Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

11. Öğretmen Sempozyumu Sona Erdi

11. Öğretmen Sempozyumu Sona Erdi
Yayın Tarihi: 06/05/2018 16:00

Anadolu Platformu tarafından bu sene 11.’si düzenlenen Öğretmen Sempozyumu yapılan oturumların ardından okunan sonuç bildirisiyle sona erdi.

“Eğitim Felsefemiz” üst başlığı ile 5-6 Mayıs tarihlerinde Gaziantep’te düzenlenen sempozyumda birçok eğitimci, yazar ve akademisyenin tebliğ sundu. Sempozyum 6 Mayıs Pazar günü okunan sonuç bildirgesinin ardından sona erdi.

İşte sonuç bildirisi;

11. ÖĞRETMEN SEMPOZYUMU “EĞİTİM FELSEFEMİZ” SONUÇ BİLDİRİSİ

5-6 MAYIS 2018 GAZİANTEP

Eğitim alanında önemli bir tecrübe ve birikime sahibiz. Lakin Selçuklu Danişmend ve Osmanlı’nın ilk dönemi kadim geleneğimizde var olan, bireyi önemseyen çoğulcu eğitim felsefesi, Osmanlı Devletinin son döneminde yerini kısır tartışmalara bırakmış; Cumhuriyet döneminde ise yönünü ve ruhunu maalesef Batıya teslim etmiştir.

Bilinmelidir ki Dil, din ve kültür ithal edilemez. İnsanımızın zihin inşası başkalarına emanet edilemez. Batılı eğitim felsefesinin kötü taklitçiliğinden kurtulup, tek tip insan yetiştiren bu paradigma terk edilip yeni ve yerli bir eğitim felsefesi oluşturmanın vakti gelmiştir. Eğitim felsefesinde lokal değişimler yerine tarihsel köklerinden de beslenen milli bir dönüşüme gidilmelidir. Yeni bir eğitim paradigması ve önerisi ile sadece Müslümanların değil tüm insanlığın umudu olmalıyız.

Batı merkezli tarih ve coğrafya okumaları kabul edilemez; çünkü Avrupa orta çağını yaşarken biz eğitim kurumlarımız üzerinden eleştirel düşünme ve hoşgörü zeminini oluşturmuştuk. Bizim karanlık bir orta çağımız yoktur. Bize öğretilmiş olan zihinsel kodlar yerine eleştirel bir yaklaşımla insana, olaylara ve tarihe bakabilmeliyiz.

Allah’ın kul ile olan ilişkisi kulu özgürleştirmeye yönelik bir ilişkidir. Özgür ve eleştirel düşünce önündeki engeller behemehâl kaldırılmalıdır. Ancak özgürlük sınırsızlık değildir. “İslam, insanı inkâr etmez” düşüncesini şiar ederek, insanın fıtri olan kök değerlerinin yok sayılmadığı ancak kontrol altına alındığı bir eğitim felsefesini gündemleştirmeliyiz.

Kavramlar olmadan felsefe olmaz. Kavramlar bizim için mercektir. Hayata, dünyaya bu kavramlardan bakmaktayız. Kendi kavramlarımızla konuşmadığımız sürece yapılan felsefe bizi tam olarak ifade edememektedir. Bize güç katan bilgi; dinlediğimiz, okuduklarımız neticesinde elde ettiğimiz bilgi değil; asıl bilgi kendimizin üretip inşa sürecine kattıklarımızdır.

Güçlü devlet olmanın göstergesi eğitimdir. Bilim ve sanat takdir edildiği yerde yaşar. Tarihimizde devlet büyükleri himayeleri ile ilmin, irfanın gelişmesinde aktif rol oynamışlardır. Sivil toplumlar, devlet ile millet arasında ilişkileri düzenleyip dengeleyecek kurumlardır. Sivil toplum ortaya koyduğu düşünce ve eylemlerle bu konuda da devlete yol gösterebilmelidir.

Her bir bireyin eşsiz olduğu kabul edilerek ve ihtiyaçları dikkate alınarak eğitim felsefemiz inşa edilmelidir. Kendi ben idrakimizin inşası korkularımızın da üstesinden gelmemizi sağlar. Bununla beraber biz bilinci ben bilincinden daha kayda değer görülmelidir. İnsanı insandan ayıran üst değerleri eğitimin temel değerleri haline getirmeliyiz.

Zamanımızın en büyük eğitim sorunlarından biri çocuklarımızın irade eğitimidir. Bu hususta eğitimin bütün yükü ve sorumluluğu öğretmene yüklenmemeli, terbiyenin ailede talimin ise okulda olduğu unutulmamalıdır.

 Eğitimin en önemli sacayaklarından biri öğretmendir. Öğretmen bir modeldir. Model öğretmen bilgiyi aktaran değil inşa edendir. Formal bir zihniyetle çalışan, mesai odaklı öğretmen profilinden sosyal sorumluluk alan öğretmen profiline geçebilmeliyiz. Sivil toplum içindeki tüm öğretmenler okyanus içindeki bir kurtuluş adasıdır. Öğretmenlerimiz sorumluluk alanında bulunan muhataplarına ibadet bilinci ile yaklaşmalıdır. Öğretmenlerin fedakârca yaptığı küçük dokunuşlar büyük dönüşümler sağlar.

Öğretmenler, öğretmen duyarlılığı bağlamında bulundukları yeri sorgulamalıdır. Sadece güzel olanla ilgilenmek yerine ilgilendiklerini güzelleştirmelidirler. Bulundukları yeri neye dönüştürdüklerini sorgulayarak duyarlılıklarını geliştirmek zorundadırlar. Birer eğitimci olarak bulundukları yerlerde güvenliğin teminatı olmalıdırlar.

Çocuklarımızın sorun çözme becerilerini geliştiremezsek onlara problem çözme yollarını sunmazsak problemin çözümünü güvenli olmayan yerlerde ararlar. Her türlü bağımlılık insan iradesini ortadan kaldıran bir durumdur. Bir bağımlılık bir başka bağımlılığın tetikleyicisidir.  Kültür, sanat, spor faaliyetleri ve aile içindeki güçlü ilişkiler çocukların iradelerinin güçlenmesini sağlayarak; onların bağımlılar olmasını engeller.

Bizler inanıyoruz ki, çok önemli bir kırılma dönemini yaşadığımız bu süreçte, kendi değerleriyle ve insanlık birikimine dayanarak ürettiğimiz eğitim felsefesi, yarınımızın şekillenmesinde çok önemli bir etkiye sahip olacaktır. Böyle bir dönemde sivil-resmi ayrımı yapmadan herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz.

ANADOLU PLATFORMU

Eğitim kategorisinde bulunan tüm haberler


EKE Yılsonu Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi (EKE) Komisyonu 2017-2018 eğitim-öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla bir değerlendirme toplantısı düzenledi.

11. Öğretmen Sempozyumu Sona Erdi

Anadolu Platformu tarafından bu sene 11.’si düzenlenen Öğretmen Sempozyumu yapılan oturumların ardından okunan sonuç bildirisiyle sona erdi.

Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?

Anadolu Platformu tarafından Gaziantep’te düzenlenen 11. Öğretmen Sempozyumu’nun ikinci günü son programında Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş öğretmenlere hitap etti.

Hayatın İçinde Hayat Boyu Öğretmen

Anadolu Platformu tarafından bu sene 11.si düzenlenen Öğretmen Sempozyumunun ikinci günüde ilk oturum olan “Hayatın İçinde Hayat Boyu Öğretmen” paneliyle devam edildi.

Sempozyumun Akşam Bölümü Hasbihallerle Devam Etti

Anadolu Platformu tarafından bu sene 11.si düzenlenen Öğretmen Sempozyumu “Eğitim Felsefemiz” üst başlığıyla Gaziantep’te devam ediyor.

Öğretmenlik Davası ve Geleceğin İnşası

Anadolu Platformu tarafından bu sene 11.si düzenlenen Öğretmen Sempozyumu “Eğitim Felsefemiz” üst başlığıyla Gaziantep'te devam ediyor.

İkinci Oturum: Eğitim Felsefemiz

Anadolu Platformu tarafından bu sene 11.si düzenlenen Öğretmen Sempozyumu “Eğitim Felsefemiz” üst başlığıyla Gaziantep’te devam ediyor.

Eğitim Felsefemiz, Yönlendirici Temel Değerler

Anadolu Platformu tarafından bu sene 11.si düzenlenen Öğretmen Sempozyumu “Eğitim Felsefemiz” üst başlığıyla Gaziantep’te devam ediyor.

11. Öğretmen Sempozyumu Gaziantep’te Başladı

Anadolu Platformu tarafından bu sene 11.si düzenlenen Öğretmen Sempozyumu “Eğitim Felsefemiz” üst başlığıyla Gaziantep’te başladı.

Öğretmenler Yetim Öğrencilere Tecrübelerini Aktardı

Yetim Komisyonumuz ve Öğretmen Komisyonumuz tarafından ortak düzenlenen “Tecrübe Paylaşımı” programında yetim öğrencilerle öğretmenler bir araya geldi.
Alt Manşet
Gündem
EKE ve Yetim Komisyonu İftarı Yapıldı
GAÜN Öğrencileri Filistin için Meydanlarda
Gaziantepliler Filistin için Yürüdü
Ramazan-ı Şerif’iniz Mübarek Olsun
Suriyeli Gazeteciler TRT'nin Özel Davetine Ka
Hayır Çarşısı ve Bahar Şenliklerimize Davetli
11. Öğretmen Sempozyumu Değerlendirildi
Mustafa Özel Söyleşi Programına Katıldı
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi
Yardım
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bir Çocuk da Siz Giydirin
Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı
İyilikder’den 2 bin Aileye Gıda Yardımı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bu Ramazanda da KARDEŞİZ DEĞİL Mİ?
50 Yetim Ailesine Gıda Yardımı Yapıldı
İyilikder’den 130 Yetim Ailesine Yardım
9 Yetim Aile Evlerinde Ziyaret Edildi
Eğitim
EKE Yılsonu Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
11. Öğretmen Sempozyumu Sona Erdi
Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?
Hayatın İçinde Hayat Boyu Öğretmen
Sempozyumun Akşam Bölümü Hasbihallerle Devam
Öğretmenlik Davası ve Geleceğin İnşası
İkinci Oturum: Eğitim Felsefemiz
Eğitim Felsefemiz, Yönlendirici Temel Değerle
11. Öğretmen Sempozyumu Gaziantep’te Başladı
Kurumsal
Vakıf Personeli ve Mahalle Sakinleri İftarda
Mehmet Emin Er İHL Yönetiminden Vakfımıza Ziy
Fotoğraflarla Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Orman
Hayır Çarşısı ve Bahar Şenliklerimiz Sona Erd
Hayır Çarşımıza ve Bahar Şenliklerimize Bekli
Gönüllülük ve Yardım Anlayışımız Müzakere Edi
Ülfetder Ortaöğretim Öğrencilerinden Vakfımız
Sivas AÖB Öğrencilerinden Vakfımıza Ziyaret
S.Bahattin Teymur Ortaokulu’ndan Vakfımıza Zi
Gençlik
AÖB Kız Öğrenciler için İftar Programı Düzenl
Hemhal Dergisi TURDEB Fuarında
AÖB Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivalin
AÖB Öğrencilerinden Diyarbakır ve Hasankeyf’e
AÖB Ortaöğretim Pikniği Yapıldı
AÖB Meal Yarışması Gaziantep Bölgesinde Yapıl
EKE Pikniğinde 200 Öğrenci Doyasıya Eğlendi
Para, Ulus ve Roman Konferansı GAÜN’de Yapıld
AÖB’nin Söyleşi Programına Fadıloğlu Konuk Ol
Aile
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
KAGEM’den Mozaikder’e Ziyaret
Değerler Psikolojisi ve İnsan Kitabı Tahlil E
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
Renas Programı Çok Yakında TRT Kürdi Ekranlar
Tefsîra Quranê TRT Kürdi’de
11. Öğretmen Sempozyumu Video Görüntüleri
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi (video)
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı
Sykes – Picot’tan Arap Baharına Ortadoğu (Vid
İş Dünyası Programına Triko Sektörü Konuk Old
İş Dünyası Programına ANESİAD Konuk Oldu
Anadolu Platformu Fikriyat ve Yapılanma İlkel