Pazartesi, 27 Haziran 2022
Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Projesi’nin Tanıtımı Yapıldı

Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Projesi’nin Tanıtımı Yapıldı Öne Çıkarılmış

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları (BEKAM), “Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Proje”nin tanıtım için bir toplantısı düzenledi.

25 Aralık Çarşamba günü BEKAM Toplantı Salonunda yapılan tanıtım toplantına; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Türkiye’den ve Suriye’den STK temsilcileri, aktivistler, kanaat önderleri, akademisyenler ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Projesi” ile ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Suriyelilerin bir araya geleceği bir mekanizma oluşturularak sorunlarına çözümler üretilecek.

Tanıtım toplantısında bir selamlama konuşması yapan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir şunları söyledi; “Bizler Suriye krizinin başından beri Suriye’de yaşayan tüm tarafları bir araya getirerek kültürel çalışmalar, müzakere toplantıları, basına dair çalışmalar, kitap tercümeleri gerçekleştirdik. Gazetemizde, radyomuzda hep Suriye’nin kültürel çeşitliliğini yansıttık ve gözettik. Sahada yürüttüğümüz çalışmalarda karşılaştığımız en önemli zenginlik bu kültürel zenginlik oldu. Çok dilli, çok kültürlü, çok dinli bir coğrafyayı daha yakından tanışma fırsatımız oldu. Sivil İletişim ve Koordinasyon Projesindeki amacımız da dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış olan Suriyelileri yaşadıkları mekânlarda bir araya getirip kendi sorunlarını, kendi dilleri ile konuşarak tespitlerde bulunmak, ortaya çıkan sonuçları da gerek Türkiye’deki yetililere gerekse dünyada çalışan Birleşmiş Milletlere ulaştırmak. Halep’te, Lübnan’da, Kudüs’te barış olmadan Paris’te, Londra’da, Moskova’da barış olmayacağına biz bu süreçte şahit olduk. Buralarda yaşayan halkların birbirine saygı duyarak sorunlarını konuşmasından geçtiğine inanıyoruz. Bunun için hiçbir batı başkentine gerek kalmadan kendi sorunlarımızı Gaziantep’te, İstanbul’da, Şam’da,  Halep’te konuşabildiğimiz zaman yeniden buralarda özgürlük ve adalet hâkim olacak. Onun için bu toplantıların gerek ülkemizde, gerek Suriye’nin içinde gerekse de dünyada Suriyelilerin yaşadığı her yerde gerçekleştirerek yeniden diyalog kaplarını açıp gönüllerden bu coğrafyaya köprüler kurmak için bu projeyi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Amacımız sizlerin desteği ve sahiplenmesiyle dünyanın her yerinde hala vicdanı nasırlaşmamış her kadını, her erkeği, her insanı, dünyada yaşanılan bu soykırıma kaşı vicdanlı olmaya, duyarlı olmaya ve insanlığı yeniden uyandırmak için bu toplantıları gerçekleştireceğiz. Katılımınız için şimdiden teşekkür ederim” dedi.

BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu da proje ile ilgili bilgilendirme yaptı. Eminoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bülbülzade Vakfı, BEKAM, Minberşam Derneği gibi kuruluşlarımızla uzun zamandan beri Suriye konusunu işleyen birçok çalışma yürütüyoruz. BEKAM, Bülbülzade Vakfı çatısı altında özelde Suriye konusunu işleyen ve yaklaşık 8 yıldan beri de uyum stratejileri çalışan bir düşünce kuruluşudur. Yapmış olduğumuz bu proje İçişleri Bakanlığının desteği ile ortaya çıkmış ve bu destekle sürdürülebilir bir proje olarak masamızda durmaktadır. Projemizin içeriğinde Suriye’den göç etmek zorunda kalıp ülkemize yerleşen, ülkemizde özellikle Suriyelilerin yoğun olduğu Gaziantep, İstanbul ve Ankara illerinde bu projenin ilk toplantıları bu illerde olacak. Bir toplantımız da Berlin’de yapılacak. Daha sonra bu toplantı trafikleri bu şekilde devam edecek. Daha sonra bu toplantılar farklı ülkelerde ve farklı şehirlerde devam edecek. Her toplantımızın ana gündem maddesi Türkiye’de Suriyelilerle ilgili politikalara önerilerde bulunmak, benzer konularda çalışma yapan Türkiyeli ve Suriyeli STK’ları bir araya getirerek ortak projeler geliştirmelerini sağlamaktır. Ana gündem maddesi olarak belirlediğimiz Suriyelilerin kendi konularını konuşarak hükümete politika önerilerinde bulunması ve bu önerilen politikalar için gerekli girişimlerde ve çalışmalarda bulunmak geçiyor. Bizim kurumsal anlayışımızda şu var; bir konunun muhatapları bir masa etrafında toplanıp o konuyu çalışmazlarsa o konuyla ilgili bir sonuç elde etmek mümkün değildir. Onun için Suriyelilerin kendi sorunlarına çözüm üretip bunu da karar alıcı mekanizmalara sunabilmeleri için bir imkân oluşturmak istiyoruz. Yapılan bütün toplantılarda ortaya konan fikirler bir rapora dönüştürülecek, cumhurbaşkanlığına, içişleri bakanlığına bu konuyla ilgilenen kamu bürokrasisine ve sivil toplum örgütlerine dağıtılacak. Sivil iletişim platformu adı altında bir web sitesi oluşturulacak, bu toplantıya katılan kişilerin kayıt olabileceği, paylaşım yapabileceği, dünyanın çeşitli yerlerinde dağılmış Suriyeli gazeteciler, akademisyenler, sivil toplum yöneticileri, aktivistler açacağımız bu web portalı üzerinden birbirleri ile proje paylaşımında bulunabilecekler. Özgür bir Suriye’nin kurulması için mücadele eden bütün tarafları hangi soydan, hangi ırktan, hangi dinden olduğuna bakmadan toplantılara davet edeceğiz. Bu projeye hepinizin çok ciddi katkıları olacağına inanıyoruz” dedi.

Bilgilendirmenin ardından toplantıya katılan STK temsilcileri ve kanaat önderleri proje ile ilgili görüş ve önerilerini beyan ettiler. Tanıtım toplantısı soru cevap kısmının ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Gençlik Çalışanları için Dijital Dönüşüm Fırsatı Proje Toplantıları gerçekleştirildi

  Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından gerçekleştirilen Erasmus + KA210 programı kapsamında yürütülen Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı projemizin Gaziantep toplantıları tamamlandı.

  Toplantılar BEKAM temsilcileri, Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri ve vakıf gönüllülerimizin katılımıyla Vakıf merkezimizdeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. İlk gün tanışma ve sohbet ile başlayan toplantı kurumların tanıtımı ile devam etti. Kurum tanıtımlarında Majka İnsani Yardım Derneği temsilcisi Lidija Ilijevska, kuruluşlarının vizyonunu ve gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. Daha sonra BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Vakfımızın ve BEKAM’ın gerçekleştirdiği faaliyet ve çalışma alanları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Gerçekleştirilen toplantıda kurum tanıtımlarını ardından açılış konuşması gerçekleştiren BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, “Dijital dönüşüm geldiğimiz noktada STK’lar için oldukça büyük önem teşkil ediyor. Gençler bu dünyanın içerisine doğdu fakat biz dijital mecralara gençlere göre daha geç uyum sağlıyoruz. STK’lar adına gençlere ulaşabilmek oldukça büyük önem arz ediyor. Bunun yanı sıra dijital mecralar STK’lara birçok yeni faaliyet alanları da yaratıyor. Bu da STK’lar için dijital dönüşümün büyük bir gereklilik olduğunu bizlere gösteriyor” diye konuştu.

  Toplantıda kurum tanıtımlarının ardından açılış konuşması gerçekleştiren Majka İnsani Yardım Derneği temsilcisi Lidija Ilijevska, “Bizim bu konuda yapmamız gereken bir yol haritası ile birlikte bu sürece hız kazandırmaktır. Teknoloji sınırları ortadan kaldıran bir nimet olarak görülebilir. STK’lar olarak bunu iyi kullanırsak birçok yeni insana ulaşmamız mümkün olacaktır. Dijital dönüşüm alanında büyük bir atılım yapmamız gerektiğine inanıyorum. Sosyal mecraların bir mücadele alanı olarak kullanılması toplumların gelişmesi açısından büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.  Toplantı sonrası Vakıf merkezimizi gezen Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri Katre Sanat Merkezi, Ortadoğu Medya Merkezi, BEKAM ve İstikrar Spor Merkezi faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

  Toplantının ikinci günü REFAR Enstitüsü Başkanı Ali Özcan’ın “Dijital Dönüşüm ve STK’larda Dijital Dönüşüm Basamakları” konulu sunumu ile başladı. Özcan, gerçekleştirdiği sunumda STK’ların dijital dönüşüm konusunda yapmaları gereken çalışmalardan bahsederken sunumun ardından düzenlenen workshop’ta tüm katılımcılar bu konudaki fikirlerini dile getirdi. Gerçekleştirilen toplantının ardından Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanı ziyaret edilerek buradaki faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

  Toplantının 3. günü İstanbul İbn Haldun Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kaplan tarafından gerçekleştirilen “Gençlik Çalışmalarında Dijital Dönüşüm İmkânı” konulu sunum ile başladı. Kaplan gerçekleştirdiği sunumda STK’ların dijital dönüşüm konusunda atmaları gereken adımlardan ve bu adımların uygulama alanlarından bahsederken bu çalışmaların hangi çizgide gerçekleştirilmesi gerektiğiyle ilgili bilgiler verdi. Gerçekleştirilen sunumun ardından toplantının workshop bölümüne geçildi. Workshop bölümünde bu konuda STK’ların yapması gereken çalışmalar hakkında soru cevap ve fikir alışverişi gerçekleştirildi. Toplantı sonrası Zeugma Müzesi, Panorama Müzesi Gezisi ve Kurum Ziyaretleri gerçekleştirildi.

  Gaziantep’teki birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisinin de katılım gösterdiği toplantının 4. gününde, yapılan görüşmeler hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. “Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı” adlı projenin tam anlamıyla hayata geçirilmesi için yapılacak çalışmalar hakkında yol haritası belirlenirken, Muhammed Furkan Yaşar tarafından yaygınlaştırma faaliyeti kapsamında gerçekleştirilen “Değerlendirme ve Kapanış” sunumu ile projenin Gaziantep toplantıları tamamlandı. Toplantının ardından Gaziantep Üniversitesi Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi ziyaret edilerek NASA sergisi gezildi.

  Proje toplantılarının 5. gününde Rum Kale ve Gaziantep’in Tarihi mekanlarına gerçekleştirilen gezilerin ardından Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ziyaret edilerek ortak alanlarda ortak faaliyetler yapılmasına yönelik istişarelerde bulunuldu. Ziyaret Makedonyalı STK temsilcilerine hediye takdimi ile son buldu.

  Projenin 2. faaliyeti 18-22 Temmuz tarihleri arasında Kuzey Makedonya’nın Kumanova şehrinde yapılacak.

   

 • Gençlik Çalışanları için Dijital Dönüşüm Fırsatı Proje Toplantıları başladı

  Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından gerçekleştirilen Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı adlı projemizin ilk toplantısı bireysel tanışma ve kurumların tanıtımı ile başladı.

  Toplantı BEKAM temsilcileri, Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri ve vakıf gönüllülerimizin katılımıyla Vakıf merkezimizdeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Tanışma ve sohbet ile başlayan toplantı kurumların tanıtımı ile devam etti. Kurum tanıtımlarında Majka İnsani Yardım Derneği temsilcisi Lidija Ilijevska, kuruluşlarının vizyonunu ve gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. Daha sonra BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Vakfımızın ve BEKAM’ın gerçekleştirdiği faaliyet ve çalışma alanları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Toplantı sonrası Vakıf merkezimizi gezen Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri Katre Sanat Merkezi, Ortadoğu Medya Merkezi, BEKAM ve İstikrar Spor Merkezi faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

  Toplantı sonraki 4 gün boyunca Dijital Dönüşüm ve STK’larda Dijital Dönüşüm Basamakları, Gençlik Çalışmalarında Dijital Dönüşüm İmkânı ve STK’larda Dijital Dönüşümün Pratik Boyutları konularındaki görüşmelerle devam edecek. Bunun yanı sıra program kapsamında Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanı, Zeugma Müzesi ve Panorama Müzesi, Gaziantep’in Tarihi Yerleri, Rum Kale gezileri ve Kurum ziyaretleri gerçekleştirilecek.  

   

 • Göç Politikaları koordinasyon toplantısı yapıldı

  “Göç Politikaları” başlıklı koordinasyon toplantısı 11 Mart Cuma günü Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında Gaziantep Valiliği toplantı salonunda yapıldı.


  Gerçekleştirilen toplantıya Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra İl Göç Müdürü Fatih Ayna, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Bekam Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Göçmen Hizmetleri Müdürü Remzi Yılmaz ve Suriye Koordinatörü Melih Ay katıldı.


  Toplantıda Göçmen Hizmetleri Merkezi'nin faaliyetleri, BEKAM'ın çıkarmış olduğu son raporlar, Kültür Merkezleri, radyo ve gazete çalışmaları konuşuldu. Bülbülzade Vakfının radyo ve gazete çalışmalarıyla Dünya, Türkiye ve Suriye içerisinde yaptığı yayınların önemine dikkat çekilerek daha geniş bir ağa yayılması için çalışmaların arttırılması gerektiğine dikkat çekildi. Toplantıda yerelde ve güvenli bölgelerde yaşayan sığınmacıların uyum ve kabulüne yönelik çalışmalar yapılması gerektiği, akademisyen, bilim insanı, sanatçı ve kanaat önderleriyle periyodik buluşmalar gerçekleştirilmesi ve nitelikli insan gücünün arttırılması gerektiği konuşuldu. Gaziantep Valiliği Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Kamu, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte oluşan Gaziantep modelinin önemine dikkat çekilerek örnek gösterilecek faaliyetlerin daha da arttırılması gerektiği gündem edildi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow