Cuma, 20 Mayıs 2022
Medya Mensupları Güvenli Bölgedeki Çalışmaları Yerinde İnceledi

Medya Mensupları Güvenli Bölgedeki Çalışmaları Yerinde İnceledi Öne Çıkarılmış

TRT, A Haber, TV 24, Ülke TV, TV 100, Star Gazetesi, Yeni Şafak, Milat ve Diriliş Postası gibi ülkemizden ve Suriye’den birçok medya mensubu “Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu” projesi kapsamında Güvenli Bölgeyi ziyaret ederek çalışmaları yerinde gördü.

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM), “Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu” projesi çerçevesinde medya mensuplarına yönelik iki günlük bir program düzenlendi.

17-18 Haziran’da yapılan ve “Medya Mensupları ile Güvenli Bölge Ziyareti” ile başlayan programa; Gaziantep Valisi Davut Gül, Vali Yardımcıları Rızvan Eroğlu, Anıl Alkal, Kilis Vali Yardımcısı Ömer Yılmaz, Karkamış Kaymakamı Emin Bağlı, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu ile Türkiye’den ve Suriye’den ulusal ve yerel gazeteciler, yazarlar, sosyal medya uzmanları ve kanaat önderleri katıldı.

Suriye’deki savaşın başlamasından bu yana bölgeye dönük birçok projeyi hayata geçiren kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışmaları yerinde görmek amacıyla ilk olarak Suriye’deki güvenli bölge kentlerinden Cerablus ziyaret edildi. Burada Vali Ahmet Turgay İmamgiller Lisesi’nde incelemelerde bulunan medya mensupları, yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Aynı mekânda bulunan halk eğitim merkezinde mesleki eğitim alan kursiyerleri ziyaret eden heyet üyeleri, kursiyerler tarafından yapılan el işlerinden satın alarak çalışmalara katkıda bulundu. Heyet daha sonra İHH Yetim Merkezini ziyaret ederek mezuniyet törenine katıldı, yetimlerle hasbihal etti.

Medya Mensupları heyetinin ikinci ziyareti ise El-Bab kentine oldu. Burada Akil Tepesi’ni ziyaret eden medya mensupları TSK üssünde öğle yemeği yedi. Gaziantep Valisi Davut Gül heyetin sorularını yanıtladı, askerlerle hasbihal edildi.

El-Bab kentindeki ikinci ziyaret yeri ise El-Bab Anadolu Kültür Merkezi oldu. Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir merkezde yapılan eğitim, sanat, kültürel ve fikri çalışmalarla ilgili basın mensuplarına bilgi verdi, gelen soruları yanıtladı. Kurs gören öğrencilerle bir araya gelen heyet üyeleri öğrencilerin çalışmalarını yerinde inceledi.

El-Bab kentindeki bir diğer ziyaret yeri ise Yerel Meclis Binası oldu. Burada belediye hizmetleri ile ilgili meclis üyeleri tarafından bilgilendirmeler yapıldı. Medya mensupları daha sonra El-Bab Hastanesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Güvenli Bölgede son ziyaret edilen kent ise Azez oldu. Heyet burada Azez yerel meclisi ve Yunus Emre Kültür Merkezi ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Ziyaretin ardından yurda dönüldü ve ilk günkü program sona ermiş oldu.

Programın ikinci günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan sabah kahvaltısı ile başladı. Kahvaltının ardından basın toplantısına geçildi. BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu’nun moderatörlüğünde yapılan toplantıda, BEKAM’ın ve Bülbülzade Vakfı’nın bölgeye dönük çalışmaları ile ilgili bilgilendirme yapıldı. 

Toplantıda bir konuşma yapan Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu şunları söyledi; “Dün çok nitelikli bir ziyarette bulunduk. Güvenli bölgedeki Cerablus, El-Bab ve Azez’i ziyaret ettik. Bu ziyaretlerimizde mahalli meclis başkanları ile gazetecilerimizin, yazarlarımızın sohbet etme imkânı oldu. Buralarda halkın kendi kendisini yönetmesi bizim için esastır. Bu nedenle oluşturulan mahalli meclisler kendi sosyolojisini içeren bölgenin insanlarından oluşmakta ve üretilen kamu hizmetlerine buralar yön vermektedir. Benzer şekilde yine bölgeye giren insani yardımların dağıtımlarına da bu meclisler karar vermektedir. Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak rehberlik etmek, bir yol arkadaşlığı etmek durumundayız. Burada iki toplumun hasretlikle nasıl kavuştuğuna şahit olduk. Türkçe diline karşı inanılmaz bir talep var sahada. Okullarımızda seçmeli ders olarak okutuluyor, bunun yanında halk eğitim merkezlerinde yoğun bir talebi olduğunu görüyoruz. Bu aslında iki toplumun iletişim açlığında olması ve bunu gidermek için yol arayışında olduğunu gösteriyor. Bunun yanında oradaki yavrularımızın yetişmeleri için eğitim kurumlarının ayağa kaldırdık. Türkiye Cumhuriyeti bunları yaparken özellikle Türkiye’deki duyarlı STK’larımız ellerini taşın altına atmaktalar. Hem ekonomik olarak hem de insani yardım olarak sahadalar. Hem de bu kardeşlerimizin eğitimine ve kalkınmasına katkı sunmaktalar. Özellikle Bülbülzade Vakfı’nın dördüncüsünü açış olduğu Anadolu Kültür Merkezleri var. Orada da kardeşlerimiz hem dil eğitimi almaktalar, akıl ve zekâ oyunları ve sanatsal çalışmalarda bulunmaktalar. Dünkü ziyarette resimlerini ve sanatsal çalışmalarını görme imkânımız oldu. Bu ziyaret vesilesiyle bunların görülmesi ve iç ve dış kamuoyuna anlatılması lazım. Bu kucaklaşmanın aslında ne kadar önemli olduğunun hissettirilmesi gerekiyor. Bu nitelikli bir çalışma. Toplantımızın hazırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Bizler bu coğrafyanın insanları olarak Yakub’un ayrı düşmüş evlatlarıyız. Anadolu insanının gönül tahtında bir araya geliyoruz. Yeniden hasretimizi, özlemimizi ve kardeşliğimizi ve coğrafyamızın selam, güven yurdu, insanlığın umudu olması için birlikte çalışıyoruz. Biz bu masanın etrafındaki Suriyeli kardeşlerimizle yüzlerce toplantı yaptık. Suriyeli kadınlarla, Suriyeli doktorlarla, Suriyeli avukatlarla, hukukçular, çocuklar, gençler, ilim adamları, alimler, akademisyenler… onların sorunlarını konuştuk. Bunun için çaba sarf ettik. Ama bugün çözümle ilgili yapılanları ve yapmamız gerekenlerle ilgili birbirimize cesaret veriyoruz. Bu güven ortamı, bu gayreti ortaya koyan her insana huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bizler sorunların içerisinde kaybolmayacağız. Gezdiğimiz bölgelerde gördünüz, gözünün içine baktığınızda duyguları içine kaçan, hayalleri yarım kalmış çok insan var. Ama çocuklar umutlu. Onlar daha içtenlikle yaklaşıyor bizlere. Yarım kalmış hikayeleri tamamlayacağız. Yarım kalmış hayallerin yeniden hayat bulması için bu çabaların sürmesi gerekiyor. Türkiye’nin, Suriye’nin insanlarının yüz yıllardır hikayeleri aynı, dertleri aynı, çabaları aynı. Ama gaflete düştük ve zaafa uğradık, bölündük, parçalandık. Şimdi birbirimizi yeniden bulduk. Bunun içinde sivil toplum örgütleri, milletimiz, devletimiz, Suriyeli sivil toplum örgütleri, dünyada vicdanı ölmemiş farklı kültür, din mensupları bu meseleye sahiplik etmeye başladı. Takdir edersiniz ki ciddi bir vicdan daralması yaşıyoruz. Suriye meselesi iç politikada üç-beş oy devşirmek için kullanılacak bir mesele değildir. Koca bir imparatorluktan gelmiş ve bir araya toplanmışız. Bu coğrafyanın gelecekte olduğu gibi vatan tasavvurunun adıdır Anadolu. Burada her Türk’ün, her Kürd’ün, her Arab’ın, her Dürzi’nin, her Maruni’nin adalet bulduğu o kadim adalet devletinin tarih sahnesine yeniden çıkışına şahitlik ediyoruz. Bunu milletimize anlatmamız gerekiyor. Bunu her gencimize, her kadına, her erkeğe, bu ülke için çabalayan her insanımıza anlatmamız lazım. Buradan hep beraber yeni sorumluluk alanlarımıza döneceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından müzakereler kısmına geçildi. Bu bölümde söz alan medya mensupları duygularını, düşüncelerini, önerilerini ifade ettiler.

Toplantının ardından heyet üyeleri Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti. Program, akşam konukların onuruna verilen yemeğin ardından sona erdi.


Ortam

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Göç Politikaları koordinasyon toplantısı yapıldı

  “Göç Politikaları” başlıklı koordinasyon toplantısı 11 Mart Cuma günü Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında Gaziantep Valiliği toplantı salonunda yapıldı.


  Gerçekleştirilen toplantıya Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra İl Göç Müdürü Fatih Ayna, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Bekam Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Göçmen Hizmetleri Müdürü Remzi Yılmaz ve Suriye Koordinatörü Melih Ay katıldı.


  Toplantıda Göçmen Hizmetleri Merkezi'nin faaliyetleri, BEKAM'ın çıkarmış olduğu son raporlar, Kültür Merkezleri, radyo ve gazete çalışmaları konuşuldu. Bülbülzade Vakfının radyo ve gazete çalışmalarıyla Dünya, Türkiye ve Suriye içerisinde yaptığı yayınların önemine dikkat çekilerek daha geniş bir ağa yayılması için çalışmaların arttırılması gerektiğine dikkat çekildi. Toplantıda yerelde ve güvenli bölgelerde yaşayan sığınmacıların uyum ve kabulüne yönelik çalışmalar yapılması gerektiği, akademisyen, bilim insanı, sanatçı ve kanaat önderleriyle periyodik buluşmalar gerçekleştirilmesi ve nitelikli insan gücünün arttırılması gerektiği konuşuldu. Gaziantep Valiliği Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Kamu, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte oluşan Gaziantep modelinin önemine dikkat çekilerek örnek gösterilecek faaliyetlerin daha da arttırılması gerektiği gündem edildi.

 • Göç ve Sosyal Uyum Çalışmaları Raporu Yayımlandı

  Vakfımız tarafından 2011-2021 yılları arasında Suriyeli muhacirlere yönelik olarak yapılan faaliyetlerin derlendiği "Göç ve Sosyal Uyum Çalışmaları" raporu yayımlandı.

  2011 yılında Suriye'deki iç savaşın başlaması, Suriye halkının bölge ülkelerine ve ülkemize sığınmasıyla 10 yılı aşkındır birçok alanda devam eden çalışmalar, titiz bir çalışmanın sonunda rapor haline getirildi. 44 sayfadan oluşan raporda; Sosyal uyum çalışmaları, lobi faaliyetleri, basın, yayın, medya ve iletişim, güvenli bölge çalışmaları, eğitim faaliyetleri, akademik çalışmalar, öğrenci çalışmaları ve insani yardımlar temel başlıkları altında toparlanan faaliyetler anlatılıyor.

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM), Ortadoğu Medya İletişim Merkezi, Şafak Radyo, Şafak Kürdi, Fecr Radyo, İşrak Gazetesi, Anadolu Kültür Merkezleri, Minberşam Derneği, Yeryüzü Gençlik ve Spor Kulübü ve Anadolu Öğrenci Birliği birimlerinin de destek verdiği “Göç ve Sosyal Uyum Çalışmaları” raporunu aşağıdan e-kitap olarak okuyabilirsiniz.

 • BEKAM'dan Yeni Bir Rapor Daha

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM), “Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Çalıştay Raporu”nu yayımladı.

  Editörlüğünü BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu’nun yaptığı rapor, Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu projesi ile başlatılan kanaat önderleri toplantı serisinin ilki olan Gaziantep İletişim ve Koordinasyon Çalıştayı’nın not ve analizlerini içeriyor.

  İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve BEKAM tarafından uygulanan proje ile Türkiye’de mukim olan veya Türkiye dışında dünyanın farklı ülkelerine gitmiş Suriyeli göçmenlerin iletişim süreçlerine katkısı esas aldı. Çalışmada; Suriye’nin yeniden inşasına katkı sağlayabilecek tarafları alternatif platformlarda bir araya getirerek çözüme katkı sunmalarını sağlamak ve yapılan önerileri raporlayarak konuya ilgili araştırmacıların istifadesine sunmak hedeflendi.

  Raporda Ömer Faruk Kavuncu; Suriyelilerin Sosyal Uyumunda Uyum-Kabul Dengesi, Enes Günaslan; Göçmen ve Mülteci Eğitimi, Mehmet Ali Eminoğlu; Güvenli Bölge Stratejileri, Tayyibe Gerçek; Sosyal Uyumda Sivil Toplum Kuruluşları ve Projeler, İbrahim Özhazar; Hukuksal Zemin ve Göçmen Ekonomisi makaleleri yer alıyor.

  Raporu okumak için tıklayın

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow