Pazartesi, 27 Haziran 2022
Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantısı Gerçekleştirildi

Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantısı Gerçekleştirildi Öne Çıkarılmış

Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi’nin (BEKAM) koordinasyonunda Suriyeli kanaat önderleri ile sanal ortamda bir toplantı gerçekleştirildi.

Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü ve BEKAM koordinasyonunda 1 Mayıs Cuma günü Suriyeli kanaat önderleri ile gerçekleştirilen toplantıya Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, BEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Minber Şam Derneği Başkanı Ali Bekir, ÖNDER Derneği Başkanı Abdurrahman Dadam, MİDAD Eğitim Derneği Başkanı Azzam Hancı, İşrak Gazetesi Yazarları Ahmed Mazhar Sadoo ve Ali Muhammed Şerif, Ataa Derneği Gaziantep Temsilcisi M. Vail Dada, Acu Derneği Başkanı Muhammed Hassno, Suriyeli Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Gaziantep Temsilcisi Muhammed el-Şemeli, Tekeffül Şam Derneği Başkanı Muhammed Kallavi, LDO Derneği Başkanı Yusuf Nirabani, Gazeteci-Yazar Hasan el-Nifi, Fecr Radyo Genel Yayın Yönetmeni Alaaddin Hüsso, Rozana Radyo Programcısı ve Yazar Melek Touma, Yazar Zekeriyya Malahfi, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü’nden Cemal Akıncı, Tekin Başer, Abdullah Başyiğit ve Melih Ay, Minber Şam Genel Sekreteri Mustafa el-Hüseyin, BEKAM Genel Sekreteri Ömer Faruk Kavuncu katıldı.

Tanışma ile başlayan toplantıda Anadolu Platformu Turgay Aldemir’in açılış konuşmasının ardından söz alan Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gündeme dair meselelerin ele alındığı bu tür toplantıların Suriye meselesinin çözümüne katkısının üst düzeyde olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Mehmet Görmez’in konuşmasının ardından gündem maddelerinin değerlendirilmesine geçildi.

İlk gündem maddesi olarak Koronavirüs salgınının Suriye içerisindeki ve Türkiye’de yaşayan Suriye vatandaşları üzerindeki etkisi ele alındı. Pandemi sebebiyle tüm dünyada görülen bir takım sosyal kısıtlamaların sebep olduğu problemlerin sığınmacılar üzerindeki etkisine dikkat çekilerek, özellikle alt hizmet sektöründe çalışanların bu süreçte işlerini kaybettikleri ifade edildi. Ayrıca Suriyeli sığınmacıların birçoğunun ekonomik birikime sahip olmaması nedeniyle evde geçirdikleri süre zarfında yeterli temel gıda maddelerine ulaşamadıklarına, ev kirası, elektrik, su, doğalgaz faturaları gibi aylık giderlerini karşılayamadıklarına ve yeterli temizlik ve hijyen malzemesi tedarik edemediklerine vurgu yapıldı. Bununla birlikte savaşa ait geçmiş acıların yeniden hatırlandığı ve psikolojik sorunların katlanarak ortaya çıktığına değinilerek, sürecin uzaması durumunda bireysel, sosyal ve ailevi birtakım vakaların ortaya çıkabilme ihtimalinin olduğu ifade edildi. Bu çerçevede ortaya konan öneriler şu şekildedir:

-           Belirlenecek kurul veya vefa sosyal destek grupları vasıtası ile daha fazla Suriyeli aileye yardım ulaştırılmalıdır.

-           Sosyal medya başta olmak üzere çeşitli basın yayın kuruluşlarında Suriyelilere yönelik yürütülen karalama kampanyalarına karşı bilgilendirici ve açıklayıcı içerikler oluşturulmalıdır.

-           Türkiye’ye desteklerini ve ‘’Biz bize yeteriz Türkiye’m’’ kampanyasına bağış yaptığını bildiğimiz Suriyelilerin görünürlüğü arttırılmalıdır.

-           İlgili bakanlıklar ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından pandemi ile mücadelede alınan ve alınacak tedbirler ile ilgili ülkemizdeki tüm yabancıları hedef kitlesi görerek Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 3 dilde içeriklerin hazırlanması ve sosyal platformlarda ve medyada yayınlanması elzemdir.

-           Şehirlerde valiliklerin ve yerel yöneticilerin aldığı karar ve tedbirlerin de aynı şekilde Arapça ve İngilizce dillerine çevrilmesi ve yayınlanması sosyal uyum açısından gereklidir.

Alınan bu kararların yanı sıra Türkiye tarafından yapılan operasyonlarla oluşturulan güvenli bölgelerde şu ana kadar herhangi bir Covid-19 tanısına rastlanmadığı bilgisi verilmiş, ancak bundan sonra rastlanmayacağı anlamına gelmediği ifade edilerek özellikle bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının inisiyatif almasının gerekliliği üzerinde durulmuştur.

Toplantıda gündem edilen diğer konular ve alınan kararlar şu şekildedir:

-           Kızılay’ın kan stoklarında azalma yaşandığı bilinmektedir. Suriyeli sığınmacılar tarafından sürece katkı sağlamaları ve gerekli resmi izinlerin alınması noktasında ilgili kurumlarla irtibata geçilme kararı alınmıştır.

-           Hür Akademisyenler Derneği ve Anadolu Öğrenci Birliği olarak yürütülen Koca Çınarlar Projesi Suriyelileri de kapsayacak şekilde genişletilecektir.

-           Evde Karakter Eğitimi Komisyonu tarafından düzenlenen “Hikâyeye Ses Ver” yarışmasına Suriyeli ilkokul çocuklarının katılımı sağlanacaktır.

-           Güvenli bölgelerde faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları, yardım çalışmalarının yanı sıra eğitim faaliyetlerine de ağırlık vermelidir.

Gündemlerin değerlendirilmesinin ardından kapanış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir sürece dair önerilerin ortak bir rapor haline getirilmesinin daha anlamlı olduğunu dile getirdi. “Ortaya koymuş olduğumuz önerileri ortak bir proje etrafında seslendirirsek, çözüm önerilerinin bir an önce hayata geçirilmesinde daha başarılı oluruz.” ifadelerini kullanarak, bu tür toplantıların periyodik olarak gerçekleştirileceğini ve sonraki toplantıların planlamalarının yapıldığını vurguladı.

Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantısı, temennilerin ve bilgilendirmelerin ardından sona erdi. Bir sonraki toplantı geniş bir katılımla gerçekleştirilecektir.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Gençlik Çalışanları için Dijital Dönüşüm Fırsatı Proje Toplantıları gerçekleştirildi

  Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından gerçekleştirilen Erasmus + KA210 programı kapsamında yürütülen Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı projemizin Gaziantep toplantıları tamamlandı.

  Toplantılar BEKAM temsilcileri, Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri ve vakıf gönüllülerimizin katılımıyla Vakıf merkezimizdeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. İlk gün tanışma ve sohbet ile başlayan toplantı kurumların tanıtımı ile devam etti. Kurum tanıtımlarında Majka İnsani Yardım Derneği temsilcisi Lidija Ilijevska, kuruluşlarının vizyonunu ve gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. Daha sonra BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Vakfımızın ve BEKAM’ın gerçekleştirdiği faaliyet ve çalışma alanları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Gerçekleştirilen toplantıda kurum tanıtımlarını ardından açılış konuşması gerçekleştiren BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, “Dijital dönüşüm geldiğimiz noktada STK’lar için oldukça büyük önem teşkil ediyor. Gençler bu dünyanın içerisine doğdu fakat biz dijital mecralara gençlere göre daha geç uyum sağlıyoruz. STK’lar adına gençlere ulaşabilmek oldukça büyük önem arz ediyor. Bunun yanı sıra dijital mecralar STK’lara birçok yeni faaliyet alanları da yaratıyor. Bu da STK’lar için dijital dönüşümün büyük bir gereklilik olduğunu bizlere gösteriyor” diye konuştu.

  Toplantıda kurum tanıtımlarının ardından açılış konuşması gerçekleştiren Majka İnsani Yardım Derneği temsilcisi Lidija Ilijevska, “Bizim bu konuda yapmamız gereken bir yol haritası ile birlikte bu sürece hız kazandırmaktır. Teknoloji sınırları ortadan kaldıran bir nimet olarak görülebilir. STK’lar olarak bunu iyi kullanırsak birçok yeni insana ulaşmamız mümkün olacaktır. Dijital dönüşüm alanında büyük bir atılım yapmamız gerektiğine inanıyorum. Sosyal mecraların bir mücadele alanı olarak kullanılması toplumların gelişmesi açısından büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.  Toplantı sonrası Vakıf merkezimizi gezen Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri Katre Sanat Merkezi, Ortadoğu Medya Merkezi, BEKAM ve İstikrar Spor Merkezi faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

  Toplantının ikinci günü REFAR Enstitüsü Başkanı Ali Özcan’ın “Dijital Dönüşüm ve STK’larda Dijital Dönüşüm Basamakları” konulu sunumu ile başladı. Özcan, gerçekleştirdiği sunumda STK’ların dijital dönüşüm konusunda yapmaları gereken çalışmalardan bahsederken sunumun ardından düzenlenen workshop’ta tüm katılımcılar bu konudaki fikirlerini dile getirdi. Gerçekleştirilen toplantının ardından Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanı ziyaret edilerek buradaki faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

  Toplantının 3. günü İstanbul İbn Haldun Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kaplan tarafından gerçekleştirilen “Gençlik Çalışmalarında Dijital Dönüşüm İmkânı” konulu sunum ile başladı. Kaplan gerçekleştirdiği sunumda STK’ların dijital dönüşüm konusunda atmaları gereken adımlardan ve bu adımların uygulama alanlarından bahsederken bu çalışmaların hangi çizgide gerçekleştirilmesi gerektiğiyle ilgili bilgiler verdi. Gerçekleştirilen sunumun ardından toplantının workshop bölümüne geçildi. Workshop bölümünde bu konuda STK’ların yapması gereken çalışmalar hakkında soru cevap ve fikir alışverişi gerçekleştirildi. Toplantı sonrası Zeugma Müzesi, Panorama Müzesi Gezisi ve Kurum Ziyaretleri gerçekleştirildi.

  Gaziantep’teki birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisinin de katılım gösterdiği toplantının 4. gününde, yapılan görüşmeler hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. “Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı” adlı projenin tam anlamıyla hayata geçirilmesi için yapılacak çalışmalar hakkında yol haritası belirlenirken, Muhammed Furkan Yaşar tarafından yaygınlaştırma faaliyeti kapsamında gerçekleştirilen “Değerlendirme ve Kapanış” sunumu ile projenin Gaziantep toplantıları tamamlandı. Toplantının ardından Gaziantep Üniversitesi Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi ziyaret edilerek NASA sergisi gezildi.

  Proje toplantılarının 5. gününde Rum Kale ve Gaziantep’in Tarihi mekanlarına gerçekleştirilen gezilerin ardından Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ziyaret edilerek ortak alanlarda ortak faaliyetler yapılmasına yönelik istişarelerde bulunuldu. Ziyaret Makedonyalı STK temsilcilerine hediye takdimi ile son buldu.

  Projenin 2. faaliyeti 18-22 Temmuz tarihleri arasında Kuzey Makedonya’nın Kumanova şehrinde yapılacak.

   

 • Gençlik Çalışanları için Dijital Dönüşüm Fırsatı Proje Toplantıları başladı

  Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından gerçekleştirilen Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı adlı projemizin ilk toplantısı bireysel tanışma ve kurumların tanıtımı ile başladı.

  Toplantı BEKAM temsilcileri, Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri ve vakıf gönüllülerimizin katılımıyla Vakıf merkezimizdeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Tanışma ve sohbet ile başlayan toplantı kurumların tanıtımı ile devam etti. Kurum tanıtımlarında Majka İnsani Yardım Derneği temsilcisi Lidija Ilijevska, kuruluşlarının vizyonunu ve gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. Daha sonra BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Vakfımızın ve BEKAM’ın gerçekleştirdiği faaliyet ve çalışma alanları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Toplantı sonrası Vakıf merkezimizi gezen Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri Katre Sanat Merkezi, Ortadoğu Medya Merkezi, BEKAM ve İstikrar Spor Merkezi faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

  Toplantı sonraki 4 gün boyunca Dijital Dönüşüm ve STK’larda Dijital Dönüşüm Basamakları, Gençlik Çalışmalarında Dijital Dönüşüm İmkânı ve STK’larda Dijital Dönüşümün Pratik Boyutları konularındaki görüşmelerle devam edecek. Bunun yanı sıra program kapsamında Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanı, Zeugma Müzesi ve Panorama Müzesi, Gaziantep’in Tarihi Yerleri, Rum Kale gezileri ve Kurum ziyaretleri gerçekleştirilecek.  

   

 • Göç Politikaları koordinasyon toplantısı yapıldı

  “Göç Politikaları” başlıklı koordinasyon toplantısı 11 Mart Cuma günü Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında Gaziantep Valiliği toplantı salonunda yapıldı.


  Gerçekleştirilen toplantıya Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra İl Göç Müdürü Fatih Ayna, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Bekam Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Göçmen Hizmetleri Müdürü Remzi Yılmaz ve Suriye Koordinatörü Melih Ay katıldı.


  Toplantıda Göçmen Hizmetleri Merkezi'nin faaliyetleri, BEKAM'ın çıkarmış olduğu son raporlar, Kültür Merkezleri, radyo ve gazete çalışmaları konuşuldu. Bülbülzade Vakfının radyo ve gazete çalışmalarıyla Dünya, Türkiye ve Suriye içerisinde yaptığı yayınların önemine dikkat çekilerek daha geniş bir ağa yayılması için çalışmaların arttırılması gerektiğine dikkat çekildi. Toplantıda yerelde ve güvenli bölgelerde yaşayan sığınmacıların uyum ve kabulüne yönelik çalışmalar yapılması gerektiği, akademisyen, bilim insanı, sanatçı ve kanaat önderleriyle periyodik buluşmalar gerçekleştirilmesi ve nitelikli insan gücünün arttırılması gerektiği konuşuldu. Gaziantep Valiliği Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Kamu, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte oluşan Gaziantep modelinin önemine dikkat çekilerek örnek gösterilecek faaliyetlerin daha da arttırılması gerektiği gündem edildi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow