Pazartesi, 27 Haziran 2022
Fecr Radyo Müdürü Aladdin Hüsso ile Röportaj

Fecr Radyo Müdürü Aladdin Hüsso ile Röportaj Öne Çıkarılmış

Fecr Radyo Müdürü Aladdin Hüsso ile radyo yayıncılığı ve gündemdeki konularla ilgili bir röportaj düzenledik.

Kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Aladdin Hüsso, 1968 Halep doğumluyum. Elektrik-Elektronik Mühendisiyim. Aynı zamanda yazarlık da yapıyorum; roman, hikâye, tiyatro oyunları yazıyorum. Medyayı yakından takip ediyorum. 2012 yılında Suriye’de savaş başladıktan sonra rejim insanları katletmeye başlayınca ailemle birlikte Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldım. 2015 yılında Fecr Radyo kurulduğu zaman radyonun yöneticisi olarak göreve başladım ve hala bu göreve devam ettirmekteyim.

Fecr Radyo ne zaman kuruldu? Kuruluş amacınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Fecr Radyo biraz önce de bahsettiğimiz gibi 2015 yılında kuruldu. Radyomuzun ana amacı Suriye’de olan biteni sahih olarak insanlara ulaştırmak ve insanlarımıza doğru bilgi aktarmaktır. Amacımız, bütün bir Suriye halkını kapsayan, tüm kesimlerin insancını, kültürünü yansıtarak bölgenin sesi olmaktır. Bu amaçla Arapça, Kürtçe ve Türkçe dillerinde yayınlar yapıyoruz. Fecr Radyo olarak kadim kültürden gelen birliktelik ruhuyla kurulduğumuz ilk günden beri yayınlarımızı sürdürüyoruz.

Kapsama alanınız ve radyoda yayınlanan programlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Fecr Radyosu Suriye’nin yüzde 65’ine yayın yapmaktadır. Özellikle kuzey Suriye’deki Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Bahar Kalkanı Harekât Bölgesindeki ve hatta Lübnan sınırına kadar yayınlarımız ulaşmaktadır. Aynı zaman ülkemizde Suriyeli muhacirlerin yoğun olarak yaşadığı Kilis ve Gaziantep Bölgesinde de yayınlarımız dinlenebilmektedir. Web sitemiz üzerinden online yayın yapmaktayız. Yayınlarımızı sosyal medya platformları üzerinden de sürdürmekteyiz. Yayınlarımız tüm dünyada yaşayan Suriyeliler tarafından ilgi görmekte ve çok olumlu geri dönütler almaktayız.

Radyomuzda çok çeşitli programlar yapıyoruz. Bu anlamda program yelpazemiz çok geniştir. Haftada bir gün siyasilerin konuk olduğu Antep Sohbeti isimli bir programımız var. Bu program haftanın gündeminde ne varsa dinleyicilerine onu konuklarıyla beraber aktarmaktadır. Bu programda Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümet Başkanı dâhil olmak üzere birçok bakan, siyasetçi, kanaat önderi, yazar, şair, aydını konuk ettik. Radyomuzda aynı zamanda günde üç defa haberler canlı olarak verilerek bölgemizdeki ve dünyadaki gelişmeler dinleyicilerimize aktarılmaktadır. Bölgemizde çok fazla dezenformasyon içerikli haberler yayınlanıyor. Amacımız bölgemizdeki doğru/sahih haberleri bilinen kaynaklardan alarak dinleyicilerimize ulaştırmaktır. 

Radyomuzda Suriye’nin kültürünü, hatırasını yaşatmak için kültürel içerikli programlar da yer almaktadır. Kadınlar üzerine, gençler, engelliler üzerine programlar, dini içerikli sohbetler ve müzik yayınları yapmaktayız. 24 saat yayın yapan radyomuzda günlük olarak Kürtçe ve Türkçe dillerinde de yayınlar yapılmaktadır. Yine sosyal medyayı aktif olarak kullanıyoruz. Bu bağlamda web sitemizden ve sosyal medya platformlarından yaptığımız yayınlar dünyanın birçok yerinden takip edilmektedir.

Korona Virüs dolayısıyla insanlık olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Bu doğrultuda Suriyeli vatandaşlarımıza yönelik ne tür yayınlar yapıyorsunuz?

Dünyada şuanda bir numaralı gündem maddesi olan Korona Virüs ile ilgili olarak halkımızı bilinçlendirmek amacıyla yayınlar yapıyoruz. Örneğin; ülkemizden, Paris’ten ve Washington’dan uzman konuklarımız yayınlarımıza konuk alarak olayın sağlık boyutu, iktisadi boyutu, siyasi boyutu hakkında aydınlatıcı bilgiler vermektedir. Gününü evlerinde geçiren yaşlı ve genç nüfusumuza yönelik olarak da haftada 3 gün program yapıyoruz. Bu programa uzman bir konuk alarak; evde nasıl zaman geçirilir, hangi kitaplar okunur, hangi filmi izlemeliyiz gibi tavsiyelerde bulunuyoruz. Özellikle sosyal mesafe, el hijyeni ve maske kullanımı konusunda halkımıza bilinç kazandırmaya yönelik yayınlar yapıyoruz. Ayrıca yaşlılarımızın geçmiş dönemden aktardığı anılarını da dinleyicilerimizle buluşturarak kültürel mirasımıza şahitlik ediyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu sıkıntılı dönemleri hep beraber aşarak yeni, daha adil bir dünyanın kurulması için çalışmalarımıza ivme kazandırmalıyız. Biliyorsunuz Gaziantep’te yaşayan Suriyeli doktorlar şehrin girişlerinde güvenlik kuvvetleriyle birlikte gönüllü nöbet tutarak bu günlerde halkımıza destek veriyorlar. Aynı zamanda mühendisler ve avukatlarda gönüllü olarak hizmet verebileceklerini bildirdiler. Türkiye hükümeti bu süreci başarılı bir şekilde yönetiyor. İnşallah bu virüsü çok kısa zamanda yeneceğiz. Teşekkür ederim.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Ahmed Mazhar Saadu ile Röportaj

  İşrak Gazetesi Siyasi Bölüm Başkanı Ahmed Mazhar Saadu ile İşrak Gazetesi’nin yayınları ve gündemdeki konularla ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

  Merhaba, Kendinizi tanıtır mısınız?

  Ben Ahmed Mazhar Saadu. Suriyeli Gazeteci Yazar, kurulduğu günden bugüne İşrak Gazetesi’nin Siyasi Bölüm Başkanlığı yapıyorum.

  İşrak Gazetesi ne zaman kuruldu? Kuruluş amacınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?

  İşrak Gazetesi 2015 yılı Aralık ayında kuruldu. Kuruluşunun temel amacı; Türkiye ve Suriye halkı arasındaki karşılıklı güçlü ilişkiyi ifade etmek ve Suriye meselesine ışık tutarak kamuoyuna doğru haberler sunmaktır. Özellikle Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve Türkiye’ye sığınan Suriyelilere ve dünyanın çeşitli yerlerine dağılan Suriyelilere Türkiye devletinin ve halkının Suriyeli kardeşlerinin yanında durduğunu ve nasıl destek verdiğini anlatmaktır. Ayrıca ortak bir tarihe sahip olan iki Müslüman halkın aralarındaki tarihten gelen sıkı ilişkiye işaret eden fikirleri vurgulamak için kuruldu.

  Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak yayınlanan gazetenizde her inanç ve milletten çok sayıda yazar yer alıyor. Bu kadar farklı grubu bir arada tutan düşünce nedir?

  Hiç şüphe yok ki Arapça, Türkçe ve Kürtçe dillerinde yayınlanan İşrak Gazetesinde farklı entelektüel, politik ve ideolojik, etnik ve mezhebe sahip olan birçok yazar yer alıyor. Gazetemizde herkesin bir hedefi ve net bir gayesi var. Bu da ezilenleri desteklemek ve tüm insanlık uğruna bilinç ve inanç bağlamında hepimizi bir araya getiren İslam’ın medeniyet boyutuna yaslanmak. Ayrıca Mart 2011'de başlamasından bu yana Suriye devriminin hedefi ve gayesi olan özgürlük ve haysiyet yolu üzerinde arzuladığımızla özdeş bir farkındalığa ulaşmak.

  Gazetenizin ülkemizde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde çok sayıda okuyucusu var. Gazeteniz kaç ülkeye dağıtılıyor ve okuyucularınızdan ne tür geri dönütler alıyorsunuz?

  Evet, aslında İşrak Gazetesi‘nin okuyucularının sayısı giderek artıyor ve gazetemizi isteyen birçok insan var ve gazetemize bu konuda birçok motivasyonel görüş ve dönüş geliyor. Savaş ve salgın zamanlarında bile okuyan ve takip edenler olduğunu görüyoruz. Çünkü bu gazete sahip olduğu değerler ile kişilerde İslami ve insani değerlerine temas ediyor. Onlarca ve yüzlerce takipçinin söylediğine göre, gazetemizde kendi fikir ve seslerini buluyorlar. Gazetenin gönderildiği ülke sayısının 50’den fazla olduğunu belirtmek isterim. Özellikle Suriyelilerin bulunduğu Asya ve Avrupa’daki ülkelere gönderiyoruz. Gazetemizin dağıtıldığı ülke sayısını artırmayı hedefliyoruz. Bu talep göz önüne alındığında, gelecek yıl 100 ülkeye ulaşmak istiyoruz. Bu meşru bir hırs ve tutku, sürekli gelişen vizyonumuzu yansıtmakta. Dünyadaki Türklerin ve Suriyelilerin davası için yayılmaktadır.

  Korona virüs dolayısıyla insanlık olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Bu doğrultuda Suriyeli vatandaşlarımıza yönelik ne tür yayınlarda bulunuyorsunuz?

  Aslında, korona virüsü salgını nedeniyle gazetemizdeki makalelerin yolu ve çizgisi bu pandemi ve salgın hakkında daha fazla ışık tutmaya başladı. İnsanların sağlıklarını korumak için Suriye içinde, Türkiye ve sığındıkları diğer ülkelerde Suriyeliler için eğitici ve bilinçlendirici bilgiler paylaşılmaya başlandı. 

  Korona virüs bir salgın olarak ciddiyetini koruyor. Ancak son dokuz yıl içinde Suriyelilerdeki en zor ve en ölümcül salgın olarak (El-Esad) ile paralellik yapmaya başladı. Suriye’de en düşük tahminle füze ve kimyasal silahların yanı sıra El-Esad hapishanelerinde diğer baskı ve öldürme araçlarıyla bir milyondan fazla Suriyeli insanın şehit düşmesine, ölümüne yol açtı. Şimdi 400 binden fazla Suriyeli hapishanelerinde tutuklu ve on binlerce kişi işkence altında hayatını kaybetti.

  Geçmişi, bugünü ve geleceği birbirine bağlayan Suriye-Türkiye kardeşliği hakkında yazdığımız gibi korona ve Esad’in felaketlerinin büyüklüğünü vurgulamak için de yazıyoruz.

  Son olarak neler söylemek istersiniz?

  Son olarak söylemek istediğim, Ramazan ayının başlaması vesilesiyle Türkiye, Suriye ve tüm dünyadaki tüm Müslümanlara içten tebriklerimi sunuyorum. Hayırlı ramazanlar diliyorum.

 • Aldemir Orient TV’ye Konuştu: “Ortak Paydamız İnsanlık”

  Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir Orient TV’nin İşrak Gazetesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

  Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir Arap ülkelerinde yayın yapan Orient TV’nin İşrak Gazetesiyle ilgili sorularını yanıtladı. 9 Nisan Pazartesi günü yapılan röportajda Orient TV muhabirinin sorularını yanıtlayan Aldemir, şunları söyledi;

  Ortak Paydamız İnsanlık

  “Öncelikle Orient TV’ye teşekkür ediyorum. Biz Orient TV’nin sahadaki Suriye halkının vicdanını yansıtan yayınlarına şahit oluyoruz. Bu bağlamda bizler de Suriye’de yardım çalışması, eğitim çalışması, kültürel faaliyetler yürütüyoruz. Fakat bunun Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak dünya kamuoyuna duyurulması noktasında bir ihtiyaç ortaya çıktı. Suriyeli gazetecileri, fikir adamlarını, düşünce insanlarını bir araya getirerek 2 buçuk yılı aşkındır İşrak Gazetesi adıyla bir gazete çıkarıyoruz. Gazetemiz şuanda 50’yi aşkın ülkeye gidiyor. Suriyeli Arap, Türk, Kürt herkes burada görüşünü anlatıyor. Burada ortak paydamız insanlık. Herkesin akıl, nesil, can, mal ve din emniyetine saygı duyuyoruz. Burada yazı yazan liberal, solcu, seküler, Hıristiyan, Sünni, Alevi, Ermeni, Kürt, Türk vicdanlı insanlar var. Tek payda birleşik Suriye’nin korunması, komşuluk ilişkilerimizin muhafaza edilmesi ve akrabalık hukukumuzun geçmişte olduğu gibi bugün de hayat bulması. Bu gazetenin temel amacı sözü olan, fikri olan, her vicdana yer vermek.

  Hedefimiz farklı düşünenleri buluşturmak

  Bizim hedefimiz daha fazla farklı, farklı düşünen, birbirine saygı duyan yazarı, edebiyatçıyı, sanatçıyı, müzisyeni buluşturmak. Sonra bunu internet portalında artırmak. Bu savaşta yazarlar, düşünürler, fikir insanları genelde ihmal edildi, yok sayıldı. Biz bir nebze fikir ve düşünce insanlarını, gazetecileri, sanatçıları, edebiyatçıları burada daha fazla bir araya getirmek istiyoruz. Genelde onlar kamuoyunun sorunlarıyla ilgilenirken onların sorunları ilgisiz kalınıyor. Bizim bir amacımız da Suriyeli gazeteci, fikir adamı, düşünce adamı, sanatçı, edebiyatçıların sorunlarına da katkıda bulunmak” dedi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow