Cuma, 20 Mayıs 2022
Genç Öğretmen Birimi Makale Okumaları Devam Ediyor

Genç Öğretmen Birimi Makale Okumaları Devam Ediyor Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Genç Öğretmen Birimi tarafından düzenlenen çevrimiçi makale okumaları devam ediyor.

Bu hafta beşincisi gerçekleştirilen oturumlarda Ortadoğu, din psikolojisi, İslam tarihi gibi alanlarda okumalar yapılıyor. Zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak yapılan oturuma genç öğretmen birimi ekibi katılıyor. Bu ayki oturumda “Haset” konusu işlendi. Haset konusunu Sema Demir Öztürk sundu. Diğer katılımcılarında interaktif olarak katkı sağladığı oturum müzakerelerin ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Geleneksel Ramazan İstişare Sohbetleri Gerçekleştirildi

  Vakfımız tarafından her Ramazan ayında geleneksel olarak gerçekleştirilen "İstişare Sohbetleri" vakıf merkezimizdeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Program öncesi gerçekleştirilen iftar organizasyonunun ardından toplantıya geçildi. Gerçekleştirilen sohbet programında vakfımızın ve Anadolu Federasyonu’nun çalışmaları hakkında bilgi verildi.

  İstişare sohbetinde konuşan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, "Her yıl 15 Ramazan'da bu toplantıları gerçekleştirerek geçtiğimiz yıl içinde yapılan işleri konuşarak fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu yıl da yine aynı niyetle bir araya geldik. Bunun Ramazan'da olmasının nedeni Peygamber efendimiz ile Cebrail'in her yıl Ramazan'da karşılık mukabelede bulunmasındandır. Vakfımızda yoğun bir iyilik ve yardım hareketi var ama biz kendimizi ihmal ettiğimiz zaman, kendi aramızda konuşmadığımız zaman yardım alacak duruma düşüyoruz. Bunun için Ramazan'da vakıf olarak, aile olarak bu müzakereleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

  Gerçekleştirilen sohbet programında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz İbrahim Özmantar, "Biz bir kuşak hareketi olmadığımızı defalarca söyledik. Bu bir bayrak yarışıdır. Planlama yaparken gelecekte görevi devralacak gençlerin yaşayacağı dünyayı düşünmek zorundayız. Bugün insanlık geleceği ile ilgili birtakım projeksiyonlara ihtiyaç duymaktadır. Bizim gibi yapılar insanlığı şekillendiren en önemli güçtür. Bu yüzden bu tür yapılarda yer almak efor ister" ifadelerini kullandı.

  Sohbet programında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz Adem Er, "Sürekli görüş alışverişi içerisindeyiz ve bu fikirler not olarak kaydediliyor. Yıl içerisinde daima bu veriler incelenerek planlamalar bu doğrultuda gerçekleştiriliyor. Yeni dönem STK çalışmalarında yeni başlıklar ve yeni çalışma tarzları gündem ediliyor. Bazı çalışmalarımız ön plana çıkarılırken kimisi de geri plana atılıyor. STK’lar bu süreci doğru takip etmek zorundadır. Bizler buralarda gelecek perspektifimizi oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

  Gerçekleştirilen sohbet toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Hıdır Akaslan, "Toplum artık fikir verenlere değil fikirleri hayatla buluşturanlara kıymet veriyor. Biz camia olarak tam da böyle bir yerde duruyoruz. Bu halkanın içerisinde de farklı düşünen arkadaşlarımız var. Bunun da farkında olarak bu farklılıkları sorun etmeksizin ortak olarak neler yapabilir sorusuna odaklanıyoruz. Camiamızı anlamlı kılan ve ileriye taşıyacak olan şey de budur" dedi.

  Toplantıda konuşan bir diğer isim olan Hayata Dokun Yetim Derneği Başkanı Yunus Atilla Hamallar, "İki konuya dikkat çekmemiz gerekiyor. Birincisi insan kaynağı ikincisi ise mali kaynak. Bu ikisi bir arada yürütülerek belli bir zenginliğe dönüştürülmelidir. Aksi takdirde tarihin tozlu sayfalarındaki kurumlar gibi bizler de tekrara düşüp yok olup gideriz" şeklinde konuştu.

  Gerçekleştirilen konuşmaların ardından birim bilgilendirmelerine geçildi. Birim bilgilendirmelerinde Esnaf komisyonu ve Evde Karakter Eğitimi komisyonu gerçekleştirdikleri etkinlikler hakkında bilgilendirmeler yaparken, Yardım Komisyonu bu yıl gerçekleştirilen yardımlar hakkında bilgiler verdi. Ramazan ayı dolayısıyla karagözdeki yardım mağazasında birçok ihtiyaç sahibi aileye giyim yardımları gerçekleştirildiği anlatılırken ailelerin bu yardımlardan duydukları memnuniyet dile getirildi.

  İstişare toplantısında Yetim Komisyonu tarafından gerçekleştirilen çalışmalar da anlatıldı. Yetim komisyonunun sadece yardımlarla değil eğitim faaliyetleri ile de yetim ailelere destekte bulunduğu vurgulandı. Toplantıda Öğretmen Komisyonunun gerçekleştirdiği faaliyetler de anlatılırken bu çalışmalar ile alakalı güzel dönütler alındığı aktarıldı. Göçmen Hizmetleri Merkezi’nin faaliyetlerinin de anlatıldığı toplantıda sosyal uyumu güçlendirmek için gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlana faaliyetler anlatıldı. Toplantıda vakfımız bünyesinde yayın yapan FECR Radyo’da gerçekleştirilen yayınlar hakkında da bilgiler verilirken yapılan yayınların pozitif geri dönüşler aldığı ifade edildi.

  Toplantıda BEKAM çalışmaları hakkında da bilgilendirmeler yapılırken 15 Ramazan Yetimler Günü münasebetiyle gerçekleştirilen “Kardeşlik Sofrası” organizasyonunda Cerablus’ta yetimlerle iftar yapan AÖB üyeleri duygularını aktardı. Toplantı karışıklık soru, görüş ve önerilerin ardından sona erdi.

 • Eğitim ve Yetkinlik Kazandırma Konferansı Gerçekleştirildi

  Vakfımız bünyesinde bulunan Öğretme komisyonuna yönelik kapsamın Eğitim ve Yetkinlik Kazandırma Konferansı 24 Mart Perşembe günü vakıf merkezimizdeki Davut Özgül Konferans salonunda gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen konferansın Başkanlığını Mesut Aydağ yaparken Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir konuşmacı olarak katıldı.

  Gerçekleştirilen konferansta, bir eğitimcinin kendisine, ailesine, kurumlarına ve topluma karşı sorumlulukları bulunduğu anlatılırken, eğitimcilerin bağlı bulundukları kurum ve kuruluşlarda kendilerini ve çevresindeki bireyleri yetiştirmek ve aranan bireyler olmasını sağlamak için kazandırmaları gereken yetkinliklerden bahsedildi. Eğitimcilerin gerçekleştirdikleri eğitimlerde adalet, dostluk, dürüstlük, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk ve yardımseverlik gibi temel alanların yanında araştırma, sorgulama, iletişim, yabancı dil, bilim ve teknoloji, dijital yetkinlikler, öğrenmeyi öğrenme, sosyal yetkinlikler, inisiyatif alma ve girişimcilik ile kültürel farkındalık ve ifade gibi konularda öğrencilerine yetkinlik kazandırmaları gerektiği anlatıldı.

  Gerçekleştirilen konferansta konuşan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, “Önümüzdeki dönemde en fazla konuşacağımız konu yetkinlikler olacak. Bağlı bulunduğumuz kurumlarda, STK’lar yaptığımız işlerde birlikte olduğumuz insanlara sahip oldukları yetkinliklerin üzerine yeni bir yetkinlik katıyor muyuz? Buralardan daralarak mı yoksa zenginleşerek mi çıkıyoruz? Bu konu artık temel bir dayanak haline geldi. Yetkinlikler ve ihtiyaçlar değişiyor. Dün ihtiyaç duyulan şeyler hızla geride kalıyor. Devlet yönetimleri ve uluslar farklılaşıyor. Uygarlık merkezi tekrar doğuya doğru kayıyor. Bu değişimin önemli ayakları eğitim kurumları ve eğitimcilerden geçiyor. Her meslek büyüğü, her aile büyüğü aynı zamanda birer öğretmendir” dedi. Aldemir öğretmenlerin sadece müfredatı uygulamasının yetersiz olduğunu, eğitimcilerin aynı zamanda iyilik, ahlak, sevgi ve saygı gibi olguları da öğretmesi gerektiğini vurguladı.

  Program sunum ve konuşmaların ardından gerçekleştirilen soru- cevap etkinliğini sonrası sona erdi.

   

    

 • Öğretmen Komisyonumuzdan Açık Hava Sinema Etkinliği

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından Öğretmenler Günü münasebeti ile açık hava sinema etkinliği gerçekleştirildi. 

  Bey Mahallesinde bulunan Cenani Konağında gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda öğretmen katıldı. Programda öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ kısa bir selamlama konuşması yaptı. “Medeniyetimizi inşa eden insandır öğretmen. Öğretmen beşerden insan olma serüvenimizin en önemli rehberidir. Biz öğretmenlerimizi çok seviyoruz. Ama öğretmen olmak için mutlaka devlet kadrosunda çalışmak da gerekmiyor. Her insan kendi çevresindekiler için bir gönüllü öğretmendir. Aslında bugün hepimizin günüdür. Bu etkinliğimize katıldığınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Buna benzer kültürel ve sosyal çalışmalarımız her alanda devam edecektir” dedi.

  Programda hep birlikte “Ekim Düşü” adlı filmin izlenmesi ve ateş etrafında yapılan sıcak sohbetin ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow