Pazartesi, 27 Haziran 2022
Tarihî Akışın Hızlanma Anında Pandemik Kırılma ve Sonrası

Tarihî Akışın Hızlanma Anında Pandemik Kırılma ve Sonrası Öne Çıkarılmış

Neredeyse bütün ülkelere yayılan, etki etmedik insani faaliyet ve hayati bir alan bırakmayan yeni tip koronavirüsün yol açtığı kriz, insanlığı cendere altına almıştır. Hem muazzam teknolojik ilerlemelerin hem de 2008 küresel ekonomik krizin etkisiyle 1945 sonrası kurulan uluslararası sistemin derinden sarsıldığı, siyasetin sorun çözücü bir mekanizma olmaktan çıktığı ve yeni bir yönetişim modeline ihtiyaç duyulduğu bir dönemde patlak veren bu yeni krizin; siyasi, iktisadi ve toplumsal sonuçları her geçen gün artmaktadır. Belli ki Covid-19 pandemisi, dünya tarihine, bireylerin de toplumların da devletlerin de alışkanlıkları ve reflekslerini değiştiren önemli kırılma anlarından biri olarak geçecek.

Peki, dünya bundan sonra nereye evrilecek? Eğer pandemi, değişimin hızlandırıcısı ise nasıl bir değişim olacak? Bu değişim kimi, nasıl etkileyecek? Değişimden etkilenenler buna nasıl bir tepki verecek? Bu durumda bizim yaklaşımımız ne olmalı? Gelişmeler karşısında doğru cevap veya tepkiler nasıl üretilebilir? Bu cevap ve tepkiler neler olmalı? Bu çalışma; işte bu soruların cevabını aramayı, uzmanların ve yazarların değerlendirmelerine dayalı projeksiyonlar geliştirmeyi ve strateji önerileri oluşturmayı amaçlamıştır. Bunun için kapsamlı bir durum analizi yapılmış; insanlık, İslam Dünyası, Türkiye ve STK’lar için strateji teklifleri ile sonlanacak bir çalışma planlanmıştır.

“Tarihî Akışın Hızlanma Anında Pandemik Kırılma ve Sonrası” başlığını taşıyan ve “Pandeminin Etkileri ve Sonrası için Projeksiyon Geliştirme Çalışması” alt başlığına sahip olan rapor, bilinen stratejik analiz ve tasarım metodolojilerinin çalışmaya uyarlanmasına dayalı olarak yürütülmüş. Bu anlamda üç temel aşamadan oluşmuştur: 1. Durum Analizi, 2. Projeksiyon Geliştirme, 3. Stratejik Öneriler Geliştirme.

Aşamaların her birinde uygulanan yöntemler, duruma göre yorumlanarak kullanılmış. Durum Analizi aşamasında yazı analizleri, katılımcılardan görüş toplama anketleri ve saha anketi yapılmış. Toplanan veriler üzerinden PESTEL esaslı Etki Analizi ve etkilenen aktör bazlı SWOT analizleri çıkarılmış. Etkilenen aktörleri farklı ölçeklerde değerlendirmek gerektiğinden SWOT analizleri; İslam Dünyası, Türkiye, STK’lar ve Anadolu Platformu için ayrı ayrı çıkarılmış. PESTEL ve SWOT analizlerinin kaynağı, çalışma grupları değil, yazı ve raporlarından yararlanılan kişi veya kurumlardır. Bu çalışmada ilk aşamada durum analizi teknikleri kullanılmış, ikinci aşamada konsolide edilen öneriler üzerinden beyin fırtınası toplantıları yöntemiyle strateji önerileri geliştirilmiştir.

PESTEL esaslı etki analizi, pandemi ve eşlik eden gelişmelerin politik, ekonomik, sosyal, teknolojik, çevresel ve hukuki değişim ve etkilerinin derlenmesi ve değerlendirilmesi için kullanılan bir yöntemdir. SWOT analizi ise pandemi ve eşlik eden gelişmelerin etkilediği STK sektörü, Türkiye ve İslam Dünyası’nın güçlü ve zayıf yönleri ile ortaya çıkan tehdit ve fırsatların belirlenmesi ve değerlendirilmesi için kullanılmıştır.

Raporun hazırlanma sürecinde 33 kişiden oluşan 4 ekip kurulmuş, bir ana strateji grubu ve 4 alt grup ile çalışmalar yürütülmüş. Çalışmaya başlama tarihi 23 Nisan 2020’dir ve bütün süreç 28 haftada tamamlanmış.

Çalışmanın sonucunda pandeminin ortaya çıkardığı gelişmeler ana başlıklar halinde madde madde ortaya konulmuştur. Bu başlıklar uluslararası sistem, uluslararası örgütler (BM ve Dünya Sağlık Örgütü, AB, G-8, G-20, D8, AGİT, İK Teşkilatı), devlet, insan/insanlık, çatışma ve gerilim bölgeleri (Libya, Suriye, Yemen, Afganistan, Körfez, Mısır, Karabağ, Keşmir, Sudan, Somali), İslam Dünyası, Türkiye ve STK’lar olarak yer almıştır.

Pek çok stratejik tespit ve öneri içeren çalışmanın “Neye İhtiyaç Var?” başlığı altında yer alan tespitlerden biri şöyle: “Analitik yöntemlere ve akl-ı selime dayalı çözümlemeler yapmaya ve durumu hakikatine uygun bir şekilde anlamaya ihtiyaç var.” “Ne Yapmalı?” başlığı altında yer alan ifadelerden birinde ise “Yeni bir yaşam tarzı, yeni kuralları ve kurumlarıyla geliyor. Bu bir fırsat dönemidir ve hazırlığı olanlar, oluşa katılarak ortaya çıkacak olana etki edecektir. Yeni bir inşa çağının fırsatlar taşıdığını bilerek olana yaklaşmalı. Olana ve getirilmek istenene karşı eleştirilerimiz olmalı, ama önerilerimiz de olmalı” denilmektedir. Bununla birlikte uzak durulması gerekenlerin sıralandığı bölümde “Ne Yapmamalı?” başlığı altında yer alan ifadelerden biri, “Gelmekte olanı anlayamayan, bu yüzden de hazırlıksız olan, en kolayından da tepkisel ve toptancı muhalif tutum alan ve anlamlı bir cevap üretemeyen kesin inançlı topluluklara dönüşmekten kesinlikle kaçınmalı” şeklinde ortaya konulmaktadır.

Pandeminin etkilerine dair oldukça ayrıntılı tespit ve analizleriyle, bilimsel standartlara uygun disipliniyle, katkıda bulunan geniş bir çevrenin katılımıyla, meseleyi çok boyutlu bir perspektiften ele alan yaklaşımıyla yoğun bir emek ürünü olmasının yanında tarihî bir kırılma anını anlamak ve buna ilişkin doğru sonuçlar çıkarmak adına yapılmış önemli bir çalışma. Devlet yetkililerinden sivil toplum kuruluşlarına, akademik çevrelerden iş dünyasına kadar herkesin faydalanabileceği ve dikkate alması gereken bir rapor.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • İşrak Gazetesi’nin 151. sayısı çıktı

  Ülkemizde; Türkçe ve Arapça olarak yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 151. sayısı çıktı. Pandemi döneminde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında “11. Yıl Geçti Hala Bayram Gelmedi” manşetiyle yayında.

  Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Ali Muhammed Şerif, “Bize Geri Dön Ey Mutlu Bayram”, Salah Abu Şerif, ‘‘Suriye’deki insanlarımız sabır, direniş ve inanç okuludur”, Dr. Zekeriya Melehifci, “Her bayram yeni bir beklenti”, Mehmet Acet ‘‘Katliamdan kaçan insanlara öfke duyulmaz şefkat gösterilir”, Yasin AKTAY “Göçmen Sorununun Yönetimi”, Taha Kılıç, “Müslüman dünyadan Ramazan notları”, Burhanettin Duran, “Siyasetin ‘Suriye Meselesi’ ” makaleleri öne çıkıyor.
  Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleleri ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok etkinlik ve habere de yer veriliyor.

  İşrak Gazetesi’nin 151. sayısını çevirim içi okumak için tıklayın

 • Vakti Ramazan Programının Konukları Asım Mıhçıoğlu ve Orhan Uslu oldu

  Araştırmacı yazar Asım Mıhçıoğlu ve Gaziantepli Sanatçı Orhan Uslu, Moderatörlüğünü Hüseyin Rahmi Açıkkol’un yaptığı “Vakti Ramazan” programına konuk oldu.

  Geçmiş Ramazanlar, Gaziantep kültürü, Gaziantep’in Ramazan gelenekleri, Bayram Gelenekleri ve yemeklerinin konuşulduğu programda neşeli anlar yaşandı. Orhan Uslu ve Asım Mıhçıoğlu program sonrası vakıf merkezimizi gezip gerçekleştirdiğimiz çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vakıf merkezimizin gezilmesinin ardından Başkanımız Turgay Aldemir’i ziyaret eden Uslu ve Mıhçıoğlu burada gerçekleştirilen sohbet sonunda vakıf merkezimizden ayrıldı.

 • Şafak Radyo ve Fecr Radyo, Ramazan Bereketini Radyolara Taşıdı

  Vakfımız bünyesinde yayın yapan Şafak Radyo ve Fecr Radyo, Ramazan ayına özel olarak hazırladığı içerikleri ile ramazan bereketini radyolara taşıdı.

  Ramazan ayının gelmesiyle Vakfımız bünyesinde yayın yapan Şafak Radyo, ramazan ayına özel olarak hazırladığı birçok içeriği ile ramazan bereketini radyolara taşıdı. Ramazan ayının kuşatıcılığını ve birleştiriciliğini gündemine taşıyan “Ramazan Günlükleri" programı geniş içerik yelpazesi ve Adil Yeter'in sunumuyla Ramazan boyunca her gün 17:45’te Şafak Radyo’da dinleyicisiyle buluştu. Ramazan boyunca iftar öncesi her gün özel konu ve konukların davet edilip konuşulduğu bir program olan “Ramazan Günlükleri” programına Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, Eğitimci İbrahim Kutlu Özmantar, Şahinbey Müftüsü Necati Şafak, Araştırmacı İş İnsanı Enver Mıhcıoğlu katıldı. Her konuk ile ramazan ayının bir başka özelliğine dikkat çekilen programda; Ramazan ve Oruç, Aile Hayatı, Gönül Muhasebesi, Arınma Ayı Ramazan, Ramazan’ın Bize Öğrettikleri, Kadir Gecesi ile Dua ve Duanın önemi konuları konuşuldu.

  Geçmiş Ramazanlar, Gaziantep kültürü, Gaziantep’in Ramazan gelenekleri ve yemeklerinin konuşulduğu, dinleyicilerin içini ısıtan “Vakti Ramazan” programı, Hüseyin Rahmi Açıkkol Moderatörlüğünde Ramazan ayı boyun her perşembe saat 10’da dinleyiciyle buluştu. Vakti Ramazan programı Ramazan boyunca İbrahim Alisinanoğlu, Asım Mıhçıoğlu ve Ali Celal Aydıner gibi birbirinden değerli konukları ağırladı.

  Evde Karakter Eğitimi öğreticileri ve öğrencilerinin katıldığı bir program olan EKE programı; Sibel Yeter Moderatörlüğünde Ramazan boyunca her cumartesi saat 11’de dinleyiciyle buluştu. Programda “Eke Nedir ve Eke Çalışmaları” konusunda geniş bir sohbet gerçekleştirildi.

  Cebrail’in ramazan aylarında her gece Hz. Peygamber’e gelerek o ana kadar nazil olan ayet ve sureleri karşılıklı okumalarına dayanan Geleneksel Mukabele programı da Şafak Radyo’da dinleyicisiyle buluştu. Mukabele programı Ramazan boyunca her gün sabah 5 ve 13 saatlerinde yayınlandı.

  Ramazan ayının gelmesiyle vakfımız bünyesinde yayın yapan FECR Radyo’da, ramazan ayına özel olarak hazırladığı birçok içeriği ile ramazan bereketini radyolara taşıdı. Ramazan’a özel sabah programında Ramazan ayı boyunca her gün Şef Mona konuk olarak bir yemek tarifi ve faydaları hakkında konuştu. Bunu yanı sıra Ömer Bin Hattap isimli İslami radyo dizisi de ramazan ayı boyunca dinleyiciyle buluştu. Gaziantepli ve Suriyeli hocalar tarafından Ramazan ayına özel dini derslerin bulunduğu “Ramazan Sohbeti” programı ramazan boyunca her gün dinleyicilerin beğenisine sunuldu. Aynı zamanda Gaziantep il Müftü Yardımcısı Hüseyin Ortaç tarafından gerçekleştirilen “Dini Hukukumuz ve Gerçeğimiz” programı Ramazan boyunca her Cuma Saat 10’da Fecr Radyo’da yayınlandı.

   

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow