Pazartesi, 27 Haziran 2022
Suriye Kanaat Önderleri "Ortak Gelecek" için Toplandı

Suriye Kanaat Önderleri "Ortak Gelecek" için Toplandı Öne Çıkarılmış

Anadolu Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep’te Suriyeli aydın, akademisyen, siyasetçi, STK temsilcisi ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

“Ortak Gelecek” temasıyla ilki Şanlıurfa’da, ikincisi Kahramanmaraş’ta yapılan toplantının üçüncüsü 14 Aralık Salı günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı. Buluşmada katılımcılara hitap eden Aldemir, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bizler Suriye’de yaşananların tekrarlanmaması için sizlerle beraber gazeteler çıkarttık, radyolar kurduk, yüzlerce belgesel çektik ve filmler yaptık. Az da olsa dünyada vicdanı ölmemiş insanların burada yaşananları duyması için birlikte çalışmalar yaptık. Sizlerin de katıldığı sözlü tarih Suriye’de yaşananları kamera karşısında sizlerin şahitliği ile tarihe not olarak bıraktık. Bizler tüm imkânlarımızla birlikte öğrendik bu süreci, bu zulmü, bu yaşanan dramı. Biz de öncesinde bu kadar çapta tecrübe etmemiştik. Bunun için gerek Türkiye’nin içinde gerek Suriye’de güvenli bölgede okullar açtık, eğitim çalışmaları yaptık ve birçok kültürel, ticari, fikri, tarıma dair, sanayiye dair birlikte çaba sarf ettik. Bizim Bülbülzade Vakfı ve Anadolu Federasyonu olarak Türkiye’deki bu konseptteki STK’lar olarak, siyasetçilerimizle, akademisyenlerimizle, devlet yöneticilerimizle tüm çabamız silerin bu ülkede güven içinde yaşamanız ve güven içinde döneceğiniz Suriye’yi inşa etmek için birlikte çabalarımız oldu. Burada yaptığımız bu faaliyetleri arkadaşlarımız bir bültende toparlamışlar. Aslında onlarca belgesel olacak bir hikâyeye sahibiz. Hamdolsun bunları birlikte yaptık.

Bugünkü toplantının amacı yaşadığımız acıları tekrar dile getirerek yaralarımızı deşmek değildir. Bir taraftan da bugün yaşadığımız bir kısım sorunlar var. Ancak şunu biliyoruz ki bugün yaşanılan sorunlar dün fark edilmeyen ihtiyaçların sonuçlarıdır. Bugünün ihtiyaçlarını da eğer önlem almazsak nesillerimize, coğrafyamıza daha büyük sorunlar olarak devrederiz. Bunun için toplantımızın ana teması yaşadığımız acılar değil, bugün yaşadığımız bir kısım sorunlar değil, ortak geleceğimizi konuşmak için bir araya geldik. Birçok fikir sahibinin üzerinde ittifak ettiği bir düşünce vardır. Bu sorunlarımızın çözümü yerinde oturan tembel akıl sahipleri ile çözülmez. Bizden bir şey olmaz diyen aciz akıl sahipleriyle de çözemeyiz. Mazeretçi akıl dediğimiz hep mazeretler üreten akıl türüyle de çözülmez. Takdir edersiniz ki kibirli, mağrur, bizim sorunumuzu ancak biz çözeriz diyenler de bizim sorunlarımızı çözemediler. Bu toplantımızın amacı dünyanın birikimini, insanlığın bugüne kadar ortaya çıkarttığı tecrübeleri alarak, faal bir akılla, bağ kuran bir akılla ve çözüm için dünyanın neresinde olursa olsun bunları getirip kendi birikimimizle, kendi kültürümüzle bu coğrafyamızın yeniden bir selam yurdu, bir güven beldesine dönüşmesi için faal bir akla ihtiyaç var. Bu salonda olan sizler bu faal akıl sahiplerisiniz. Faal akıl sahipleri bağ kuran insanlardır. Büyük düşünür Konfiçyus’a soruyorlar, siz bu kadar şeyi nasıl biliyorsunuz, bu orunları nasıl çözüyorsunuz? diye. O da diyor ki benim elimde bir ip var bu iple bugünkü sorunla, dünkü çözümü, başka yerdeki uygulamayı birbirine bağlıyorum. Faal ve bağ kuran bir akılla meselelere yaklaştığım için çözüm odaklı oluyor. Süreç gösterdi ki coğrafyamızın geleceği için dünyanın son yüzyılda yaşadıklarına baktığımızda her yolu denedik. Bu denediğimiz yöntemlerin birçoğu sorunları çözmeye yetmedi. Kurtarmak için ortaya çıkan kurtuluş hareketleri bir süre sonra kurtardığı milletlere zulme dönüştü. Bu topraklarda yaşayan insanlar olarak Müslümanıyla, gayri müslimiyle, sünnisiye, alevisiyle, sağcısıyla, solcusuyla, ulusalcısıyla her ne düşünceye sahip olursak olalım her insanımızı akıl, nesil, can, mal ve din emniyetini korumak için daha fazla birlikte müzakereye ihtiyacımız var“ dedi.

Toplantıya katılanlar söz alarak görüş ve düşüncelerini ifade ettiler.

Şair Salah Hıdır, “Her ümmetin gelişiminde başarılı olması için bazı unsur vardır. İslam sancağı altına giren her ümmet başarılı olmuşlardır. Bir toplumun gelişmesi için eğitim ve iktisatta başarılı olması gerekir. Bir arada yaşamak için eğitimde müfredatlarımızı gözden geçirmemiz gerekir. Bir de ekonomik olarak birlikte çalışmamız gerekir” dedi.

Yazar Ali Şerif, “Geleceğimizi için iyi bir başlangıç oldu. Batı Ortadoğu’ya sürekli el koymak istiyor ve rahat bırakmıyor. Suriye, Yemen, Irak, Libya’daki bitmeyen savaşları görüyorsunuz. Bu diyaloglar ortak geleceğimiz için çok önemli. Geleceğimiz için altyapısı güçlü çalışmalara ihtiyacımız var” dedi.

Avukat Ali Zir, “İnanıyorum ki geleceğimizle ilgili ciddi bir değişiklik olacaksa o da sivil toplum eliyle olur. Geleceğimizin çözümleri hem Türkiye’den hem de Suriye’den sivil toplum kuruluşlarının ortak çalışmalarıyla olacaktır. Ortak stratejik araştırmalar yaparsak o zaman birlikte başarırız” dedi.

Dr. Muhyiddin Benene, “Biz akademisyenler ve mühendisler olarak olaya hemen müdahale etmeyi severiz. Birbirimizle nasıl bir gelecek kuracağız? Suriye’de yaklaşık 4 milyon nüfusa hitap ediyoruz. Burada sivil toplum kuruluşlarıyla kenetlenerek çalışmalarımızı düzenlemek ve güvenli bölgede kalkınma sağlamak için güven ve huzuru sağlamalıyız. Türkiyeli STK’larla yardımlaşarak geleceğimizi inşa edebiliriz” dedi.

Tarih Araştırmacısı Gazel Cuma, “10 yıldır buradayız, çok seminerlere, çok oturumlara, çok atölyelere katıldık. Hepsi sosyal, kültürel ve ekonomi alanında oldu. Suriyeli ve Türkiyeli düşünürlerin bir araya gelerek geleceğimizle ilgili fikirleri tartışması çok iyi olur” dedi.

Göçmen Hizmetleri Koordinatörü Remzi Yılmaz, “Göçmen Hizmetleri Merkezini, Büyükşehir Belediyesi, Valilik ve Vakıf olarak iki ay önce kurduk. Birlikte yaşıyorsak karşılaştığımız problemleri de birlikte çözmemiz lazım. Sosyal uyumu geliştirecek projeler geliştireceğiz. Hem Türkiyeli hem de Suriyeli STK’larla süreci birlikte yürüteceğiz” dedi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Vakfımızdan Vali Yardımcısı Mehmet Bek’e Ziyaret

  Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet bir dizi program kapsamında gittikleri Suriye’de Cerablus bölgesinden sorumlu Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek’i ziyaret etti.

  Gerçekleştirilen ziyarette Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek ile Kültür merkezlerimizde verilen eğitim, yerel halkın güvenli bölgelere geri dönüşü ve güvenlik gibi konular gündem edilerek, güvenli bölgelerde yaşanılan sorunlara ve çözüm önerilerine değinildi. Bölgede yapılacak projeler hakkında karşılıklı fikir alışverişinin ardından ziyaret sonlandırıldı.

 • Cerablus Anadolu Kültür Merkezinin Açılışı Yapıldı

  Vakfımız bünyesinde Türkiye ve Suriye’de eğitim faaliyetleri yürüten Anadolu Kültür Merkezlerine bir yenisi daha eklendi. Suriye’nin Cerablus kentinde yer alan tarihi bir bina restore edilerek Anadolu Kültür Merkezi çatısı altında yeniden hizmete açıldı.

  Gerçekleştirilen açılış programı Kuran Tilaveti ve selamlama konuşmaları ile başlandı. Yerel halk tarafından yoğun ilgi gören programda Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek, Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Fikret Çıtlak, Kayserili İş Adamı Mehmet Öztürk, Ata Derneği Gaziantep Temsilcisi Wail Dede, Cerablus Yerel Meclis Başkanı Muhammed Muhammed ve Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir selamlama konuşmaları gerçekleştirdi.

  Açılış programında konuşan Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek, “Kardeş toplumumuz olan Suriye halkına burada kültür, sanat ve medeniyet noktasında katkı sunmaya çalışıyorsunuz. Bu emperyal kuvvetlerin her ne kadar geniş alanları, sınır olmayan maddi kaynakları olsa da biz inanıyoruz ki Allah bizimle ve tarih Allah ile birlikte olanları yazacaktır. Buna olan inancımız her zaman tamdır” diye konuştu.

  Açılış programında konuşan Vakfı Başkanımız Turgay Aldemir, “Değerli kardeşlerim Türkiye’nin, Anadolu’nun diğer adı adalettir, merhamettir. Cerablus bizim sınırımızın öteki tarafı değil ailemizin bir parçasıdır, evimizin diğer odasıdır. Onun için burada bir can yansa, bir ana ağlasa onunla beraber biz de ağlarız. Ülkemiz, güvenlik unsurlarımız, sivil toplum örgütlerimiz bunun için buradadır. Birileri gibi buralar üzerinden güç devşirme derdinde değiliz. Buraya 10 binlerce tır silah yığdılar. Soruyorum size bu silahlar kimi öldürmek için yığıldı. Onlar bombalar ile yıktılar biz kütüphanelerle, kitaplarla, kültür merkezlerimizle, sanatçılarımızla edebiyatçılarımızla yeniden inşa ediyoruz. Değerli kardeşlerim Türkiye’den birçok kardeşimiz buralara geldi. Bu bölgeler artık güvenli bir hale geldi. Birçok kardeşimiz bu bölgeler dönmeye başladı” ifadelerini kullandı.

  Ata Derneği Gaziantep Temsilcisi Wail Dede ise gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, “Biz burada birçok yapının iyileştirilmesinde ve yeniden yapılmasında görev aldık. Sağolsun Bülbülzade Vakfı ize bu projede bir şeyler yapma imkânı sağladı. Hepimizin ortak emeği sayesinde ortaya böyle güzel bir eğitim yuvası çıktı” dedi.

  Toplantıda konuşan Cerablus Yerel Meclis Başkanı Muhammed Muhammed, “Cerablus kentimizde bizler her türlü alt yapı ve üst yapı çalışmalarına önem veriyoruz. Bülbülzade Vakfının yapmış olduğu kültür merkezi ise şehrimize renk kattı. Buradaki insanların gelişimine katkı sağladı” diye konuştu.          

  Selamlama konuşmalarının ardından kurdele kesimi yapılarak açılış gerçekleştirildi. Kurdele kesiminin ardından merkez faaliyetleri tanıtılarak kurslar gezildi. Kültür Merkezinde gerçekleştirilen resim kursundan mezun olan öğrencilere sertifikaları protokol üyeleri tarafından verilirken program merkezde yapılan değerlendirme toplantısı ve şehir gezisinin ardından sona erdi.

   

 • Suriyeli kanaat önderleri buluşması gerçekleştirildi

  Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Hayır çarşısı programımızda Gaziantep Vali Yardımcısı Anıl Alkan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başk. Abdullah Aksoy, Göçmen Hizmetleri Başkanı Remzi Yılmaz ve Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir Suriyeli Kanaat önderleri ile bir araya geldi.

  Program Göçmen Hizmetleri Müdürü Remzi Yılmaz'ın selamlama konuşması ile başladı. Yılmaz, "Bu gün programımıza katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Umarım bu programda hepimiz için hayırlı sonuçlar çıkar" ifadelerini kullandı. Yılmaz'ın ardından katılımcılara hitap eden Gaziantep Vali Yardımcısı Anıl Alkan, "Bu bu tür toplantılara katılım sağlamayı çok önemsiyoruz. Bu tür toplantılarda Suriyeli kanaat önderleri ile buluşup onların fikirlerini dinlemek çok kıymetli. Toplumumuzda sosyal uyum ve birlikte yaşam çalışmalarını siz kanaat önderleri ile yapmak en önemli mesele" diye konuştu.

  Program Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir'in konuşmaları ile devam etti. Başkan Aldemir gerçekleştirdiği konuşmada, "Bizim bazı alanlarda farklılıklarımız olabilir. Biz uzun zamandır birlikteyiz ve neredeyse 1000 yıldır aynı kaynaktan besleniyoruz. Suriye'de ve bu bölgede yaşayan Suriyeli kadınlar, çocuklar ve gençler kermesimize büyük katkı sağladı. Biz bu birliktelikleri adaletin olması için korunmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
  Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir'in ardından katılımcılara hitap eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başk. Abdullah Aksoy, "Bizler aynı ezanlar altında yaşayan milletleriz. Bu birlikteliğimizi daha da arttırmamız gerekiyor. Turgay bey ve ekibi birçok kurum ve kuruluşla birlikte Suriye savaşı ve yarattığı sorunlarla birlikte mücadele veriyor. Gerek valilik gerek belediye gerekse STK'lar bu mücadeleyi veren herkese teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

  Programda toplantıya katılan tüm kanaat önderleri söz hakkı alarak Ortak Geleceğimiz, Uyum ve Sivili Toplum konuları hakkındaki fikirlerini dile getirdi.

  Suriyeli kanaat önderlerinden Avukat Ali Zeer programda gerçekleştirdiği konuşmada, "Ortak gelecek toplantıları siyasi Suriye'nin geleceği açısından oldukça önemli. Bu toplantılarda netice almak için kanaat önderleri ile sağlık eğitim ve kültür alanlarında atölye çalışmaları yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

  Gerçekleştiren programda konuşan Suriyeli kanaat önderlerinden Rüstem Temmo, "Üretilen çözümlerin geçici değil daha kalıcı hale getirmek için çalışmalıyız" ifadelerini kullandı. Programda konuşan İşrak Gazetesi Yazarı Ali Muhammed Şerif, "Uyum sürecinde kültürel olarak da yaşadığımız bazı sıkıntılar var. Bu sıkıntıları medyanın gücünü kullanarak aşabiliriz diye düşünüyorum. Biz tüm toplantılarında "Suriyeliler olarak memleketimize dönelim, vatanımızı yeniden kuralım" diyoruz. Umarım yakın zamanda bu hayalimizi gerçekleştirebiliriz" diye konuştu.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow