başlıkların müzakere edildiği İstişare Sohbeti, Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Kutlu Özmantar’ın moderatörlüğünde AKADDER Başkanı Rabia Aldemir’in “Tüketim Kültürü” konulu sunumuyla yapıldı. 27 Aralık Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan programda interaktif olarak yapılan sunumda, tüketim kültürü ve çevrecilik teması işlendi.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği Başkanı Rabia Aldemir, “İsrafın karşısında olmalıyız”

Tüketim toplumunun aynı zaman da plansız bir şekilde israfa yönelik fiillerde bulunduğunu dile getiren Aldemir,  Dünya genelinde tüketim kültürünün arttığını buna da örnek olarak küresel salgının baş gösterdiği dönemde çöplerin üç – dört katına çıktığını söyledi.  Akabinde insanların yeryüzünde tüketmeyi yanlış algıladığı tüketmenin bir doğa ve çevre katliamına dönüştüğünü dile getirdi.

İnsanların birçoğunun bilinçsiz bir şekilde yaptığı tüketim nedeniyle doğaya büyük ve beklide geri dönüşü imkânsız zararlar verdiğini, tükettim kültürünün gittikçe ele geçirme ve doğayı talan etmeye dönüştüğünü bu nedenle bilinçsiz tüketimin dünyanın felaketi haline dönüşebileceğini ifade etti.

“Tüketiyorum Öyleyse Varım”

Sunumda, sahip olma yöneliminin tüketim kültürünü açıkça ve daha fazla olarak kendini ortaya çıkardığı ve bireylerin tüketme oranını özgürlüğü ile bağdaştığı aktarıldı. Tüketme oranın artması ile bireyin daha fazla sahip olma yönelimi ve bu yönelimin nedeniyle maddi açıdan güçlenme hırsı ile fazla çalışma içerisine atıldığı, bu nedenle de kişisel gelişimini göz ardı edildiğine değinildi.

Tüketim kültürünün yaygın hale gelmesi ve bilinçsizce olması nedeniyle doğal olan birçok şeyin bir insan ömrü boyunca azaldığı, insanların birçoğunun var olma mücadelesini yalnızca tüketimle anlamlandırıldığını ifade edildi.

Duyarlı İnsanlar Topluluğu

Sunumun sonunda, bilinçsiz tüketim kültürü sonucu artan atıklar ve neden oldukları çevre sorunlarına karşı yapılan bireysel çalışmaların ne kadar yerinde olursa olsun sonuç getirmekte zayıf kaldığı kolektif olarak ortaya konan çalışmaların ise kalıcı çözümlere imkân sağladığı değerlendirildi. Doğada çözülebilen poşet, poşetsiz alışveriş de bu tarz hassasiyetle başlatıldığı vurgulandı. Dünya genelinde yapılan birçok çalışmadan bahsedilen sunumda atıksız yaşam projelerinden bahsedildi.

Teknolojik atıklar konusuna da değinilen sunumda tamiri mümkün olan şeylerin tamir edilmesi ve bilinçli kullanılmasının da altı çizildi.

Katılımcılar Fikirlerini Beyan Etti

Tüketim kültüründe duyarlılık temalı sinevizyonların izlendiği istişare sohbetinde sunum ile beraber fikir müzakereleri yapıldı. Katılımcıların kendi komisyonlarında ve aile hayatlarında çevreye ve tüketime dair gerçekleştirdiği çalışmalar konuşuldu. İstişare sohbeti interaktif sohbetten sonra herkese tevdi edilen toplumsal sorumluluklar ile sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Geleneksel Ramazan İstişare Sohbetleri Gerçekleştirildi

  Vakfımız tarafından her Ramazan ayında geleneksel olarak gerçekleştirilen "İstişare Sohbetleri" vakıf merkezimizdeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Program öncesi gerçekleştirilen iftar organizasyonunun ardından toplantıya geçildi. Gerçekleştirilen sohbet programında vakfımızın ve Anadolu Federasyonu’nun çalışmaları hakkında bilgi verildi.

  İstişare sohbetinde konuşan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, "Her yıl 15 Ramazan'da bu toplantıları gerçekleştirerek geçtiğimiz yıl içinde yapılan işleri konuşarak fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu yıl da yine aynı niyetle bir araya geldik. Bunun Ramazan'da olmasının nedeni Peygamber efendimiz ile Cebrail'in her yıl Ramazan'da karşılık mukabelede bulunmasındandır. Vakfımızda yoğun bir iyilik ve yardım hareketi var ama biz kendimizi ihmal ettiğimiz zaman, kendi aramızda konuşmadığımız zaman yardım alacak duruma düşüyoruz. Bunun için Ramazan'da vakıf olarak, aile olarak bu müzakereleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

  Gerçekleştirilen sohbet programında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz İbrahim Özmantar, "Biz bir kuşak hareketi olmadığımızı defalarca söyledik. Bu bir bayrak yarışıdır. Planlama yaparken gelecekte görevi devralacak gençlerin yaşayacağı dünyayı düşünmek zorundayız. Bugün insanlık geleceği ile ilgili birtakım projeksiyonlara ihtiyaç duymaktadır. Bizim gibi yapılar insanlığı şekillendiren en önemli güçtür. Bu yüzden bu tür yapılarda yer almak efor ister" ifadelerini kullandı.

  Sohbet programında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz Adem Er, "Sürekli görüş alışverişi içerisindeyiz ve bu fikirler not olarak kaydediliyor. Yıl içerisinde daima bu veriler incelenerek planlamalar bu doğrultuda gerçekleştiriliyor. Yeni dönem STK çalışmalarında yeni başlıklar ve yeni çalışma tarzları gündem ediliyor. Bazı çalışmalarımız ön plana çıkarılırken kimisi de geri plana atılıyor. STK’lar bu süreci doğru takip etmek zorundadır. Bizler buralarda gelecek perspektifimizi oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

  Gerçekleştirilen sohbet toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Hıdır Akaslan, "Toplum artık fikir verenlere değil fikirleri hayatla buluşturanlara kıymet veriyor. Biz camia olarak tam da böyle bir yerde duruyoruz. Bu halkanın içerisinde de farklı düşünen arkadaşlarımız var. Bunun da farkında olarak bu farklılıkları sorun etmeksizin ortak olarak neler yapabilir sorusuna odaklanıyoruz. Camiamızı anlamlı kılan ve ileriye taşıyacak olan şey de budur" dedi.

  Toplantıda konuşan bir diğer isim olan Hayata Dokun Yetim Derneği Başkanı Yunus Atilla Hamallar, "İki konuya dikkat çekmemiz gerekiyor. Birincisi insan kaynağı ikincisi ise mali kaynak. Bu ikisi bir arada yürütülerek belli bir zenginliğe dönüştürülmelidir. Aksi takdirde tarihin tozlu sayfalarındaki kurumlar gibi bizler de tekrara düşüp yok olup gideriz" şeklinde konuştu.

  Gerçekleştirilen konuşmaların ardından birim bilgilendirmelerine geçildi. Birim bilgilendirmelerinde Esnaf komisyonu ve Evde Karakter Eğitimi komisyonu gerçekleştirdikleri etkinlikler hakkında bilgilendirmeler yaparken, Yardım Komisyonu bu yıl gerçekleştirilen yardımlar hakkında bilgiler verdi. Ramazan ayı dolayısıyla karagözdeki yardım mağazasında birçok ihtiyaç sahibi aileye giyim yardımları gerçekleştirildiği anlatılırken ailelerin bu yardımlardan duydukları memnuniyet dile getirildi.

  İstişare toplantısında Yetim Komisyonu tarafından gerçekleştirilen çalışmalar da anlatıldı. Yetim komisyonunun sadece yardımlarla değil eğitim faaliyetleri ile de yetim ailelere destekte bulunduğu vurgulandı. Toplantıda Öğretmen Komisyonunun gerçekleştirdiği faaliyetler de anlatılırken bu çalışmalar ile alakalı güzel dönütler alındığı aktarıldı. Göçmen Hizmetleri Merkezi’nin faaliyetlerinin de anlatıldığı toplantıda sosyal uyumu güçlendirmek için gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlana faaliyetler anlatıldı. Toplantıda vakfımız bünyesinde yayın yapan FECR Radyo’da gerçekleştirilen yayınlar hakkında da bilgiler verilirken yapılan yayınların pozitif geri dönüşler aldığı ifade edildi.

  Toplantıda BEKAM çalışmaları hakkında da bilgilendirmeler yapılırken 15 Ramazan Yetimler Günü münasebetiyle gerçekleştirilen “Kardeşlik Sofrası” organizasyonunda Cerablus’ta yetimlerle iftar yapan AÖB üyeleri duygularını aktardı. Toplantı karışıklık soru, görüş ve önerilerin ardından sona erdi.

 • Yeni Dönemin İlk İstişare Toplantısı Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı yönetimi tarafından teşkilat çalışmaları, bölgemiz, ülke ve dünya gündeminden öne çıkan başlıkların müzakere edildiği İstişare Toplantısı 18 Eylül Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

  Yeni dönem ve yeni dönemde yapılacak çalışmaların değerlendirildiği İstişare Toplantısının moderatörlüğünü İbrahim Özmantar yaparken, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ve yönetim kurulu üyeleri de birer sunum gerçekleştirdi. Toplantıya Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyetlerde bulunan komisyonlardan temsilciler katıldı.

  Oturumun açılışında toplantının moderatörü İbrahim Özmantar şunları söyledi; “Yorucu bir pandemi süreci geçirmiş olmamıza rağmen hayır kapıları, gönüllülük hareketi menziline ulaşmak için çabalıyor. Biliyorsunuz bizim hareketimiz istişareye, danışmaya, şeffaflığa ve hesap vermeye dayalı bir hareket. Bundan dolayı yaptıklarımız, yapacaklarımızın hepsini istişare ediyoruz ve gerçekleştiriyoruz. Artık Anadolu Federasyonu olarak neticeye varmış olan yeni bir dönemden bahsediyoruz. Anadolu Federasyonu, Anadolu Platformu’nun hukuki alt yapısının gözden geçirilmiş, çalışma alanlarının yeniden düzenlenmiş ve yeni bir hedefle, yeni bir bakış açısıyla revize edilmiş haliyle sizlere arz etmiştik. Biliyorsunuz Anadolu Platformu pek çok gönüllü kuruluşun bir araya geldiği bir birliktelik modeli idi. Ancak bu birlikteliğin Türkiye’deki mevzuat gereği hukuki bir altyapısı yok idi. Biz de bunu yasal bir gerekçeye ihtiyaç duymadan yürüttük. Ancak ilerleyen yıllar içerisinde bu çalışmanın hukuki bir alt yapısının olabilmesi, gönüllülerin hukukunun gözetildiği bir birliktelik oluşabilmesi için bir birliktelik formülü inşa ettik. Bu Ağustos ayı içinde yaptığımız genel kurul ile şekillendi ve tescil edildi. Biz yeni dönem derken bu yeni dönemi kastediyoruz. Yine Eylül ayı dolayısıyla başladığımız yeni çalışma dönemini kastediyoruz. İşte bugün burada yönetim kurulu üyelerimizle yeni dönem nedir, yeni dönem derken neyi kastediyoruz ve nasıl çalışacağız bunları konuşacağız sizlerle” dedi.

  Ardından sözü Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir alarak bir sunum gerçekleştirdi. Aldemir, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “İçinden geçtiğimiz süreç hepimizin tanıklık ettiği ve aktif olarak sorumluluk aldığı bir süreç. Büyük düşünür Garaudy der ki; “İnsanın değeri istikbalin inşasına katkısı nispetindedir.” Eğer istikbalin inşasına katkınız yoksa değerden söz edemezsiniz. Bu çerçevede özellikle bizi aşan hayallerin umuda dönüşmesi için bu vakıf çatısı altında uzun zamandır büyük çabalar veriyoruz. Bizler hayalleri ömründen uzun olan insanlarız. Biz hayal ederiz, fikir üretiriz, birileri çıkar bunu icra eder. Biz de bir ucundan tutarız. Onun için fikre her zamankinden daha fazla ihtiyaç hissediyoruz. Hayatın dinamizmi, yaşamın ritmi, zamanın ruhu, yeni evreleri, yeni umutlarla beraber her gün güneş gibi doğuyor. Ama bir kısmımız dünde, bir kısmımız ondan önceki günde kalmayı seçiyoruz. Kalanlarla takılırsan biz de orada kalırız. Anadolu Platformu bu kapsamda üç noktada bir yenilenmeyle yüz yüze geldi. Özellikle kültürel olarak bir yaklaşımı tecrübe ettik. Neyi öne çıkartırsanız sesinizin karşı vadiye çarparak size yankılandığı gibi size geri döner. Kültürel olarak ayrıştırıcı, konvansiyonel kavramları bir tarafa bıraktık. Kütüphanelerimizle yüzleştik, fikirlerimizle yüzleştik. Yeniden okuduk Allah’ın kitabını, peygamberin sünnetini, uygarlıkların yaşadığı dönemleri ve bizim tanık olduğumuz modern dünyanın ihtiyaçlarını. Sempozyumlar yaptık, çalıştaylar yaptık ve bu süreçlere şahitlik ettik. Bu süreçte geldiğimiz bir kültürel sıçramanın, bir devrimin yaşanması gerektiğinde hemfikir olduk. Ve artık ülkemiz, milletimiz, memleketimiz, eksikleriyle devletimiz demenin hasretini de içselleştirmiş olduk. Biz ulus devletin sınırlarına hapsedilmiş insanlar değiliz. Devletlerin sınırları olur, düşüncenin ve fikirlerin sınırları olmaz.” dedi.

  Toplantıda Bülbülzade Vakfı yönetim kurulu üyeleri Yunus Atilla Hamallar, Rabia Aldemir, Hıdır Akaslan ve Adem Er birer konuşma yaparak gündemi değerlendirdiler.

  Sunumun ardından müzakere kısmına geçildi. Bu kısımda katılımcılar tarafından gündemdeki konularla alakalı sorular soruldu, fikirler beyan edildi, öneriler dile getirildi.

  İstişare Toplantısının sonunda Anadolu Öğrenci Birliği Yükseköğretim ve Ortaöğretim birimlerinde görev değişikliğinden dolayı eski birim başkanlarına yeni birim başkanları tarafından hediye takdiminde bulunuldu.

 • Gönüllülük ve Yardım Anlayışımız Müzakere Edildi

  Vakfımızın aylık olarak düzenlediği, bölgemiz, ülke ve dünya gündeminden öne çıkan başlıkların müzakere edildiği İstişare Sohbetlerinin üçüncüsü yapıldı.

  7 Mayıs Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan oturumun moderatörlüğünü İbrahim Özmantar, sunumu ise Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Oturuma Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren 22 komisyonda aktif çalışmalara katılan çok sayıda komisyon üyesi katıldı.

  Oturumun başında duyurusu olan komisyon başkanları kürsüye gelerek faaliyetleriyle ilgili haziruna bilgi verdiler. Ardından Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir tarafından “Gönüllülük ve Yardım Anlayışımız” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Aldemir’in konuşmasından satır başları şöyle;

  “Merhamet damarları ciddi anlamda çekilmiş durumda. Elbette ki çok güzel şeyler oluyor ama bizim toplumda da alışık olmadığımız işler görmeye başladık. Düşene dönüp bakılmamaya başlanıyor git gide. Bunlar zaten batı toplumlarında her an karşılaşılan şeyler. Bizde bunu aşmak için şu anlamlı günlerde ortak paylaşımlarımızla, özellikle ramazanın o merhamet ikliminde gözden geçirmemiz gerekir. Göz pınarlarımızın yeniden Allah için gözyaşı dökerek açılması lazım. Meseleyi idrak etmemiz lazım ve yeniden bu işin bir ibadet meselesi olduğunu, muhatabı anlama çabası olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Yardım çalışmalarında, kermeste, yetim çalışmalarında karşının yerine kendimizi koymak. Biz olsak kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak biz de onlara öyle davranmalıyız. Elimizde üç beş parça eşyadan dolayı emreden, sıraya sokan insanlara dönüşüyoruz. Bunları birçok alanda görmek mümkün. Bu bizim felaketimiz. İbadetimizin tadili erkanını bozan davranışı kim kimden görürse uyarması lazım. Bunun içinse bir mağdurla, bir muhatapla herhangi bir faaliyet alanında buluştuğumuzda hemen nasihate başlıyoruz. Bu bir sefer muhatabımızın bize kendisini kapatmasını getiriyor. İnsanın onurunu korumanın her türlü yardımdan çok daha kıymetli olduğunu kendi yüreğimizde hissedersek bunu karşıya daha rahat aktarabiliriz. Bakara Suresinde “başa kalkılan bir iyiliktense güzel bir söz daha hayırlıdır. Bundan dolayı her ibadetin bir tadili erkanı olduğu gibi bu çalışmalarında tadili erkanı var. Allah’ın esmasından o Latif ismiyle düşünmemiz gerektiğini düşünmemiz lazım” dedi.

  Sunumun ardından müzakere kısmına geçildi. Bu kısımda katılımcılar tarafından konuyla alakalı sorular soruldu, fikirler beyan edildi ve öneriler dinlendi.

  Program yapılan müzakerelerin ardından dua ile sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow