Cuma, 08 Aralık 2023

Yeniden Ayağa Kalkamak için Meselelerimizi Düşünmeliyiz

Sivil Toplumu Yeniden Düşünmek - Selamlama Konuşmaları - Mehmet KARAKAŞ


Ortam

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Kapılar ve Anahtarlar Program Kuşağı Başladı

  Vakıf gönüllülerimiz tarafından gerçekleştirilen “Kapılar ve Anahtarlar” Programı 23 Eylül akşam Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) konferans salonunda yapıldı.

  BEKAM konferans salonunda gerçekleştirilen Kapılar ve Anahtarlar Programının ilki 23 Eylül akşam 20.00’da yapıldı. Sunuculuğunu Mehmet Hıdır Akaslan’ın yaptığı programa konuk olarak Hayri tunç Güvenç katıldı. 

  Program, selamla ve hoş geldin müziği ile başladı. Sunucu Mehmet Hıdır Akaslan, 3 hafta da bir gerçekleşecek olan program kuşağının içeriği hakkında katılımcılara bilgi verdi.

  Akaslan, “Kapılar ve Anahtarlar Programı biraz hayatın içerisinden hayatı, yaşamı, en çok da kendimizi konuştuğumuz bir program olacak. İnsan hayatı tek bir yönde ilerlemiyor. Faklı yönlerde de ilerliyor hayatın içerisinde acı, dram, savaş, din, ibadet, öfke, imkânlar, olanaksızlar, birtakım zorluklar ve bununla birlikte mutluluklar, sevinçler var. Bütün bunlarla beraber yaşamı sürdürüyoruz. Bu programda isteyen arkadaşlar, düşüncelerini, fikirlerini, kanaatlerini özgürce sunabilirler. Karşılıklı iletişim içinde olacağız. Söyleşilerimiz, konuklarımızla kendi gündemimize dair konuşmalar yapacağız. Müzik dinletilerimiz olacak, müziklerimize eşlik edebilirsiniz, isterseniz siz kendiniz de söyleyebilirsiniz. Programımızın adı “Kapılar ve Anahtarlar” bunun anlamı hayatımızda birçok kapıdan geçmek, içeri girmek suretinde bulunuyoruz. Aslında her bir kapı hayatın başka bir yönünü bize göstermiş oluyor. Her kapının arkasında bambaşka bir hayat var. Kapıları açmamız içinde anahtarlara ihtiyacımız var. Önce anahtarları bulmamız lazım bizde bu programda farklı kapılar açmak için anahtarlar bulmaya çalışacağız “şeklinde konuşarak program hakkında bilgiler verdi.

  Programa konuk olarak katılan Hayri Güvenç, program boyunca birçok eser seslendirdi. Ayrıca seslendirdiği eserlerin sözlerini anlatarak çaldığı enstrüman hakkında bilgi verdi.

  Program müzik dinletileri, muhabbet ve şiir dinletisini ardından sona erdi.

 • Gönüllülerimiz ile bayramlaştık

   Vakfımız tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma programı; bayramın ikinci günü olan 3 Mayıs Salı günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı.

   Gerçekleştirilen bayramlaşma programına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir yönetim kurulu üyeleri, komisyon üyeleri, gönüllüler ve aileleri katıldı. Programda konuşan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir bayramlaşma dolayısıyla yaptığı konuşmada, "Bugün burada birçok farklı coğrafyadan arkadaşlarımız var. Göçle gelen arkadaşlarımız bizi dualarına o kadar çok konu edindi ki Yüce Allah bizi bu vesileyle birçok kazadan muhafaza etti. Bizler kimin neden dolayı rızıklandırıldığını bilemeyiz ama kaderi ilahi bizi tarihin bu döneminde, bu şehirde bir araya getirdi. Bu yüzden gerek bu şehrin gerek bu coğrafyanın gerekse bu ülkenin sorunları için el birliği ile çalışmamız gerekiyor. Bayram bunların müzakere edildiği birlikte dertlenildiği yerdir. Bu vakıf ramazan ayı boyunca iftarından sahuruna birçok güzelliğe ev sahipliği yaptı. Hiçbirimizi diğeri, öteki olarak görmedik. Bu güzel aile ortamında bir arada olduğumuz gibi inşallah bu ortamı Azez'e, Halep'e, Şam'a ve Kudüs'e de götürürüz. Bunun için birlikte çalışmamız gerekir. Hiçbirimizin farklılıklarından dolayı ötekileştirilmediği bir dünya için hep birlikte çalışmamız gerekir. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin bayramını tebrik ediyorum” dedi.

  Gerçekleştirilen bayramlaşma programında konuşan Minber Şam Derneği temsilcisi Mustafa el Hüseyni, "Hepinizin bayramını kutluyorum. Zalimler bizi yurdumuzdan etse de burada çok güzel arkadaşlıklar kurduk. Bizlerde uyum adına artık bayramlarda Gaziantep yemeklerini yapıyoruz. Yuvarlama ve dolma yemekleri bayramda bizim de sofralarımızı süslemeye başladı. Biz Türk-Suriyeli ayrımı yapmadan insanı insan olduğu için seviyoruz. Tabi ki biz Suriyelilerin bayramları buruk geçiyor ama ben diyorum ki mazlumların zaferi yakındır" ifadelerini kullandı.

  Gerçekleştirilen bayramlaşma programında konuşan Hayata Dokun Yetim Derneği Başkanı Yunus Atilla Hamallar, “Sizleri en kalbi duygularımla, sevgiyle, saygıyla selamlıyor; mübarek Ramazan Bayramınızı gönülden tebrik ediyorum. Bayramın; ülkemiz, milletimiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için barışa, huzura ve esenliğe vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

  Bayramlaşma programında konuşan Vakfımız Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar, “Bugün sevinç günü, kederleri bir yana bırakıp mutlu olalım. Ramazan Bayramı’nı doya doya yaşayalım. Her şeye kadir olan Yüce Allah, bizleri, doğru yoldan ve sevdiklerimizden ayırmasın. Bayramlaşma programımıza katılan tüm katılımcılarımıza hayırlı ve bereketli bayramlar diliyorum” dedi.

  Konuşmanın ardından bayramlaşma programına katılanlar duygu ve düşüncelerini ifade ederek katılımcıların bayramını kutladılar. Bayramlaşma programı, katılımcılar ile gerçekleştirilen hasbihal ve edilen duaların ardından sona erdi.

 • Geleneksel Ramazan İstişare Sohbetleri Gerçekleştirildi

  Vakfımız tarafından her Ramazan ayında geleneksel olarak gerçekleştirilen "İstişare Sohbetleri" vakıf merkezimizdeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Program öncesi gerçekleştirilen iftar organizasyonunun ardından toplantıya geçildi. Gerçekleştirilen sohbet programında vakfımızın ve Anadolu Federasyonu’nun çalışmaları hakkında bilgi verildi.

  İstişare sohbetinde konuşan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir, "Her yıl 15 Ramazan'da bu toplantıları gerçekleştirerek geçtiğimiz yıl içinde yapılan işleri konuşarak fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu yıl da yine aynı niyetle bir araya geldik. Bunun Ramazan'da olmasının nedeni Peygamber efendimiz ile Cebrail'in her yıl Ramazan'da karşılık mukabelede bulunmasındandır. Vakfımızda yoğun bir iyilik ve yardım hareketi var ama biz kendimizi ihmal ettiğimiz zaman, kendi aramızda konuşmadığımız zaman yardım alacak duruma düşüyoruz. Bunun için Ramazan'da vakıf olarak, aile olarak bu müzakereleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

  Gerçekleştirilen sohbet programında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz İbrahim Özmantar, "Biz bir kuşak hareketi olmadığımızı defalarca söyledik. Bu bir bayrak yarışıdır. Planlama yaparken gelecekte görevi devralacak gençlerin yaşayacağı dünyayı düşünmek zorundayız. Bugün insanlık geleceği ile ilgili birtakım projeksiyonlara ihtiyaç duymaktadır. Bizim gibi yapılar insanlığı şekillendiren en önemli güçtür. Bu yüzden bu tür yapılarda yer almak efor ister" ifadelerini kullandı.

  Sohbet programında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz Adem Er, "Sürekli görüş alışverişi içerisindeyiz ve bu fikirler not olarak kaydediliyor. Yıl içerisinde daima bu veriler incelenerek planlamalar bu doğrultuda gerçekleştiriliyor. Yeni dönem STK çalışmalarında yeni başlıklar ve yeni çalışma tarzları gündem ediliyor. Bazı çalışmalarımız ön plana çıkarılırken kimisi de geri plana atılıyor. STK’lar bu süreci doğru takip etmek zorundadır. Bizler buralarda gelecek perspektifimizi oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

  Gerçekleştirilen sohbet toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Hıdır Akaslan, "Toplum artık fikir verenlere değil fikirleri hayatla buluşturanlara kıymet veriyor. Biz camia olarak tam da böyle bir yerde duruyoruz. Bu halkanın içerisinde de farklı düşünen arkadaşlarımız var. Bunun da farkında olarak bu farklılıkları sorun etmeksizin ortak olarak neler yapabilir sorusuna odaklanıyoruz. Camiamızı anlamlı kılan ve ileriye taşıyacak olan şey de budur" dedi.

  Toplantıda konuşan bir diğer isim olan Hayata Dokun Yetim Derneği Başkanı Yunus Atilla Hamallar, "İki konuya dikkat çekmemiz gerekiyor. Birincisi insan kaynağı ikincisi ise mali kaynak. Bu ikisi bir arada yürütülerek belli bir zenginliğe dönüştürülmelidir. Aksi takdirde tarihin tozlu sayfalarındaki kurumlar gibi bizler de tekrara düşüp yok olup gideriz" şeklinde konuştu.

  Gerçekleştirilen konuşmaların ardından birim bilgilendirmelerine geçildi. Birim bilgilendirmelerinde Esnaf komisyonu ve Evde Karakter Eğitimi komisyonu gerçekleştirdikleri etkinlikler hakkında bilgilendirmeler yaparken, Yardım Komisyonu bu yıl gerçekleştirilen yardımlar hakkında bilgiler verdi. Ramazan ayı dolayısıyla karagözdeki yardım mağazasında birçok ihtiyaç sahibi aileye giyim yardımları gerçekleştirildiği anlatılırken ailelerin bu yardımlardan duydukları memnuniyet dile getirildi.

  İstişare toplantısında Yetim Komisyonu tarafından gerçekleştirilen çalışmalar da anlatıldı. Yetim komisyonunun sadece yardımlarla değil eğitim faaliyetleri ile de yetim ailelere destekte bulunduğu vurgulandı. Toplantıda Öğretmen Komisyonunun gerçekleştirdiği faaliyetler de anlatılırken bu çalışmalar ile alakalı güzel dönütler alındığı aktarıldı. Göçmen Hizmetleri Merkezi’nin faaliyetlerinin de anlatıldığı toplantıda sosyal uyumu güçlendirmek için gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlana faaliyetler anlatıldı. Toplantıda vakfımız bünyesinde yayın yapan FECR Radyo’da gerçekleştirilen yayınlar hakkında da bilgiler verilirken yapılan yayınların pozitif geri dönüşler aldığı ifade edildi.

  Toplantıda BEKAM çalışmaları hakkında da bilgilendirmeler yapılırken 15 Ramazan Yetimler Günü münasebetiyle gerçekleştirilen “Kardeşlik Sofrası” organizasyonunda Cerablus’ta yetimlerle iftar yapan AÖB üyeleri duygularını aktardı. Toplantı karışıklık soru, görüş ve önerilerin ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow