Bu sayfayı yazdır
Fecr Radyo Müdürü Aladdin Hüsso ile Röportaj

Fecr Radyo Müdürü Aladdin Hüsso ile Röportaj Öne Çıkarılmış

Fecr Radyo Müdürü Aladdin Hüsso ile radyo yayıncılığı ve gündemdeki konularla ilgili bir röportaj düzenledik.

Kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Aladdin Hüsso, 1968 Halep doğumluyum. Elektrik-Elektronik Mühendisiyim. Aynı zamanda yazarlık da yapıyorum; roman, hikâye, tiyatro oyunları yazıyorum. Medyayı yakından takip ediyorum. 2012 yılında Suriye’de savaş başladıktan sonra rejim insanları katletmeye başlayınca ailemle birlikte Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldım. 2015 yılında Fecr Radyo kurulduğu zaman radyonun yöneticisi olarak göreve başladım ve hala bu göreve devam ettirmekteyim.

Fecr Radyo ne zaman kuruldu? Kuruluş amacınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Fecr Radyo biraz önce de bahsettiğimiz gibi 2015 yılında kuruldu. Radyomuzun ana amacı Suriye’de olan biteni sahih olarak insanlara ulaştırmak ve insanlarımıza doğru bilgi aktarmaktır. Amacımız, bütün bir Suriye halkını kapsayan, tüm kesimlerin insancını, kültürünü yansıtarak bölgenin sesi olmaktır. Bu amaçla Arapça, Kürtçe ve Türkçe dillerinde yayınlar yapıyoruz. Fecr Radyo olarak kadim kültürden gelen birliktelik ruhuyla kurulduğumuz ilk günden beri yayınlarımızı sürdürüyoruz.

Kapsama alanınız ve radyoda yayınlanan programlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Fecr Radyosu Suriye’nin yüzde 65’ine yayın yapmaktadır. Özellikle kuzey Suriye’deki Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Bahar Kalkanı Harekât Bölgesindeki ve hatta Lübnan sınırına kadar yayınlarımız ulaşmaktadır. Aynı zaman ülkemizde Suriyeli muhacirlerin yoğun olarak yaşadığı Kilis ve Gaziantep Bölgesinde de yayınlarımız dinlenebilmektedir. Web sitemiz üzerinden online yayın yapmaktayız. Yayınlarımızı sosyal medya platformları üzerinden de sürdürmekteyiz. Yayınlarımız tüm dünyada yaşayan Suriyeliler tarafından ilgi görmekte ve çok olumlu geri dönütler almaktayız.

Radyomuzda çok çeşitli programlar yapıyoruz. Bu anlamda program yelpazemiz çok geniştir. Haftada bir gün siyasilerin konuk olduğu Antep Sohbeti isimli bir programımız var. Bu program haftanın gündeminde ne varsa dinleyicilerine onu konuklarıyla beraber aktarmaktadır. Bu programda Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümet Başkanı dâhil olmak üzere birçok bakan, siyasetçi, kanaat önderi, yazar, şair, aydını konuk ettik. Radyomuzda aynı zamanda günde üç defa haberler canlı olarak verilerek bölgemizdeki ve dünyadaki gelişmeler dinleyicilerimize aktarılmaktadır. Bölgemizde çok fazla dezenformasyon içerikli haberler yayınlanıyor. Amacımız bölgemizdeki doğru/sahih haberleri bilinen kaynaklardan alarak dinleyicilerimize ulaştırmaktır. 

Radyomuzda Suriye’nin kültürünü, hatırasını yaşatmak için kültürel içerikli programlar da yer almaktadır. Kadınlar üzerine, gençler, engelliler üzerine programlar, dini içerikli sohbetler ve müzik yayınları yapmaktayız. 24 saat yayın yapan radyomuzda günlük olarak Kürtçe ve Türkçe dillerinde de yayınlar yapılmaktadır. Yine sosyal medyayı aktif olarak kullanıyoruz. Bu bağlamda web sitemizden ve sosyal medya platformlarından yaptığımız yayınlar dünyanın birçok yerinden takip edilmektedir.

Korona Virüs dolayısıyla insanlık olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Bu doğrultuda Suriyeli vatandaşlarımıza yönelik ne tür yayınlar yapıyorsunuz?

Dünyada şuanda bir numaralı gündem maddesi olan Korona Virüs ile ilgili olarak halkımızı bilinçlendirmek amacıyla yayınlar yapıyoruz. Örneğin; ülkemizden, Paris’ten ve Washington’dan uzman konuklarımız yayınlarımıza konuk alarak olayın sağlık boyutu, iktisadi boyutu, siyasi boyutu hakkında aydınlatıcı bilgiler vermektedir. Gününü evlerinde geçiren yaşlı ve genç nüfusumuza yönelik olarak da haftada 3 gün program yapıyoruz. Bu programa uzman bir konuk alarak; evde nasıl zaman geçirilir, hangi kitaplar okunur, hangi filmi izlemeliyiz gibi tavsiyelerde bulunuyoruz. Özellikle sosyal mesafe, el hijyeni ve maske kullanımı konusunda halkımıza bilinç kazandırmaya yönelik yayınlar yapıyoruz. Ayrıca yaşlılarımızın geçmiş dönemden aktardığı anılarını da dinleyicilerimizle buluşturarak kültürel mirasımıza şahitlik ediyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu sıkıntılı dönemleri hep beraber aşarak yeni, daha adil bir dünyanın kurulması için çalışmalarımıza ivme kazandırmalıyız. Biliyorsunuz Gaziantep’te yaşayan Suriyeli doktorlar şehrin girişlerinde güvenlik kuvvetleriyle birlikte gönüllü nöbet tutarak bu günlerde halkımıza destek veriyorlar. Aynı zamanda mühendisler ve avukatlarda gönüllü olarak hizmet verebileceklerini bildirdiler. Türkiye hükümeti bu süreci başarılı bir şekilde yönetiyor. İnşallah bu virüsü çok kısa zamanda yeneceğiz. Teşekkür ederim.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler