Cuma, 20 Mayıs 2022
Gaziantep Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başladı

Gaziantep Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başladı Öne Çıkarılmış

Uluslararası Arapça Yayıncıları Derneği ve Bülbülzade Vakfı’nın destekleri ile düzenlenen “Gaziantep Arapça Kitap ve Kültür Günleri” başladı.

25 Arapça eser yayınlayan yayınevinin katılımıyla 21-26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin açılışı AK Parti eski Dış İlişkilerden ve İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Taner Beyoğlu, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar ve birçok davetlinin katılımıyla yapıldı.

Masal Parkı yanı Kavaklık Şato Salonu’nda düzenlenen Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin açılışı dolayısıyla Yasin Aktay ve Turgay Aldemir birer selamlama konuşması yaptı. Aldemir konuşmasında kitap fuarının bu toprakların güvenine ve adaletine dönüşmesi için yeni bir açılım getireceğine inandığını belirterek;  “Birincisi düzenlenen bu fuarın devamının gelmesini diliyoruz. Gaziantep’te birçok Arap kökenli misafirimiz var onlarında bu fuar sayesinde kitapla buluşması sağlanıyor. Suriye de kültür merkezlerimizde öğrenciler okumak için kitap sırası bekliyor. Buradaki kitaplar da okunmak için sıra bekliyor. Bunların insanlarla buluşması gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı yapıldı. Fuar’a Tire Kitap da Arapça eserleriyle katılıyor.

Yasin Aktay ve beraberindeki heyet fuar açılışının ardından Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret ederek çalışmalar ve gündemdeki konularla ilgili istişarelerde bulundu.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Vakfımızdan El Bab Bölge Sorumlusu Gaziantep Vali Yardımcısı Burak Akeller'e Ziyaret

  Suriye’deki güvenli bölgelerden bir dizi temasta bulunan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet El Bab bölgesinden sorumlu Gaziantep Vali Yardımcısı Burak Akeller'i makamında ziyaret etti.

  Gerçekleştirilen ziyarette Suriye’deki güvenli bölgelerde vakfımız tarafından gerçekleştirilen faaliyetler konuşularak karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. 

 • Kermes Planlama Toplantısı Yapıldı

  Vakfımız tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen “Hayır Çarşısı, Bahar Şenliği” kermesimizin bu yılki planlama toplantısı Vakıf merkezimizde yer alan toplantı salonunda gerçekleştirildi.  

  Toplantı teşkilat üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda 3-4-5 Haziran tarihlerinde Festival Park’ta düzenlenecek kermes organizasyonu ile ilgili planlama ve fikir alışverişi yapıldı.      

   

 • Vakfımız Uluslararası Öğrencileri Ağırladı

  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Gaziantep’teki üniversitelerde eğitim gören uluslararası öğrenciler ile vakfımızın ev sahipliği yaptığı kahvaltı programda bir araya geldi. Vakıf merkezimizdeki Davut Özgül salonunda gerçekleştirilen organizasyona YTB Başkanı Abdullah Eren, Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, GSB KYK Yurt Müdürleri, birim sorumlularımız ve Gaziantep’teki üniversitelerde okuyan yabancı öğrenciler katıldı.

  Gerçekleştirilen programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, “Sizler ile buluştuğumuz için büyük mutluluk içerisindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti, 7 kıtadaki 178 ülkeden binlerce farklı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Biz ülke olarak bu konuyu çok önemsiyoruz. Çünkü uluslararası öğrenci olmanın çok büyük zenginlikleri var. Bir yanınızda Afrika’dan diğer yanınızda bir Türk devletinden farklı bir arkadaşınız var. Burada birbirinizi tanımanız, birbirinizin sıkıntısını paylaşmanız, birbiriniz ile hemhal olmanız çok büyük önem arz ediyor. Bu aynı zamanda beraber bir gelecek kurmak için de önemli. Ortak gelecekler kurmamız için ortak sorunları bilmemiz ve ortak çözümler aramamız lazım. Sizler zamanınızı en verimli kullanacağınız dönemlerinizdesiniz. Çünkü üniversiteyi bitirdikten sonra hayat meşgaleniz başlıyor. Bu anlamda üniversite hayatınız boyunca elinizden geldiğince kendinizi geliştirmeye çalışın. Hem uluslararası öğrenci olmanın hem de Gaziantep gibi medeniyetin beşiği olan bir kentte olmanın değerini bilin. Üniversite’deki derslerinizi kesinlikle ihmal etmeyin” ifadelerini kullandı.

  YTB olarak her zaman öğrencilerin yanında olduklarının altını çizen Başkan Eren, “Geçtiğimiz yıllarda pandemi nedeniyle buluşmalarımız yapılamadı ama bundan sonraki süreçte bu tip buluşmalarımızın sayısını arttıracağız. Bundan sonraki dönemde sizler için geziler düzenlediğimiz, kamplara gittiğimiz uluslararası öğrenci akademisinin kapısını tekrar açmak istiyoruz. Şu an Türkiye genelinde yaklaşık 70 ilde öğrencimiz var. Bu organizasyonları her ilde yapmak istiyoruz. Sizler her ne kadar yetişkin insanlar olsanız da bize ailelerinizin, ülkelerinizin emanetisiniz ve ülkelerinizin geleceklerinin bize emanetlerisiniz. Siz burada aldığınız eğitimler ile ülkelerinizin geleceklerine çok büyük katkılar sağlayacaksınız. İş insanları, siyasetçi, akademisyen olacaksınız ve çok farklı alanlarda ülkelerinize hizmet edeceksiniz. Bugün farklı ülkelerde 150 bine yakın Türkiye üniversitelerinden mezun öğrencimiz var. Örneğin Somali Savunma Bakanımız Türkiye mezunu. Dünya’nın birçok noktasında kendi ülkelerinde üst düzey görev yürüten siyasilerimiz var. Bu insanların çoğu sizler gibi Türkiye’de öğrencilik yaptılar ve şimdi ülkelerini çok iyi temsil ediyorlar. Bazıları da Türkiye’de kaldı ve burada da başarı hikayelerine imza attılar. Sizler de bu tür başarı hikayelerine imza atmaktan çok uzak değilsiniz. Hepinize geldiğiniz için tekrar teşekkür ederim” diye konuştu.

  Gerçekleştirilen selamlama konuşmalarının ardından öğrencilerin oturdukları masalara giden YTB Başkanı Abdullah Eren ve Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, öğrenciler ile tek tek sohbet ederek soru görüş ve önerilerini dinledi. Gerçekleştirilen sohbetin ardından fotoğraf çekimi ile program sona erdi.  

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow