Perşembe, 19 Mayıs 2022
Yetim Öğrenciler “Hz. Muhammed’in Hayatı”nı Tahlil Etti

Yetim Öğrenciler “Hz. Muhammed’in Hayatı”nı Tahlil Etti Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu, 20 yetim lise öğrencisinin katılımıyla Celalettin Vatandaş’ın Pınar Yayınlarından çıkan “Hz. Muhammed’in Hayatı” kitabını tahlil etti.

3 Nisan Cumartesi günü Zoom uygulaması üzerinden yapılan tahlilin sunumunu Didem Beyaz ve Fatih Ölmez yaptılar. Sunumun ardından kitaptan sınav yapıldı. Dereceye giren ilk 3 öğrenciye hediyeleri yetim komisyonu tarafından adreslerine iletilecek.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Hayata Dokun Yetim Derneği, Yetim Aileler ile İftar Organizasyonunda Buluştu

  Hayata Dokun Yetim Derneği tarafından düzenlenen, yetim ailelerinin katıldığı iftar programı 27 Nisan günü Vakıf merkezimizde yer alan Davut Özgül Konferans salonunda yapıldı. Çocukların oyunlarıyla başlayan etkinlikte şarkı ve türkülerin söylenmesiyle eğlenceli anlar yaşandı.
  Gerçekleştirilen iftar organizasyonunda konuşan Hayata Dokun Yetim Derneği Başkanı Yunus Atilla Hamallar, “Etkinliğimize katılarak bizi onurlandıran tüm misafirlerimize yürek dolusu teşekkür ederim. Yüce Rabbim hepimizi birbirimize emanet etmiştir. Siz bize emanetsiniz biz size emanetiz. Bu mübarek kadir gecesinde sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Yüce rabbim bu mübarek gecede tüm İslam aleminin günahlarını affetsin, dualarını kabul etsin. Hepimize sağlık ve afiyet ile bayrama kavuşmayı nasip etsin inşallah” ifadelerini kullandı.

  İftar programına katılan ailelerin de görüşünü belirttiği organizasyonda çocuklar tarafında gerçekleştirilen dualar ve konuşmalar büyük alkış topladı. Gerçekleştirilen iftar programda yetim ailelerine hediye takdiminin ardından sohbet ve hasbihal eşliğinde program son buldu. 

 • AKM’lerde İftar Programları Düzenlendi

  Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Anadolu Kültür Merkezlerinde merkez personellerine, ailelere, öğretmenlere ve yetimlere yönelik iftar programı düzenlendi.

  Ramazan ayı boyunca Vakfımız bünyesinde Azez, Afrin, Cerablus ve El Bab kentlerinde eğitim faaliyetleri yürüten Anadolu Kültür Merkezlerinde, merkez personellerine, ailelere, öğretmenlere ve yetimlere yönelik iftar programları tertip edildi. İftar programları yerel halktan yoğun ilgi gördü. Ayrıca iftar programlarında pandomim ve tiyatro gösterileri ile birlikte çeşitli organizasyonlar düzenlenerek yetim çocuklar ile eğlenildi. Programlar dualar eşliğinde son budu.

 • Geleneksel Ramazan İstişare Sohbetleri Gerçekleştirildi

  Vakfımız tarafından her Ramazan ayında geleneksel olarak gerçekleştirilen "İstişare Sohbetleri" vakıf merkezimizdeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Program öncesi gerçekleştirilen iftar organizasyonunun ardından toplantıya geçildi. Gerçekleştirilen sohbet programında vakfımızın ve Anadolu Federasyonu’nun çalışmaları hakkında bilgi verildi.

  İstişare sohbetinde konuşan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, "Her yıl 15 Ramazan'da bu toplantıları gerçekleştirerek geçtiğimiz yıl içinde yapılan işleri konuşarak fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu yıl da yine aynı niyetle bir araya geldik. Bunun Ramazan'da olmasının nedeni Peygamber efendimiz ile Cebrail'in her yıl Ramazan'da karşılık mukabelede bulunmasındandır. Vakfımızda yoğun bir iyilik ve yardım hareketi var ama biz kendimizi ihmal ettiğimiz zaman, kendi aramızda konuşmadığımız zaman yardım alacak duruma düşüyoruz. Bunun için Ramazan'da vakıf olarak, aile olarak bu müzakereleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

  Gerçekleştirilen sohbet programında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz İbrahim Özmantar, "Biz bir kuşak hareketi olmadığımızı defalarca söyledik. Bu bir bayrak yarışıdır. Planlama yaparken gelecekte görevi devralacak gençlerin yaşayacağı dünyayı düşünmek zorundayız. Bugün insanlık geleceği ile ilgili birtakım projeksiyonlara ihtiyaç duymaktadır. Bizim gibi yapılar insanlığı şekillendiren en önemli güçtür. Bu yüzden bu tür yapılarda yer almak efor ister" ifadelerini kullandı.

  Sohbet programında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz Adem Er, "Sürekli görüş alışverişi içerisindeyiz ve bu fikirler not olarak kaydediliyor. Yıl içerisinde daima bu veriler incelenerek planlamalar bu doğrultuda gerçekleştiriliyor. Yeni dönem STK çalışmalarında yeni başlıklar ve yeni çalışma tarzları gündem ediliyor. Bazı çalışmalarımız ön plana çıkarılırken kimisi de geri plana atılıyor. STK’lar bu süreci doğru takip etmek zorundadır. Bizler buralarda gelecek perspektifimizi oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

  Gerçekleştirilen sohbet toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Hıdır Akaslan, "Toplum artık fikir verenlere değil fikirleri hayatla buluşturanlara kıymet veriyor. Biz camia olarak tam da böyle bir yerde duruyoruz. Bu halkanın içerisinde de farklı düşünen arkadaşlarımız var. Bunun da farkında olarak bu farklılıkları sorun etmeksizin ortak olarak neler yapabilir sorusuna odaklanıyoruz. Camiamızı anlamlı kılan ve ileriye taşıyacak olan şey de budur" dedi.

  Toplantıda konuşan bir diğer isim olan Hayata Dokun Yetim Derneği Başkanı Yunus Atilla Hamallar, "İki konuya dikkat çekmemiz gerekiyor. Birincisi insan kaynağı ikincisi ise mali kaynak. Bu ikisi bir arada yürütülerek belli bir zenginliğe dönüştürülmelidir. Aksi takdirde tarihin tozlu sayfalarındaki kurumlar gibi bizler de tekrara düşüp yok olup gideriz" şeklinde konuştu.

  Gerçekleştirilen konuşmaların ardından birim bilgilendirmelerine geçildi. Birim bilgilendirmelerinde Esnaf komisyonu ve Evde Karakter Eğitimi komisyonu gerçekleştirdikleri etkinlikler hakkında bilgilendirmeler yaparken, Yardım Komisyonu bu yıl gerçekleştirilen yardımlar hakkında bilgiler verdi. Ramazan ayı dolayısıyla karagözdeki yardım mağazasında birçok ihtiyaç sahibi aileye giyim yardımları gerçekleştirildiği anlatılırken ailelerin bu yardımlardan duydukları memnuniyet dile getirildi.

  İstişare toplantısında Yetim Komisyonu tarafından gerçekleştirilen çalışmalar da anlatıldı. Yetim komisyonunun sadece yardımlarla değil eğitim faaliyetleri ile de yetim ailelere destekte bulunduğu vurgulandı. Toplantıda Öğretmen Komisyonunun gerçekleştirdiği faaliyetler de anlatılırken bu çalışmalar ile alakalı güzel dönütler alındığı aktarıldı. Göçmen Hizmetleri Merkezi’nin faaliyetlerinin de anlatıldığı toplantıda sosyal uyumu güçlendirmek için gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlana faaliyetler anlatıldı. Toplantıda vakfımız bünyesinde yayın yapan FECR Radyo’da gerçekleştirilen yayınlar hakkında da bilgiler verilirken yapılan yayınların pozitif geri dönüşler aldığı ifade edildi.

  Toplantıda BEKAM çalışmaları hakkında da bilgilendirmeler yapılırken 15 Ramazan Yetimler Günü münasebetiyle gerçekleştirilen “Kardeşlik Sofrası” organizasyonunda Cerablus’ta yetimlerle iftar yapan AÖB üyeleri duygularını aktardı. Toplantı karışıklık soru, görüş ve önerilerin ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow